Informacje

10.11.2017 15:03 ogłoszenie wojewody

Ulica Lecha Kaczyńskiego zamiast Armii Ludowej. 47 nazw ulic do zmiany

SERWISY:


47 stołecznych ulic ma zmienić nazwy w ramach dekomunizacji. Wśród propozycji przedstawionych przez wojewodę jest między innymi zmiana alei Armii Ludowej. Ma nosić imię Lecha Kaczyńskiego.

- Upłynęło prawie 30 lat od transformacji ustrojowej w Polsce, a jednak w wielu miejscach nadal widnieją relikty niesławnej przeszłości.  To najwyższy czas, żeby z przestrzeni publicznej usunąć komunistyczne symbole. W kwietniu ubiegłego roku weszła w życie ustawa określająca niezbędne procedury oraz narzędzia do przeprowadzenia dekomunizacji, jednak samorząd warszawski zignorował ten obowiązek – powiedział na konferencji Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

"Samorząd warszawski nie zrealizował zadania"

Jak przypomniał, wedle zapisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, samorządy miały obowiązek dokonać zmiany nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej do 2 września 2017r.

Na konferencji poinformowano, że wojewoda mazowiecki trzykrotnie na piśmie zawiadomił gminy i powiaty o wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej oraz o procedurach i terminach z nią związanych. Duża część mazowieckich samorządów wywiązała się z obowiązków, jakie nałożyła na nie ustawa. Część samorządów scedowała ten obowiązek na wojewodę.

- W tych wszystkich przypadkach nie zawaham się skorzystać z ustawowych uprawnień. Samorząd warszawski miał rok na nadanie nowych nazw i nie zrealizował zadania określonego w ustawie dekomunizacyjnej – podkreślił Sipiera.

Jedna z większych zmian dotyczy alei Armii Ludowej - ma nosić imię Lecha Kaczyńskiego.

Ulica Leona Kruczkowskiego zostanie zmieniona na Zbigniewa Herberta - poinformowano.

Ulica Sylwestra Bartosika zmieni nazwę na Grzegorza Przemyka, ul. Zygmunta Modzelewskiego - na Jacka Kaczmarskiego, ul. Wincentego Rzymowskiego będzie nazywać się ulicą Przemysława Gintrowskiego a ul. Antoniego Kacpury (Rembertów) zmieni nazwę na ul. Stefana Melaka.

Ul. Michała Sobczaka będzie nosiła nazwę płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego; ul. gen. Sylwestra Kaliskiego - gen. Witolda Urbanowicza, natomiast ul. ppłk. Wacława Witolda Szadkowskiego zmieni nazwę na ul. mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Ul. Małego Franka (Zubrzyckiego) zostanie zmieniona na ul. Danuty Siedzikówny "Inki", ul. Józefa Lewartowskiego na Marka Edelmana, a ul. Stanisława Wrońskiego na ul. Anny Walentynowicz.

"Wchodzenie w kompetencje samorządów"

Miasto zmieniło nazwy sześciu ulic. - Mieliśmy swoje kryteria. Według naszej opinii ci, którzy zginęli w czasie wojny, czy przed mogli mieć na Boga własne poglądy. Przy zmianach wzięliśmy pod uwagę tych, którzy byli aktywni po wojnie - mówi tvnwarszawa.pl Anna Nehrebecka, przewodnicząca miejskiej komisji nazewnictwa (PO).

I przekonuje, że nazewnictwo w miastach należy do samorządów. - Ustawa jest właściwie niezgodna z prawem. Dyskusyjne jest wchodzenie w kompetencje samorządów - podkreśla Nehrebecka.

Zaznacza również, że były prowadzone sondaże i dyskusje z mieszkańcami. - Większość była przeciwna ruszaniu nazw ulic. Między bajki trzeba włożyć stwierdzenie, że mieszkańcy nie będą ponosić kosztów. Chodzi zmiany tabliczek czy nazw przystanków. Łącznie to koszt rzędu kilku milionów złotych, które będzie musiał pokryć samorząd - przekonuje radna PO.

Zapowiada również, że w przyszłym tygodniu samorządowcy tej partii będą omawiali ruch wojewody na spotkaniu klubowym. - Na pewno się odwołamy - zapewnia Nehrebecka.

Dokumenty są ważne

W komunikacie urząd wojewódzki poinformował, że zgodnie z ustawą, zmiana nazwy dokonana na jej podstawie nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dot. ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

ZOBACZ LISTĘ ZMIAN

PAP/ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 11:26 ~Mały

  "Naród, który wstydzi się własnej historii przestaje być narodem" - Jerzy Waldorf

 • abruu88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2017 08:25 ~abruu88

  bzdury za nasze pieniądze! to jest jakaś kpina!! po co to zmieniać? kto ma taki ból d.py o nazwy tych ulic? pieniądze wyrzucone w błoto!

 • kciN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2017 19:06 ~kciN

  moi~moi

  żadnych nazw ulic z nazwiskami. Same przymiotniki: ładna, cudna, świeża, dojrzała, niema, ciepła, cerowana... i po problemie na setki lat!!!!

  Jeszcze mniej sporne mogłyby być litery i cyfry, ale trzeba mieć dobry plan, żeby wprowadzić coś takiego tam, gdzie nie ma równomiernej siatki ulic. Trzeba by podzielić ulice na stopnie ważności i mniej ważne miałyby nazwy pochodne od ważniejszych (np. od hipotetycznego nr budynku, którego w danym miejscu nie ma, bo jest uliczka).

 • moi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2017 17:16 ~moi

  żadnych nazw ulic z nazwiskami. Same przymiotniki: ładna, cudna, świeża, dojrzała, niema, ciepła, cerowana... i po problemie na setki lat!!!!

 • pull up pull up

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 17:56 ~pull up pull up


  qqq~qqq

  hahahahahha aleja KACZYNSKIEGO bedzie sie konczyc ul. WAWELSKA......normalnie teatr
  kino~kino


  Most Łazienkowski powinien się nazywać Kaczyńskiego, Armii Ludowej zmienić na Smoleńską i dopiero łączyła by się z Wawelską. Ewentualnie można by pomyśleć jeszcze nad zmianą nazw ulic Al.Stanów Zjednoczonych, Wiatracznej. Z warszawskich ulic powstałaby swoista "oś czasu życia i osiągnięć" Lecha Kaczyńskiego.

  To trzeba by skręcić w Żwirki i Wigury tak, żeby podejście do lądowania było

 • kino

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 14:48 ~kino

  qqq~qqq

  hahahahahha aleja KACZYNSKIEGO bedzie sie konczyc ul. WAWELSKA......normalnie teatr


  Most Łazienkowski powinien się nazywać Kaczyńskiego, Armii Ludowej zmienić na Smoleńską i dopiero łączyła by się z Wawelską. Ewentualnie można by pomyśleć jeszcze nad zmianą nazw ulic Al.Stanów Zjednoczonych, Wiatracznej. Z warszawskich ulic powstałaby swoista "oś czasu życia i osiągnięć" Lecha Kaczyńskiego.

 • Sanczez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 08:08 ~Sanczez

  Nazwa ulicy Wojciecha Kilara idealnie by pasowała zamiast ulicy ZWM, obok innych dwudziestowiecznych kompozytorów i dyrygentów. Ale nie, zamiast ZWM ma być powstaniec Morro, a nazwę Wojciecha Kilara dostała ulica kilometr dalej, tam gdzie ona akurat zupełnie nie pasuje.

 • qqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2017 22:56 ~qqq

  hahahahahha aleja KACZYNSKIEGO bedzie sie konczyc ul. WAWELSKA......normalnie teatr

 • Porucznik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2017 14:25 ~Porucznik

  Negowali II RP i niepodległość Polski w ogóle, negowali Polskie Państwo Podziemne, obrzucając je najbardziej niewybrednymi epitetami. W walce z polskimi organizacjami niepodległościowymi stosowali najbardziej niegodziwe metody, posługując się zdradą, zasadzkami, wydawaniem do Gestapo.

 • Stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2017 13:44 ~Stefan

  Oczywiście, dawnym partyzantom GL-AL w nowej Polsce nadawano stopnie oficerskie i wcielano do WP, MO i UB. Był to element przestępczy, bo komuniści werbowali w swoje szeregi bandy rabunkowe. Bandyci, przedwojenni recydywiści, skazani nawet za morderstwa, zostawali funkcjonariuszami aparatu ścigania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »