Informacje

23.03.2015 10:33 10 kwietnia minie 5 lat

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.
"Poczekamy na dużą trasę"

SERWISY:


10 kwietnia minie 5 lat od katastrofy smoleńskiej, a to oznacza, że będzie można nazwać ulice imionami jej ofiar. Platforma Obywatelska zapowiada, że chce rozmawiać o propozycjach. Prawo i Sprawiedliwość przekonuje z kolei, że woli przeczekać okres wyborczy.

Inne miasta takie miejsca już mają. W Gdyni imieniem Kaczyńskiego nazwano park, w Kielcach ulicę, a rondo np. w Sieradzu. Czytaj więcej: pomniki i skwery dla ofiar katastrofy.

W Warszawie jednak najwcześniej 5 lat po śmierci danej osoby można nadać ulicy czy placowi jej imię. Zdarzają są od tego wyjątki (jak chociażby w przypadku ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego), ale generalnie miasto i radni trzymają się tej reguły.

"Nie zostawimy tej sprawy"

W przypadku ofiar katastrofy smoleńskiej ten okres minie za kilkanaście dni. To oznacza, że otwiera się droga do uwzględnienia w miejskim nazewnictwie m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii Kaczyńskiej, a także pozostałych 94 osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku.

Czy już pojawiają się wnioski dotyczące zmiany nazwy lub badania nowej? - pytamy. Jak dowiedzieliśmy się w biurze kultury urzędu miasta, w ostatnim czasie takie propozycje nie wpłynęły.

Z propozycjami mogą wychodzić mieszkańcy, mogą też samorządowcy. Przewodnicząca komisji nazewnictwa w radzie miasta przekonuje, że na razie na ten temat nie było rozmów. - Nie debatowaliśmy, nie ma żadnych propozycji, ale będziemy na ten temat na pewno rozmawiać. Nie zostawimy tej sprawy, bo właśnie mija 5 lat - zdradza w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Anna Nehrebecka-Byczewska (PO). Zapowiada, że komisja wkrótce zajmie się sprawą.

Czekają na otwarcie "dużej trasy"

Zupełnie inaczej do sprawy odnosi się jednak Prawo i Sprawiedliwość. - Jeżeli mamy walczyć z Platformą Obywatelską w sprawie nadania nazwy, to dziękuję uprzejmie. Przypomnę, że na pomnik zaproponowali miejsce, które się na monument nie nadaje (na rogu ulicy Focha i Trębackiej – red.). Jeżeli teraz zaproponują byle jaką uliczkę, to nie sposób tego zaakceptować - bulwersuje się Olga Johann (PiS).

Zaznacza, że teraz jest okres kampanii prezydenckiej, a jesienią z kolei odbędą się wybory parlamentarne. - Czekaliśmy 5 lat, to możemy jeszcze poczekać. Wolimy, żeby rozmowy na ten temat odbyły się po okresie wyborczym i zastanowić się nad nadaniem nazwy na przykład, gdy będzie otwierana jakaś duża trasa. W momencie, kiedy rozpoczną się rozmowy, będziemy omawiać kwestię czy upamiętnić wszystkich, którzy zginęli w smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku - wyjaśnia Johann.

96 ofiar

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Pasażerowie zmierzali na uroczystości w lesie katyńskim.

CZYTAJ TEŻ: W ZWIĄZKU Z ROCZNICĄ NA PLACU PIŁSUDSKIEGO STANIE INSTALACJA UPAMIĘTNIAJĄCA OFIARY.


TAK WYGLĄDA KONCEPCJA POMNIKA OFIAR KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ:

 

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bron100

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2017 12:05 ~bron100

  "Smoleńskie ulice" - moja opinia:
  Zapowiedzi- zwiastuny, przyszłej katastrofy:
  1/Podpułkownik BOR Jarosław Florczak apelował o zwolnienie od latania z Lechem Kaczyńskim. Był przekonany, że przez prezydenta dojdzie do tragedii. Przełożeni nie dali mu wiary. Zginął na służbie w Katastrofie Smoleńskiej.
  2/ Interpelacje- zapytania posłów: Gosiewskiego i Karskiego po locie do Gruzji. Wtedy piloci nie wykonali rozkazu głównego pasażera samolotu - prezydenta Kaczyńskiego. Wymienieni wyrazili oburzenie z tego powodu , nazywając tę praktykę tchórzostwem i brakiem szacunku dla prezydenta. Domagali się wyciągnięcia wobec pilotów sankcji służbowych i karnych. Podczas tragicznego lotu do Smoleńska - 10 kwietnia 2010 roku, piloci maszyny z prezydentem na pokładzie mieli świadomość o czekającym ich wykluczeniu w razie niewykonania sugestii pierwszego pasażera. Próbowali lądować wbrew jakimkolwiek zasadom poprawnego pilotażu. Skutki znamy.

 • czarownica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2015 20:39 ~czarownica

  A kysz, a kysz, a kysz sekto smoleńska

 • Bruno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2015 20:34 ~Bruno

  rząd~rząd

  Ja proponuję nazwać mleczną drogę im Kaczyńskiego

  DOBRE! Uśmiałem się do łez!

 • takiego wała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2015 20:33 ~takiego wała

  max~max

  Jedną z inwestycji jaką chwlił sie Kaczyński był Wał Miedzeszyński. Tylko, że po jego decyzjach z 3 pasów zrobiły sie 2. Może dla uczczenia tego zacnaego polityka nadajmy ulicy nazwe wał Kaczyńskiego.

  Jest Wał Miedzeszyński, to trzeba by go nazwać Wał Kaczyński ... ale to brzmi jakoś sprośnie, a może ordynarnie....

 • rząd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2015 16:47 ~rząd

  Ja proponuję nazwać mleczną drogę im Kaczyńskiego

 • turysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2015 15:44 ~turysta

  Odkąd w Pułtusku rondo nazwali imieniem kaczyńskiego to wielu ludzi przestało odwiedzać to pięke miasteczko.Wstyd radni z Pułtuska.

 • qwdqwd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2015 14:49 ~qwdqwd

  ja mysle, że powinni pyknąć co najmniej autostrade Warszawa - Berlin. Bo jakaś mała, zafajdana uliczka to dla pisiorow bedzie mało. Do tego powinni dorzucic ze dwa lotniska i obowiazkowo ze trzy lasy obok. Wszystko imieniem Lecha. Proponuje zlikwidowac lotnisko imienia Walesy i w zamian Kaczynskiego. Walesa szlag trafi na miejscu :)

 • Wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2015 14:42 ~Wwa

  ABSURD!
  Już wystarczająco wiele jest miejsc w Warszawie upamiętniających tę katastrofę! Tablica przy Pałacu Prezydenckim, ogromny pomnik na Cmentarzu Powązkowskim, kolejny pomnik w planach niedaleko Starówki.
  Może głos w sprawie powinni zabrać Warszawiacy?
  Stanowcze NIE dla tego pomysłu.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2015 14:11 ~warszawiak

  jadwa~jadwa

  Poczekamy na dużą trasę , czyżby jakiś kompleks ??

  Kompleks jest już gotowy. Ma go jego brat!

 • kaczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2015 14:07 ~kaczor

  może lepiej pozmieniać w krakowie tam gdzie król męczennik legł ??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »