Informacje

15.03.2017 17:16 Wasyl Stus

Ukraiński poeta dostał swój skwer w Warszawie

SERWISY:

Wasyl Stus może być dla nas przykładem. To osoba niezłomna, która nie szła na żaden kompromis - mówił szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin na uroczystości nadania jednemu z warszawskich skwerów imienia ukraińskiego poety i działacza opozycji, który zmarł w łagrze w 1985 roku.

Chodzi o skwer, który znajduje się na ruchliwym skrzyżowaniu al. Niepodległości z ul. Batorego, nieopodal Pola Mokotowskiego.

Szef ukraińskiej dyplomacji podkreślił podczas uroczystości, że Wasyl Stus, to człowiek legendarny. Przykład osoby niezłomnej. - Taką osobą on był w życiu, taki też on powstaje w wierszach - powiedział Klimkin.

"Walczył o wolną Ukrainę"

- Stus nigdy nie szedł na żaden kompromis. Uważam, że może służyć przykładem dla wszystkich nas, w szczególności w okresie, gdy walczymy z agresją rosyjską - zaznaczył.

Ukraiński minister spraw zagranicznych zaznaczył, że czytając wiersze Stusa można zrozumieć "duszę człowieka, który walczył o wolność Ukrainy i z poszanowaniem odnosił się do Polski". Klimkin podziękował władzom Warszawy za nadanie skwerowi imienia Wasyla Stusa.

Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński zaznaczył, że Stus był przyjacielem Polski i Polaków. - Był rzecznikiem polsko-ukraińskiego pojednania. Dziś, kiedy hordy szaleńców po obu stronach naszej granicy chcą nas znowu poróżnić, pamięć o nim potrzebna jest w dwójnasób - podkreślił Paszyński.

Niezłomny

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska mówiła, że kiedy czytała życiorys Stusa kojarzyło jej się "tylko jedno słowo - niezłomny". Podkreśliła, że Stus był zawsze wierny swoim ideałom, za co poniósł największą cenę - zesłanie do łagru, a jego wiersze nie były wydawane na Ukrainie.

- Chciałabym, żeby każdy warszawiak, każdy Polak, przeczytał choć raz życiorys tego człowieka - powiedziała Malinowska-Grupińska.

Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma podkreślił, że Stus rzucił wyzwanie sowieckiemu totalitaryzmowi, a w swej twórczości był otwarty na tradycje innych narodów. - Był człowiekiem Europy, nie tylko człowiekiem Ukrainy, nie tylko patriotą Ukrainy - stwierdził.

Szef klubu stołecznych radnych PO Jarosław Szostakowski zaznaczył, że radni Platformy składając wniosek o nadanie skwerowi imienia Wasyla Stusa wiedzieli, jak ważna jest to postać dla polsko-ukraińskich relacji.

- Dzisiaj te relacje nie wyglądają tak, jak pewnie wielu z nas by sobie życzyło i dlatego takie gesty są tym ważniejsze - podkreślił. Zapowiedział, że radni PO będą zabiegali o to, żeby warszawiacy dowiedzieli się, kim był Wasyl Stus i żeby na skwerze stanęła tablica informacyjna.

Podczas uroczystości recytowane były wiersze Wasyla Stusa. Posadzony został też krzak kaliny - jak powiedział Malinowska-Grupińska - to "symbol Ukrainy". Przewodnicząca Rady Warszawy przypomniała też, że dokładnie 15 lat temu, 15 marca, nadano w Warszawie jednemu ze skwerów imię i odsłonięto pomnik innego ukraińskiego poety - Tarasa Szewczenki.

Poeta, tłumacz, znawca literatury

Wasyl Stus jest uznawany za jednego z najwybitniejszych ukraińskich poetów drugiej połowy XX wieku. Był przedstawicielem kulturowego ruchu ludowego lat 60. (szistdesiatnyky), który działał na rzecz odrodzenia języka i kultury ukraińskiej oraz obrony przed rusyfikacją.

Jego wiersze ukazywały się głównie zagranicą, między innymi w Pradze, Londynie, Nowym Jorku oraz były publikowane w samizdacie. Stus pracował jako nauczyciel i wykładowca w Instytucie Literatury im. Szewczenki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Był zarówno poetą, jak i tłumaczem oraz literaturoznawcą.

Dwukrotnie więziony przez władze sowieckie, najpierw w styczniu 1972 roku (5 lat łagru i 3 lata zesłania), następnie w 1980 roku (10 lat więzienia i 5 lat zesłania). Zmarł w 1985 roku w łagrze w Kuczynie na Uralu. Jego ciało zostało przywiezione do Kijowa jesienią 1989 roku, a powtórny pochówek przemienił się w manifestację praw wolnościowych Ukraińców.

 

Czytaj także o skwerze Władysława Bartoszewskiego, który otwarto na Woli:

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2017 13:00 ~Piotr

  Ja się bardzo cieszę. To postać ze godna szacunku i naśladowania. Człowiek, który postawił się w imię umiłowania wolności i godności jednostki ludzkiej wszechpotężnemu- jak się zdawało imperium - i zapłacił za to swym życiem. Osobiście jestem pełen podziwu dla jego postawy życiowej. Nie wiem czy miałabym taki heroizm jak on. Zresztą Stus inspirował się także polskimi powstaniami i walką o wolność. Zadeklarował nawet że gdybym nie był Ukraińcem, to chciałby być właśnie Polakiem. O „Solidarności” pisał w łagrowym dzienniku „Śledzę wydarzenia w Polsce. Niech żyją wolontariusze wolności! Cieszy nieugiętość Polaków wobec radzieckiego despotyzmu, ten ogólnonarodowy zgiełk robi wrażenie; robotnicy, inteligencja, studenci – wszyscy oprócz wojska i policji […] Polska robi epokowy krok w totalitarnym świecie i przygotowuje jego upadek. Ale czy polski przykład stanie się i naszym - oto pytanie […] Życzę polskim powstańcom najlepszej przyszłości i spodziewam się, że polityczny reżim 13 grudnia nie zdusi świętego ognia wolności”.

 • tet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 10:56 ~tet

  Lepszy poeta niż kolejny oddział martwych polskich żołnierzy.

 • zxc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 09:01 ~zxc

  Slavik~Slavik

  w koncu mniejszosc, ktora zaraz bedzie wiekszoscia tez musi miec nazwy skwerow ( w przyszlosci ulic) swoich postaci. Pytanie czy w ciagu ostatnich 20 lat nadano jakiejkolwiek ulicy/skwerowi ,znajdujacej sie na ukrainie, nazwe polskiej postaci

  W zeszłym roku jedną z ulic nazwano im. Jana Pawła II. Pewnie jest ich więcej, ale to nie jest tak nośny temat, żeby opisywało go media.

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 09:00 ~Maria

  Wstyd to policzek radnych dla byłych mieszkańców z tamtych terenów, mojej mamy nawet nie ma wioski bo została spalona i zrównana z ziemią, ona i jej rodzina nie znała żadnego dobrego ukraińca

 • Stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 07:32 ~Stefan

  Jeszcze koniecznie by się przydała ulica Bandery ... to był podobno spoko typek i bardzo lubił Polaków...

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2017 23:56 ~Wyborca

  Tymczasem w Kijowie otworzyli kolejne dziesięć skwerów Bandery.

 • marel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2017 23:55 ~marel

  Panie Prezydencie. Te grupki po polskiej stronie to PiS, część kleru, no i jakieś takie postacie wywodzące się z grupy na czele której stał dawniej Giertych. A wszystko to za aprobata i czasem wsparciem sowietów putinowskich.

 • Slavik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2017 20:18 ~Slavik

  w koncu mniejszosc, ktora zaraz bedzie wiekszoscia tez musi miec nazwy skwerow ( w przyszlosci ulic) swoich postaci. Pytanie czy w ciagu ostatnich 20 lat nadano jakiejkolwiek ulicy/skwerowi ,znajdujacej sie na ukrainie, nazwe polskiej postaci

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »