Informacje

30.01.2017 14:27 stanowisko rady

"Udział adwokatów w reprywatyzacji musi być wyjaśniony"

SERWISY:


"Nikt tak bardzo jak stołeczna adwokatura nie jest zainteresowany tym, by sprawa udziału adwokatów w procesach reprywatyzacji nieruchomości została dokładnie i transparentnie wyjaśniona" - oświadczyła w poniedziałek Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie.

W poniedziałek rano CBA, na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, zatrzymało pięć osób w śledztwie dot. reprywatyzacji nieruchomości w stolicy, m.in. znanego adwokata Roberta N. oraz byłego zastępcę dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami urzędu miasta Jakuba R.

Jak poinformowali śledczy, zatrzymanym zostaną ogłoszone zarzuty popełnienia szeregu przestępstw związanych z reprywatyzacją nieruchomości.

Postępowanie dyscyplinarne

Rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej (ORA) w Warszawie Michał Fertak przypomniał w komunikacie, że od kilku miesięcy Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie prowadzi postępowanie dyscyplinarne służące wyjaśnieniu udziału stołecznych adwokatów w reprywatyzacji.

Dodał, że rzecznik dyscyplinarny postawił już zarzuty w toczących się postępowaniach. Chodzi o listopadowe naruszenia etyki zawodowej dla mec. N., który prowadził m.in. reprywatyzację działki pod przedwojennym adresem Chmielna 70, przy Pałacu Kultury i Nauki.

Jak podał Fertak, rzecznik wystąpił do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu o udostępnienie materiałów procesowych z postępowań dot. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. 10 października 2016 r. śledczy poinformowali jednak, że "na obecnym etapie postępowania nie ma możliwości przekazania tych materiałów".

"Jednocześnie zapewniono nas, że prokuratorzy referenci danych spraw samodzielnie będą analizować materiał dowodowy pod kątem wystąpienia do rzecznika dyscyplinarnego naszej Izby z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego" - głosi komunikat.

Naruszenie tajemnicy adwokackiej?

ORA poinformowała, że w związku z poniedziałkowymi zatrzymaniami rzecznik dyscyplinarny ponownie wystąpi o wszelkie niezbędne informacje, by je przeanalizować pod kątem czynności prowadzonych w postępowaniu dyscyplinarnym.

Ponadto "przedstawiciel Okręgowej Rady Adwokackiej weźmie udział we wszystkich czynnościach, w ramach których istnieje zagrożenie naruszenia tajemnicy adwokackiej lub obrończej" - napisano w komunikacie ORA.

CZYTAJ WIĘCEJ O PONIEDZIAŁKOWYCH ZATRZYMANIACH.

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • punio1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 08:45 punio1

  W tych sprawach wyglada na to, ze istniala sitwa adwokacka.

 • śmiesznie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 08:00 ~śmiesznie

  A Waltzowa nic o tym nie wiedziała i nic nawet nie podejrzewała. W tym czasie ofiarnie i z poświęceniem kierowała Warszawą najlepiej na świecie i powinna swoją ukochaną Warszawą rządzić do ostatniej kamienicy, do ostatniego lokalu usługowego, do ostatniego mieszkania, parku, skwerku, szkoły i przedszkola. Już nawet nie pokazuje się publicznie, taka spracowana. Teraz za nią pokazuje się taka młodsza, która mówi do mieszkańców "kochani". Kocha nas w imieniu własnym i Waltzowej.

 • dyrektor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 19:14 ~dyrektor

  W tym interesie najważniejsze są powiązania i „plecy”

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »