Informacje

08.11.2015 07:40 GIOŚ przygotowuje specjalną aplikację na smartfony

Udostępnią wiarygodne dane na temat zanieczyszczenia powietrza w Warszawie

SERWISY:

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przygotowuje specjalną aplikację na telefony komórkowe. Ma ona ułatwić dostęp do aktualnych i wiarygodnych danych o stanie powietrza w Warszawie, a także innych miastach Polski.

To odpowiedź GIOŚ na rosnącą liczbę stron internetowych i aplikacji na smartfony prezentujących dane o jakości powietrza, które podają niezweryfikowane informacje.

Przykładem ma być chiński serwis aqicn.org, o czym pisaliśmy w czwartek. Znalazła się tam informacja o wysokim wskaźniku szkodliwych pyłów PM2.5. D la Warszawy w miniony czwartek miał wynosić 157 (niezdrowe), zaś dla Pekinu 87 (średnie).

Mazowiecki Inspektorat (czyli WIOŚ) odniósł się do tych doniesień i poinformował, że nie udostępnia wyników pomiarów większości stron internetowych oraz aplikacji i nie posiada wiedzy, w jaki sposób, dane z wojewódzkiego systemu mogły tam trafić. Przykładem tego może być wyświetlanie bieżących danych, pochodzących ze stacji Warszawa-Krucza, która nie funkcjonuje od początku 2013 roku.

Dodatkowo wprowadzaniem w błąd jest jest udostępnianie wyników pomiarów PM2.5 ozonu i dwutlenku siarki na stacji Warszawa-Marszałkowska podczas, gdy nie ma takich analizatorów.

Podwyższone stężenia pyłów w ostatnich dniach notowane są w całym województwie, a przyczyną zjawiska ma być rozpoczęcie sezonu grzewczego i niekorzystne warunki meteorologiczne – słaby wiatr oraz brak opadów.

Wiarygodne dane na stronie WIOŚ

- Dane chińskiego portalu nie są wiarygodne. Oni korzystają z naszych informacji, ale w dowolny, sobie tylko znany sposób. Wielokrotnie dochodziło do ogromnych przekłamań, które niepotrzebnie wywołują panikę – twierdzi Krystyna Baranowska z WIOŚ.

Zapewnia też, że choć Chińczycy powołują się na WIOŚ, to nikt tych danych w żaden sposób nie autoryzuje. – Próbowaliśmy się nawet kontaktować z twórcami tej strony, bo dane, którymi operujemy nie są tajne, chętnie się nimi dzielimy. Niestety nie było odzewu – dodaje i zachęca do kontaktów telefonicznych z WIOŚ lub zaglądaniem na stronę internetową instytucji. Niestety, sposób prezentacji danych i łatwość nawigacji daleko odbiegają od czytelności i funkcjonalności chińskiej strony.

W związku z doniesieniami, jak twierdzi WIOŚ, dotyczącymi niewiarygodnych danych na temat jakości powietrza w Warszawie, wkrótce zostanie uruchomiona aplikacja na urządzenia mobilne, która ułatwi dostęp do aktualnych, wiarygodnych danych o stanie powietrza w Polsce.

Najbardziej zanieczyszczone powietrze

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej – alarmowała już rok temu Najwyższa Izba Kontroli. Aż sześć polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największa liczbą dni w roku, w których przekroczone stężenie pyłu PM10. Niewielkim pocieszeniem jest to, że Warszawa na tej niechlubnej liście jest dziesiąta. Gorzej mają mieszkańcy Jeleniej Góry, Poznania, Rybnika, Katowic, Nowego Sącza i Krakowa.

W stolicy w ciągu roku jest średnio 57 dni, podczas których norma jest przekroczona. Dla porównania w Krakowie, najbardziej zanieczyszczonym polskim mieście, takich dni jest 150. Dopuszczalna norma to 35 dni. W marcu Greenpeace ostrzegał Warszawę przed smogiem. Zorganizowali wówczas happening. Założyli maseczkę przeciwpyłową pomnikowi Charlesa de Gauelle'a:

Zobacz jakie pomysły mają warszawiacy na zmniejszenie zanieczyszczeń w stolicy:


ło/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2016 18:31 ~Leon

  1.Wybudować obwodnicę Warszawy;
  -Obwodnica Śródmieścia
  -Obwodnica Miejska
  -Obwodnica Ekspresowa (Wszystkie wylotówki na niej)
  2.Podnieść ceny parkometrów o 100%.
  3.Pobierać opłaty za wjazd do Warszawy, oraz dodatkowe za wjazd do [Centrum] od pojazdów.
  4.Wprowadzić strefy ekologiczne jak Np. w Berlinie. Tylko bardziej rygorystyczne.
  5.Wprowadzić zakaz poruszania dla samochodów pow. 3,5 t.
  6.Rozszerzyć elektroniczny nadzór zarządzania ruchem.
  7.Poszerzyć każdą ulicę do granic możliwości.
  8.W godzinach szczytu ,kiedy tworzą się korki.Wyłączać sygnalizację świetlną.
  9.Budować podziemne przejścia dla pieszych, a nie pasy.
  10.Zarządzić częstsze mycie ulic.
  11.Rozbudować metro o kolejne linie i zwiększyć częstotliwość jazdy metra.
  12.Wybudować przy każdej możliwej stacji metra parkingi "Parkuj jedź" .
  13.Rozbudowa parkingów "Parkuj jedź" przy drogach wjazdowych do Warszawy.
  14.Zwiększyć inwestycje w transport publiczny opart na hybrydowych autobusach.
  15.Rozbudowywać linie tramwajowe.
  16.Wprowadzić darmową komunikację miejską.
  17.Przyznać dotacje ludziom na auta hybrydowe.
  18.Wprowadzić systemu carsharing.
  19.Rozbudować system rowerów miejskich Veturilo.
  20.Rozbudowywać ścieżki rowerowe.
  21.Przyznać dotacje na wymianę starych pieców.
  22.Rozszerzyć sieć ciepłowniczą.
  23.Opracować jednolity system pomiaru jakości powietrza.
  24.Rozbudować lasy o nowe tereny na szkółki leśne.
  25.Zakładać nowe;parki,ogrody,skwery,ogródki,zielone dywany z roślinami wzdłuż ulic i chodników.
  26.Zestrzeliwać samoloty rozpylające CHEMTRAILS.
  Proszę Przekaż te idee swojej;rodzinie,przyjaciołom,znajomym,sąsiadom.Zamieszczajcie te pomysły w internecie,gdzie tylko się da.Wysyłajcie maile do władz.Od urzędów do polityków.W jedności tkwi siła.

 • Sloik warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2016 05:41 ~Sloik warszawski

  Samochody, nie przebadane samochody nas truja. Ilosc samochodow jest zatrwazajaca.jakosc silnikow tylko na papierze lepsza. Truje nas tez polityka weglowa. Palisz weglem, jedziesz samochodem =trujesz.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2015 13:06 ~olo

  chyba rozwiązanie londyńskie rozwiązałoby problem - wprowadzić oplate za wjazd. to pozwoli wyeliminować z centrum wiele osob które codziennie tam wjeżdżają do pracy - znajda polaczenia komunikacja miejska i zostawia auta dalej od centrum.

 • dser

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2015 10:50 ~dser

  fuj~fuj

  I tym sposobem samochód staje się luksusem jak w czasach PRL-u. Widać, że sentyment do XX wieku jest bardzo silny, a i dążenie do Mani czy Józia jadących na "Ukrainie" (taki rower) do PGR-u (obecnie korporacja) jest bardzo silne.
  Co się zaś tyczy pojazdów trujących powietrze to proszę zwrócić uwagę na stan techniczny autobusów dowożących ludzi z podwarszawskich miejscowości. Nie dość że kopca to jeszcze ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia


  Zabawne, że jakoś Hania i Pełnomocnik Ds. Rowerów/Szef ZDM, nie jeżdżą ani rowerami ani komunikacją, lecz właśnie tymi tępionymi przez siebie samochodami! :)

 • Adamo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2015 08:13 ~Adamo


  mlynek~mlynek

  Kilkanaście artykułów w różnych mediach w ciągu kilku dni, w tym relacja z 10-osobowej manifestacji...
  Ktoś już zwietrzył interes. Niedługo dowiemy się skąd nagła chęć poprawy jakości powietrza i dlaczego ludziom pompuje się do głowy, że nagle jego jakość w Warszawie się pogorszyła.

  NieSłoik~NieSłoik


  Proponuję zrobić sobie spacer po centrum, na Wspólnej czy Poznańskiej smród spalin taki sam jak przy rondzie De'Gaulla czy Dmowskiego. Kiedyś tak nie było.


  Należy podziękować HGW to efekt zabudowy klinów napowietrzających (świetnej koncepcji urbanistycznej lat '50), teraz Centrum będzie się dusić w smogu niczym stare miasta na całym świecie, gdzie nie przewidziano zielonych stref łączących centrum z przedmieściami.
  Ciekawe który klin zabudowano w ostatnich 12 miesiącach, bo jest bezpośredni skutek - rok temu nie było takich szopek ze smogiem!
  A może jakaś (Siekierki) EC nie używa elektrofiltrów?

 • fuj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2015 07:41 ~fuj

  I tym sposobem samochód staje się luksusem jak w czasach PRL-u. Widać, że sentyment do XX wieku jest bardzo silny, a i dążenie do Mani czy Józia jadących na "Ukrainie" (taki rower) do PGR-u (obecnie korporacja) jest bardzo silne.
  Co się zaś tyczy pojazdów trujących powietrze to proszę zwrócić uwagę na stan techniczny autobusów dowożących ludzi z podwarszawskich miejscowości. Nie dość że kopca to jeszcze ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia

 • NieSłoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2015 01:22 ~NieSłoik

  mlynek~mlynek

  Kilkanaście artykułów w różnych mediach w ciągu kilku dni, w tym relacja z 10-osobowej manifestacji...
  Ktoś już zwietrzył interes. Niedługo dowiemy się skąd nagła chęć poprawy jakości powietrza i dlaczego ludziom pompuje się do głowy, że nagle jego jakość w Warszawie się pogorszyła.  Proponuję zrobić sobie spacer po centrum, na Wspólnej czy Poznańskiej smród spalin taki sam jak przy rondzie De'Gaulla czy Dmowskiego. Kiedyś tak nie było.

 • anty greenpeace

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2015 22:25 ~anty greenpeace

  mlynek~mlynek

  Kilkanaście artykułów w różnych mediach w ciągu kilku dni, w tym relacja z 10-osobowej manifestacji...
  Ktoś już zwietrzył interes. Niedługo dowiemy się skąd nagła chęć poprawy jakości powietrza i dlaczego ludziom pompuje się do głowy, że nagle jego jakość w Warszawie się pogorszyła.  Akurat tutaj jest trochę racji, bo nie pamiętam, żeby na Pradze Północ, czy też Gocławiu waniało tak jak na wsi paleniem w kominku, niestety obrzeża Warszawy emitują smród, który z wiatrem dobija się do centrum, to samo z drugiej strony w okolicach Bemowa.

  I nie wydaję mi się, że chodzi tutaj o auta, a o to jak już wcześniej wspomniałem, o palenie śmieciami i węglem. Niestety olej opałowy jest luksusem..

 • UrsusPrystora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2015 22:08 ~UrsusPrystora

  Ursus to jeden wieli smród. Po 18 nie można otworzyć okna aby nie wdychać tych toksyn. Jak zwykle nikt z tym nic nie robi :(

 • mlynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2015 19:24 ~mlynek

  Kilkanaście artykułów w różnych mediach w ciągu kilku dni, w tym relacja z 10-osobowej manifestacji...
  Ktoś już zwietrzył interes. Niedługo dowiemy się skąd nagła chęć poprawy jakości powietrza i dlaczego ludziom pompuje się do głowy, że nagle jego jakość w Warszawie się pogorszyła.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »