Informacje

25.12.2016 17:03 inicjatywa radnej

Uczniowie pojadą za darmo.
Miasto liczy koszty

SERWISY:


Miasto zapewnia, że w 2017 roku uczniowie komunikacją miejską pojadą za darmo. Ale nie od 1 stycznia. Wcześniej jednak ratusz musi sprawdzić, ile to będzie kosztowało.

"Rekordowe wydatki na oświatę, inwestycje i komunikację miejską, nowe projekty takie jak bon żłobkowy czy bezpłatne przejazdy dla uczniów – to budżet na kolejny rok" - informuje miasto.

Ale konkretnych kwot na darmową komunikację w dokumencie nie ma. Czemu? - Pomysł nie został wpisany do budżetu, ale to zrobimy. Kiedy oszacujemy koszty, wprowadzimy poprawki. Jeżeli okaże się, że mówimy o pieniądzach rzędu kilku milionów złotych, inicjatywa będzie rekompensowana oszczędnościami budżetu ZTM-u - tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Najpierw ankieta

Z kolei wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zapewnia, że ratusz już zrobił pierwsze kroki, by pomysł zrealizować. - Przeprowadzamy w szkołach ankietę. Musimy dowiedzieć się, w jaki sposób uczniowie docierają do placówek. To pomoże nam w oszacowaniu kosztów - tłumaczy.

Dodaje, że procedura powinna zakończyć się w połowie stycznia. - W tym roku uczniowie pojadą komunikacją miejską za darmo. Takie jest założenie - mówi.

Pomysł radnej

Z inicjatywą wyszła radna Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatywa Polska, wcześniej SLD), która we wrześniu złożyła interpelację w tej sprawie.

"Uważam, iż uczniowie i uczennice wspomnianych placówek powinni mieć prawo do darmowych przejazdów komunikacją miejską w okresie 1 września – 30 czerwca. Rozwiązanie, które proponuje wprowadzić od tego roku szkolnego samorząd miasta Kraków. Wpływy z tytułu sprzedaży biletów nie powinny zmniejszyć się o więcej niż 1 procent, czyli o około 8 mln zł. W tym kontekście warto odnotować, że wpływy z tytułu sprzedaży biletów w 2015 roku wzrosły o około 47 mln zł" – czytamy.

Jak tłumaczyła tę propozycję? "Zwolnienie z opłat uczniów szkół podstawowych to nie tylko kwestia budżetów domowych, wszak dzieci z podstawówek z reguły mieszkają nieopodal swoich szkół, ale to również zachęcanie młodych ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej, to być może przyszłość, w której warszawiacy masowo przesiadają się do autobusów, tramwajów i metra, dlatego tez warto wydatkować środki na ten cel" – przekonywała.

CZYTAJ RÓWNIEŻ O ZMIANACH W JEDNOSTKACH ZAJMUJĄCYCH SIĘ INWESTYCJAMI:

kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2016 11:55 ~Toms

  rety~rety

  chciałbym przypomnieć lemingom, że to pomysł Sasina, Kandydata PIS na prezydenta warszawy.


  Tego się można było spodziewać. Oni uwielbiają uprawiać rozdawnictwo na potęgę pod publiczkę, że niby wspierają rodziny, a tak naprawdę dbają o swoje słupki popularności.

 • rety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2016 01:15 ~rety

  chciałbym przypomnieć lemingom, że to pomysł Sasina, Kandydata PIS na prezydenta warszawy.

 • mama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2016 11:13 ~mama

  a dlaczego tylko uczniowie szkół podstawowych? dzieci w tym wieku mają z reguły szkoły blisko do domu. czemu ten zapis nie może dotyczyć gimnazjów oraz liceum?

 • hghhgjh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2016 07:10 ~hghhgjh

  chory pomysl
  tak samo jak oznakowane kanary

  za rok placz ze sprzedaz biletow 80 procent w dol

 • Joks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2016 04:31 ~Joks

  Fantastycznie. A może napiszcie też o trzykrotnym podniesieniu podatku gruntowego w Warszawie? Szykują się masowe odwołania...

 • karawaniarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 21:51 ~karawaniarz


  qwerty~qwerty

  "Miasto zapewnia, że w 2017 roku uczniowie komunikacją miejską pojadą za darmo. Ale nie od 1 stycznia. Wcześniej jednak ratusz musi sprawdzić, ile to będzie kosztowało."

  Ręce opadają. Najpierw wprowadzą, a POtem będą liczyć koszty.
  Impeachment Waltzowej natychmiast!
  waw~waw

  Przykłada idzie z góry a ryba PiSuje się od głowy. Rząd robi dokładnie to samo, rozdaje a potem myśli z kogo zedrze lub kogo okradnie(OFE). Myślenie nie boli ;)

  Jego boli

 • Kierowca_MZA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 18:45 ~Kierowca_MZA

  Proszę, proszę, jaka hipokryzja za strony miasta i ZTM.

  Rodzinom pracowników komunikacji miejskiej odebrali bilety, ponieważ to za dużo kosztowało miasto i ZTM. Teraz rozdają lekką rączką darmową komunikację. Aż ciekaw jestem, ile to będzie kosztowało? Choć jestem pewien, że z dziesięć razy (jeśli nie jeszcze więcej) tyle, co był koszt biletów dla rodzin pracowników KM.

  Zapłacimy za to rozdawnictwo my wszyscy, którzy łożą na komunikację w formie podatków, a najgorzej na tym wyjdą kierowcy i motorniczowie. Ponieważ to, co miasto odbierze ZTM-owi, oni sobie odbiją to na przewoźnikach, karząc za byle przewinienie i to obojętnie prawdziwe, czy też wyimaginowane.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 18:20 ~waw

  qwerty~qwerty

  "Miasto zapewnia, że w 2017 roku uczniowie komunikacją miejską pojadą za darmo. Ale nie od 1 stycznia. Wcześniej jednak ratusz musi sprawdzić, ile to będzie kosztowało."

  Ręce opadają. Najpierw wprowadzą, a POtem będą liczyć koszty.
  Impeachment Waltzowej natychmiast!

  Przykłada idzie z góry a ryba PiSuje się od głowy. Rząd robi dokładnie to samo, rozdaje a potem myśli z kogo zedrze lub kogo okradnie(OFE). Myślenie nie boli ;)

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 18:18 ~waw

  Wszystkie dzieciaki mieszkające w Warszawie i uczęszczające do skończenia szkoły średniej, powinny mieć za komunikację za darmo w czasie roku szkolnego.

 • jaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 13:24 ~jaaa


  jaaa~jaaa

  Dlaczego tylko podstawówki? Odpowiedź jest prosta: dzieciaki mają szkołę pod blokiem, a te, co dojeżdżają, dowożą rodzice. Tylko mały odsetek dojeżdżających kom. miejską to dzieci z podstawówki. Zwykłe mydlenie oczu, że niby tak dożo i dobrze się robi!! Dlatego uważam, że bezpłatna kom. miejska powinna być dla dzieciaków z gimnazjów i liceów!!!
  Radna~Radna

  Zamilcz.

  No tak, radna, to jest argument

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »