Informacje

12.07.2017 15:45 FABRYKA SZPOTAŃSKIEGO

Uczelnia nie odpuszcza: szara
cegła znika za styropianem

SERWISY:

Nie pomogło oburzenie warszawiaków ani krytyka varsavianistów. Prywatna uczelnia zasłania styropianem kolejny fragment elewacji z szarej cegły. Choć budynek jest wpisany do ewidencji zabytków, nie uzgadniała prac z konserwatorem zabytków. Nie musiała.

Szara cegła może nie wyglądać na szlachetny materiał, ale w latach 20. zapanowała na nią szczególna moda. Wykańczano nią prywatne domy, osiedla mieszkaniowe, budynki publiczne i przemysłowe. Sięgali po nią najlepsi ówcześni architekci, bo kojarzyła się nowoczesnością tak, jak później szkło i stal. Tak było również w przypadku Fabryki Aparatów Elektrycznych Szpotańskiego na Kamionku. Dziś fabryka "produkuje" nie aparaty, lecz magistrów - mieści się tam prywatna uczelnia, która od wielu lat, "metodą gospodarczą" ociepla budynek w najtańszy możliwy sposób: przez ogacenie styropianem.

Nie uzgadniali, bo nie musieli

O realizowanym "po taniości" remoncie pisaliśmy dwa lata temu. - Unicestwienie tej szarej cegły, poprzez przykrycie jej styropianem, uważam za zbrodnię - mówił wtedy varsavianista Jarosław Zieliński. Ale władze uczelni nie pozostawiały złudzeń. Tłumaczyły, że ocieplenie jest niezbędne a inne metody - drogie. Zapowiadały, że prace będą kontynuowane. I tak też się stało - na Kamionku zaczął się właśnie kolejny ich etap. Zdjęcia znikających za styropianem detali krążą w mediach społecznościowych i tak jak poprzednio wywołują oburzenie.

Sprawę skomentował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. - Kolejny raz pod warstwą styropianu znika szara cegła. A dzieje się to podstawie starego, ale aktualnego pozwolenia na budowę, które w momencie wydawania nawet nie było uzgadniane z konserwatorem, bo budynek jeszcze nie był ujęty w gminnej ewidencji zabytków - wyjaśnił na Facebooku.

Prace są więc legalne, choć gdyby remont zaczynał się dziś, uczelnia nie dostałaby za pewne zgody na styropian. Chcieliśmy zapytać jej władze, czy ich podejście do sprawy uległo jakiejś zmianie, ale szybko pozbawiły nas złudzeń. W odpowiedzi na pytania specjalista ds. public relations Danuta Pawlak przysłała maila, w którym czytamy: "w związku z prowadzonym 2 lata temu kolejnym etapem remontu wyczerpująco odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania medialne dotyczące prowadzonych prac".

Podejście humanistycznospołeczne

I rzeczywiście - akapit dalej powtarzają się te same słowa, które dostaliśmy mailem dwa lata temu: "zdecydowanie zależało nam na zachowaniu jak najbardziej oryginalnego charakteru budynku. Podjęliśmy próbę wyczyszczenia elewacji, ale cegła jest w bardzo złym stanie i rozpada się. Sprawdzaliśmy i nie jest możliwe jej odtworzenie".

Argumenty? Wciąż te same: studentom jest zimno, budynek wymaga ocieplenia, a na inną technologię szkoły nie stać, bo realizuje remont samodzielnie i bez dofinansowania. Uczelnia powtarza je również we wpisie, który w środę rano pojawił się na jej facebookowym profilu.

Na ironię zakrawa fakt, że gdyby budynek trafił do rejestru zabytków, uczelnia miałaby większą szansą na uzyskanie pomocy finansowej. Ale pytana o to, czy przez ostatnie dwa lata brano w ogóle pod uwagę zmianę technologii lub źródeł finansowania, pani Pawlak odpowiedziała jedynie, że nie wie, bo na uczelni pracuje od niedawna.

Na końcu maila poprosiła za to, by w tekście nie zabrakło informacji, że pełna nazwa szkoły to Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS...

Karol Kobos /kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Andre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 18:57 ~Andre

  pax~pax

  az mozg sie sciska , czytajac komentarze tych , ktorzy nie maja pojecia o historii architektury. o dziwo - chyba to osoby jakos zwiazane z uczelnia. I tu widac poziom ksztalcenia !!!. Szara cegla cementowa to unikat na skale światowa, propagowana przez jednego z najwiekszych architektow miedzywojnia i potem - Romualda Gutta. Ten kto ja zakrywa , powinien trafic na czarna liste nisz5zxycieli dziedzictwa kulturowego.

  Może sto lat temu ta cegła była szara i względnie estetyczna - teraz jest zgniło-brązowa, bardzo przypominająca kolor Pantone 448C, uznawany za najbrzydszy na świecie i dlatego "zdobiący" opakowania australijskich papierosów...
  To kolor rozkładu gnilnego i entropii.

 • stary absolwent PW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 18:42 ~stary absolwent PW

  Chyba większość komentarzy popierających to barbarzyństwo pochodzi od osób uczących się w tej pseudouczelni, pomyłkowo zwanej uniwersytetem. I te komentarze świadczą o poziomie kształcenia, świadomości, wiedzy i kultu nauki tych ludzi. Oczywiście niskim poziomie.

 • Xaveri

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 14:51 ~Xaveri

  Nich varsavianiści i inni płacą uczelni 100 zeta miesięcznie na pokrycie kosztów ogrzewania tego klocka.

 • pax

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 14:33 ~pax

  az mozg sie sciska , czytajac komentarze tych , ktorzy nie maja pojecia o historii architektury. o dziwo - chyba to osoby jakos zwiazane z uczelnia. I tu widac poziom ksztalcenia !!!. Szara cegla cementowa to unikat na skale światowa, propagowana przez jednego z najwiekszych architektow miedzywojnia i potem - Romualda Gutta. Ten kto ja zakrywa , powinien trafic na czarna liste nisz5zxycieli dziedzictwa kulturowego.

 • Xavery9

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 13:39 Xavery9


  Paweł61Paweł61

  I bardzo dobrze. Będzie ładny budynek a nie szarobury pomnik komunizmu.
  Warszawianka~Warszawianka


  Pomnik komunizmu z lat dwudziestych XX w. To dopiero.

  "Prawdziwi patrioci" dzielą świat na przed prezesem i po. To co było przed to wszystko komuna z którą zdaje im się, że muszą walczyć obecnie.

 • OLMIRA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 13:38 ~OLMIRA

  No i dobrze! Szara,bura Warszawa jak za głębokiego komunizmu... Ludzie- nowe idzie, kolorowo, nowoczesnie! Po co zostawiać szare cegły, jaka to pamiątka? Powojskowy Gocław i tak jest wystarczająco zapyziały i szary.
  Głupota do potęgi. 100% poparcia dla szkoły. Brawo Wy!!!

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 13:13 ~Warszawianka

  Paweł61Paweł61

  I bardzo dobrze. Będzie ładny budynek a nie szarobury pomnik komunizmu.


  Pomnik komunizmu z lat dwudziestych XX w. To dopiero.

 • Cegła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 12:17 ~Cegła

  ewe~ewe

  Bez przesady. Studiowałam tam i wstyd mi było jak patrzyłam na te szare obrzydliwe ściany. Nie wszystko co stare jest dobre. Poza tym uczelnia tylko ociepla budynek, "odnawia" można powiedzieć a nie burzy czy niszczy. Nie mówiąc o tym, że lepiej żeby studenci i wszyscy pracownicy zamarzli, żeby tylko nie naruszyć starych obskurnych ścian?

  Ale tym ociepleniem przykrywa dekoracyjną elewację. A skoro mowa o zamarzaniu, widzę, że jakoś się tam uchowałaś ?

 • Paweł61

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 11:57 Paweł61

  I bardzo dobrze. Będzie ładny budynek a nie szarobury pomnik komunizmu.

 • Paweł61

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 11:54 Paweł61

  A co tu ma do rzeczy oburzenie warszawiaków i jakich warszawiaków, których ja nie znam żadnego oburzonego no może redaktor tego artykułu. Albo mają prawo ocieplić elewację albo nie mają takiego prawa i to jest istotne a nie to, że komuś się to podoba lub nie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »