Informacje

13.05.2012 07:13 marsz rotmistrza

Uczczą pamięć bohatera

SERWISY:

W niedzielę, w 111. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego odbędzie się Marsz Rotmistrza. Pasażerowie powinni przygotować na utrudnienia – osiem linii autobusowych zmieni swoje trasy.

Warszawski Marsz Rotmistrza rozpoczyna się o 13:30 przed tablicą w Al. Wojska Polskiego 40.

Później uczestnicy przejdą przez plac Inwalidów, ul. Mickiewicza, ul. Gen. Andersa, ul. Muranowską, ul. Bonifraterską na Plac Krasińskich (gdzie uczczą pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego), a następnie przejdą ul. Długą przez Stare Miasto do archikatedry św. Jana, gdzie o godz. 15:30 rozpocznie się uroczysta Msza Święta.

Utrudnienia dla pasażerów

Od godziny 13:00 do 16:00 osiem linii autobusowych zostanie skierowanych na objazdy. Swoje trasy zmienią linie: 116, 157, 178, 180, 205, 222, 227 oraz 503.

Bohater Rzeczpospolitej

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego. Udzielał się społecznie, malował i pisał wiersze. Jako ochotnik walczył w bitwie warszawskiej 1920 roku. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Dał się zamknąć w obozie Auschwitz-Birkenau, aby zdobyć informacje o panujących w nim warunkach. Jako jednemu z niewielu udało mu się z niego uciec. Komunistyczna Polska skazała go na karę śmierci. Został stracony w 1948 roku.

bf//bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2012 15:44 ~Marek

  iwo~iwo

  CzesC i chwała Bohaterom. Precz z komuna i morderami Polaków.

  cześć i chwała!!!!

  a Kazimierz Graff?

 • RAMAPO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2012 15:36 ~RAMAPO

  I gdyby nie Rajmund Kaczynski i jego wujaszek Swiatkowski , rotmistrz Pilecki moglby zyc dlugo. Jeden kolaborant i szmalcownik UB a drugi sedzia zatwierdzajacy wyroki smierci na patriotach polskich.

 • ernest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2012 15:32 ~ernest

  Brawo Polacy , brawo "Kibole'- Czesc i chwała Bohaterom Polski.

 • iwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2012 14:15 ~iwo

  CzesC i chwała Bohaterom. Precz z komuna i morderami Polaków.

 • dla myślących

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2012 13:48 ~dla myślących

  a coż to za rocznica 111????????????????? setna,sto dziesiąta to jeszcze rozumiem...ale 111???!!!!!!!!!!!!!!!!! to już szczyt pieniactwa ze strony prezia.

 • Wawa 30latek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2012 13:31 ~Wawa 30latek

  WIECZNA CHWAŁA BOHATEROM !!!!!

 • anty komuch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2012 13:28 ~anty komuch

  hans ~hans

  Polskie nieroby i ciemnota znowu pajacuje. Łażą jak otępiali, modlą się o gruszki na wierzbie, pielgrzymują w intencji przywrócenia rozumu, upamiętniają żądnych władzy, stawiają pomniki, by się do nich modlić i składać kwiaty. Ale pracować to już leń i złodziej Polak nie potrafi. Tylko kraść i chlać wodę. Taki jest Polak-katolik.


  idź świętować święto pracy gdzieś indziej, czerwona zarazo. takim jak ty to tylko marks i prawa pracownicze w głowie ...

 • Quercus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2012 13:12 ~Quercus

  Jest jeszcze wielu innych "bohaterów", kolegów Pileckiego, którzy z poświęceniem walczyli o wolność. Poczytajcie o ich wyczynach, bo normalnie z burżuazyjnych środków masowego przekazu nie dowiecie sie o nich.
  31 stycznia 1946 roku, w lesie koło wsi Puchały Stare w gminie Brńsk na Podlasiu, oddział zbrojnego podziemia kapitana Romualda Rajsa zamordował trzydziestu chłopów (nazywanych furmanami). Wszyscy zamordowani to Białorusini z podlaskich wsi Czyże, Jagodniki, Krasna Wieś, Pasieczniki Duże, Podrzeczany, Zbucz, Łozice, Mochnate, Zaleszany, itp. Ugrupowanie Burego było oddziałem Pogotowia Akcji Specjalnej – Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. Oddział został utworzony we wrześniu 1945 roku na bazie drugiego szwadronu rozwiązanej 5 Brygady Wileńskiej, dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza. ps. Łupaczko. Rajd Burego, który zaczął się wieczorem 28 stycznia 1946 roku we wsi Łozice, był znaczony łunami pożarów wsi i krwią mordowanych niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci. 29 stycznia 1946 roku Bury spalił wsie Zalesiany i Wólkę Wygonowską. W Zaleszanach zamordowano 14 osób, w Wólce Wygonowskiej dwie. 31 stycznia 1946 roku uprowadzono i zamordowano mieszkańca Świryd. 2. lutego 1946 roku spalono Szpaki i Zanie. W pierwszej wsi zamordowano 9 osób, w drugiej – 24. W ciągu trzech dni zamordowano, strzelając i paląc żywcem – 80 osób.

 • wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2012 12:57 ~wyborca


  maciek~maciek

  przecież peło w PE nie chciało tego bohatera upamiętniać jako patrona wszystkich represjonowanych przez sowiecko-ubecko władzę w PRL-u.
  widać co to są za ludzie w tej partii - na pewno nie patrioci...
  Niestety~Niestety


  Ale ludzie są tępi i nadal na nich głosują...

  Masz rację . Ech gdyby Jarek przestał straszyć swoją nikczemną osobą, i dajmy na to odszedł w niebyt, moglibyśmy głosować, na kogoś innego, a tak ? co nam pozostaje?

 • hans

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2012 12:56 ~hans

  Polskie nieroby i ciemnota znowu pajacuje. Łażą jak otępiali, modlą się o gruszki na wierzbie, pielgrzymują w intencji przywrócenia rozumu, upamiętniają żądnych władzy, stawiają pomniki, by się do nich modlić i składać kwiaty. Ale pracować to już leń i złodziej Polak nie potrafi. Tylko kraść i chlać wodę. Taki jest Polak-katolik.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »