Informacje

01.11.2018 17:13 u zbiegu Smoczej i Nowolipki

Uczcili wybitnego naukowca. Otwarcie skweru Józefa Rotblata

SERWISY:


Zieleniec u zbiegu ulic Smoczej i Nowolipki nosi teraz nazwę skweru Józefa Rotblata. W ten sposób uczczono 110. rocznicę urodzin warszawskiego noblisty. - Przywracamy pamięć o Józefie Rotblacie, skromnym warszawiaku i wielkim naukowcu – mówiła podczas uroczystości Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

W wyniku uchwały rady urzędu miasta z sierpnia, teren zieleni na Woli, po południowo-zachodniej stronie skrzyżowania ulic Nowolipki i Smoczej nazywa się teraz "Skwerem Józefa Rotblata". Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo - stała tam kiedyś kamienica, w której Rotblat spędził dzieciństwo i lata młodości.

31 października odbyła się uroczystość nadania skwerowi imienia laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Wydarzenie uświetnili przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy, a także rodzina i przyjaciele naukowca.

Porzucił pracę nad bombą atomową ze względów moralnych

Józef Rotblat urodził się w 1908 roku. Warszawiak, Polak żydowskiego pochodzenia, radiobiolog. W latach 30. był wyróżniającym się fizykiem młodego pokolenia.

W 1939 Rotblat roku wyjechał do Anglii. Tam działał jako młody naukowiec i współpracował z noblistą, Jamesem Chadwickiem. Wojna uniemożliwiła mu powrót do Polski. W 1944 roku został zaproszony do prac przy Projekcie Manhattan – amerykańskim programie budowy bomby atomowej. Był jedynym uczonym pracującym przy projekcie, który odmówił obywatelstwa brytyjskiego lub amerykańskiego.

- Pochodził z niezamożnej i wielodzietnej rodziny, tym bardziej budzi szacunek jego upór w zdobyciu wiedzy. Pracował na utrzymanie w dzień, wieczorami się uczył. Rok przez wybuchem wojny obronił na Uniwersytecie Warszawskim doktorat. Był pierwszym naukowcem, który porzucił pracę nad bombą atomową ze względów moralnych – przypomniała na uroczystości Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zapomniany naukowiec

– Jak to się stało, że o Skłodowskiej wiedzą chyba wszyscy warszawiacy, o Singerze wielu, a o Józefie Rotblacie wie tak niewiele osób? Do tej pory na stronie polskiego MSZ wśród polskich noblistów nie odnajdziemy jego nazwiska, mimo, że był polskim uczonym pracującym przy Projekcie Manhattan. Dlatego dziś, kilka dni przed 110. rocznicą urodzin Noblisty nadrabiamy zaległości, oddając cześć temu wielkiemu warszawiakowi – powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Po wojnie Rotblat osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie postanowił wykorzystać swój wynalazek w medycynie - był jednym z pionierów badań na temat promieniowania. W 1955 roku stał się jednym z jedenastu sygnatariuszy Manifestu Russella-Einsteina. W apelu najwybitniejsi przedstawiciele światowej nauki wzywali liderów politycznych do pokojowego wykorzystania osiągnięć współczesnej techniki.

Dwa lata później, w 1957 Józefa Rotblat stał się współzałożycielem i liderem pacyfistycznego ruchu naukowców Pugwash. W ramach inicjatywy organizował coroczne spotkania najwybitniejszych naukowców oraz polityków z obu stron żelaznej kurtyny, co łagodziło z napięcia polityczne. W 1995 roku wraz z ruchem Pugwash otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, "za wysiłki zmierzające do zmniejszenia roli, jaką broń nuklearna odgrywa w polityce międzynarodowej".

Rotblat zmarł w 2005 roku.

Ostatnio informowaliśmy o śledztwie w sprawie "zamknięcia" placu Piłsudskiego:


 

mp/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • O co kaman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2018 12:22 ~O co kaman

  "Laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Współtwórca pierwszej bomby atomowej."
  Faktycznie, doskonały patron.

 • srAdam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2018 11:37 ~srAdam

  polecam książkę "Noblista z Nowolipek", właśnie skończyłem i historie tam opisane są naprawdę niesamowite, niesamowity człowiek

 • oko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2018 09:16 ~oko

  bufetowa na koniec kadencji zdążyła jeszcze uhonorować swojego ziomka.Przez 12 lat o tym nie pomyślała.

 • joho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2018 06:05 ~joho

  Ul.Nowolipki -Ulisses Nowolipko znany warszawski naukowiec.

  Ulica Nowolipki powstała po roku 1624 jako droga biegnąca od Nalewek do posiadłości brygidek zwanej Nowe Lipie.

 • fizyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2018 21:38 ~fizyk

  Współtwórca bomby atomowej.

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2018 20:30 ~Aga

  Zacny patron. Zgadza się. Ale co to znaczy "u zbiegu ulic Smoczej i Nowolipki" ! ? To już teraz oprócz głupkowatego nieodmieniania nazwisk, nie odmienia się nazw niektórych ulic ? !

 • Zepp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2018 19:48 ~Zepp

  Zacny patron. Teraz pora na uhonorowanie prof. Hilarego Koprowskiego

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »