Informacje

03.04.2013 17:59 problemy z decyzją środowiskową

Uchylona decyzja dla rozbudowy metra. "To oznacza opóźnienia"

SERWISY:


Decyzja środowiskowa dla rozbudowy II linii metra na wschód i zachód została uchylona. Teraz urzędnicy będą musieli starać się o nową, a to oznacza, że planowana budowa może się opóźnić.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję swojego regionalnego odpowiednika w sprawie rozbudowy II linii podziemnej kolejki od ronda Daszyńskiego do Połczyńskiej i od Dworca Wileńskiego do Bródna. Skargę złożyły Zielone Mazowsze i Towarzystwo Ochrony Przyrody.

- Jednak GDOŚ w ogóle nie rozpatrzył zarzutów Zielonego Mazowsza, gdyż na etapie własnej analizy stwierdził dwa rażące naruszenia prawa, które decyzję absolutnie dyskwalifikują. Naruszenia te są zbieżne z dwoma spośród zarzutów zgłoszonych przez Towarzystwo Ochrony Przyrody, nie miały natomiast odbicia w argumentach zgłoszonych przez Zielone Mazowsze - czytamy na stronie Zielonego Mazowsza.

Wytykają rozbieżności

O jakie zarzuty chodzi? "Analiza akt sprawy wykazała rozbieżność między zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym ma być zlokalizowana przyszła stacja techniczno-postojowa Mory a zakresem działań składających się na budowę stacji" - przytacza uzasadnienie decyzji Ewelina Walczak z GDOŚ.

Inny zarzut odnosi się do tego, że nie sprawdzono, jak inwestycja może wpłynąć na środowisko. "W toku postępowania odwoławczego, na podstawie zgromadzonych akt sprawy, tj. raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, jego uzupełnień oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ustalono, że w postępowaniu prowadzonym przez organ pierwszej instancji nie przebadano oddziaływania przedsięwzięcia w kontekście celów środowiskowych zawartych w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza" - przytacza argumentację Walczak.

"To oznacza opóźnienia"

Co to oznacza w praktyce? - Sprawa jest skierowana do ponownego rozpatrzenia w pierwszej instancji, czyli w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - mówi Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego. - Decyzję odebraliśmy w piątek. Musimy ja przeanalizować i przygotować nasze stanowisko - dodaje.

Zdaniem Zarządu Transportu Miejskiego, uchylenie decyzji RDOŚ może wpłynąć na planowane prace.

- Procedura dotyczące decyzji środowiskowej się opóźnia, więc oznacza to opóźnienia przy rozpoczęciu prac - zauważa Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Miasto będzie musiało ubiegać się w RDOŚ o nową decyzję środowiskową. Bez niej nie będzie się mogło starać o kolejny ważny dokument - decyzję lokalizacyjną.

Czekają na projekt

Zarząd Transportu Miejskiego chce, by po ukończenia budowy centralnego odcinka II linii metra, jak najszybciej rozpocząć roboty przy kolejnych. Optymistyczny scenariusz zakładał, że na Targówek i daleką Wolę podziemną kolejką będzie można dotrzeć już w 2016 roku. Inwestycja miałaby być współfinansowana ze środków unijnych na lata 2014-20.

Na razie podjęto decyzję o przedłużeniu centralnego odcinka metra po trzy stacje w kierunku Woli (Wolska, Moczydło, Księcia Janusza) oraz Bródna (Szwedzka, Targówek I, Targówek II). Jak twierdzą urzędnicy, do końca roku mają powstać projekty budowlane.


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zkocewiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2013 20:04 ~zkocewiak

  Metro metrem jest potrzebne i na Bemowie, i na Targówku, ale co z inicjatywą "kolej na metro". Dla Bemowa, ale nie tylko mogłaby być ciekawym rozwiązaniem. Co się jeszcze w tej sprawie dzieje? www.kolejnametro.pl

 • Rrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2013 00:00 ~Rrr

  maryś~maryś

  to nie ekoteroryści. To z braku pieniędzy na budowę sprytny urzędniczy wykręt. Po co samemu wycofywać się kiedy można zwalić wine na innych

  Dokładnie! Te wszystkie decyzje, błędy, braku projektów... To tylko ściema! Wreszcie ktoś madry to napisał!

 • maryś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 15:29 ~maryś

  to nie ekoteroryści. To z braku pieniędzy na budowę sprytny urzędniczy wykręt. Po co samemu wycofywać się kiedy można zwalić wine na innych

 • Haja GRUndbaum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 14:08 ~Haja GRUndbaum

  Dobry bajer,to lepszy niż matura.

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 13:53 ~Kuba

  more~more

  Ha,ha,ha. Jakiś czas temu pisałem na forum, że prędzej przejdę na emeryturę niż dojadę metrem na Bródno. A brakuje mi jeszcze ok.20 lat pracy. Nie lubię być pesymistą ale znowu wyszło na moje. Zastanawia mnie tylko jedno. Dlaczego na otwarciach nowych inwestycji wszyscy wypinają piersi i kieszenie po nagrody, a jak coś się sp..., to NIGDY nie ma winnych.

  A nad czym się tu zastanawiać? Jak dostaniesz podwyżkę, to zaraz się żonie pochwalisz, a jak ci zabiorą premię, bo zawaliłeś robotę, to słowem nie piśniesz. Takie życie, że do sukcesów to się każdy przyznaje, a do porażek nieliczni.

 • decio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 13:40 ~decio

  Wystarczy wykorzystać istniejącą sieć torów PKP i na tych torach postawić porządne wagoniki, i metro jest gotowe.

 • more

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 13:18 ~more

  Ha,ha,ha. Jakiś czas temu pisałem na forum, że prędzej przejdę na emeryturę niż dojadę metrem na Bródno. A brakuje mi jeszcze ok.20 lat pracy. Nie lubię być pesymistą ale znowu wyszło na moje. Zastanawia mnie tylko jedno. Dlaczego na otwarciach nowych inwestycji wszyscy wypinają piersi i kieszenie po nagrody, a jak coś się sp..., to NIGDY nie ma winnych.

 • wwx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 12:19 ~wwx

  no i niech ktoś mnie przekona że żyjemy w normalnym kraju

 • żyguli na to wszystko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 10:32 ~żyguli na…

  A GDZIE w PRAWIE SĄ SANKCJĘ DLA ORGANU GDOŚ/RDOŚ KTÓRY WYDAŁ ZŁĄ DECYZJĘ? .... odpowiem szybko ...W D... czyli nigdzie ..nie am poprostu ich i ci pseudourzędnicy środowiskowi robią co chcą i jak chca uwarzając jakąś książkę ważniejsza od przepisu prawa...  zbych~zbych

  Przeczytajcie najpier rację drugiej strony, a nie od razu krzyczycie:
  http://www.zm.org.pl/?a=metro2-gdos-133
  Zielony~Zielony

  przeczytałem, szkoda że nie ma tam żadnych konkretów tylko ogólniki "[...]dwa rażące naruszenia prawa[...]" itp. itd.

 • antypartacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 10:29 ~antypartacz

  "w postępowaniu prowadzonym przez organ pierwszej instancji nie przebadano"

  dlaczego nie ma KARY DLA urzedasów w RDOŚ czy GDOŚ... za takie brakoróbstwo...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »