Informacje

13.12.2012 22:06 Rada Warszawy zdecydowała

Uchwalili budżet na 2013 rok.
Zabiorą nocne kursy metra

SERWISY:


Rada Warszawy uchwaliła budżet na 2013 rok. Zakłada on m.in. obniżenie wydatków na komunikację miejską, co przełoży się na mniejszą liczbę kursów autobusów i tramwajów poza szczytem oraz - prawdopodobnie - zawieszenie nocnych kursów metra.

W 2013 r. dochody zaplanowano na 12,98 mld zł, natomiast wydatki na 13,9 mld zł. Deficyt budżetowy wyniesie 918 mln zł. Zaplanowano zmniejszenie deficytu o 38 proc. w stosunku do 2012 r.

Za przyjęciem budżetu głosowało 33 radnych, przeciwnych było 23, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Nie sfinansują in vitro

Radni nie zgodzili na propozycję SLD, by przeznaczyć 900 tys. zł na finansowanie in vitro dla mieszkańców Warszawy. - To budżet odpowiedzialny - mówiła podczas debaty prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Negatywnie ocenili budżet przewodniczący klubu radnych PiS Maciej Wąsik oraz przewodniczący klubu radnych SLD Adam Cieciura.

Podczas debaty zgłoszono autopoprawkę dotyczącą utworzenia rezerwy celowej w wysokości 325 mln zł. - To plan B, byśmy byli przygotowani na gorszą sytuację, spowolnienie gospodarcze - wyjaśniła Gronkiewicz-Waltz. Pieniądze na rezerwę pochodzą ze środków na wydatki bieżące zapisanych w pierwotnym planie budżetowym na 2013 r.

Duże cięcia w komunikacji

Cięcia dotkną przede wszystkim wydatków bieżących na komunikację i transport publiczny, będzie to o 190 mln zł mniej, niż zakładał pierwotny projekt budżetu.

Dyrektor ZTM w Warszawie Leszek Ruta powiedział dziennikarzom, że oznacza to zmniejszenie częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej poza szczytem oraz w weekendy i święta. Zaznaczył, że prawdopodobnie już w styczniu zlikwidowane zostaną nocne kursy metra (w tym samym czasie w życie wejdzie podwyżka cen biletów).

Miejski skarbnik zaznaczył, że w kolejnych latach ZTM zostanie dofinansowany, by zrównoważyć stratę.

O ponad 88 mln zł zostaną ograniczone wydatki na wynagrodzenia pracowników urzędu, o 6 mln zł będą mniejsze środki na promocję miasta. Ograniczenia wydatków nie dotyczą o światy i pomocy społecznej.

W 2013 r. na zadania bieżące przeznaczono w budżecie o 400 mln zł mniej w stosunku do roku 2012. Jak podkreśla ratusz, ograniczenie wydatków bieżących wiąże się wyznaczonymi na 2014 r. limitami kosztów obsługi długu.

II linia metra i tramwaj na Tarchomin

Prezydent Warszawy mówiła, że w przyszłym roku 231 mln zł zostanie przeznaczone na gospodarkę odpadami komunalnymi - w lipcu gminy zgodnie z ustawą mają przejąć odpowiedzialność za odpady.

Jak podkreśliła, co czwarta złotówka - 3,3 mld zł - będzie przeznaczona na inwestycje, w tym na budowę centralnego odcinka II linii metra i budowę linii tramwajowej na Tarchomin.

Zaznaczyła, że Warszawa zapłaci w 2013 r. 792 mln zł janosikowego.

Wpływy ze środków unijnych zaplanowano w 2013 r. w wysokości 1,2 mld zł.

"Wielka lipa"

- Ten budżet to wielka lipa, nikt go nie zrealizuje - ocenił Wąsik - Uważam, że w tym roku możemy się spodziewać poważnych problemów: wydatki bieżące przekroczą dochody bieżące. W związku z tym złamiemy regułę, którą narzuca ustawa o finansach publicznych - dodał.

Zaznaczył, że w 2012 r. dochody zostały przeszacowane o 700 mln zł.

Z kolei Cieciura powiedział, że budżet na 2013 r. oznacza kontynuację podwyżek, od przyszłego roku m.in. na bilety komunikacji miejskiej, podatku od nieruchomości. Podkreślił, że dzielnice zgłaszają niedoszacowanie wydatków na edukację m.in. na dodatki motywacyjne dla nauczycieli. Zwracał uwagę na niedobory zasobów lokalowych.

Ciążą skutki dekretu Bieruta

W projekcie budżetu założono, że możliwości budżetowe Warszawy w horyzoncie kilkuletnim nadal pozostaną mocno ograniczone. Jak podkreślono, chodzi m.in. o wpływy z podatków CIT i PIT, które są zdeterminowane stanem koniunktury. Wpływ z PIT w 2013 r. zaplanowano na 3,8 mld zł (w 2012 r. było to 3,6 mld zł) z kolei wpływy z CIT 696,8 mln zł (w 2012 r. było to 619,7 mln zł).

Negatywny wpływ na budżet mają także wypłaty odszkodowań z tytułu tzw. dekretu Bieruta oraz za grunty przejęte pod budowę dróg. Od 2003 r. budżet miasta został obciążony z tego tytułu na 884 mln zł.

Struktura projektu budżetu na 2013 rok gwarantuje wypełnienie dwóch systemowych reguł określonych w ustawie o finansach publicznych: utrzymania dodatniej różnicy między dochodami a wydatkami bieżącymi oraz limitowania poziomu zadłużenia - zaznaczono w dokumencie.

PAP/b/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Eunika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2012 20:47 ~Eunika

  Jeździcie po słoikach, ale chyba nie do końca sprawiedliwie. Jestem słoikiem. Wydaję co miesiąc mnóstwo pieniędzy na mieszkanie (wynajmowane od warszawianki), bilety komunikacji miejskiej, jedzenie, a wszystko to idzie do warszawskiej kasy. Jako studentka nie płacę podatków nigdzie, bo nie zarabiam. Płacę za to, co dostaję. I nie, nie mieszkam na Białołęce.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2012 21:27 ~Warszawiak

  Płacimy janosikowe, przyjezdni płacą podatki u siebie, ludzi przybywa, koszty rosną, a kasy nie ma. "Słoiki" przeciążają to miasto i nic nie dokładają. Nie ładnie tak na krzywy ryj się ładować komuś z butami do rodzinnego miasta.

 • Pika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2012 11:58 ~Pika

  fdhs~fdhs

  Bufetowa do demisji!!!!

  Do czego???

 • maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2012 05:59 ~maria

  za to cała noc oswietlony jest stadion narodowy- włącznie ze schodami

 • Minimum3Znakowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2012 21:56 ~Minimum3Znakowy


  IgnacyWojenny~IgnacyWojenny

  Napiszcie wprost: warszawskie pieniądze na komunikację miejską pojechały do Lublina.
  WD123~WD123


  czy możesz rozwinąć swoją "mądrą" wypowiedź ?
  Bo jeśli poruszasz temat tzw. "janosikowego" to wypada wiedzieć o czym się pisze i gdzie takie janosikowe trafia


  Kolega pije do misiów z Lublina, co wynajmują na Białołęce kawalerki za 800zł, harują dzień w dzień tłukąc po 5-8 kafli miesięcznie, wożą się po warszawskich ulicach i warszawską komunikacją miejską (do której miasto dopłaca z budżetu)... a podatki płacą w LUBLINIE.

  Nic do nich nie mam - orzą twardo i robią na swoje. Dymają to miasto jak chcą, bo można dymać, bo koncepcyjnie system podatkowy jest z czasów Bismarcka. Tylko mnie to się potem odbija.

  Ale co tam tak daleko w Lublinie ich szukać - wystarczy zajrzeć do Łomianek.

 • romus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2012 21:09 ~romus

  Kierownik~Kierownik

  A nie, dobrze, to jeziorko przeniesiemy tu, a tu właśnie stanie ten punktowiec i mamy wszystko wyjasnione

  i uczcimy dzień pieszego pasażera.. :)

 • Koniu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2012 20:10 ~Koniu

  W nocy się śpi, a jak 2-3 razy w roku zabalujesz w klubie, to bulisz za taksówkę i nie płacz, człowieku. A jak balujesz 3 razy w tygodniu - to znaczy ze stać Cię i na taksówki itd. Każdy chce jezdzic za darmo, tzn za czyjes pieniądze. Dobra decyzja, metro w nocy ok, ale jak juz bedziemy mieli 100 mld rocznie z gazu łupkowego :) teraz nas nie stać, to jest narpawdę LUKSUS.

 • noname

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2012 20:04 ~noname

  Ale, na Muzeum Żydów Polskich starczyło.

 • Kic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2012 17:52 ~Kic

  aska~aska

  a co bałwanki myślicie ,że w Londynie metro kursuje całą noc??

  A Ty bałwanku myślisz, że u nas też kursuje całą noc? :)

 • rty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2012 17:45 ~rty

  http://saski2018.pl/aktualnosci/

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »