Informacje

07.06.2015 12:18 ulicami stolicy przeszła procesja

Tysiące wiernych w Wilanowie. Obchody Święta Dziękczynienia

SERWISY:


Procesja z ikoną Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej dotarła w niedzielę przed południem do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W południe zaczęła się msza, której przewodniczy prymas Polski abp Wojciech Polak. Obecny jest prezydent elekt Andrzej Duda.

W mszy uczestniczą przedstawiciele Episkopatu Polski, przedstawiciele grup zawodowych, zrzeszeń, wierni z Warszawy i innych części Polski.

W niedzielę obchodzone jest VIII Święto Dziękczynienia. W tym roku przebiega ono pod hasłem "Królowo Rodzin - dziękujemy i zawierzamy".

Górnicy, harcerze, wojsko

Procesja wyruszyła rano z pl. Piłsudskiego. Bp Markowski, który przywitał uczestników procesji, przypomniał, że VIII Święto Dziękczynienia związane jest z budową Świątyni Opatrzności Bożej. - Kolejnego roku dziękujemy Opatrzności za wielkie rzeczy, które dokonuje dla nas, dziękowaliśmy za beatyfikację księdza Jerzego, za beatyfikację Jana Pawła II, dziękowaliśmy również za kanonizację Jana Pawła II, dzisiejszą myślą przewodnią Święta Dziękczynienia jest wielkie dziękczynienie za nawiedzenie ikony jasnogórskiej, jaka dokonała się w naszych parafiach na terenie archidiecezji warszawskiej na przestrzeni minionego roku - zaznaczył.

Jak dodał, uczestnicy pielgrzymki chcą podziękować też m.in. "za wielkie rzeczy, których dokonał Bóg". - Dziękujemy za wszelkie łaski, które Maryja nam wyprosiła. Dziękujemy za jej miłość, którą otacza każdego z nas, nasze rodziny i nasz naród - mówił bp Markowski.

- W obchodach uczestniczy około 400 osób - relacjonowała rano Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24.

W procesji szły dwie orkiestry strażacka i góralska, a także m.in. poczty sztandarowe, wojsko, harcerze, górnicy, duchowni, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich.

Przy kościele św. Antoniego Mari Zaccarii, nastąpiło uroczyste przekazanie Świętego Wizerunku. Ostatni odcinek do Świątyni Opatrzności Bożej uczestnicy procesji przeszli w asyście przedstawicieli różnych grup i stanów, w tym: przedstawiciele Wojska Polskiego, harcerzy, Episkopatu Polski, duchownych z całego kraju, prezydentów miast papieskich oraz darczyńców, którzy przybyli z różnych części Polski.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

 

Od 2008 roku

Święto Dziękczynienia, obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp

Trasa procesji

Uczestnicy procesji przeszli z placu Piłsudskiego ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi, Belwederską, Sobieskiego i al. Rzeczpospolitej do Świątyni Opatrzności Bożej.

- Wraz z przemieszczaniem się uczestników procesji i brakiem możliwości przejazdu, autobusy będą kierowane na objazdy - ostrzegał Zarząd Transportu Miejskiego.

 

Zmiany w komunikacji

Autobusy 116, 178, 180, 503, 518 w kierunku północnym kursowaly Królewską, Marszałkowską i Senatorską i Miodową, w drugą stronę trasą: Senatorska – zawrotka na pl. Bankowym – Marszałkowska - Królewska – pl. Małachowskiego.

128, 175 w kierunku pl. Piłsudskiego jeździły przez Marszałkowską, pl. Bankowy, al. Solidarności,  Bielańską, a w kierunku Szczęśliwice, Lotnisko Chopina: Bielańską, Senatorską, zawrotką na pl. Konstytucji i Marszałkowską. Królewską i Marszałkowską będzie jeździć 222.

Nieprzejezdne Nowy Świat i Ujazdowskie

Zamknięty został także Nowy Świat od ronda de Gaulle’a do pl. Trzech Krzyży i Al. Ujazdowskie do pl. Na Rozdrożu. Marszałkowską przez plac Konstytucji pojechały linie 118, 116, 166, 180, 222, 503.

Wraz z przemieszczaniem się procesji na południe zamknięte zostały w stronę Wilanowa Al. Ujazdowskie i ul. Belwederska od pl. Na Rozdrożu do skrzyżowania Belwederska/ Spacerowa/ Gagarina. Wtedy na objazd skierowane zostały 116, 166, 503, 180. W kolejnym etapie zamknięta została Belwederska na odcinku do Witosa (utrudnienia dla linii 116, 519, 522, 166, 503, 172, 195, 501)

Utrudnienia na Sobieskiego

Na koniec zamknięta została ulica Sobieskiego, co oznacza zmiany tras autobusów 116, 148, 164, 195, 172, 217, 501, 519, 522.

 

>>SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY ZMIAN I OBJAZDY<<


b,su/ec


Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »