Informacje

07.06.2015 12:18 ulicami stolicy przeszła procesja

Tysiące wiernych w Wilanowie. Obchody Święta Dziękczynienia

SERWISY:


Procesja z ikoną Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej dotarła w niedzielę przed południem do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W południe zaczęła się msza, której przewodniczy prymas Polski abp Wojciech Polak. Obecny jest prezydent elekt Andrzej Duda.

W mszy uczestniczą przedstawiciele Episkopatu Polski, przedstawiciele grup zawodowych, zrzeszeń, wierni z Warszawy i innych części Polski.

W niedzielę obchodzone jest VIII Święto Dziękczynienia. W tym roku przebiega ono pod hasłem "Królowo Rodzin - dziękujemy i zawierzamy".

Górnicy, harcerze, wojsko

Procesja wyruszyła rano z pl. Piłsudskiego. Bp Markowski, który przywitał uczestników procesji, przypomniał, że VIII Święto Dziękczynienia związane jest z budową Świątyni Opatrzności Bożej. - Kolejnego roku dziękujemy Opatrzności za wielkie rzeczy, które dokonuje dla nas, dziękowaliśmy za beatyfikację księdza Jerzego, za beatyfikację Jana Pawła II, dziękowaliśmy również za kanonizację Jana Pawła II, dzisiejszą myślą przewodnią Święta Dziękczynienia jest wielkie dziękczynienie za nawiedzenie ikony jasnogórskiej, jaka dokonała się w naszych parafiach na terenie archidiecezji warszawskiej na przestrzeni minionego roku - zaznaczył.

Jak dodał, uczestnicy pielgrzymki chcą podziękować też m.in. "za wielkie rzeczy, których dokonał Bóg". - Dziękujemy za wszelkie łaski, które Maryja nam wyprosiła. Dziękujemy za jej miłość, którą otacza każdego z nas, nasze rodziny i nasz naród - mówił bp Markowski.

- W obchodach uczestniczy około 400 osób - relacjonowała rano Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24.

W procesji szły dwie orkiestry strażacka i góralska, a także m.in. poczty sztandarowe, wojsko, harcerze, górnicy, duchowni, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich.

Przy kościele św. Antoniego Mari Zaccarii, nastąpiło uroczyste przekazanie Świętego Wizerunku. Ostatni odcinek do Świątyni Opatrzności Bożej uczestnicy procesji przeszli w asyście przedstawicieli różnych grup i stanów, w tym: przedstawiciele Wojska Polskiego, harcerzy, Episkopatu Polski, duchownych z całego kraju, prezydentów miast papieskich oraz darczyńców, którzy przybyli z różnych części Polski.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

 

Od 2008 roku

Święto Dziękczynienia, obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp

Trasa procesji

Uczestnicy procesji przeszli z placu Piłsudskiego ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi, Belwederską, Sobieskiego i al. Rzeczpospolitej do Świątyni Opatrzności Bożej.

- Wraz z przemieszczaniem się uczestników procesji i brakiem możliwości przejazdu, autobusy będą kierowane na objazdy - ostrzegał Zarząd Transportu Miejskiego.

 

Zmiany w komunikacji

Autobusy 116, 178, 180, 503, 518 w kierunku północnym kursowaly Królewską, Marszałkowską i Senatorską i Miodową, w drugą stronę trasą: Senatorska – zawrotka na pl. Bankowym – Marszałkowska - Królewska – pl. Małachowskiego.

128, 175 w kierunku pl. Piłsudskiego jeździły przez Marszałkowską, pl. Bankowy, al. Solidarności,  Bielańską, a w kierunku Szczęśliwice, Lotnisko Chopina: Bielańską, Senatorską, zawrotką na pl. Konstytucji i Marszałkowską. Królewską i Marszałkowską będzie jeździć 222.

Nieprzejezdne Nowy Świat i Ujazdowskie

Zamknięty został także Nowy Świat od ronda de Gaulle’a do pl. Trzech Krzyży i Al. Ujazdowskie do pl. Na Rozdrożu. Marszałkowską przez plac Konstytucji pojechały linie 118, 116, 166, 180, 222, 503.

Wraz z przemieszczaniem się procesji na południe zamknięte zostały w stronę Wilanowa Al. Ujazdowskie i ul. Belwederska od pl. Na Rozdrożu do skrzyżowania Belwederska/ Spacerowa/ Gagarina. Wtedy na objazd skierowane zostały 116, 166, 503, 180. W kolejnym etapie zamknięta została Belwederska na odcinku do Witosa (utrudnienia dla linii 116, 519, 522, 166, 503, 172, 195, 501)

Utrudnienia na Sobieskiego

Na koniec zamknięta została ulica Sobieskiego, co oznacza zmiany tras autobusów 116, 148, 164, 195, 172, 217, 501, 519, 522.

 

>>SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY ZMIAN I OBJAZDY<<


b,su/ec


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2015 08:56 ~Paweł

  wiara seks czy polityka to sprawa prywatna każdego człowieka to jest wolność w moim rozumieniu.Jednak kościół nie ma nic wspólnego z wiarą to instytucja - show biznes
  dlaczego krytykuję finansuje go z moich podatków czy chcę czy nie chcę i dla tego że obraza moje uczucia religijne manipulując ewangelią dla swojej propagandy. Piknik w obronie życia na którym atrakcją są czołgi, karabiny do zabijania ludzi??? Chrystus raz użył przemocy jak zrobili ze świątyni targowisko ... mam nadzieję że już kręci bicz !

 • olech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 21:48 ~olech

  A gdzież to zapodział się nasz prześwietny prezydent z małżonką ? Tacy niezłomni katolicy wzgardzili obchodami wielkiego katolickiego święta i zostały po nich tylko puste krzesła.

 • gfjfdjfjffffff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 19:24 ~gfjfdjfjffffff

  Edek~Edek

  Zeby naszym wojakom wychodziła walka tak dobrze jak udział w modłach.


  plus trollowanie na forach!

 • ghy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 19:24 ~ghy


  Mały John ~Mały John

  Baran widzi tylko trawę ...
  Ja każdego dnia Bogu dziękuję za....za wiele łask
  a_men~a_men

  To podziękuj mu także za to co zsyła na ludzi - głód, wojny, choroby. Twój bóg nie jest wcale miłosierny, bo niszczy niewinnych, nawet tych, którzy go uwielbiają, modlą się do niego i nic złego w życiu nie uczynili. Taki jest bóg? A ilu bogów jest na tym świecie? Prawie każde wyznanie ma swego boga! Żyjcie dalej w tej obłudzie i dawajcie się wykorzystać grupie mafijnych cwaniaków w sukienkach.
  polka~polka


  Nieładnie! To nie jest miejsce na obrazę wiary innych ludzi! Nie wierzysz? Twoja sprawa, ale nie masz prawa tak pisać...
  a_men~a_men

  Boga katolicy uważają za stwórcę wszystkiego, a więc negujesz istnienie wojen, kataklizmów, chorób? Co dobre to bóg, a co złe to kto? To jest właśnie obłuda, tak ludziom właśnie miesza się w głowach. Przeciwko obłudzie nie protestujesz, bo ja aprobujesz?
  polka~polka


  Nie wiem czy zrozumiesz - piszę o tym, ze nikt nie ma prawa obrażać wiary innych ludzi, bo to jest sprawa indywidualna, a nie co neguję a co nie! Chyba jesteś cyklistą bo to właśnie oni jak czytają to interpretują wszystko to po swojemu...
  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck


  A co w tym obraźliwego? A_men prawdę powiedział. A prawda nie zawsze bywa wygodna dla niektórych.
  ok, czyli twoim tokiem rozumowania, jeśli powiem facetowi, że ma małego to niech to przyjmie do wiadomości bez fochów? OK :-)

 • Block

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 19:03 ~Block  Janusz~Janusz

  Prezentowanie publicznie poglądów i postawy jak wyżej, to dopiero jest przejaw ciemnogrodu, bezgranicznego chamstwa i braku kultury osobistej. Wstyd mi za tych ludzi żyjących jak piszą, w 2015 roku.
  kik~kik

  W czym ci przeszkadza publiczne wyznawanie wiary ? To jest wolny kraj i każdy ma do tego prawo. Natomiast anonimowa krytyka i obrażanie ludzi to jest dopiero chamstwo, tchórzostwo, buractwo i zaścianek.

  a_men~a_men

  Publiczne, jak nazywasz wyznanie wiary, nie może utrudniać tym, którzy tego nie wyznają. Sprawy światopoglądowe winny byś sprawą prywatną, dla siebie, a nie dla innych. Czasy inkwizycji się skończyły, a odnosi się wrażenie, jakby miały się na nowo rozpocząć. To właśnie ludzi razi, bo niczego nie chcą narzucanego siłą, wbrew ich woli. tego nie pojmujesz?

  O sprawach światopoglądowych wyznawanych publicznie to zabierz głos podczas różnego rodzaju pochodów typu Manifa, Parada Równości itp. Tam także można powiedzieć, że światopogląd na sprawy homoseksualistów, lesbijek itd to ich problem, nie muszą tymi odchyleniami epatować na publicznym forum. A Polska jest krajem katolików, i czy ci się to podoba czy nie, to zawsze będą procesje i obchody świąt katolickich. Nie musisz w nich brać udziału, Warszawa jest duża, możesz spędzać czas w setkach innych miejsc.

 • Kontuzja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 18:16 ~Kontuzja  Robin Chłód~Robin Chłód

  W obchodach uczestniczy około 400 osób. Bosze, co za tłum! Zwłaszcza biorąc pod uwagę udział w nim funkcjonariuszy - przedstawicieli kleru, górników, harcerzy z kościelnego ZHR, wojskowych, urzędników z różnych miast Polski... doprawdy, pokazuje to, co Warszawiacy myślą o tym cyrku. Warszawiacy, których jest w naszym pięknym mieście 2 000 000.
  WAW~WAW

  400 osób jełopie to tam jest VIP-ów jak Premier , niektyórzy posłowie Prezydent ELEKT oraz goscie z ambasad
  Robin Chłód~Robin Chłód

  Waw, kilka razy różni ludzie pisali o tobie, że w dzieciństwie wypadłeś z łóżeczka na główkę. Nie utwierdzaj ich w tym przekonaniu.

  I to to wymyśla innym od jełopów ! Z tą główką to musi być prawda :)

 • Olla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 18:08 ~Olla

  Biskupi potrzebują kasę od ludzi, więcej, więcej kasy i wymyślają takie święta. I tak tylko o d....e mówili, bo to ich ulubiony temat. A Polacy niby tacy biedni, natzekają, a kase w zębach niosą najbogatszym na tym świeci.

 • Bogusław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 18:01 ~Bogusław

  Byłem tam i nie żałuję. Kropka

 • awg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 16:26 ~awg

  Duda ratuje hostię, Duda uśmiecha się błogo patrząc w niebo i śpiewa:" taki duży, taki mały może świętym być".
  No po prostu polski KIM IR SEN.
  Ratunku, kto Polaków odtruje, kto znajdzie antidotum na ten "grzybek halucynogenny"?!!!

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2015 15:46 ~Robin Chłód


  Robin Chłód~Robin Chłód

  W obchodach uczestniczy około 400 osób. Bosze, co za tłum! Zwłaszcza biorąc pod uwagę udział w nim funkcjonariuszy - przedstawicieli kleru, górników, harcerzy z kościelnego ZHR, wojskowych, urzędników z różnych miast Polski... doprawdy, pokazuje to, co Warszawiacy myślą o tym cyrku. Warszawiacy, których jest w naszym pięknym mieście 2 000 000.
  WAW~WAW

  400 osób jełopie to tam jest VIP-ów jak Premier , niektyórzy posłowie Prezydent ELEKT oraz goscie z ambasad

  Waw, kilka razy różni ludzie pisali o tobie, że w dzieciństwie wypadłeś z łóżeczka na główkę. Nie utwierdzaj ich w tym przekonaniu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »