Informacje

18.04.2014 22:32 krzyż niósł m.in. kardynał nycz

Tysiące wiernych na warszawskiej Drodze Krzyżowej

SERWISY:

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w Wielki Piątek w warszawskiej centralnej Drodze Krzyżowej. Uroczystościom przewodził metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wraz z księżmi niósł kilkumetrowy drewniany krzyż między pierwszymi stacjami.

- Przemyślenia podczas tegorocznej Drogi Krzyżowej oparte są o drogę Jana Pawła II, który za tydzień zostanie ogłoszony świętym - mówił rozpoczynając uroczystość kard. Nycz.

- W tym roku szczególnie wspominamy tę Drogę Krzyżową, na którą Jan Paweł II już nie przyszedł. Przeżywamy jego śmierć w wigilię święta Bożego Miłosierdzia i oczekujemy na wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II w przyszłą niedzielę Miłosierdzia Bożego - powiedział kard. Nycz.

Przy każdej stacji Drogi Krzyżowej, oprócz modlitwy, odtwarzano archiwalne fragmenty homilii i wystąpień papieża Jana Pawła II. Na początku przypomniano słowa po wyborze na papieża, przy ostatniej stacji Męki Pańskiej - te, które napisał pod koniec życia.

- Wierzę, że Jan Paweł II z nieba towarzyszył naszej Drodze Krzyżowej. Jego słowa z całego pontyfikatu miały nam przypomnieć prawdy najważniejsze - mówił kardynał w słowie pasterskim na zakończenie uroczystości.

Przy kolejnych 14 stacjach Drogi Krzyżowej zmieniały się osoby niosące krzyż. Po kardynale i księżach niosły go siostry zakonne, a później studenci, rzemieślnicy, służba zdrowia, prawnicy, kolejarze, strażacy, wojsko, policja, straż miejska i radni. Do kilku stacji Drogi Krzyżowej krzyż przenieśli też członkowie wspólnot katolickich - Akcji Katolickiej, Wspólnoty Rodzin, Drogi Neokatechumenalnej, Totus Tuus oraz szafarze Eucharystii i Archikonfraternia.

Uczestnicy Drogi Krzyżowej przeszli z kościoła ulicami Starego Miasta - Miodową, Senatorską przez plac Teatralny, Wierzbową, plac Piłsudskiego i Krakowskie Przedmieście z powrotem do kościoła św. Anny. Stacje Drogi Krzyżowej znajdowały się m.in. przy kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym, Grobie Nieznanego Żołnierza, pl. Piłsudskiego, w miejscu, gdzie msze odprawił Jan Paweł II, przy kościele seminaryjnym obok Pałacu Prezydenckiego i przy figurce Matki Boskiej Passawskiej przy Domu Polonii na Skwerze Hoovera.

Procesje Rezurekcyjne

SOBOTA

W sobotę w godzinach 18:00–19:30 z parafii św. Zygmunta na Bielanach wierni przejdą następującymi ulicami: ul. Schroegera – al. Zjednoczenia – ul. Kasprowicza – ul. Przybyszewskiego – ul. Schroegera.

Jak informuje ZTM, w al. Zjednoczenia (na odcinku od ul. Żeromskiego do ul. Kasprowicza), ul. Kasprowicza (na odcinku od al. Zjednoczenia do ul. Przybyszewskiego) oraz ul. Przybyszewskiego (na odcinku od ul. Kasprowicza do ul. Żeromskiego) mogą nastąpić krótkotrwałe wstrzymania ruchu kołowego. Utrudnienia dotyczą linii: 103, 156, 184 i 197.

ŚRÓDMIEŚCIE

W godzinach 20:20–21:15 odbędzie się procesja, która wyjdzie z Katedry Polowej na Nowym Mieście i przejdzie ulicami:  ul. Długa – ul. Miodowa – ul. Kapitulna – ul. Podwale – ul. Kilińskiego – ul. Długa

W rejonie ul. Miodowej (na odcinku od ul. Długiej do ul. Kapitulnej) autobusz zostaną skierowane na trasy objazdowe:

- 116, 178, 503 i 518 w obu kierunkach: od skrzyżowania ulic Miodowa/Senatorska pojadą ulicami: Senatorską – pl. Bankowym – Andersa - Świętojerską - Bonifraterską i dalej swoimi trasami,

- 180 w kierunku Chomiczówka: od skrzyżowania ulic Miodowa/Senatorska pojedzie ulicami: Senatorską – pl. Bankowym – Andersa – Nowolipki – Zamenhofa – Anielewicza i dalej swoją trasą,

w kierunku Wilanów: od skrzyżowania ulic Anielewicza / Andersa pojedzie ulicami: Andersa – pl. Bankowym – SenatorskąMiodowa i dalej swoją trasą.

NIEDZIELA

W niedzielę należy spodziewać się utrudnień w godzinach porannych.

ŚRÓDMIEŚCIE

Z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu wyjdzie procesja, która przejdzie ulicami: ul. Tamka – ul. Elektryczna – ul. Zajęcza – ul. Dobra – ul. Tamka.

Na ulicy Tamka (na odcinku od ul. Dobrej do ul. Wybrzeże Kościuszkowskie), Zajęczej (na odcinku od ul. Wybrzeże Kościuszkowskie do ul. Dobrej) oraz Dobrej (na odcinku od ul. Tamka do ul. Zajęczej) może być wstrzymywany ruch (dotyczy linii: 102, 105, 127 i 162). Utrudnienia potrwają od godziny 6.00 do 6.30.

W godzinach od 06:00 do 07:00 przejdzie procesja z parafii Najświętszego Zbawiciela na pl. Zbawiciela. Trasa procesji prowadzić będzie wokół pl. Zbawiciela. Utrudnienia dotyczą linii tramwajowych: 4, 10 i 35.

PRAGA PÓŁNOC

Z parafii Matki Bożej z Lourdes na Pradze Północ w godzinach od godziny 06:00 do 07:00 przejdzie procesja ulicami: Równą – Szwedzką – Wileńską – Czynszową – Stalową – Szwedzką.

Na ulicy: Szwedzkiej (na odcinku od ul. Stalowej do ul. Wileńskiej), ul. Stalowej (na odcinku od ul. Środkowej do ul. Szwedzkiej) i ul. Czynszowej (na odcinku od ul. Wileńskiej do ul. Stalowej) mogą nastąpić krótkotrwałe wstrzymania ruchu. Pasażerowie linii 23 i 135 muszą liczyć się z utrudnieniami.

URSUS

W godzinach 06:00–07:00 odbędzie się procesja wiernych z parafii św. Józefa Oblubieńca w Ursusie. Trasa procesji:  ul. Cierlicka – ul. Plutonu Torpedy – ul. Sosnkowskiego – ul. Kościuszki – ul. Cierlicka

W rejonie ul. Kościuszki na odcinku od ul. Sosnkowskiego do ul. Cierlickiej, mogą nastąpić krótkotrwałe wstrzymania ruchu kołowego (dotyczy linii: 129, 207 i 517).

MOKOTÓW

W godzinach od 06:00 do 06:30 ulicami Domaniewską – Abramowskiego – al. Niepodległości przejdzie procesja z parafii NMP Matki Kościoła na Wierzbnie.

W przypadku braku możliwości przejazdu autobusy linii 174 będą skierowane na trasę objazdową: w obu kierunkach: od skrzyżowania Modzelewskiego / Wilanowska pojadą: Wilanowską – Niepodległości i dalej swoją trasą.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JAR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2014 10:26 ~JAR

  nie należę do żadnej religii,ani sekty,nie jestem ateistą,znalazłem to przez przypadek.ŚWIETA PRAWDA
  http://www.zbawienie.com/watykan.htm
  LUDZIE MYŚLCIE I CZYTAJCIE!!!

 • wódeczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2014 07:45 ~wódeczka

  satan~satan

  zaledwie kilka tysięcy (!!!)na ponad 2 miliony :) żenujące, aby taka grupa ludzi terroryzowała miasto.

  parę promili okupuje miasto..

 • reat atheist

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2014 07:44 ~reat atheist

  Ateista Wawa~Ateista Wawa

  A ja jestem Ateistą i mi to wszystko zwisa :D Dla mnie święta istnieją tylko po to żeby się dobrze najeść i napić do syta :D a i też żeby poleniuchować od pracy w końcu przecież :)

  Dla mnie Bóg nie istnieje! ^_^

  marna prowokacja..nie podawaj się za Ateistę kmiocie. Żaden Ateista nie napisze bóg z dużej litery :)

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2014 06:14 ~klki

  mamy nadzieje że na tej drodze krzyżowej nie było tuska i jego bandy. upadłych byłych ministrów i posłów np rostowski itd.

 • jeep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2014 15:25 ~jeep

  zadra~zadra

  Nareszcie Święta Wielkanocne. Na świecie jest 1 miliard 200 milionów katolików i to dla nich Jezus Zmartwychwstał. Alleluja.

  wiesz co to znaczy alleluja...:"chwalcie Jahwe"
  ale skąd ty to możesz wiedzieć.

 • kjkxjvxx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2014 15:03 ~kjkxjvxx


  Ateista Wawa~Ateista Wawa

  A ja jestem Ateistą i mi to wszystko zwisa :D Dla mnie święta istnieją tylko po to żeby się dobrze najeść i napić do syta :D a i też żeby poleniuchować od pracy w końcu przecież :)

  Dla mnie Bóg nie istnieje! ^_^
  Cenzor~Cenzor

  +1
  ^^

  Jakieś 60-70% wieżacych też tak robi. Więc jakoś nie jesteś orginalnym w tym co robisz.

 • Szrama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2014 13:02 ~Szrama

  Katolicy to wyjątkowo agresywna warstwa społeczna. Wystarczy napisać prawdę, a ciemnogród negujący historię staje się obelżywy.

 • ksiądz fikary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2014 12:41 ~ksiądz fikary

  Radosna wiadomość. Tylu jeszcze ludzi wierzy w te gusła. A sukienkowi czekają na nowych ministrantów...

 • Cenzor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2014 11:43 ~Cenzor

  Ateista Wawa~Ateista Wawa

  A ja jestem Ateistą i mi to wszystko zwisa :D Dla mnie święta istnieją tylko po to żeby się dobrze najeść i napić do syta :D a i też żeby poleniuchować od pracy w końcu przecież :)

  Dla mnie Bóg nie istnieje! ^_^

  +1
  ^^

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2014 10:03 ~jar

  w ikonografii wczesnochrześcijańskiej krzyż pojawia się dość późno, bo dopiero w drugiej połowie IV w. To bardzo istotna informacja: dopiero bowiem od czasów panowania cesarza Konstantyna Wielkiego nowa sekta wyznająca wiarę w zmartwychwstanie Mesjasza, czyli chrześcijanie właśnie, cieszyła się swobodą religijną. Wcześniej wyznawców Chrystusa prześladowano, a nawet karano śmiercią. Konstantyn krzyż właśnie obrał za swój symbol, który według legendy miał mu pomóc w zwycięskiej bitwie ze swoim śmiertelnym wrogiem Maksencjuszem. Myli się jednak ten, kto myśli, że cesarz do walki szedł z symbolem Jezusa na sztandarach. W tym czasie Konstantyn był wyznawcą bliskowschodniego boga Mitry, którego symbolem był... krzyż! Dopiero na łożu śmierci władca Rzymu przyjął chrzest i tym samym stał się pierwszym chrześcijańskim cesarzem. Od tego czasu krzyż przestał być kojarzony z haniebną śmiercią i stał się znakiem oficjalnego wyznania Imperium.
  CZYTAJCIE LUDZIE A NIE UFACIE BEZGRANICZNIE OSZUSTOM W KIECKACH,WSZYSTKO WAM MOGĄ WMÓWIĆ,jakby Jezusa zabili dżidą,to byście dżide na szyi nosili!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »