Informacje

06.04.2012 22:53 Wielki Piątek

Tysiące warszawiaków
na Drodze Krzyżowej

SERWISY:


Kilka tysięcy mieszkańców Warszawy wzięło udział w Drodze Krzyżowej, która w piątek około godziny 20 wyruszyła ulicami miasta sprzed kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. W słowie pasterskim metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślał więzy łączące instytucje świeckie i kościelne.

W piątek Kościół katolicki obchodzi dzień największej żałoby związanej z męką i śmiercią na krzyżu Jezusa Chrystusa. Jak co roku tego dnia, sprzed akademickiego kościoła św. Anny wyruszyli wierni, którzy uczestniczyli w centralnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej w Warszawie. Trasa wiodła Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową i Senatorską, pl. Teatralnym, ul. Wierzbową, Tokarzewskiego-Karaszewicza i znów Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

Ulicami Warszawy sześciometrowy, ważący ponad 100 kilogramów, krzyż między pierwszą a drugą stacją procesji posnieśli studenci i strażnicy miejscy. Potem dźwigali go m.in. żołnierze.

"Opasali modlitwą"

W słowie pasterskim wygłoszonym na zakończenie procesji kard. Nycz podkreślał, że wierni "opasali modlitwą" wszystkie najważniejsze miejsca, środowiska i instytucje stolicy - m.in. Zamek Królewski, krzyż na pl. Piłsudskiego upamiętniający pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski z 1979 r., Teatr Wielki, Pałac Prezydencki, kościoły przy Krakowskim Przedmieściu i gmach dawnego Towarzystwa Dobroczynności opatrzony napisem "Res Sacra Miser" (łac. nieszczęśliwy jest rzeczą świętą).

- Te wszystkie miejsca, wokół których przeszliśmy, wzrastały razem przez setki lat kształtowania się naszej stolicy. Nauka przeplatała się z kulturą, z duchowością, władza społeczna i polityczna uczestniczyła w tych wszystkich wspólnych sprawach, które wzrastały razem w naszym mieście. Tylko prawdziwi szaleńcy chcieliby te więzy historyczne porozrywać i przeciwstawić sobie te środowiska i te instytucje - powiedział kard. Nycz.

- Nam wystarczy, dla dobra Kościoła i państwa, autonomia i życzliwa współpraca - zaznaczył hierarcha.

Nycz tłumaczył też, dlaczego katolicy w Wielki Piątek odprawiają Drogi Krzyżowe na ulicach miast i wiejskich drogach na całym świecie. Jak powiedział, wierni chcą w ten sposób przypominać, że krzyż jest znakiem zbawienia i miłości, a miłość Chrystusa jest "najdoskonalszym wypełnieniem ludzkiej wolności".

Metropolita warszawski dziękował też uczestnikom nabożeństwa za przybycie. - Niejako zadajemy kłam informacjom, że ludzie odchodzą od Kościoła - powiedział.

W procesji wzięli m.in. udział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, a także stołeczni radni i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ci ostatni wnieśli krzyż do kościoła św. Anny na zakończenie nabożeństwa.


14 stacji

Rozważania, odczytywane przy czternastu stacjach przedstawiających ostatnią drogę i mękę Chrystusa, przygotowali dziennikarz Krzysztof Ziemiec i jego żona Danuta. Nawiązywały do hasła roku duszpasterskiego "Kościół naszym domem".

Po raz pierwszy Drogę Krzyżowa na ulicach Warszawy zorganizowano w 1994 r.

Uroczystości w archikatedrze

Wcześniej w archikatedrze warszawskiej na Starym Mieście odbyła się Liturgia Wielkiego Piątku. Przewodniczył jej biskup Tadeusz Pikus. W nabożeństwie uczestniczył też metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po zakończeniu liturgii eucharystycznej ciało Chrystusa przeniesiono w uroczystej procesji do symbolicznego Grobu Pańskiego.

PAP/ran//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mgr moher

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2012 22:12 ~mgr moher

  macie rację obłuda straszna , zakłamanie , plucie na katolików i kościół a tutaj proszę wielkie świętowanie , tradycja , jak wam nie wstyd zakłamani ludziska ile trzeba mieć w sobie tupetu, przecież to święta katolickie , moherów więc jakim prawem wogóle świętujecie ???? obłudna

 • inż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 11:36 ~inż

  Ograniczenie umysłowe postępuje. Trzeba mieć naprawdę niski iloraz inteligencji aby nie zrozumiec przesłania świąt wielkanocnych, drogi krzyżowej itp. tylko utożsamiać je z symboliką tortur.

 • RICO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 11:28 ~RICO

  A KIEDY MARSZ UKRZYŻOWANYCH PRZEZ TUSKOWIZM UNIJNY ?

 • pokutnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 10:56 ~pokutnik

  A nasi duszpasterze przypomnieli nam,że kościół w Polsce jest biedny i prześladowany.Kazania polityczno-finansowe robią duże wrażenie na wiernych,oby tak dalej,a kościoły będą puste.

 • pokutnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 10:56 ~pokutnik

  A nasi duszpasterze przypomnieli nam,że kościół w Polsce jest biedny i prześladowany.Kazania polityczno-finansowe robią duże wrażenie na wiernych,oby tak dalej,a kościoły będą puste.

 • andzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 10:31 ~andzia

  Krzyż jest symbolem rzymskiej tortury!!! Więc co tu wielbić??? A o Jezusie to katolicy tak malutko wiedzą..... Ciekawszy jest Kościoł Celtycki!!!!!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 10:31 ~warszawiak

  Droga krzyżowa na starym mieście jest warszawską tradycją od bardzo dawna. Tym, którzy przyjechali do warszawy nie dawno, albo rzadko opuszają swoje smutne blokowiska wyjaśniam, że zajwisko to nie ma nic wspólnego z ojcem rydzykiem ani preziem. Tradycje pasyjne to oczywistość europejskiej kultury podobnie jak Bach czy Michał Anioł. Poziom tej dyskuji na forum więcej niż żenujący.

 • anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 10:30 ~anty

  Jezus mówił: "To czyńcie na moją pamiątkę", ale to chyba nie to mieli upamiętniać jego uczniowie. Czy czegoś tu nie rozumiem...

 • elamat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 10:23 ~elamat

  katolicy świętują dzień w którym zabito człowieka przez ukrzyżowanie, bo miał inne poglądy, nic nas jednak to nie uczy, więc co tu świętować

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 10:23 ~obserwator

  I znowu pokazuje sie jak ludzkosc falszuje rzeczywistosc religia czyli basniami,legendami i tekstami wmawianymi od wiekow.Swiat zasluguje na zaglade(w sensie przemielenia tego calego dziadostwa ktore jest na ziemi w postaci ludzkosci(ale tylko zagalde przez nature))I moze nowe pokolenie ludzkosci zacznie myslec.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »