Informacje

04.08.2012 20:32 śladem Poczty Polowej

Tysiące rowerzystów
na ulicach Warszawy

SERWISY:


Szlakiem Powstańczej Poczty Polowej, przez Wolę i Śródmieście, z powrotem w okolice Muzeum Powstania Warszawskiego podążał w sobotę rajd rowerowy Masa Powstańcza 2012.

Kilka tysięcy osób wyruszyło na jednośladach po godz. 17 w trasę szlakiem Powstańczej Poczty Polowej. Ubrani w białe koszulki uformowali długi kordon, który podążał ulicami miasta. - Przejazd zakończył się ok. godz. 19.30 - mówi Anna Kotonowicz, rzeczniczka prasowa Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Muzeum na różne sposoby czcić pamięć powstańców warszawskich; sześć lat temu wspólnie z Warszawską Masą Krytyczną wpadliśmy na pomysł, by także osoby, które lubią jeździć na rowerze, mogły oddać hołd uczestnikom zrywu. I stąd zrodziła się idea rowerowej Masy Powstańczej, w której co roku uczestniczy ok. 2 tys. osób. Odbywa się ona zawsze w pierwszą sobotę sierpnia - opowiada Anna Kotonowicz.

Szlakiem Poczty Polowej

Na czele rowerzystów jechał współpracujący z muzeum znawca tematyki Poczty Polowej Krzysztof Mikołajewski. Przy wybranych punktach opowiadał ciekawostki związane z pocztą. Odgrywane były też powstańcze piosenki.

Masa Powstańcza wyruszyła z parkingu przy ul. Przyokopowej. Tymi ulicami wiodła trasa przejazdu: Hrubieszowska-Karolkowa-Grzybowska-Towarowa-Rondo Daszyńskiego-Towarowa -pl. Zawiszy-al Jerozolimskie-al. Jana Pawła II-Rondo ONZ-al. Jana Pawła II-Twarda -Emilii Plater-al. Jerozolimskie-Rondo Dmowskiego-Marszałkowska-Wspólna-Emilii Plater-Noakowskiego-pl. Politechniki-Lwowska-Poznańska-Hoża-pl. Trzech Krzyży-Książęca-Rozbrat-Fabryczna-Koźmińska-Górnośląska-Czerniakowska-Okrąg-Ludna-Solec-Dobra-Gęsta -Browarna-Karowa-Krakowskie Przedmieście-Królewska-pl. Piłsudskiego-Focha-Moliera-Senatorska-pl. Bankowy-Solidarności-Okopowa-Towarowa-Jaktorowska-Karolkowa-Hrubieszowska-Przyokopowa.fot. Julia Sielicka-Jastrzębska/MPW


PAP/bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sjkgd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2012 18:44 ~sjkgd


  sjkgd~sjkgd

  Znowu głupki zatrują życie normalnym ludziom. Na dodatek hołd? Raczej przejazd żałobny - o ile pamiętam powstanie to była klęska.
  Endzi~Endzi

  Gratuluję poziomu intelektualnego i konstruktywnej wypowiedzi.
  Sam jesteś warszawską klęską i wypadkiem przy pracy!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2012 09:49 ~qwerty


  Milmo~Milmo

  Ja jeżdzę bardzo ostrożnie, ustępuję pieszym i namawiam do uważania na nas. Bezczelnie chodzenie po ścieżce rowerowej zalicza się także do bycia czubem... Szanujmy się nawzajem!
  cruenzo~cruenzo  a co powiesz, na bezczelne jeżdżenie po szosie, gdy obok wiedzie wybudowana dla was ścieżka rowerowa?

  A co powiesz, na bezczelnie parkowanie na ścieżkach rowerowych? Będziemy się dalej targować, czy po prostu rozejdziemy się z przeświadczeniem, że wszystko, co niezgodne z przepisami można napiętnować, ale wszystko, co z przepisami zgodne jest warte poszanowania?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2012 09:45 ~qwerty


  MotocyklistaVFR~MotocyklistaVFR

  No i czy takie masy nie moga sie odbywac w soboty? Widac moga... i wszyscy byli by zadowoleni.
  Kracho~Kracho
  Oczywiście, że mogą. Ale nie o to chodzi w comiesięcznych masach krytycznych. Chodzi o to, by jak najwięcej osób ucierpiało z jej powodu.
  A wiesz jakim słowem język polski określa zachowanie polegające na chęci wpłynięcia na kogoś, a cierpi ktoś postronny, niezwiązany z tematem? Terroryzm.  Czyli strajkujący oraz pikietujący okresowo w Warszawie, bo za mało płacą, bo nie szanują praw określonych grup społecznych i z innych powodów to nic innego, tylko terroryści? Hmm... zastanawiające...

 • Pedał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2012 08:31 ~Pedał

  tez rdzenny~tez rdzenny

  Rowerzysci na drogach w Warszawie jezdza jak u siebie na wsi. TU OBOWIĄZUJĄ PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO. Nie mam ochoty tlumaczyc policjantom albo rodzinie denata, ze facet sobie zmienia pas z prawego na lewy w 3 sekundy bez sygnalizowania tego. Uratowalem zycie debilowi wczoraj :/ mogl juz byc pod kolami.

  Proszę cię, codziennie spotykam debili za kierownicą, którzy przepisy maja głęboko w d... To nie rowerzyści, to wszyscy ludzie traktują prawo przedmiotowo i przestrzegają go gdy jest dla nich wygodne lub gdy ktoś patrzy.

 • tez rdzenny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 19:34 ~tez rdzenny

  Rowerzysci na drogach w Warszawie jezdza jak u siebie na wsi. TU OBOWIĄZUJĄ PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO. Nie mam ochoty tlumaczyc policjantom albo rodzinie denata, ze facet sobie zmienia pas z prawego na lewy w 3 sekundy bez sygnalizowania tego. Uratowalem zycie debilowi wczoraj :/ mogl juz byc pod kolami.

 • stary cyklista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 19:29 ~stary cyklista

  Chyba nigdzie na świecie (a na pewno w jego cywilizownej części)nie ma takiej nienawiści ze strony kierowców i pieszych do rowerzystów co u nas,jest to ta tzw typowa chyba tylko u nas "nieżyczliwość bezinteresowna" wyrastająca na naszą ceche narodową nr 1,co wam tak ci rowerzyści przeszkadzają? codziennie niemal czytamy że samochód potrącił pieszego na pasach,bywa że zabił i ok,ale jak rowerzysta przejedzie po pasach albo po chodniku to byście go najchętniej powiesili mimo że nikomu nic złego nie zrobił,jakoś brak wiadomości by rowerzysta kogoś potącił czy zabił,ale profilaktycznie najlepiej by im zakazać wszystkiego,jednak walczycie z wiatrakami ,rowerów na mieście z roku na rok przybywa i będzie przybywać,doszły wypożyczalnie,rowerów będzie więcej a nie mniej i musicie się z tym pogodzić bo wyjścia innego nie ma,trzeba im tworzyć intrastrukture a póki jej nie ma znieść kretyńskie zakazy wjazdu i jazdy chodnikiem czy bus pasem.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 17:22 ~asd

  Do milmo,
  Zwracam uwagę, iż pieszy może się poruszać po drodze dla rowerów, w przypadku braku chodnika. A że drogi rowerowe są budowane na chodniach, to chyba oczywiste, że można po nich chodzić, ustępując pierwszeństwa rowerzystom. Natomiast pedalarzom NIE WOLNO poruszać się po chodniku, jeśli na jezdni jest ograniczenie prędkości do 50 km/h, czyli na większości ulic w Warszawie. Dlatego twierdzę, że pedalarze to tacy sami przestępcy jak włamywacze czy pedofile. I dlatego także tym ostatnim grupom miasto powinno także ułatwić życie. Np. budując altanki na placach zabaw (np. przy Karowej już są)...

 • cruenzo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 16:40 ~cruenzo

  Milmo~Milmo

  Ja jeżdzę bardzo ostrożnie, ustępuję pieszym i namawiam do uważania na nas. Bezczelnie chodzenie po ścieżce rowerowej zalicza się także do bycia czubem... Szanujmy się nawzajem!  a co powiesz, na bezczelne jeżdżenie po szosie, gdy obok wiedzie wybudowana dla was ścieżka rowerowa?

 • Shirin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 15:55 ~Shirin

  A ja napiszę tak: jechałem rowerem Krakowskim Przedmieściem i w ostatniej chwili zauważyłem nadjeżdżającą Masę. Pechowo zjechałem z ulicy na chodnik po prawej. Zatrzymałem się przed przejściem przez Karową, którą jechali i jechali i jechali i jechali masowo rowerzyści :-) Obsługa Masy proponowała mi, abym dołączył do jadących i przebił się w ten sposób przez uliczkę. Wytłumaczyłem, że pewnie uczestnicy nie będą zadowoleni [doświadczyłem tego kiedyś jako pieszy, który zniecierpliwiony wszedł między rowerzystów], niektórzy nawet nie zwolnią na chwilę, aby mnie wpuścić. I może być jakieś bum... Spieszyłem się koncert na Rynek. Po 10 miniutach obsługa nagle zarządziła przytrzymanie Masy i przepuszczenie pieszych. Hurrra! Zawsze uważałem, że Masa Masą, ale o innych też można pomyśleć. W końcu nie mają się gdzie spieszyć. Dziękuję za ten gest. Zachowuję go w pamięci :-)

 • Milmo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 13:28 ~Milmo

  Chociaż raz ulice były nasze i to samochody musiały stać, a nie my. :)
  Super organizacja, fantastyczna atmosfera!
  Wszędzie znajdą się czuby. Na motorach i w samochodach też znajdą się czuby.
  Nie oceniamy ogółu i prosimy, żeby to nas nie oceniać. Ja jeżdzę bardzo ostrożnie, ustępuję pieszym i namawiam do uważania na nas. Bezczelnie chodzenie po ścieżce rowerowej zalicza się także do bycia czubem... Szanujmy się nawzajem!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »