Informacje

31.05.2014 19:03 impreza na stadionie narodowym

Tysiące osób na Pikniku Naukowym.
Eksperymentują, oglądają

SERWISY:

Na Stadionie Narodowym odbywa się 18. Piknik Naukowy - największa plenerowa impreza popularnonaukowa w Europie. - Chcemy pokazać praktyczną część fizyki, bardziej widowiskową i to, że fizyka to nie tylko prawa, ale i zastosowania - mówił na antenie TVN24 Jakub Jurczyk ze studenckiego koła fizyków Bozon.

W imprezie biorą udział tysiące osób.

- Bardzo ciekawe są pokazy związane z tematem tegorocznego pikniku, czyli czasem, nie tylko z pomiarem czasu, ale też naszym zegarem biologicznym, starzeniem się komórek, tym co się dzieje, kiedy komórka nie umiera, ale namnaża się, jak staramy się zapobiegać starzeniu komórek - opisuje dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

Impreza potrwa do godz. 20.

Dla gości pikniku, organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, przygotowano wiele pokazów, wykładów, gier i spotkań z naukowcami.

Przystępnie, łatwo i przyjemnie

Zwiedzający mogą zbudować model zegara słonecznego, zapisać swoje imię hieroglifami, pismem klinowym, chińskimi znakami i innymi systemami zapisu języka mówionego.

Można też sprawdzić, ile centymetrów ma jedna sekunda nagrania, wcielić się w radiowego serwisanta, reportera czy montażystę, przekonać się, na czym polega proces cyfryzacji dźwięku.

Wokół Stadionu Narodowego można zobaczyć drużynę robotów podczas meczu piłkarskiego, skorzystać z doświadczeń chemicznych, eksperymentów optycznych, zabaw z laserem i zajęć z archeologii dla wszystkich grup wiekowych.

- Zazwyczaj nauka jest postrzegana jako elitarna, trudna i niedostępna. Tutaj młodzieży i dzieciom mówi się o osiągnięciach nauki w sposób przystępny. Mam nadzieję, że dzieci, które dzisiaj przyszły na piknik, będą stawiały rodzicom pytania, a w przyszłości same będą na nie szukać odpowiedzi - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Według minister piknik ważny jest też dla naukowców, którzy czasem "lekceważą najważniejszą funkcję nauki, jaką jest praca dla społeczeństwa".

- Tutaj mogą zobaczyć, jak bardzo ludzi interesuje, to co robią i jak ważne są ich osiągnięcia - podkreśliła.

Już 18 lat

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera, dyrektora Centrum Nauki Kopernik oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. W tym roku odbywa się po raz 18.

W 2005 Komisja Europejska wyróżniła Piknik Naukowy jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do budowy w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

Zobacz też najszybszy samochód świata na Stadionie Narodowym

CZYTAJ TEŻ: imprezy na Dzień Dziecka - gdzie się bawić.

PAP, kś/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Po ptakach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 17:13 ~Po ptakach

  Dlaczego nie mozna było napisać 2 dni temu, że taki piknik się odbędzie?? A teraz zanim się zbiorę z dziećmi to sie skończy!!

 • weronika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2014 09:36 ~weronika

  Świetna impreza, było naukowo, ale bez nadęcia. Warto wziąć dzieci i pokazać im ten wspaniały świat. Za rok też przyjdę. Nauka wychodzi do ludzi.

 • toto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2014 22:00 ~toto

  super. bardzo mi sie podobało.!

 • Naukowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2014 21:03 ~Naukowiec

  "Według minister piknik ważny jest też dla naukowców, którzy czasem "lekceważą najważniejszą funkcję nauki, jaką jest praca dla społeczeństwa".
  Szanowna Pani Minister. Napiszę sarkastycznie: to oczywiste, że my-naukowcy-pracujemy dla własnego ego, przyjemności i spędzamy czas w pracy po godzinach dla tych gównianych pieniędzy jakie otrzymujemy co miesiąc (bo za nadgodziny nam nie płacą) a żeby finansować własne badania (jakie własne, o ironio, przecież one są dla ludzkości) bierzemy każde możliwe zlecenie; posiadając wysłużony sprzęt konkurujemy o nie z potężnymi korporacjami. Naturalne, że to lubimy, bo każdy, kto by nie kochał tego rodzaju pracy, zrezygnowałby z niej po kilku miesiącach ale Pani słowa świadczą o Pani głęboko lekceważącym stosunku do ludzi nauki (co ma z reszta odbicie w stosunku całego ministerstwa do całej polskiej nauki). Bo jeśli nie dla społeczeństwa robimy to co robimy to dla kogo? może ministerstwo wreszcie przestanie traktować instytuty jako zło konieczne i zamiast walić kasę w bezpłatne podręczniki dla szkół (naprawdę nie da sie inaczej rozwiązać kwestii jednolitego, niedrogiego podręcznika?bo ja mam kilka pomysłów) przekaże je na tę niedocenianą według Panią Minister przez nas pracę na rzecz społeczeństwa? Praca naukowca nie trwa od 8 do 16. To całe życie, wolny czas poświęcony na dokształcanie, konferencje, pisanie publikacji i usilne nadążaniee za Zachodem...Przykre, że mimo to słychać o nas tylko raz w roku na pikniku...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »