Informacje

15.08.2014 15:09 "Musimy być gotowi do obrony Rzeczypospolitej"

Tysiące ludzi na wielkiej defiladzie w Al. Ujazdowskich

SERWISY:


Przelot ponad 50 samolotów i śmigłowców otworzył w piątek największą od kilku lat defiladę z okazji święta Wojska Polskiego. Potem na warszawskie ulice wyruszyło ok. 1,2 tys. żołnierzy i 120 pojazdów. Przygotowano również pokaz wojskowego sprzętu i festyn. - Chcemy pokoju i dobrych relacji ze wszystkimi sąsiadami, ale chcemy bezpieczeństwa, wiec musimy być gotowi do obrony Rzeczypospolitej - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Defilada odbyła się w piątek w Al. Ujazdowskich i na ul. Belwederskiej. Wzdłuż trasy defilady ustawiły się tłumy widzów z biało-czerwonymi flagami. Było bardzo dużo rodzin z małymi dziećmi.

"Powinny być co roku"

- Najbardziej podobał nam się przemarsz wojska i przejazd nowoczesnego sprzętu, szczególnie czołgów - powiedział PAP pan Marek z Warszawy, który defiladę oglądał wspólnie z żoną i córką.

Dodał, że polscy żołnierze na tle maszerujących w defiladzie oddziałów z USA i Kanady wyróżniali się "sprężystością kroku" i eleganckimi mundurami. - Takie defilady powinny być co roku, pokazują, czym możemy się poszczycić - podsumował.

Na pani Monice, również z Warszawy, największe wrażenie zrobił przelot samolotów. - Również bardzo podobały mi się śmigłowce Black Hawk - mój mąż był w Iraku, ewakuował się takim właśnie śmigłowcem - dodała.

Z kolei pan Sebastian, jak powiedział PAP, przyszedł na defiladę, aby przede wszystkim zobaczyć nowe czołgi polskiej armii - Leopard 2 w wersji A5.

 

 

"Wolność trzeba chronić i umacniać"

Pokaz poprzedziło przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego. - W dniu święta Wojska Polskiego przypominamy, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją chronić, umacniać - mówił Komorowski. Prezydent odniósł się też do wydarzeń na Ukrainie. - Wciąż żyjemy w świecie, w którym siła znaczy więcej niż prawo - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że musimy być gotowi do obrony kraju. - W 1920 roku umieliśmy bronić się skutecznie. Dziś jesteśmy członkiem NATO i Unii Europejskiej. Nie zwalnia nas to jednak z dbania o narodowe, polskie zdolności obronne - mówił prezydent. - Chcemy pokoju i dobrych relacji ze wszystkimi sąsiadami, ale chcemy bezpieczeństwa, wiec musimy być gotowi do obrony Rzeczypospolitej - zaznaczył. Komorowski podziękował też żołnierzom za profesjonalizm i zaangażowanie.

>> ZOBACZ CAŁE PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA <<

 

Żołnierze z Polski, USA i Kanady

Defiladę otworzył przelot siedmiu samolotów TS-11 Iskra z zespołu "Biało-Czerwone Iskry", które wypuściły biały i czerwony dym. Następnie nad Al. Ujazdowskimi przeleciały śmigłowce (m.in. dwa amerykańskie UH-60 Black Hawk) oraz samoloty transportowe (m.in. dwa C-130 Hercules), szkolne (PZL-130 Orlik) i odrzutowe (Su-22, MiG-29, F-16).

Po pokazie lotniczym wyruszyła część lądowa defilady. Maszerowały kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych, spadochroniarze z Krakowa, ubrani w mundury w kamuflażu pustynnym pancerniacy ze Świętoszowa, podhalańczycy z Rzeszowa i pododdziały z wojskowych uczelni.

Al. Ujazdowskimi przemaszerowało również ok. 90 żołnierzy z USA i Kanady, reprezentujących szkolące się w Polsce oddziały. Defilowała także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i szwadron kawalerii WP oraz orkiestry wojskowe.

 

Leopardy i Kraby po raz pierwszy w stolicy

Po piechurach do defilady wyruszyły pojazdy kołowe i gąsienicowe. Pierwsze pojechały pojazdy Żandarmerii Wojskowej, po nich lekkie pojazdy będące na wyposażeniu Wojsk Specjalnych i pułków rozpoznawczych - m.in. quady, samochody HMMWV i Skorpion-3; na dwóch pojazdach zostały zaprezentowane rozpoznawcze bezzałogowce.

Pokaż cięższych pojazdów kołowych rozpoczął się od transporterów opancerzonych Rosomak. Po nich zaprezentował się sprzęt artylerzystów m.in. sześć armatohaubic Dana i sześć wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta.

Na końcu ulicami Warszawy ruszyło to, co największe w Wojskach Lądowych - czternaście czołgów Leopard 2 w wersji A5 oraz sześć armatohaubic Krab. Jedne i drugie były prezentowane w stolicy po raz pierwszy.

W defiladzie udział wzięły też przedwojenne pojazdy lub ich rekonstrukcje, m.in. czołgi 7 TP i Renualt FT, tankietki, samochody pancerne, armaty, ciężarówki, samochody i motocykle.

 

"Atmosfera święta"

Jeszcze przed oficjalnym startem defilady, warszawiacy podchodzili do wojskowych, rozmawiali i robili sobie zdjęcia.

- Wozy bojowe stoją na zewnętrznych pasach al. Ujazdowskich. Środkiem maszerują żołnierze, którzy ustawią się na początku – relacjonował o godz. 11 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. - Obsługa wozów ostatni raz sprawdza swoje pojazdy – dodawał.

Jak mówi reporter, wielu ludzi ogląda przygotowania. – Jest bardzo dużo ludzi, są rodziny z dziećmi, które robią sobie zdjęcia z wozami bojowymi. Czuć atmosferę święta – informował reporter.

Festyn żołnierski

Od godz. 13 w okolicach Łazienek Królewskich mieszkańcy stolicy będą mogli z bliska obejrzeć uzbrojenie i sprzęt wojskowy polskich sił zbrojnych. W parku Agrykola odbędzie się festyn żołnierski, a wzdłuż ulic Myśliwieckiej i Szwoleżerów będzie wystawiony ciężki sprzęt wojskowy. Będzie można zobaczyć m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone, artylerię samobieżną, zestawy przeciwlotnicze, sprzęt saperów, radary, wozy dowodzenia i wiele innych.

Utrudnienia w ruchu

Defilada oznacza, że kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje urząd miasta, przez cały dzień zamknięte dla ruchu są ul. Myśliwiecka od ul. Łazienkowskiej do ul. Szwoleżerów oraz ul. Szwoleżerów od ul. Myśliwieckiej do ul. Czerniakowskiej.

PAP,ran,wp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jaxa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2015 19:01 ~jaxa

  Jedyne co jest do uwagi to złe miejsce defilady, powinien być to plac duży , przestrzenny a dobrej widoczności całego wojska a nie po krzakach, oraz trybuna prezydenta powinna mieć reprezentacyjne widoki dla nich i dla ludu. To trzeba zmienić. Poza tym parada to element ćwiczenia i dobrze by było aby w ten dzień z koszar wyszło więcej wojska, będą mieć okazje się wprasować, wypucować , broń odkurza i nabiorą drygu i wigoru a zobaczą ich też dziewczyny, to dla wojska tez jest nobilitacja a nie jak słychać gamoni ,ze koszty, a co jak siedzą w koszarach to za darmo? I jeszcze jedno , będą mieć wspomnienia i zaniosą to pod strzechy nieraz daleko od Warszawy. Dobrze jest nawiązać do przedwojennego wojska a tam szereg to było co najmniej sześciu żołnierzy ,a takie czwórki to są dobre do przemarszu na poligon ale to ma być defilada, pokaz.

 • jaxa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2015 18:50 ~jaxa

  frogo~frogo

  niszczyli jezdnie tymi pojazdami tylko

  To tacy jak ty będą mieć robotę, wojsko jest od niszczenia a ty od odbudowania.

 • Hero

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2014 21:15 ~Hero

  Nie znam się na sprzęcie wojskowym, nie wiem co jest wart, ale to było Święto Wojska Polskiego i dlatego też warte uczczenia. Tradycję mamy piekną. A tak jak powiedział ktoś z komentatorów, nasze stroje a wszczególności polskie rogatywki są najpiękniejszymi wśród wszystkich mundurów wojskowych na świecie. Prezentacja polskich wojsk, była okupiona szeregiem ćwiczeń, co daje porównanie z innymi zachodnimi wojskami.Należy pamiętać, że musztra to również ważny element w ćwiczeniach wojskowych. Pododdział amierykański sprawiał wrażenie, że nie wie po co spaceruje w tej defiladzie jednak to jest do wybaczenia.
  Ogolnie defilada była bardzo ciekawa.

 • Monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2014 20:19 ~Monika

  Bardzo fajna impreza prezentująca częściowo współczesne wyposażenie naszego wojska a nie jak niektórzy drwili zawoalowany pokaz siły w obliczu aktualnych wydarzeń na Ukrainie.

 • frogo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2014 15:04 ~frogo

  niszczyli jezdnie tymi pojazdami tylko

 • hops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2014 11:56 ~hops

  Doskonała defilada dla VIPów przed Belwederem, bo na pewno nie dla mieszkańców i samego wojska, które przemaszerowało 400 m przed szyszkami. Pomijając całkowitą dezinformację skąd i kiedy wyruszy defilada, po fatalne przygotwanie i zaplanowanie trasy. Brawo MON!

 • ritykitak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2014 11:10 ~ritykitak

  Ładnie przedefilowani przed ruską ambasadą

 • miro2607

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2014 14:30 ~miro2607

  defilada lotnicza komentator powiedzial zeto przelot su- 22 ale takze dwoch zmodifikowanych uzbrojonych po zeby smircinosnych oslawionch mig-29 a mamy ich sporo ciezko pracujo w nato chrononc natowskiego nieba i polskiej niepodleglosci sami nie wiemy co psiadamy polscy piloci kochajo go to jest lotnicze cacko wzbudzajo podziw wsrod zachodnich sosiadow jak polacy je pilotujo.

 • fsvs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2014 13:02 ~fsvs

  dlatego nasza flota morska jest taka słaba bo nie można jej pokazać na defiladzie czyli jest nie potrzebna ehh...

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2014 22:23 ~qwerty

  Ewa~Ewa

  Może warto pomyśleć nad zmianą miejsca prezentacji sprzętu WP. Z roku na rok oglądających, zwiedzjących jest coraz więcej. Agrykola i okolice już nie "wyrabia".


  Marszałkowska byłaby lepsza. Więcej tam miejsca i mniej drzew, które zasłaniają niebo, przez co nie widać samolotów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »