Informacje

22.01.2012 14:29 spacer po budowie

Tym tunelem popłyną ścieki do Czajki

SERWISY:

Ta inwestycja to drażliwy temat. Budowa systemu oczyszczania ścieków jest opóźniona, a miastu grożą ogromne kary za spuszczanie nieczystości prosto do Wisły. Ratusz dba o to, żeby postępy prac nie umknęły uwadze mediów. W niedzielę zaproszono dziennikarzy na spacer z prezydent wykańczanym właśnie tunelem przesyłowym do oczyszczalni Czajka, 10 metrów pod dnem Wisły.

- Tunel składa się z betonowych pierścieni, każdy jest numerowany od Białołęki w stronę Bielan. Doszliśmy do połowy konstrukcji umieszczonej 10 metrów pod dnem Wisły - relacjonował Andrzej Rejnson, dziennikarz tvnwarszawa.pl.

Pierwszy TBM pod Wisłą

Około 1300-metrowy tunel powstał w technologii takiej, jak budowane jest metro - wydrążono go za pomocą tarczy TBM. - Suchy, perfekcyjnie wykonany, bardzo dobrej jakości - chwalił na spotkaniu z dziennikarzami w niedzielne popołudnie prezes MPWiK Hanryk Brzuchacz.

Na budowie trwa ostatni etap prac – Będą jeszcze dwie rury o średnicy 1,6 m każdy, chodnik techniczny, różne instalacje - tłumaczył w rozmowie z tvnwarszawa.pl prezes. - Później tunel będzie wyposażony w pełną automatykę - dodał.

Kiedy zacznie działać? "Jak najszybciej"

Po zakończeniu inwestycji nowym systemem transportowane będą ścieki z lewobrzeżnej części miasta do oczyszczalni Czajka, która modernizuje się z udziałem dofinansowania z UE. Konstrukcja komory umożliwi grawitacyjne przesyłanie ścieków między brzegami. - Dzięki ukształtowaniu terenu. Brzeg lewy jest wyżej niż prawy - opowiadał Brzuchacz.

Jednak ani MPWiK, ani Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chcieli deklarować dokładnego terminu uruchomienia tamtędy przepływu ścieków. - Mają przepłynąć wiosną, nie mówię konkretnie żadnej daty, chcemy jak najszybciej - usłyszeliśmy od Hanny Gronkiewicz-Waltz.

To ważna informacja, bo miastu grożą ogromne kary za opóźnienie systemu oczyszczania ścieków. Do tej pory mówiło się o 1,5 mld złotych rocznie za zanieczyszczanie środowiska i cofnięciu unijnego dofinansowania, które wyniosło 30 proc. kosztów inwestycji (jej wartość to 850 mln euro). - Kary będą egzekwowane tylko jeśli nie zdążymy z inwestycją do końca 2012 roku - informuje Roman Bugaj, rzecznik MPWiK. Zaznaczył, że kwoty może zweryfikować dopiero w poniedziałek.

Tymczasem prace toczą się także w samej oczyszczalni. - Stan ich zaawansowania to 95 procent - zapewnia Bugaj. - Zostaną zakończone w podobnym czasie co tunel - uspokaja.

Dobrze dla Wisły

Uruchomienie przepływu ścieków tunelem to będzie ulga dla Wisły. Obecnie spływają do niej nieoczyszczone ścieki z kanalizacji (40 procent wszystkich tego typu ścieków). Docelowo mają one trafiać pod Wisłą do oczyszczalni i spływać do rzeki już oczyszczone. Rozwiąże się też problem smrodu przy wiślanych bulwarach. Na tej wysokości do Wisły ma trafiać już tylko to, co przyniesie kanalizacja burzowa.

Spuszczanie surowych ścieków do Wisły miało zakończyć się w 2010 roku, ale inwestycja ma opóźnienie. Jak pisała "Gazeta Stołeczna" dlatego, że trasa mostu Północnego kolidowała z budową kolektorów. Budowę samego tunelu wstrzymała w 2011 roku sierpniowa burza, podczas której doszło do zalania placu budowy, ucierpiała też tarcza TBM - pisaliśmy o tym na tvnwarszawa.pl. Trzeba było ją naprawiać. Prace wznowiono w listopadzie.

Tunel do Czajki nie jest pierwszym, który powstał pod Wisłą. Kilkadziesiąt lat temu pierwszy wybudowało SPEC. Kolejny powstanie na potrzeby II linii meta.

 

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

ran/mjc/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ccc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2012 21:30 ~ccc

  Przed pierwszymi wyborami na Prezydenta MStW-wy pani HGW obiecywała wyborcom, że spalarni na Baiłołęce nie będzie.

 • sebus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2012 13:29 ~sebus

  Z tymi ściekami to powinna bufetowa popłynąć razem z całym PO. A najlepiej cały rząd tymi ściekami puścić wszystkich bez wyjątków. I oddać władze naprawde młodym wykształconym obywatelom RP.

 • aaaan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2012 21:01 ~aaaan

  to będzie czarny dzień dla Białołęki.
  dlaczego czyściejsza woda w wiśle ma oznaczać zatrute powietrze w fajnej dużej zielonej dzielnicy, gdzie rodzi się mnóstwo dzieci?
  czemu promuje się tak przestarzałą, niueekonomiczną i generalnie chybiona inwestycję. otóż dlatego, że jaśnie pani będzie mieć z tego działę od mpwik z jednej strony, a z drugiej strony od developerów za grunty na tzw. pancerzu.
  szkoda tylko, że dziennikarzyny nie potrafią zobaczyć faktów i przepisują entuzjastyczne dyrdymały o czystej wiśle, a o skażonym przez spalarnię powietrzu nawet się nie zająkną. i o tym, że mieszkańcy okolic czajki do dziś nie mają kanalizacji i nie będa jej mieć, bo mpwik tak zbudowała sieć w pobliżu. i że oczyszczalnia ciagle popełnia rózne skuchy - a to nielegalnie składuje toksyczne odpady, a to skazi wody gruntowe, i ma wszystkich gdzieś. i ze spalarnią będzie robić to samo.

 • aaan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2012 20:55 ~aaan

  bynek;
  my na Białołece tej pani nie chcemy.

 • wkur...iony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2012 18:30 ~wkur...iony

  Żeby te POmyje POpłynęły z Warszawy i Polski trzeba iść na wybory a nie siedzieć przed kompem i narzekać.
  Ruszcie wreszcie dupska kiedy przyjdzie czas!!!

 • pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2012 17:42 ~pytanie

  Na co poszło 21 milionów złotych z umów zleceń ? Dlaczego HGW nie przestrzega prawa?

 • bynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2012 17:33 ~bynek

  Niech spłynie ze ściekami bufetowa do Czajki.

 • Opit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2012 17:10 ~Opit

  Widzę, że już płyną ...

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2012 17:05 ~gaga

  swietne to zestawienie tytułu i zdjecia naszej pani;-) macie humor

 • rafael

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2012 14:55 ~rafael

  Nie wiedzą kiedy skończą, to za co biorą pieniądze fachowcy jedni? To są kpiny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »