Informacje

08.03.2018 18:06 OBCHODY MARCA 1968

"Tym, którzy zostali wypędzeni, chcę powiedzieć: wybaczcie"

SERWISY:


W czwartek w Warszawie odbyło się szereg uroczystości związanych z 50. rocznicą wydarzeń Marca 1968. Wzięli w nich udział między innymi prezydent, ambasadorzy Izraela i Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda wydarzenia sprzed pół wieku nazwał "haniebnymi".

Osoby, które chciały upamiętnić wydarzenia marcowe spotkały się w południe na Dworcu Gdańskim, czyli w miejscu, skąd w przymusową podróż wyjechało około 15 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego.

"Prawda pomaga zrozumieć przeszłość"

- To nasza wspólna odpowiedzialność, aby nigdy nie tolerować atmosfery prowadzącej do tak okrutnych działań - mówił podczas uroczystości Paul W. Jones, ambasador Stanów Zjednoczonych.

Na Dworcu Gdańskim obecna była również ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. - Wyrzucenie Żydów z Polski było rozkazem całkowicie moralnie nielegalnym, chciałabym, by patrzenie na historię było otwarte i uczciwe - mówiła. - Prawda pomaga nie tylko zrozumieć przeszłość, pomaga także tworzyć dzisiaj demokratyczne i tolerancyjne społeczeństwo - dodała Azari.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O UROCZYSTOŚCIACH NA DWORCU GDAŃSKIM NA TVN24 <<


Prezydent: wybaczcie ówczesnej Polsce

W tym samym czasie przed wejściem na kampus Uniwersytetu Warszawskiego, przed tablicą upamiętniającą wiec studentów domagających się wolności słowa, przemawiał prezydent Andrzej Duda.

- Tym, którzy w marcu 1968 zostali wypędzeni, którzy zginęli, i ich rodzinom chcę powiedzieć: proszę, wybaczcie ówczesnej Polsce za to, że dokonano tego haniebnego aktu - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Obecna Polska nie ponosi odpowiedzialności i nie musi za to przepraszać - dodał.

Po południu prezydent wziął również udział w uroczystościach w Belwederze.

- Kłaniamy się dzisiaj nisko bohaterom 1968 roku. Nie byłoby dzisiejszej wolnej Polski, w której można powiedzieć co się chce, demonstrować, co się chce, maszerować gdzie się chce, wyjeżdżać gdzie się chce - gdyby nie tamto bohaterstwo żołnierzy niezłomnych - mówił Andrzej Duda.

- Nie byłoby bez tego dzisiejszej wolnej, niepodległej, suwerennej Polski i prezydent nie mógłby tutaj stać i mówić takich rzeczy, jakie właśnie mówi - dodał.

 

Lekcja w Belwederze

W ramach obchodów w Belwederze odbyło się także spotkanie będące częścią projektu edukacyjnego Kancelarii Prezydenta pt. "Lekcja RP". W "Lekcji" uczestniczyli bezpośredni uczestnicy wydarzeń Marca '68, m.in. Irena Lasota, Petruska Sustrova, Zofia Romaszewska i Barbara Fedyszak-Radziejowska. Była także młodzież z radomskich, sosnowieckich i warszawskich szkół.

- Ja jeszcze pamiętam te czasy, chociaż byłem wtedy jeszcze chłopcem. Ale wiem, co to znaczy żyć w kraju, który nie jest prawdziwie wolny, prawdziwie suwerenny. Wiem, co to znaczy żyć w kraju, który jest podporządkowany, którego władze są podporządkowane - powiedział Duda.

- I dlatego zawsze mówię: ja się żadnej zewnętrznej władzy podporządkowywał nie będę. Jeżeli ktoś oczekuje, że będzie inaczej, niech mnie nie wybiera na prezydenta Rzeczypospolitej. Bo ja żadnej władzy - ani z tej, ani z tamtej strony, ani ze Wschodu, ani z Zachodu - słuchał nie będę - podkreślił Duda.

- Na szczęście doczekaliśmy tego, że można śmiało w Polsce tak powiedzieć i można taką postawę mieć, nie ryzykując życiem - dodał.

Obchody w Warszawie

W czwartek prezydent złożył także wiązankę pod tablicą upamiętniającą Polaków pochodzenia żydowskiego zmuszonych przez władze komunistyczne do opuszczenia Polski w 1968 roku.

W uroczystościach wziął udział też naczelny rabin Polski Michael Schudrich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, prezes Fundacji Shalom Gołda Tencer oraz przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman.

Protesty na UW

8 marca 1968 roku odbył się wiec protestacyjny studentów Uniwersytetu Warszawskiego w związku ze zdjęciem wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy.

>> ZOBACZ PLAN OBCHODÓW <<

PAP/kz/pmhttp://kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2018 08:34 ~real

  Przepraszamy za to, co robili oni w ówczesnej Polsce, ale my robimy teraz to samo. I kto będzie za nas przepraszał? Czy też powie, że za to, co działo się za rządów PIS-u? Jeżeli powołuje się ciągle na 1000-letnią historię, to nie można traktować jej wybiórczo - to nie my, to oni.

 • ryszard ochódzki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2018 08:12 ~ryszard ochódzki

  wewnętrzne spory w PZPR sprytnie wykorzystano aby ci "ciemiężeni" ludzie pokroju Szechtera mogli opuścić ten PRL-owski raj i uciec na zachód. Wielu studentów uwierzyło w to, że mogą coś zmienić i to oni padli ofiarą tego spisku. Za strajki zostali wyrzucani ze studiów i z pracy i klepali biedę, i im jakoś nikt paszportów nie dawał! Także Panie Duda, te przeprosiny to nie w moim imieniu. Wielu Polaków chciałoby dostać wtedy paszporty, setki tysięcy by wyjechało wtedy

 • Dark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2018 07:01 ~Dark

  To była wewnętrzna walka w PZPR. Natolińczycy kontra Puławianie. Jedni z "Paryża", drudzy z "Moskwy". Trwa do tej pory. A Polacy niosą ten krzyż.

 • mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2018 05:37 ~mietek

  Rządy PISu i PO wygoniły kilka milionów ludzi z Polski w poszukiwaniu pracy. Kiedy przeprosiny?

 • Olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2018 22:50 ~Olek

  Olek~Olek

  A co z tymi, którzy zostali wciągnięci w kredyty i kłopoty finansowe? Kto ich przeprosi?
  bysiowiec~bysiowiec


  Ktoś Ci kazał brać kredyt do końca życia, na 30 lat? Uległeś złudzeniu, że Ciebie stać na to mieszkanie i teraz masz. Sorry.
  Olek~Olek

  Ja akurat nie brałem. Ani w naszym banku ani w banku obcej nacji.
  truk~truk


  Tylko, że jeden prezydent mówił "chcesz poprawić swój los, to ucz się, dokształcaj, zdobywaj umiejętności, szukaj lepszej pracy", a Duda w tym czasie opowiadał o reaktywacji polskich stoczni, o pomocy frankowiczom, klął się na swój honor, że poda się do dymisji jak oszuka, wszystko było dla pisu możliwe w kampanii wyborczej. A kim się okazał? Długopisem na posyłki, kłamcą i krętaczem. Pisia partia ważniejsza niż Polska.
  Marian~Marian

  Szkoda, że nie rozumiecie o czym pisze Olek.

  Pisałem o nacji co ma dużo banków w ręku.................

 • KORNATOWICZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2018 22:32 ~KORNATOWICZ

  Z tego , co informują rzetelni niezależni historycy, którzy udowodnili swoją ogromną wiedzę tematyczną, ci wyproszeni z Polski, to wyjechali na własne życzenie - nikt na nich siłą nie wymuszał opuszczenia Polski, zrobili to z własnej woli, wykorzystując nadarzającą się okazję do ucieczki do wolnego świata, A NAJWAŻNIEJSZE W TYM WSZYSTKIM JEST TO,ŻE CI "WYGNANI" TO W ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI BYLI to ZBRODNIARZE ŻYDOWSCY, ODPOWIEDZIALNI ZA MORDOWANIE PO WOJNIE W MORDOWNIACH UB-eckich AK-OWCÓW I POLSKICH BOHATERÓW WOJENNYCH !!! Zatem kogo i za co przeprasza ,w czyim imieniu przeprasza Prezydent Duda tych zbrodniarzy, zachęconych do opuszczenia komunistycznego obozu dręczenia ludzi ?! Kolejna sprawa - dlaczego nie zaproszono historyka Żebrowskiego i profesora Nowaka do ujawnienia tej niewygodnej prawdy o 68 roku ?! Dlaczego rzekomo polskie władze nadal ukrywają niewygodna Żydom prawdę, kosztem naszego państwa ?! Czyich zatem te władze interesów broną, nadal fałszując historię i blokując prawdę historyczną ?!!! ~Krzysztof Kornatowicz

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2018 22:21 ~qaz

  ja tez chcialem wyjechac w 68 ale paszportu nie dali, nie dla kazdego psa kiełbasa

 • U379

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2018 21:29 ~U379

  dziwne~dziwne

  Dlaczego RP ma przepraszać za to co się działo w PRL-u?

  A mozedlatego, ze to Polacy robili. A wciaz Polakami jestesmy. Chociaz co do pana Adriana i przybocznych dobrego Pana Kaczynskiego to mam watpliwosci. Niszczenie Polski wszelkimi metodami udaje sie pierwszemu sortowi jak po masle.

 • Krzysztoff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2018 20:54 ~Krzysztoff

  Wreszcie mogli się, jako jedyni, wyrwać z komunistycznego raju i jeszcze narzekają? Nie rozumiem, przecież nikogo nie zmuszano siła, co najwyżej pozbawiano lukratywnych stanowisk.

 • dziwne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2018 19:59 ~dziwne

  Dlaczego RP ma przepraszać za to co się działo w PRL-u?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »