Informacje

08.05.2017 21:05 sprawdź atrakcje

Tym będzie przyciągał plac Defilad

SERWISY:


Pokazy filmowe z serii "Wszyscy jesteśmy fotografami", koncert Sinfonia Varsovia, potańcówka miejska z jazz bandem - to niektóre atrakcje zaplanowane na placu Defilad. Powstanie także instalacja artystyczna "Latający dywan".

- W tym roku na pewno warto odwiedzić plac Defilad. To jedno z tych miejsc, które udało nam się odkryć dla warszawiaków, podobnie jak bulwary czy Wisłę. Dostrzegliśmy, że warszawiacy kochają miejską przestrzeń, kochają w niej przebywać - powiedział na poniedziałkowej konferencji wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

"Więcej teatru"

Zastępca dyrektora Teatru Studio Aldona Machnowska-Góra zapowiedziała, że na placu Defilad nie zabranie ani koncertów, ani pokazów filmowych. - W tym roku będzie więcej teatru, będzie premiera Teatru Studio - "Narkotyki" Witkacego w reżyserii Oskara Sadowskiego - powiedziała.

Spektakle zaplanowane są na 9, 10 i 11 czerwca.

Na plac przy Pałacu Kultury i Nauki, po dwóch latach przerwy, wróci wspólna kolacja dla mieszkańców z muzyką na żywo - "Kolacja Sen Nocy Letniej". Będzie mogło wziąć w niej udział 400 osób, termin to 24 czerwca.

"Będzie także Sinfonia Varsovia i duży koncert symfoniczny pod kierownictwem Krzesimira Dębskiego w ramach festiwalu "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu"" - zapowiedziała Machnowska-Góra. Występ zaplanowano na 7 czerwca.

18 czerwca na placu zagości Pałac Reporterów, będzie kiermasz książek, a także rozmowy z reporterami, które poprowadzi Mariusz Szczygieł. Miłośnicy tańca 29 lipca będą mogli wziąć udział w największej w mieście potańcówce z JazzBandem Marcina Maseckiego i Janka Młynarskiego.

"Latający dywan"

Na początku lipca na placu Defilad powstanie instalacja artystyczna Karoliny Grzywnowicz przywołująca motyw z baśni "Tysiąca i jednej nocy".

- Na placu Defilad stanie olbrzymi, spektakularny "Latający dywan" - to będzie latający trawnik. Dla nas to niezwykle ważna, symboliczna instalacja, chcemy, żeby ludzie z refleksją myśleli o tym, co znaczy być razem, nie tylko dla nas, a także dla tych, którzy do nas przyjeżdżają - emigrantów, uchodźców, obcokrajowców - powiedziała Machnowska-Góra.

Instalacja na placu pozostanie przez całe lato. - "Latający dywan" ma mieć 450 metrów kwadratowych, znajdzie się nad płytą główną placu, zostanie wykonany z prawdziwej trawy, będzie można na niego wejść i tam posiedzieć - wyjaśniła Machnowska-Góra.

Wstęp na wszystkie wydarzenia na placu Defilad będzie bezpłatny. - Jedynie "Kolacja Sen Nocy Letniej" jest wydarzeniem, na które trzeba wykupić cegiełkę wstępu - zaznaczyła.

Machnowska-Góra dodała, że już w maju organizowane są pierwsze wydarzenie na placu Defilad. "Tak naprawdę otwieramy 1 czerwca, w Dzień Dziecka, letni plac Defilad będzie działał na pewno do końca sierpnia, a potem płynnie będzie przechodził w (festiwal) "Warszawa w Budowie" - powiedziała.

Przyszłość placu

Szczegółowe informacje nt. wydarzeń na placu Defilad będzie można znaleźć m.in. na stronie placdefilad.org.

Olszewski zaznaczył, że w drugiej połowie roku na placu Defilad rozpocznie się dyskusja nt. przyszłości samego placu. - Szykujemy tego typu dyskusję i pewnie niebawem ogłosimy szczegóły. Będzie to dyskusja nietypowa, będzie omawiała, jak się zmieni ten plac na przestrzeni najbliższych pięciu lat - powiedział Olszewski.

Wyjaśnił, że od przyszłego roku plac Defilad będzie ulegał "cyklicznej, powolnej metamorfozie". - Ona będzie trwała przez cztery do pięciu lat i będzie prowadziła w tym kierunku, o którym chcemy w tym roku dyskutować z mieszkańcami. Ten plac będzie w tym roku żył, będzie dynamiczny i warto go odwiedzić, bo w przyszłym roku może być już zupełnie inny - powiedział wiceprezydent stolicy.

CZYTAJ TEŻ O TEGOROCZNEJ NOCY MUZEÓW:

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 09:22 ~gosc

  A elegancki parking + "dworzec" zostają?

 • taki tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 08:14 ~taki tam

  warszawiak~warszawiak

  "PIENKNY" Deptak w Ciechocinku! Dalsze robienie WIOCHY z Warszawy! :(


  Dla Warszawy największą wiocha są tacy jak ty wieśniacy z Koziej Wólki.
  A najlepiej zrobić tam miejsca do spania dla pijaków i meneli to wtedy Warszawa będzie Warszawą.

 • Majk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2017 21:42 ~Majk

  Super pomysł, tylko najpierw trzeba wywalić stamtąd żuli i bezdomnych którzy śpią na ławkach, murkach i trawnikach.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2017 21:18 ~warszawiak

  "PIENKNY" Deptak w Ciechocinku! Dalsze robienie WIOCHY z Warszawy! :(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »