Informacje

10.03.2012 13:55 demonstracja solidarności z Tybetańczykami

"Tybet płonie" w Warszawie

SERWISY:

Kilkadziesiąt osób protestowało w sobotę w obronie Tybetu. Najpierw złożyli kwiaty na rondzie Tybetu pod tablicą upamiętniającą powstanie tybetańskie, potem demonstrowali przed ambasadę Chin. Przynieśli transparenty z hasłem "Tybet płonie. Mamy dość".

Przewodniczący Stowarzyszenia Społeczności Tybetańskiej w Polsce Yeshi Lhosar podkreślił, że trzeba walczyć o Tybet, bo sytuacja tam staje się coraz groźniejsza i wyraził nadzieję, że działania służące wolności Tybetu w większym stopniu włączą się także polscy politycy.- Zbieramy się tu zawsze 10 marca, od kiedy to rondo nosi nazwę Ronda Tybetu, czyli od trzech lat. Cieszymy się, że tak wielu Polaków nas wspiera - powiedział PAP.

Przeszli pod ambasadę Chińską

W południe ruszył przemarsz demonstrantów z flagami tybetańskimi spod pomnika Kopernika pod ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej, gdzie przez godzinę skandowali hasła na rzecz wolności Tybetu.

Podczas demonstracji rozdawano ulotki nawołujące m.in. do pisania listów do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w sprawie zajęcia stanowiska wobec sytuacji w Tybecie na forum międzynarodowym oraz w trakcie planowanej w tym roku wizyty w Pekinie.

Demonstacje w całej Polsce

Obchody krwawo stłumionego tybetańskiego powstania narodowego z 1959 roku odbywają się na całym świecie. W tym roku obchody mają szczególny charakter, ze względu na bezprecedensową falę samopodpaleń Tybetańczyków: od lutego 2009 r. podpaliło się w proteście przeciwko chińskim władzom co najmniej 25 osób.

Demonstracje wyrażające solidarność z walczącymi o wolność Tybetańczykami odbywają się także w innych miastach Polski - Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Tczewie.

PAP/b/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jarema

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2012 23:35 ~jarema

  wszyscy jestesmy tybetanczykami

 • WX_645

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2012 00:23 ~WX_645

  Najpierw poczytajcie sobie o Tybecie i o Chinach. Potem na lekcjach geografii zapytajcie nauczycielki, a potem powtarzajcie głupoty, albo wysnujcie wnioski i ..........
  Wolny Tybet ..... dobre sobie.
  100 lat temu to było jeszcze możliwe, ale nie dzisiaj.

 • antikom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2012 20:02 ~antikom

  @polak w chinach: No właśnie, zajrzyj do książek, poczytaj, zanim coś powiesz! Polska zwalczyła komunizm, im też się uda! Wolny Tybet! Polska też była długo "ruska" i co wywalczyli Twoi przodkowie i "rówieśnicy"?! Wolność! Dzięki temu możesz coś powiedzieć!

 • polak w chinach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2012 17:43 ~polak w chinach

  Tybet byl Chinski dluzej niz to sie wszytkim zapalczywym Polaczkom wydaje, do ksiazek poczytac troche tylko nie propagndy a prawdziwej historii. A tak na marginesie zeby tybet sie od Chin odlaczyl musialy by cale Chiny przestac istniec na co narazie sie nie zanosi, tagze mozecie protestowac do bolu i tak to nic nie da.

 • alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2012 17:41 ~alex

  Popieram.

 • destroyer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2012 17:39 ~destroyer

  Zapomniałem jeszcze dodać; Tybetańczycy już nawet nie żądają pełnej niepodległości względem Chin, pragną jedynie wolności słowa, wolności wyznania i godnego życia! Nie mają nawet tego!!!

 • destroyer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2012 17:38 ~destroyer

  Tybet nie ma nic wspólnego z Chinami, ani kulturowo ani ideologicznie. W wcale nie tak dawno temu Chiny podbiły i podporządkowały sobie Tybet. Wcześniej panował tam system i styl życia, który oczywiście można krytykować, ale nie zmienia to faktu, że odebrano Tybetańczykom wszystkie prawa i zrobiono z nich niewolników, a za każdy akt promujący kulturę lub religię Tybetu często kara się śmiercią lub więzieniem i torturami. Znaczna część Tybetańczyków uciekła do Indii i dzięki nim możemy teraz wiedzieć co się tak naprawdę w Tybecie dzieje.
  Podsumowując można użyć analogii - to co Hitler robił z Żydami, Polakami i innymi nacjami, to samo Chiny robią z Tybetańczykami!!!! Użycie słowa holokaust idealnie oddaje sytuacje w Tybecie!!!

 • głupi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2012 17:35 ~głupi

  Właśnie takie są propagandowe argumenty Chin. Biedny Tybet nie przeżyje bez Wielkiego Dobrego Brata. Pochwalasz krwawy imperializm Chin? Może dla nich pracujesz? Hańba!

 • Glo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2012 16:42 ~Glo

  Hahaha napewno te manifestacje coś dadzą ;]

 • zdziwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2012 16:41 ~zdziwiony

  Sytuacja nie jest taka jaką chce się nam przedstawić

  Chiny nie są takie złe a Tybet taki "święty"

  1
  Chiny urbanizują ten zacofany kraj
  2
  Stosunki CHRL-Tybet mozna opisać
  raz jeden kraj był dominującym innym razem drugi
  3
  Na duchowieństwo w Tybecie musiało pracować CAŁE społeczeństwo

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »