Informacje

06.02.2017 15:10 Akcja CBŚP

Twórca przekrętu "na wnuczka" w rękach policji

SERWISY:


Po dwóch latach poszukiwań policjanci z CBŚP wytropili Arkadiusza Ł. ps. Hoss, który uchodzi za twórcę przekrętu "na wnuczka". Poszukiwany za wyłudzenia milionów złotych spędził w areszcie tylko dobę, sąd go zwolnił za kaucją w wysokości 300 tysięcy - dowiedział się tvn24.pl.

Policjanci zatrzasnęli kajdanki 49-letniemu "Hossowi", gdy w czwartkowy wieczór wychodził z jednego ze swoich apartamentów na warszawskiej Woli. Niemal dwa lata wymykał się funkcjonariuszom będąc poszukiwanym na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wystawionego przez niemiecki sąd.

- Ale państw zainteresowanych rozliczeniem "Hossa" jest znacznie więcej. To Austriacy, Szwajcarzy i policja z Luksemburga - mówi oficer prasowa CBŚP komisarz Agnieszka Hamelusz.

Warszawa, Monachium, Zurich...

Niemal dwa lata temu policjanci zorientowali się, że za serią wyłudzeń na południu Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Luksemburga może stać ta sama grupa przestępców. Ślady wiodły do Budapesztu i Warszawy, dlatego powstała specjalna międzynarodowa grupa śledczych. Efektem jej pracy jest rozpracowanie całego gangu, na czele którego ma stać właśnie "Hoss".

-  Odkryty w trakcie śledztwa mechanizm działania przypominał dobrze zorganizowaną firmę. Na terenie Polski utworzono centralę telefoniczną, która potrafiła wykonać do potencjalnych ofiar nawet 900 połączeń dziennie. Odbieraniem gotówki i kosztowności od tych, którzy dali się złapać w pułapkę zajmowali się tak zwani "odbieracy". Rozwozili ich "logistycy", a uzyskane środki przewodzili "kurierzy" - informowali dziennikarze programu "Czarno na Białym", którzy przed rokiem dotarli do materiałów zgromadzonych w tym śledztwie. Gang liczył około trzydziestu osób.

Czytaj więcej o kulisach procederu

Krótko w celi

Według śledczych w grupie panowała ścisła, wojskowa, hierarchia. Szczelności pomagał fakt, że wyższe piętra grupy złożone były z członków tego samego, romskiego klanu. O głowach procederu - na początku 2016 roku - tak mówił rzecznik prokuratury okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak:

- To są bracia. Jeden ma dwie klasy szkoły podstawowej, drugi trzy. Trzeba im oddać, że mają umiejętności psychologiczne podchodzenia swoich ofiar i wyłudzania od nich informacji.
Pojedynczy "łup" potrafił sięgnąć 100 tysięcy franków lub euro. Klan nabrał także starszą kobietę z arystokratycznego rodu w Szwajcarii, która im oddała całą rodzinną biżuterię. Na zachodzie Europy łupy mogły przekroczyć 1,3 miliona euro, a w Polsce kilku milionów złotych.

Po czwartkowym zatrzymaniu "Hoss" stanął przed sądem. Ale nie został aresztowany w oczekiwaniu na wydanie go niemieckim władzom. Sędzia zastosował kaucję w wysokości 300 tysięcy i nakazał mu 5 razy w tygodniu meldować się w komendzie policji.

Ta decyzja zaskoczyła prokuraturę, która zapowiedziała zażalenie. - Chcieliśmy się skupić na prześledzeniu jego majątku. Teraz trzeba będzie go pilnować, by znów nie rozpłynął się na dwa lata - mówili policjanci, którym również trudno zrozumieć decyzję sądu.

Ferrari i apartamenty

Po południu prokuratura złożyła zażalenie na brak tymczasowego aresztu. Na rozpatrzenie wniosku sąd ma siedem dni, do tego czasu "Hoss" będzie wolny.

Jak ustaliła reporterka TVN24, dotychczas nie został wystawiony nakaz stawienia się na policję, ponieważ sąd nie wie, do której komendy rejonowej ma go wysłać. - Arkadiusz Ł. nie ma bowiem stałego miejsca zameldowania, a miejsce zamieszkania co chwilę wskazuje inne - podała Agnieszka Veljković.

Według nieoficjalnych informacji "Hoss" ulokował swój majątek w atrakcyjnych nieruchomościach na terenie stolicy. Jednak na aktach notarialnych widnieją nazwiska innych osób. Podobnie jak to jest z używanymi przez niego superautami: ferrari, czy sportowego mercedesa lub bardziej codziennych najwyższych modeli audi.

Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MANIA486

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 22:17 ~MANIA486

  HAŃBA POLSKIEJ TEMIDZIE !!!
  NIECH OTĘPIAŁY SĄD MA NA SUMIENIU PODSTAWĘ WYPUSZCZENIA ZA KAUCJĘ JAKO,ŻE NIE MA OBAWY MATACTWA... TAK??? A ILU SET OSOBOM ZAMATACZYŁ - TO OK ?

 • bambo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 23:39 ~bambo

  Przeciez to Stiven Seagal .Niko

 • furman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 23:15 ~furman

  co to za zatrzymanie gdy skuty rozmawia przez tel ??
  chyba kpiny

 • Asia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 20:08 ~Asia

  Pytam gdzie jest Minister Ziobro????????

 • koniu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 19:23 ~koniu

  Żona sędziego jest romką. Ale tego nikt nie napisze bo to niepoprawne.

 • piotron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 17:46 ~piotron

  Dobre ..... szef zorganizowanej grupy przestępczej mający na sumieniu wiele wyłudzeń w kraju i za granicą ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości po złapaniu odpowiada z wolnej stopy. Takie rzeczy to tylko u nas. Ciekawe co powie (szczególnie za granicą) sędzia gdy sprawca znowu ucieknie i będzie się ukrywał. Będzie wstyd miedzynarodowy

 • Wysoki sąd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 17:24 ~Wysoki sąd

  RICO~RICO

  A ILE WZIAŁ SEDZIA ZA WNUCZKA???

  Przecież ci się nie przyzna.

 • RICO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 16:40 ~RICO

  A ILE WZIAŁ SEDZIA ZA WNUCZKA???

 • Profesor Andrzej Z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 16:35 ~Profesor Andrzej Z

  Powinno być proste rozwiązanie. Zatrzymany oddaje pieniądze pokrzywdzonym i ewentualnie wtedy może odpowiadać za taką kaucją z wolnej stopy. A nie że pochował ukradziony majątek po rodzinie na inne osoby,a sąd zarządał od niego kaucji w wysokosci może jednej dziesiątej tego co ukradł złodziej. Przecież to jest śmieszne.

 • greenland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 16:25 ~greenland

  Cybul~Cybul

  To zostało spreparowane przez PIS by oburzyć społeczeństwo na środowisko sędziowskie i by opinia społeczna żądała reformy sądownictwa - trzeba być ślepym by nie widzieć tu prowokacji w stylu Ziobry i Kamińskiego

  Tak ? A co powiesz na takie decyzje podejmowane przez nasze sądy od wielu już lat ? Co roku kilka sie takich zdarza. To też prowokacja pis ? trzeba mieć obsesje żeby to wszędzie widzieć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »