Informacje

18.05.2016 21:00 Bielecki kontra Domaradzki

"Twór zamknięty? To fikcja".
Kolejny spór o pomnik smoleński

SERWISY:

Spór o pomnik smoleński dzieli nie tylko polityków. Równie silne emocje wywołuje wśród ekspertów. Krzysztof Domaradzki i Czesław Bielecki – dwaj architekci i dwa skrajnie różne stanowiska. Jakie? Sprawdzała Brygida Grysiak z programu "Czarno na Białym".

- Na Krakowskim Przedmieściu staną w ciągu dwóch lat dwa pomniki - zapowiedział podczas obchodów 6. rocznicy katastrofy prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jeden ma upamiętniać wszystkie ofiary, które były na pokładzie samolotu. Drugi - prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na pomnik od początku nie zgadza się Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na dwa tym bardziej. Powołując się na stanowisko stołecznego konserwatora zabytków przekonuje, że Krakowskie Przedmieście to twór architektonicznie zamknięty. Oznacza to, że nie ma miejsca na żaden nowy pomnik.

Okazuje się, że w kwestii pomnika podzieleni są nie tylko politycy. Architekci również.

Dwaj eksperci, dwie opinie

Czesław Bielecki – architekt i były kandydat PiS na prezydenta stolicy. Krzysztof Domaradzki – architekt i urbanista, autor kilkudziesięciu planów placów i budynków w Warszawie, w tym odbudowanego Krakowskiego Przedmieścia.

Dwaj eksperci, którzy na temat pomnika mają zupełnie inne zdanie. Ich dyskusja jest równie zacięta, jak spór prawdziwych politycznych "wyjadaczy".

- Trakt Królewski to forma skończona, w którą nie należy już ingerować – mówi Krzysztof Domaradzki. - To kompletna fikcja. Jaka przestrzeń zamknięta? – odpowiada Bielecki i przypomina budowę nowych podświetlanych kiosków czy pawilonu na skwerze Hoovera.

- Walka z emocjami społecznymi i tworzenie z tego problemu architektoniczno-przestrzennego jest absurdem – dodaje.

Pomnik za hotelem Bristol?

Bielecki widziałby pomnik smoleński tuż przy lewym skrzydle Pałacu Prezydenckiego. – W tym miejscu będzie najlepiej wyeksponowany. Byłoby go widać na osi od Pałacu Prezydenckiego i na osi od Zamku Królewskiego – przyznaje. W odpowiedzi Domaradzkiego słyszy jednak stanowcze "nie".

- Nie powinno się stawiać pomnika na środku tej ulicy – stwierdza Domaradzki i proponuje nową, nieporuszaną dotychczas lokalizację: skwer na tyłach Hotelu Bristol. - Jest to jedyna przestrzeń, w którą można jeszcze jakkolwiek ingerować i jest tam dość miejsca. Odbywają się wystawy, znajduje się pomnik Bolesława Prusa, który można by trochę przesunąć – zastanawia się.

Eksperci nie dochodzą do porozumienia. Zgodni są tylko w jednej sprawie - dyskusja wokół pomnika smoleńskiego już dawno przestała mieć wymiar merytoryczny. Zamiast tego, górę wzięły emocje i polityka.

CZYTAJ TAKŻE: PiS chce dwóch pomników na Krakowskim Przedmieściu

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • szkoda faceta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 20:06 ~szkoda faceta

  Bielecki jako polityk jest głośny. Medialnie. Ma facet "gadane". Jako architekt, jest mierny. Jego "twór skończony", siedziba telewizji na Woronicza w Warszawie, wygrałaby konkurs na gargamela budowlanego Europy, gdyby tylko ktoś chciał aż tak zaniżyć kryteria. Bo to "dzieło" mieści się poniżej mułu i odpadów z trzeciorzędu. Tak, jak jego pro pisowskie argumenty. Facet jest biegły w polityce, więc wie, w co i jak się gra. Jak każą gadać po kaczemu, będzie kwakać. Zmieni się opcja - zaśpiewa jak zdychający skowronek. Póki co, puszcza kaczki na wodę. Taki pic na wodę.
  Ale w tle jest Warszawa. Niezbyt ważna dla pana CB, ale ważna dla nas. Pomnik Lecha Wawelskiego to wielka sprawa, jednak może nie najważniejsza?

 • Michał_Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 17:34 ~Michał_Warszawa

  To, że Warszawiacy przyszli pod pałac prezydencki było naturalnym ludzkim odruchem. Skoro umarł/poległ/zginął (jak kto woli) prezydent Polski, gdzie mieliśmy iść? Pod pomnik kapeli na Pragę? Czy Pomnik Pomordowanych na Wschodzie? Fakt ten, nie oznacza jednak, że chcę/chcemy aby pomnik smoleński stanął właśnie przed pałacem, to absurd. Bez względu na to czy będzie to granitowy kloc czy światło. Skwer obok hotelu Bristol, jest miejscem wystarczającym, aż nadto reprezentacyjnym i godnym. Niedługo dojdzie do zamiany jeźdźców konnych sprzed pałacu albo chociaż samych ich głów...

 • andy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 16:03 ~andy

  Stawiać pomnik nieudacznikowi, jakim był Lech Kaczyński? To absurd. A cóż takiego wielkiego zrobił ten prezydent dla Polski, poza ciągłymi przepychankami z szefem rządu, że należy mu postawić pomnik? Czym wyjątkowym się zasłużył? Jeśli jego brat chce mu postawić pomnik, to niech to robi u siebie w ogródku na Żoliborzu, ale na pewno nie na Krakowskim Przedmieściu. I za swoje pieniądze.

 • dajcie spokój prezesowi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 15:54 ~dajcie…

  Warszawiak~Warszawiak

  A dlaczego o tym co ma stanąć na Krakowskim Przedmieściu decyduje Kaczyński ? KIM ON JEST , ŻEBY O TYM DECYDOWAĆ !

  Nadprezesem, którego mózg to "twór zamknięty". Dlatego teraz próbuje na siłę uszczęśliwiać tym innych.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 15:32 ~Warszawiak

  A dlaczego o tym co ma stanąć na Krakowskim Przedmieściu decyduje Kaczyński ? KIM ON JEST , ŻEBY O TYM DECYDOWAĆ !

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 14:13 ~gość


  zw1~zw1

  W toku przepychanek wszyscy zapomnieli o sednie sprawy. Pomniki stawia się ludziom zasłużonym. Czym ten pan się wyróżnił i czy naprawdę na pomnik zasłużył?
  Przypomnienie~Przypomnienie

  Ten pan był PREZYDENTEM Polski!
  Był wielkim patriotą, który zginął tragicznie w czasie pełnienia obowiązków głowy państwa.
  Szkoda że trzeba ci to przypominać, bo już nie pamiętasz.


  Jakby był wielkim patriotom, to już dawno by pogonił braciszka. Poza tym zginął na prywatnej wycieczce zorganizowanej przez brata co trzeba Ci przypominać, bo już nie pamiętasz.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 14:09 ~gość

  kwach~kwach

  Ludzie ktorzy hejtuja pomnik to nie patryioci. Ci ludzie polegli za ojczyzne ! Za Was ! Nalezy im sie pomnik

  Po pierwsze to patriota chce dobrze dla swojego kraju. W czym pomnik miałby pomóc poza zanieczyszczeniem przestrzeni i wzburzeniem jeszcze większego niezadowolenia w społeczeństwie.
  Po drugie polec to można na wojnie, w bitwie, a nie na prywatnej wycieczce na dodatek nieudolnie zorganizowanej.
  Po trzecie za co należy się pomnik? Nikt za nas tam nie zginął, ani tym bardziej nie poległ!

 • Agaton

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 13:11 ~Agaton


  Agaton~Agaton

  To jest niewyobrażalny skandal i arogancja !!! Narutowicz nie ma pomnika, Sikorski nie ma pomnika, Papież ma skromny pomniczek pod kościołem, a ten słaby prezydent ma mieć monument w reprezentacyjnym miejscu stolicy !!!! Za co? Za to, że zginął w wypadku? To jest hucpa, bezczelność i bezprawie. Żądam referendum. Niech się prezes nie boi tego "suwerena", na którego się tak często powołuje. Żądam referendum!!!
  Olol~Olol


  Gabriel Narutowicz ma pomnik na placu swojego imienia na Ochocie.
  "TO", co tam stoi nazywasz pomnikiem? To proszę coś podobnego postawić Kaczyńskiemu... na Żoliborzu. Poza tym Narutowicz zginął tragicznie (poległ) w Zachęcie, dlaczego tu nie stoi pomnik?

 • jato

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 13:11 ~jato

  Postawienie tych pomników może wywołać poważne spięcia społeczne. Zastanówcie się czy warto przez ten pomysł wzniecić niebezpieczne rozruchy społeczne włącznie z rozlewem krwi. Każdy Polak ciężko przeżył tragedię smoleńską, ale nie każdy myśli jak przedstawiciele PiS w sprawie sposobu upamiętnienia tych, którzy tam zginęli. Już miejsce pochówku pary prezydenckiej wywołało mnóstwo kontrowersji. Ale postawienie na siłę pomników na Krakowskim Przedmieściu w okolicy Pałacu Prezydenckiego może otworzyć puszkę Pandory. Nie dzielcie Narodu w imię jednostkowych nieobliczlnych zapędów.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 11:40 ~Jan

  A kiedy i gdzie powstanie pomnik Wojciecha Jaruzelskiego. Jakby nie było był pierwszym postkomunistycznym prezydentem RP. Jakiś szacunek mu się należy, chyba nie mniejszy niż Kaczyńskiemu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »