Informacje

23.10.2014 15:56 propozycja polityków partii Palikota

Twój Ruch chce nowej ustawy. Ma chronić szkoły przed reprywatyzacją

SERWISY:


Andrzej Rozenek, kandydat na prezydenta Warszawy, poinformował w czwartek, że jego partia Twój Ruch, złożyła w Sejmie projekt dotyczący reprywatyzacji stołecznych gruntów i nieruchomości. To dokument przygotowany na zlecenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, któremu jednak nigdy nie nadano oficjalnego biegu.

Rozenek przypomniał, że w Warszawie palącym problemem jest rozwiązanie kwestii zwrotu dawnym właścicielom gruntów i nieruchomości odebranych im wskutek tzw. dekretu Bieruta z 26 października 1945 r. Przekonywał, że rozwiązanie zaproponowane przez TR zabezpiecza m.in. instytucje użyteczności publicznej - jak szkoły, przedszkola czy urzędy przed reprywatyzacją w naturze oraz "do pewnego stopnia" chroni prawa lokatorskie.

Twój Ruch chce, aby nowe przepisy weszły w życie 1 marca 2015 r. - w rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiej, działaczki zaangażowanej w obronę eksmitowanych lokatorów.

Skutki dekretu Bieruta

W ubiegłym tygodniu TR zapowiadał, że złoży w Sejmie projekt ustawy reprywatyzacyjnej przygotowany w 2013 r. przez stołeczny ratusz na polecenie Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Rzeczywiście, to ten sam dokument. Został przygotowany, ale nigdy nie trafił do laski marszałkowskiej - potwierdził w rozmowie z tvnwarszawa.pl Grzegorz Walkiewicz, radny Śródmieścia i polityk Twojego Ruchu. - Dopisaliśmy uzasadnienie, którego projekt pani prezydent nie zawierał oraz opisaliśmy skutki finansowe tej ustawy - dodał.

Prezydent Warszawy w wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" mówiła natomiast, że będzie chciała przekonać prezydenta Bronisława Komorowskiego do zgłoszenia inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. Zaproponuje m.in. przepis o możliwości pierwokupu praw do nieruchomości i roszczeń.

Skutkiem wejścia w życie dekretu Bieruta było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę miasta stołecznego Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego. Dekretem uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu", objęto około 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

Guział: zatrzymać reprywatyzację

Głos w sprawie reprywatyzacji zabrał także Piotr Guział (Wspólnota Samorządowa), burmistrz Ursynowa i kandydat na rpezydenta Warszawy. Zorganizował on w czwartek konferencję przy ul. Kopernika, obok działki, która ma trafić w ręce biznesmena Macieja Marcinkowskiego. Zaapelował do Hanny Gronkiewicz-Waltz o natychmiastowe wstrzymanie działań reprywatyzacyjnych i przekazywania nieruchomości prywatnym osobom. Zażądał też ujawnienie listy utraconych przez miasto terenów i budynków oraz kwot przeznaczanych na nagrody dla pracowników Biura Gospodarki Nieruchomościami.

- Szczególnie niepokojące jest przyśpieszenie zawierania porozumień z handlarzami roszczeń, jakie ma miejsce tuż przed wyborami. Przez osiem lat niewiele działo się w tym zakresie, zaś obecnie urzędnicy stali się bardzo aktywni i ugodowi względem osób ujawniających rzekome roszczenia - zauważył Piotr Guział.

Wipler: ograniczyć zbędną biurokrację

Także w czwartek, inny kandydat na prezydenta Warszawy Przemysław Wipler (Kongresu Nowej Prawicy) przekonywał, że przyjazne państwo i samorząd to nie tylko niższe i prostsze podatki, ale też mniej "ukrytych kosztów biurokracji", takich jak stracony czas na "zbędny kontakt z urzędnikami".

Wipler zapowiedział, że jego partia - zarówno w Sejmie jak i w samorządzie - będzie ograniczać "wpływ zbędnej biurokracji" na życie obywateli.

Według Wiplera, powinny zostać zmienione m.in. zasady obiegu dokumentów tak, by to urzędy odpowiadały za pozyskanie niezbędnej dokumentacji w procedurze administracyjnej; powinna też zostać rozbudowana e-administracja a dostęp obywateli do urzędów - ułatwiony.

- W tym celu dostosujemy godziny pracy urzędów, tak, by obywatele nie musieli zwalniać się z pracy, by załatwiać niezbędne sprawy w urzędach. Zmienimy godziny otwarcia Wydziałów Obsługi Mieszkańców, żeby były otwarte tak samo, jak okoliczne placówki handlowe i usługowe - np. w godzinach 11-19 zamiast 8-16 - zapowiedział Wipler.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada.

"Reprywatyzacyjne podziemie" - zobacz materiał "Czarno na białym":

PAP/jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2014 08:37 ~Boom

  Zamiast w końcu załatwić sprawę bandyckiego dekretu Bieruta i zakończyć ciągnące się wiele lat procesy o odzyskanie ukradzionych przez Skarb Pańśtwa nieruchomości to robi się z pokrzywdzonych oszustów i przeprowadza się nagonkę na firmy skupujące roszczenia tylko dlatego że te firmy mają pieniądze na dobrych prawników a ci co mają roszczenia są rozdrobnieni i najczesciej biedni więc nie potrafią odzyskać swojej własności a Państwo Polskie im tego nie ułatwia a wręcz utrudnia.
  I potem "biedni" politycy płacą że musza oddawać jakieś nieruchomości. Jak ukradłeś to teraz oddaj.

 • alf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2014 08:14 ~alf

  iks~iks

  Rozenek spoko. Mam dość hgw a reszta to kosmici.

  Rozenek to nie wiem skąd się urwał. Ja też mam dość HGW, ale realnie to tylko Guzia łma jakieś doświadczenie i dobry program, cała reszta kandydatów została wypchnięta przez swoje partie, byle żeby kogoś wystawić.

 • alka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2014 08:00 ~alka

  LOL. to o czym mówi Guział jest lekko przerażające. Na razie czytałam jego apel w necie i zgadzam się z nim. To, co dzieje się z gruntami w Warszawie to prawdziwa mafia i podziemie. Hanka tego nie widzi, czy nie chce widzieć? Za takie właśnie machloje straciłam do niej zaufanie i zagłosuję na WWS. Tak dalej być nie może.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2014 00:04 ~nick

  Dlaczego tylko szkoły? Zawłaszcza się całe miasto. W niebezpieczeństwie jest wszystko co miejskie, bo nadaje sie jako mienie zastępcze. Kupczenie Warszawą trwa. Pozwalamy na to. Wkrótce jakiś rozbawiony minister powie nam, że jesteśmy frajerami. Najgorsze jest to, że to prawda. 25 lat tego procederu a mieszkańcy nic!

 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2014 22:58 ~Piotrek

  Rozenek ma mój głos, bo nie zajmuje się pierdołami typu budowa pomnika smoleńskiego tylko realnym problemem. To jest chore, że tyle lat po upadku komuny dekret nadal obowiązuje.

 • iks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2014 21:58 ~iks

  Rozenek spoko. Mam dość hgw a reszta to kosmici.

 • Babcia z parapetu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2014 18:50 ~Babcia z parapetu

  Zdrajcy~Zdrajcy

  Szkoda, że Twój Ruch chyli się ku upadkowi. Pan Janysz Palikot to w pewnym sensie naiwny entuajasta. Zrobił dobrze rozmaitym szemranym przedsiębiorcom i wprowadził ich do Sejmu,a oni odpłacili mu się zdradą. Podobnie szlachetny transwestyta, t.zw, Anna Grodzka. Została poślicą dzięki Palikotowi, po czzym odeszła w siną dal.


  Błąd Palikota polegał na brataniu się z byłbymi komuchami jak Kwaśniewski. Europa+ to było jakieś nieporozumienie, zasmiast tego dziwoloąga powinnien realizować kolejne punkty swojego programu, który wcale nie był taki głupi. Wyborcy oczekiwali czegoś nowego, a nie Kwacha/Millera BIS. Poparcie Palikota wynikało z tego, że część ludzi jest rozumna i nie głosuje w kółko na te same ryje, aby później siedzieć i nażekać jak to im źle. Palikot miał być altenatywą od tych wszystkich politycznych dziadów, którzy siedzą przy korycie od okrągłego stołu i dłużej. Teraz taką alternatywą będzie Korwin.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2014 18:42 ~nick

  Szkoda, że Rozenek kompetencje ma do bycia prezydentem Warszawy mniej więcej takie jak moje buty.

 • Zdrajcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2014 17:20 ~Zdrajcy

  Szkoda, że Twój Ruch chyli się ku upadkowi. Pan Janysz Palikot to w pewnym sensie naiwny entuajasta. Zrobił dobrze rozmaitym szemranym przedsiębiorcom i wprowadził ich do Sejmu,a oni odpłacili mu się zdradą. Podobnie szlachetny transwestyta, t.zw, Anna Grodzka. Została poślicą dzięki Palikotowi, po czzym odeszła w siną dal.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »