Informacje

12.08.2013 12:56 po pięciu latach

Twierdza Modlin wreszcie sprzedana

SERWISY:


Za blisko 18 mln zł sprzedana została Twierdza Modlin - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Agencja Mienia Wojskowego szukała nabywcy dla zabytkowej twierdzy od pięciu lat. Udany okazał się dopiero dziewiąty przetarg.

- Wpłynęły dwa wadia w wysokości 3 mln zł każde. Wadium było warunkiem uczestnictwa w przetargu ustnym. Minimalna kwota, o którą trzeba było przebić minimalną cenę to 350 tys. złotych – mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka Agencji Mienia Wojskowego, która obiekt sprzedawała.

Twierdza ze zniżką

Najpierw zrobił to jeden z uczestników, później przebił go drugi.

- Cena wywoławcza wynosiła 35 mln zł. Ostatecznie fortyfikację sprzedano za 35,7 mln zł. Nabywcy przysługuje 50-procentowa bonifikata z tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków. To oznacza, że ma zapłacić 17,85 mln zł - precyzuje Golińska.

Teraz przez siedem dni można składać zażalenia na postępowanie przetargowe. Po tym terminie sprzedaż będzie zatwierdzona. - Do tego czasu nie zdradzamy kto kupił twierdzą. Mogę powiedzieć, że jest to firma z branży nieruchomości - powiedziała  rzeczniczka.

Po południu poinformowała, że twierdzę kupiła poznańska firma Konkret S.A znana z budowy City Park Hotel. Jak dodała, zgodę na upublicznienie tych informacji wyrazili przedstawiciele firmy. CZYTAJ WIĘCEJ

58 hektarów z zabytkowymi koszarami

Do wylicytowania była 58-hektrowa działka wraz z najdłuższym w Europie, XIX-wiecznym budynkiem koszar. Konserwator zabytków dopuścił adaptacje koszar obronnych na cele użytkowe - do funkcji mieszkalnych, hotelowych, usługowych, kulturalnych i turystycznych. Wykluczono jednak przeznaczenie całości koszar tylko na cele mieszkaniowe.

By zachęcić do kupna konserwator wydał też nowe postanowienia. Zalecenia umożliwiają wprowadzenie podziemnych parkingów i dojazdów, czy małej architektury oraz niezbędnych nowych dróg. Teren cytadeli powinien jednak pozostać ogólnodostępny, podobnie jak część wnętrz oraz części budynku koszar wraz z tarasami widokowymi na Wieży Tatarskiej i Wieży Białej.

Konieczne miliony na inwestycję

W ciągu ostatnich pięciu lat, podjęto dziewięć kolejnych prób sprzedaży modlińskich fortyfikacji. Pierwszą w grudniu 2008 roku - wtedy cena wywoławcza wynosiła 220 milionów złotych. Jak zaznaczają przedstawiciele AMW, wyjściowe stawki na licytacjach były przygotowywane na podstawie operatów szacunkowych.

W kwietniu cena wywoławcza została ustalona na 56 mln zł. Inwestorzy podkreślają jednak, że pieniądze, które trzeba będzie w ten obiekt zainwestować są nieporównywalnie większe, niż to, co trzeba wyłożyć na zakup.

ZOBACZ MATERIAŁ TVN24 Z CZERWCA O TWIERDZY MODLIN:


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Osesek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2016 00:50 ~Osesek

  Arab kupił to zadba

 • polisch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2015 12:08 ~polisch

  wo wychodzi po 63,- zł za m2 gruntu, a jak wpiszą do rejestru zabytków to tylko połowa z tego - czy to nie sprzedane zostało za bezcen ??? Tak się zastanawiam że po 31,50 zł za m2 to jak za darmo..

 • Tadzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2015 21:37 ~Tadzik

  TYCH CO WYDALI WERDYKT NISZCZENIA WSZYSTKIEGO CO STANOWI HISTORIE NASZEJ OJCZYZNY - POLSKI, POWINNO SIE WYKORZYSTAC ODPOWIEDNIO DO PRACY W KAMIENIOLOMACH ALBO WPROST NA KONARY ..... " NA DRZEWACH ZAMIAST LISCI BEDA WISIEC KOMINISCI" SERCE PLACZE Z ZALU - W TWIERDZY SLUZYLEM 2 LATA I POZOSTALY WSPANIALE WSPOMNIENIA. TWIERDZA MODLIN TO NIEROZERWALNA CZESC HISTORII NASZEJ OJCZYZNY. JAK MOZNA COS TAKIEGO ZROBIC ABY ZABYTEK KLASY ZEROWEJ, CMENTARZ POLSKICH ZOLNIERZY KTORZY SPOCZYWAJA NA TERENIE TWIERDZY, KTORZY ODDALI SWE ZYCIE ZA POLSKE, SPRZEDAC NA "BURDEL". oBUDZ SIE POLSKO, ZOLNIEZE STANCIE DO APELU.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2014 10:06 ~Polak

  jak można sprzedać Polską nekropolię, przecież tam każdy skrawek ziemi przesiąknięty jest polską krwią, przecież w obronie Twierdzy Modlin we wrześniu 1939 roku poległo 2100 żołnierzy polskich. Do obecnej chwili nie zebrano wszystkich poległych żołnierzy i nie pochowano ich godnie z należną czcią. Prochy poległych żołnierzy do dziś spoczywają właśnie na tym sprzedanym terenie i z nie istniejących i zapomnianych grobów wołają Polsko!!! cóż żeś uczyniła z tym za co Ja oddałem życie , abyście wy mogli dziś żyć godnie i w pokoju w kraju nad Wisłą. Hańba jak można na cmentarzu urządzać hotele, restauracje, zabawy itp. Hańba po trzykroć hańba!że tańczyć chcecie na grobach poległych żołnierzy, że nie pamiętacie o tych za co oddali swoje życie. Skoro nie umiecie poszanować miejsca spoczynku poległych żołnierzy i po nich depczecie, to niech ich przelana krew spadnie na głowy wasze i waszych dzieci. Naród który nie pamięta i nie czci pamięć swoich przodków za co oddali swe życie jest nikczemny i nie zasługuje na istnienie! Wołam i proszę prawdziwych Polaków walczcie o swój kraj i pamięć swoich przodków którzy za ten kawałek kraju oddali swe życie. Rządzący, którzy sprzedają ten kraj i Polską nekropolie Twierdzę Modlin to potomkowie tych zaborców co wytoczyli tą Polską krew i odebrali życie tym którzy tam spoczywają w zapomnieniu. Opamiętajcie się!!!

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2014 20:54 ~aaa

  a ja tam byłem w wojsku w 1978 - 1980 i wszystko było pięknie zadbane a teraz żal patrzeć kto doprowadził do takiego stanu

 • graffiti50

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2013 10:01 graffiti50

  a pieniądze przeznaczyć na na spłatę co bierut zabrał

 • jacaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2013 17:41 ~jacaaa

  No tak. Sprzedajcie wszystko. nie zgermanizowali nas. Ruscy zostali wypędzeni. Ale od środka właśnie bierze nasz kraj erozja i głupie pomysły na sprzedawanie tego o co walczyli nasi dziadowie. Twierdza to piękne miejsce i szkoda, żeby tam było coś innego. Jako Polak wstydzę się za postępy naszych rządów, bo Kocham Polskę, ale nie polaków.

 • OM 385

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 09:48 ~OM 385

  Jestem rodowitym twierdzakiem. Latałem tam za małolata jak ojciec służył w wojsku. Z kotami się grało w bilarda, nogę, siatkówkę. Spędzało się tam sporo czasu.... Piękne wspomnienia które mam nadzieję nie zostaną zatarte przez stal i szkło jak już nowy właściciel zdecyduje się cokolwiek robić. Osobiście najchętniej widziałbym w koszarach jakieś muzeum - naprawdę historia tego miejsca jest tak bogata że byłoby to coś naprawdę fantastycznego ( pewien niemiecki żołnierz dostał w Twierdzy kulkę w plecy przez co został odesłny z frontu a następnie został osobistym adiutantem Hitlera - Rohus Mihs ). A wewnątrz jest tyle przestrzeni, że można postawić nowoczesne centum handlowe i hotel bez problemu. Chciałbym kiedyś pokazać koszary swojemu synowi i opowiedzieć jak służył tu jego dziadek i jak sam się tu bawiłem...
  Szkoda, że przez Tuska i jego bandytów w krawatach ludzie młodzi będą zapominać o tym co było i jak wyglądało kilkanaście lat wcześniej kiedy jeszcze żyli. Co potem można opowiedzieć swojemu dzicku - nie pamiętał bo ktoś sprzedał, zburzył i postawił coś nowego ! ??
  Ciekawe co Donald będzie opowiadał swoim wnukom ? Jak to siedział przy korycie i mlaskał z radości że znowu udało się coś sprzedać ?
  To jest dramat - ktoś wcześniej dobrze napisał, że Polska znowu jest pod zaborem.

 • Bolo nożownika hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2013 23:12 ~Bolo…

  A ja myślę że Napoleon się pomylił rozpoczynając budowę Twierdzy, a dlaczego pomyślcie hahahaha

 • Bolo Nozownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2013 23:03 ~Bolo Nozownik

  kabor yłam~kabor yłam

  idiotyzm z tą sprzedażą - kolejny zabytek sam się zawali
  proponuję sprzedać pałac prezydencki , wawel,i jasną górę -tyle forsy można za to dostać
  (przykłady zabytków które same się zawaliły lub z małą pomocą -obiekty przy łazienkach królewskich , parowozownia przy radzymińskiej domek pod bąblami przy jeziorku kamionkowskim -to z warszawy )
  pozdrawiam szczęśliwych sprzedawców...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »