Informacje

13.08.2013 12:51 błękitny24 w akcji

Twierdza Modlin
z pokładu Błękitnego 24

SERWISY:

Błękitny 24 uchwycił najdłuższy budynek Europy, który właśnie zmienia właściciela. Twierdza, a właściwie ogromny budynek koszar, ma stać się "miasteczkiem Modlin".

- To jest jądro twierdzy, koszary obronne. Można przeprowadzić szereg inwestycji, ale za każdym razem musi to być uzgodnione z konserwatorem – zapewnia Antoni Oleksicki, zastępca mazowieckiego konserwatora zabytków.

"Pierwotnie był zamknięty"

Długi na ponad 2 kilometry budynek można podziwiać z Błętkinego24. Fortyfikacja rozpościera się tuż przy brzegu Wisły, a oprócz długich murów, wybija się między innymi charakterystyczna wieża.

- Pierwotnie ten budynek był zamknięty, ale w czasie II wojny światowej segment został zniszczony. To będzie można odbudować - przekonuje Oleksicki.

- Uważamy, że musi znaleźć się tam sala, która będzie mówiła o historii twierdzy: kiedy była broniona, ile razy była oblężona. Powinna i prawdopodobnie będzie dostępna wieża, która pełni funkcję widokową – dodaje.

Za blisko 18 mln zł

Nowy nabywca zapowiada, że chce zmienić ten budynek w smart city. - Czyli pracuj, mieszkaj, ucz i baw się - powiedział w TVN CNBC  Jan Prusiecki, prezes firmy Konkret SA z Poznania, która kupiła Twierdzę Modlin od Agencji Mienia Wojskowego.

Cena wywoławcza wynosiła 35 mln zł. Ostatecznie fortyfikację sprzedano za 35,7 mln zł. Jednak nabywcy przysługuje 50-procentowa bonifikata z tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków. To oznacza, że ma zapłacić 17,85 mln zł.

58 hektarów z zabytkowymi koszarami

Do wylicytowania była 58-hektrowa działka wraz z najdłuższym w Europie, XIX-wiecznym budynkiem koszar. Konserwator zabytków dopuścił adaptacje koszar obronnych na cele użytkowe - do funkcji mieszkalnych, hotelowych, usługowych, kulturalnych i turystycznych. Wykluczono jednak przeznaczenie całości koszar tylko na cele mieszkaniowe.

By zachęcić do kupna konserwator wydał też nowe postanowienia. Zalecenia umożliwiają wprowadzenie podziemnych parkingów i dojazdów, czy małej architektury oraz niezbędnych nowych dróg. Teren cytadeli powinien jednak pozostać ogólnodostępny, podobnie jak część wnętrz oraz części budynku koszar wraz z tarasami widokowymi na Wieży Tatarskiej i Wieży Białej.

Miliony na inwestycję

W ciągu ostatnich pięciu lat, podjęto dziewięć kolejnych prób sprzedaży modlińskich fortyfikacji. Pierwszą w grudniu 2008 roku - wtedy cena wywoławcza wynosiła 220 milionów złotych. Jak zaznaczają przedstawiciele AMW, wyjściowe stawki na licytacjach były przygotowywane na podstawie operatów szacunkowych.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN:

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Andrzej z Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2014 09:37 ~Andrzej z Warszawy

  W latach 1979-1981 spędzilem tam dwa lata "Mieszkając,Ucząc się I Bawiąć" mialem okazję nasycić oczy tym pięknym widokiem Bugo-Narwi i Kazunia.Powiem Wam jedno żyć w tych murach o grubości ponad 1 metr nie jest fajnie,zino -wilgoć dają się weznaki.
  Dobrze że ktoś chce powstrzymać tą dewastacjętego obiektu bo za moich czasów zapewniam Was wyglądało to zupełnie inaczej.Jak zobaczylem te zdjęcia to byłem w szoku,Kto to tak zrujnował? i po co?

 • kryminalni2014

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2014 16:22 ~kryminalni2014

  prawie jak KREML, kurka,
  z ukrytą bazą okrętów podwodnych

 • mar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2014 21:00 ~mar

  Kracho~Kracho

  To ten sam Błękitny 24, który latał nad Katowicami podczas procesu Katarzyny W.?

  nieeee tamten był bardziej niebieski :P

 • humena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2013 11:11 ~humena

  A moim zdaniem dobrze że ktoś to kupił, tyle lat niszczało i w końcu ktoś zrobi z tym porządek. Przeciętnego Polaka nie stać na zakup takiego kolosa a będzie z tego porzytek dla wszystkich. POPIERAM TAKIE AKCJE

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 22:52 ~kilovolt

  FAGO~FAGO

  Za 18 mln. zł??? Co to jest w dzisiejszych czasach dla byle biznesmena posiadającego jakąś większą firmę 18 mln. zł. Za bezcen sprzedaliście i się jeszcze z tego cieszycie? Ktoś na tym zarbi miliony a my oddaliśmy mu to za darmo..

  Zawsze znajdzie się jakiś dureń który kompletnie nie ma pojęcia a pisze za "bezcen". Nikt tu nic nie oddał za darmo, czy wiesz ile czasu już próbowano sprzedać tą twierdzę? Widać nie, skoro takie głupoty wypisujesz. A wiesz ile trzeba w to włożyć? Oczywiście, że nie. Najlepiej palnąć głupotę i się cieszyć, bo ja wiem najlepiej. I jeszcze napisze "zarobi miliony". To spróbuj zarobić te miliony, ale tu też pojęcie twoje jest zerowe.
  Oczywiście, że trzeba się cieszyć, że ktoś ma ochotę tym się zająć i przywrócić je aby służyło społeczeństwu. Inaczej by dalej niszczało. A kokosów jeszcze przez wiele lat ten kupiec nie będzie miał z tego, tylko wydatki.

 • orkan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 19:18 ~orkan

  Szanowni Państwo,
  Proszę uwierzyć w to, że przyjdzie jeszcze taki dzień, kiedy Twierdza wróci do właściciela, który będzie odpowiedzialny moralnie, społecznie i merytorycznie; do takiego właściciela, który zapewni, że cała Twierdza (całe koszary) będą obiektem zabytkowym, a nie tylko marnymi, dennymi loftami.

  Nowemu właścicielowi proponuję, aby już przygotowywał się do wyprowadzki.

  To, że ktoś dysponuje 18 mln zł, które ot tak lekką ręką, może rzucić na stół - to nie oznacza, że jest kompetentny by zarządzać obiektem tej klasy zabytku.

 • StenAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 16:44 ~StenAK

  Oj ta twierdza nadawałaby się idealnie na więzienie - obóz ciężkiej pracy dla księży katolickich, sióstr zakonnych i oszołomów katechetów. Przynajmniej byłby z nich pozytek a i resocjalizacja (przystosowanie, powrót do normalnego życia) też. Szkoda, że to tylko marzenie.

 • Arab

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 16:30 ~Arab

  Masoni wsio co POLSKIE oddali obcym.Pozostały nam sierpy do obrony.Młodzi latają postrzelac do zleconych im turbanów jako najeżdzccy.
  Przysięgałem w Modlinie bronic naszego kraju.Jeżeli więc dąży się do zbudowania nowego społeczeństwa pozbawionego zróżnicowań narodowościowych, to trzeba skuteczniej niż tylko przy pomocy polityki czy ekonomii zniszczyć kultury narodowe. Dzieje się to w ten sposób, że kulturę narodową stanowiącą wielowiekową własność jakiegoś społeczeństwa szpikuje się kulturami tzw. mniejszości narodowych. Te ostatnie chroni się zapewniając im wyjątkowo korzystne warunki prawne, mocno dofinansowuje i promuje w mediach. Przedstawiciele mniejszości narodowych dostając wiatru w żagle, chętnie wychodzą na przeciw takiej polityce, nie wiedząc, że są traktowani tylko instrumentalnie, jako siła rozkładowa większej kultury, wraz z którą, jeśli ją rozbiją, również zginą.

 • lel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 16:10 ~lel

  sanderus~sanderus

  ...będzie kolejna "biedronka" lub "żabka"!
  Albo burdel!

  Niech będzie. Lepszy odnowiony burdel co produkuje kasę, niż zapuszczona ruina która pieniądze wysysa.

 • FAGO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 15:59 ~FAGO

  Sam jesteś ignorantem. I to pewnie jednym z tych urzędniczych którzy sprzedali za bezcen zabytek. No pewnie że nie było chętnych bo kto na ruinę by był chętny? Ale czy polskie państwo samo nie mogło zainwestować w tą ruinę jak jeszcze nie była taką ruiną i na niej zarabiać? Czy nie można tam było stworzyć czegoś fajnego? Jakoś prywatni inwestorzy potrafią, mają pomysły i potem mają z tego miliony a nasi urzędnicy tak się znający na wszystkim niby nie mają nigdy pomysłów tylko sprzedać najlepiej? Zresztą to taki sam przekręt jak z lotniskiem w Modlinie. Ktoś wiął dobrą kase na boku a reszta niech sie martwi.


  Ignorantem jesteś, bo chcieli sprzedać za większą cenę ale nie było chętnych. To była już któraś z kolei próba sprzedązy, tak jest że nie chcieli dalej utrzymywać.

  FAGO~FAGO

  Za 18 mln. zł??? Co to jest w dzisiejszych czasach dla byle biznesmena posiadającego jakąś większą firmę 18 mln. zł. Za bezcen sprzedaliście i się jeszcze z tego cieszycie? Ktoś na tym zarbi miliony a my oddaliśmy mu to za darmo..
  Varsovia~Varsovia • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »