Informacje

14.11.2018 18:49 na działce przy twardej

Twarda: był zwrot cennego gruntu, będzie nowoczesne centrum kultury

SERWISY:

Centrum kultury "Twórcza Twarda" będzie miało nowoczesny, kaskadowy budynek ze skateparkiem i amfiteatrem na dachu. Urzędnicy rozstrzygnęli konkurs architektoniczny na koncepcję tego obiektu. Powstanie on na boisku dawnego gimnazjum przy Twardej, czyli nieruchomości, którą mieli przejąć kupcy roszczeń, ale ostatecznie im się to nie udało.

Zwycięzcą konkursu ogłoszonego w lipcu jest pracownia Kalata Architekci (Szymon Kalata, Eliza Kalata) wspierana przez Annę Jach z Zurychu. Ich projekt pokonał 31 prac konkursowych.

Pięciopiętrowy budynek będzie miał łączną powierzchnię około sześciu tysięcy metrów kwadratowych.

"Nie proponujemy budynku naśladującego przedwojenne kamienice, które tutaj stały. Idziemy krok dalej z nurtem rozwijającego się miasta. Proponujemy nową bryłę, subtelnie wkomponowaną i dopasowaną swoją skalą do skali budynku synagogi Nożyków i białego domku, wśród istniejącej, soczystej zieleni na tle wysokich bloków i nowoczesnych drapaczy chmur" - opisują swój projekt twórcy.

Ich zdaniem bryła centrum kultury będzie "nowoczesna, ale powściągliwa", ponieważ otaczająca go przestrzeń jest wystarczająco złożona.

Kolorowa elewacja

Intencją projektantów było, by budynek spajał istniejące wokół niego zabudowania. Jego bryła została ukształtowana tak, że od strony wschodniej (sąsiadującej z synagogą Nożyków) powstaną trzy kondygnacje, które będą stopniowo narastać do czwartego i piątego piętra, równolegle w stronę zachodnią w kierunku bloków osiedla za Żelazną Bramą.

Jego elewacja będzie osłonięta pionowymi "żyletkami". Od frontu będą one szare, ale po bokach kolorowe. Dzięki temu budynek będzie wyglądał, jakby z każdej strony miał inny kolor.

Po jego wschodniej stronie powstanie pasaż pieszy z sekwencyjnie ułożonymi placami miejskimi. Projekt ma na celu przywrócenie historycznego układu przestrzennego tego miejsca. Twórcy chcą, by otoczenie centrum kultury wkomponowało się w przestrzeń placu Grzybowskiego i ulicy Twardej.

W nowym budynku siedzibę będą miały dwie placówki. Dom Kultury "Śródmieście" i Młodzieżowy Dom Kultury "Muranów". Wewnątrz znajdzie się sala widowiskowa mieszcząca 330 osób, sale muzyczne i teatralne, pracownie tematyczne i pomieszczenia biurowe. Na dachu powstaną skatepark i amfiteatr.

Przerwana reprywatyzacja działki przy Twardej

Działka na Twardej była pierwszą, którą zajęła się komisja weryfikacyjna. Posiedzenie odbyło się w ubiegłym roku - w czerwcu, a decyzję o jej dalszym losie przewodniczący Patryk Jaki ogłosił w połowie lipca. Reprywatyzację uchylono, bo komisja uznała, że została przeprowadzona "z rażącym naruszeniem prawa", a cenna nieruchomość miała pozostać w rękach miasta. Pozostać, a nie "wrócić" - to ważne rozróżnienie. Ratusz przy okazji tej sprawy wiele razy podkreślał bowiem, że działka nie została przekazana biznesmenowi Maciejowi M. - choć decyzję zwrotową wydano w 2014 roku, akt notarialny nie został podpisany.

Na gruncie nadal znajduje się budynek po elitarnym gimnazjum numer 42. Jego uczniowie musieli się z niego wyprowadzić ze względu na roszczenia. Dwa lata temu przenieśli się do placówki na Żywnego na Mokotowie. Reprywatyzacji nieruchomości sprzeciwiali się rodzice i uczniowie. Mimo protestów, urzędnicy ratusza podkreślali, że muszą oddać działkę. Nie obowiązywała wtedy mała ustawa reprywatyzacyjna, która pozwala na odmowę zwrotu gruntów pod placówkami oświatowymi.

W lutym prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła, że na boisku dawnego gimnazjum powstanie centrum kultury.

Do opuszczonego budynku szkolnego przeniesiony zostanie ośrodek dla dzieci i młodzieży słabosłyszącej z ulicy Zakroczymskiej. Powstaną w nim też przedszkole i internat. W marcu decyzję tę zaaprobowała Rada Warszawy. Budynek przejdzie najpierw modernizację i zostanie zaadaptowany do potrzeb tego rodzaju placówki oświatowej.

Zobacz materiał poświęcony przeniesieniu ośrodka do budynku dawnego gimnazjum:

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • senior

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2019 19:58 ~senior

  Teraz zamiast pięciu domów kultury będzie jedna centralna stodoła kultury! Kultura bliżej ludzi, seniorów, aktywistów lokalnych... gratulacje!

 • sebo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2018 14:38 ~sebo

  bardzo ciekawy i innowacyjny projekt

 • adam K

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2018 14:36 ~adam K

  FundacjaAdUrbem~FundacjaAdUrbem

  Mamy nadzieje że pod tym budynkiem będzie odpowiednio duży parking. Miasto powinno budować dużo parkingów właściwie lepiej dużo tanich małych niż mało dużych tak żeby zawsze było blisko

  a ten duży parking to po kiego grzyba? to już komunikacją czy na piechtę nie można podróżować w tym mieście?

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2018 18:42 ~stonka

  Dobry krok. Trzeba raz na zawsze skończyć z reprywatyzacją. Nie można jednych krzywd naprawiać drugimi.

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2018 14:58 ~nemesis

  Oddajcie szkołę łajdacy!!!

 • FundacjaAdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2018 12:51 ~FundacjaAdUrbem

  Mamy nadzieje że pod tym budynkiem będzie odpowiednio duży parking. Miasto powinno budować dużo parkingów właściwie lepiej dużo tanich małych niż mało dużych tak żeby zawsze było blisko

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2018 08:51 ~iza

  HGW nie przejdzie przez gardło, że zwrot to zasługa sejmowej komisji

 • archi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2018 07:42 ~archi

  Gicio~Gicio

  Boiska na dachu??? Chyba projektanta poniosło!!!:-)

  Współczuję sąsiadom. Projektował ktoś z Podlasia?

 • beta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2018 06:30 ~beta

  CIESZYĆ SIE ZTEGO CO BĘDZIE ,A NIE GDYBAĆ CO BY BYŁÓ JAK..............

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2018 22:36 ~gaga

  a może szkołę na Twardej zmienić w liceum, ktorych rażąco brakuje w obliczu zdublowanego rocznika??a tak stoi pustostan.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »