Informacje

12.06.2017 14:35 Pierwsze posiedzenie

Twarda 8 i 10. Od tych adresów zacznie prace komisja Jakiego

SERWISY:

Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji zbada w pierwszej kolejności dwa adresy: Twardą 8 i Twardą 10. Pierwsze rozprawy odbędą się w dniach 28-30 czerwca. Będą otwarte dla mediów.

Skończyło się pierwsze posiedzenie niejawne komisji weryfikacyjnej. Przewodniczący zespołu Patryk Jaki poinformował o planie na najbliższe - oficjalne i jawne już posiedzenie. Będą to nieruchomości przy Twardej 8 i 10.

Lista świadków

- Komisja postanowiła wezwać w charakterze strony na pierwszą rozprawę w sprawie ulicy Twardej 10: pana Macieja M. oraz prezydent miasta stołecznego Warszawy panią Hannę Gronkiewicz-Waltz - powiedział w poniedziałek Jaki.

Dodał, że w charakterze świadków wezwani zostaną też byli urzędnicy ratusza. Chodzi o Jerzego M., Marcina Bajkę, Gertrudę Jakubczyk-Furman, Krzysztofa Śledziewskiego.

Oprócz działek na Twardej, komisja wszczęła też postępowanie w sprawie reprywatyzacji budynków m.in. przy ulicach: Zielnej 7, Złotej 17 i 19 oraz Noakowskiego 16 - poinformował Jaki. Ponadto komisja ma wezwać, występujących jako pełnomocników: Andrzeja M., Tomasza Ż. oraz kuratora Grażynę K.

W czasie briefingu prasowego przewodniczący Jaki zapowiedział również wnioski do sądu o zabezpieczenia w sprawie nieruchomości, których reprywatyzacje będzie badać komisja weryfikacyjna.

"Pierwsze decyzje w lipcu"

- Przewiduję, że pierwsze twarde decyzje zostaną podjęte w lipcu. A z czasem, mam nadzieję, tych decyzji będzie zapadało więcej - powiedział szef zespołu. Podkreślił, że komisja "jest ograniczona Kodeksem postępowania administracyjnego i musi dochować wszelkich terminów".

Jaki ocenił, że podczas prac komisji "na razie widać dobry duch współpracy w wyjaśnianiu skandalicznych reprywatyzacji, które miały miejsce w Warszawie". - Mam nadzieję, że tak będzie dalej - dodał. Szef komisji ujawnił, że pierwsze podjęte decyzje - co do adresów nieruchomości, których reprywatyzacje zbada komisja, zapadły jednogłośnie.

Pytany, czy liczy na to, że prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz zmieni zdanie i stawi się przed komisją, Jaki powiedział, że na to liczy. - Argumenty, które przedstawia pani prezydent są w mojej ocenie, delikatnie mówiąc - niewystarczające. Komisja, z udziałem przedstawiciela Platformy Obywatelskiej gwarantuje, że prawa pani prezydent zostaną dochowane. To znaczy, pozwolimy na swobodną wypowiedź – powiedział.

Dodał, że komisji zależy na tym, by prezydent stolicy podzieliła się swoją wiedzą, która zdobyła jako urzędnik publiczny. - Nas interesuje tylko ta wiedza, która ma charakter publiczny. Nas nie interesują sprawy prywatne pani prezydent - podkreślił.

Elitarne gimnazjum

Na działkach przy Twardej znajduje się budynek po elitarnym gimnazjum numer 42. Jego uczniowie musieli się z niego wyprowadzić ze względu na roszczenia. W ubiegłym roku przenieśli się do placówki na Żywnego.

Twardą próbował odzyskać biznesmen Maciej M. Reprywatyzacji nieruchomości sprzeciwiali się rodzice i uczniowie. Mimo protestów, urzędnicy ratusza podkreślali, że muszą oddać grunt. Do wiosny ubiegłego. Wtedy w sprawie nastąpił nieoczekiwany zwrot. W Brazylii odnaleziony został zaginiony spadkobierca przedwojennych właścicieli części nieruchomości przy Twardej, którym kilka lat temu wypłacono już odszkodowanie.

Ratusz zamroził zwrot.

Komisja w pełnym składzie

W czwartek krótko przed północą Sejm wybrał Pawła Rabieja (Nowoczesna) do komisji weryfikacyjnej. Oznaczało to, że komisja - już w pełnym składzie - będzie mogła podjąć prace.

25 maja Sejm wybrał siedmiu członków komisji weryfikacyjnej. Byli to kandydaci: PiS - komornik Łukasz Kondratko, poseł Jan Mosiński, poseł Paweł Lisiecki i prawnik Sebastian Kaleta, kandydat z PO - poseł Robert Kropiwnicki, Kukiz'15 - prawnik Adam Zieliński i PSL - radca prawny Bartłomiej Opaliński.

Potrzebnej większości nie uzyskał wtedy kandydat Nowoczesnej poseł Jerzy Meysztowicz. Sejmowa komisja ustawodawcza odmówiła mu pozytywnej rekomendacji, gdy okazało się, że członek rodziny posła ubiega się o zwrot nieruchomości w stolicy. Procedurę wyboru na wakat w komisji zaczęto od nowa.

Zadania komisji

Komisja weryfikacyjna, jako organ administracji, ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości) albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.

Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania. Przy komisji ma działać rada społeczna złożona z 9 członków stowarzyszeń lokatorskich i radnych.

 

PAP/kw/mś/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 22:04 ~gość

  A gdzie Nowogrodzka, Srebrna i Żoliborz? ;)

 • Xug

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 21:38 ~Xug

  Konrad~Konrad

  a miało być bez cenzury gdzie mój komentarz?????!!!!!

  Lubie czytac portal warszawski, ale poziom cenzury troche smieszy.

 • goostav234

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 20:05 ~goostav234

  Niech sie Jaki postara to będzie miał prezydenta Warszawy w kieszeni

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 17:11 ~Konrad

  a miało być bez cenzury gdzie mój komentarz?????!!!!!

 • Sylwek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 16:15 ~Sylwek

  Twarda 10, kiedyś KRN 10, chodziłem tam do podstawówki nr 164. Tuż obok gminy żydowskiej i synagogi Nożyków. Mieliśmy fajne boisko, niestety zostało zniszczone i okrojone przy budowie osiedla Za Żelazną Bramą. Byłem zdziwiony, gdy okazło się, że działka na której znajduje się częś szkoły ma zostać zwrócona.

 • niejaki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 16:13 ~niejaki

  Ta komisja ma szansę zwyczajnie pokazać, że czasem złodzieja dosięga sprawiedliwość.

  Mam tylko nadzieję, że nie będzie to kolejna szopka i parada osobliwości politycznych.

 • baldie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 15:34 ~baldie

  A może od Nowy Świat 24? ;-) Nieeee bo mogłoby się okazać, że trzeba byłoby zacząć burzyć pomniki "prezydenta 1000 lecia"...

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 15:34 ~polak

  nie ma obecnie adresu Twarda 8 ani Twarda 10, jest Twarda 8/12

 • andre_valenducq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 15:31 andre_valenducq

  Do wiezienia zlodzieji i konfliskata nakradzionego majatku ,kata te w rajacch podatkowych rowniez ,jak mowil walesa
  "PUSCIMY ICH W SKARPETKACH " !!!!!!!!!!!!!

 • Może od siebie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 15:19 ~Może od siebie

  A czemu nie od Srebrnej?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »