Informacje

22.03.2013 18:25 spotkanie z okazji światowego dnia wody

Tusk w Czajce: "Warszawa nie jest już trucicielem"

SERWISY:

Premier Donald Tusk wizytował w piątek warszawską oczyszczalnię ścieków Czajka. Przed jej rozbudową 75 proc. nieoczyszczonych ścieków z lewobrzeżnej części miasta trafiało do Wisły. Połowa z ponad 3 mld zł na inwestycję pochodziła z funduszy UE.

Wizyta premiera miała związek z obchodami Światowego Dnia Wody oraz Dnia Morza Bałtyckiego - podał stołeczny ratusz.

- Cieszę się, że Warszawa przestała być trucicielem Wisły i Bałtyku, a była do niedawna najgroźniejszym trucicielem dla Wisły. To jest naprawdę wielkie zdarzenie - powiedział premier.

Jak zaznaczył, oczyszczona woda płynąca z Czajki do Wisły jest czystsza niż sama rzeka, więc obiekt nie tylko czyści warszawskie ścieki, ale też Wisłę.

Więcej betonu niż w Pałacu Kultury

Tusk powiedział, że rozbudowa Czajki to dziś największa tego typu inwestycja w Europie. Zaznaczył, że użyto tu cztery razy więcej betonu niż przy budowie Pałacu Kultury i Nauki.

- 3 mld zł, które zainwestowano w ten projekt, może oszołomić każdego - dodał. Dziękował też, że można było wykorzystać środki europejskie zainwestowane w tę budowę.

W czasie spotkania Tusk odniósł się też do wydarzeń politycznych:

Oczyszcza na 98 proc.

Na miejscu była też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zaznaczyła, że bez rozbudowy Czajki cena wody w Warszawie musiałaby wzrosnąć sześciokrotnie ze względu na kary, jakie miasto musiałoby płacić za nieoczyszczanie ścieków.

Powiedziała, że termin uzyskania wszystkich zgód dla inwestycji zbiegł się z przypadającym w piątek światowym Dniem Wody.

Prezydent na inaugurację nowej Czajki

Czajka już od końca czerwca ub. r. przyjmuje nieoczyszczane wcześniej ścieki z lewej części stolicy (dzielnice centralne i północne) oraz wody opadowe, a także ścieki komunalne z gmin ościennych - Legionowa, Zielonki i Marek.

Dzięki nowoczesnej technologii ścieki oczyszczane są w 98 proc., a powstały biogaz zamieniany jest na energię elektryczną i cieplną.

Na jesieni 2012 r. Czajkę po modernizacji wizytowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Działa już oczyszczalnia. Działa też spalarnia, która jest w tzw. rozruchu, czyli jeszcze nie jest przejęta przez MPWiK - mówiła wówczas w rozmowie z tvnwarszawa.pl, prezydent Warszawy.

- Inwestycja została zakończona z punktu widzenia efektu ekologicznego - dodała.

 

Czajka od 1991 r.

Projekt modernizacji oczyszczalni był priorytetem dla władz miasta. Wcześniej przyjmowała ona nieczystości jedynie z prawobrzeżnej Warszawy. Utylizacja pozostałej części nieczystości nie była dostosowana do obowiązujących przepisów unijnych.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii termicznego przekształcania odpadów i oczyszczania spalin instalacja jest w pełni bezpieczna dla ludzi i środowiska. Wszystkie obiekty osadników są hermetyczne, a powietrze neutralizowane przez system oczyszczania.

Oczyszczalnię ścieków Czajka zaprojektowano na początku lat 70., oddano ją do eksploatacji w 1991 r. Rozbudowę i modernizację Czajki rozpoczęto w grudniu 2008 r. Obecnie jest to najnowocześniejsza w Polsce oczyszczalnia ścieków i jedna z największych w Europie. Przepustowość zwiększono z 240 tys. do 435,3 tys. metrów sześciennych na dobę.

Ścieki z południowych dzielnic stolicy: Wilanowa, Ursynowa i części Mokotowa są odprowadzane do innej oczyszczalni - Południe.

Światowy Dzień Wody - atrakcje dla warszawiaków

Z okazji Światowego Dnia Wody w sobotę, 23 marca, o godz. 10.00, na Płycie Desantu przy ul. Solec odbędzie się piknik dla mieszkańców Warszawy.

Warszawiacy będą mieli możliwość odwiedzenia najnowocześniejszej w Polsce oczyszczalni ścieków Czajka. Zwiedzający będą tam dowożeni specjalnymi autokarami.

PAP, lata//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mareniko1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2013 20:22 ~mareniko1

  Tusk odwiedził oczyszczalnie , przyszłom swoją pracę .

 • rex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2013 17:20 ~rex

  Przyjedż matole na Bielany pod klasztor Kamedułów , to zobaczysz , czy wszystkie ścieki płyną do Czajki !!!

 • maslana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2013 11:10 ~maslana

  Do Czajki spływają ścieki z całej Warszawy. A najlepsze jest to że okoliczne osiedla Choszczówka, Płudy nie są skanalizowane. Super:)

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2013 10:08 ~jola

  za to ty - tak!!! nigdy więcej peło!!

 • koczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2013 00:11 ~koczek

  Ponoc wladze warszawy sonduja mozliwosc sprzedazy czajki!...jednak ewentualna sprzedaz moze byc niemozliwa z uwagi na czesciowe sfinansowanie inwestycji ze srodkow UE...SPEC juz przedali...Skandal jak wyprzedaja majatek publicznym...Demokracja refenendarna!....oddaja nam glos raz na.4 lub 5 lat a potem olewaja moczem

 • Blastboy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2013 00:00 ~Blastboy

  Sifaka~Sifaka

  Warszawa nie jest trucicielem? Jak się trochę ociepli, to niech Tusk przyjedzie wieczorem na Poetów i okoliczne uliczki. Będzie nam wmawiać, że to nie Czajka śmierdzi? A co innego?

  To podjedź sobie na ul. Czajki, albo Animuszu/Przylesie gdzie setki klientów robią zakupy w Selgros i Fort Piontek oraz jest osiedle mieszkaniowe. Jakoś nikt tam nie skarży się na zapach z oczyszczalni. Możesz przejść się też na Aluzyjną, gdzie jest zrzut wody z Czajki ale wątpię, że będzie tam śmierdzieć, skoro oczyszczone ścieki są czystsze niż Wisła.
  Na Nowodworach śmierdzi wam pewnie ze studzienek kanalizacyjnych.

 • Sifaka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 19:44 ~Sifaka

  Warszawa nie jest trucicielem? Jak się trochę ociepli, to niech Tusk przyjedzie wieczorem na Poetów i okoliczne uliczki. Będzie nam wmawiać, że to nie Czajka śmierdzi? A co innego?

 • eusebio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 18:26 ~eusebio

  tusk w swoim żywiole, czyli w szambie.

 • zrzyg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 17:27 ~zrzyg

  con.Donald jak już masz nie robić nic to i się nie odzywaj bo ta dykcja wywołuje u mnie wymioty.

 • pani od polskiego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 14:10 ~pani od polskiego


  Tak pytam~Tak pytam

  gaz - masz na myśli polskie EKSTREMALNE EKSKREMENTY ?
  qaz~qaz


  jak klepisz szybko w klawisze ak sie zdarza (poza tym wystarczy pierwsz i ostatnia litera na swoim miejscu w slowie zeby czlowiek poprawnie je zinterpretowal przy szybkim czytaniu np. młaso, kguot, oerzch, bliboitkea)

  Literowki "siem zadarzajom" :-)

  Następny tuman .W treści napisane jest WIZYTOWAŁ a nie OTWORZYŁ !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »