Informacje

26.09.2013 20:45 referendum w warszawie

Tusk: SLD jest gotowe wesprzeć Gronkiewicz-Waltz

SERWISY:

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że dotarły do niego sygnały ze strony SLD, że Sojusz byłby zainteresowany współpracą w Warszawie.

Szef rządu podczas konferencji prasowej w Warszawie pytany był m.in. o to, że wygląda na to, iż SLD nie wesprze referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz oraz co Sojusz dostaje w zamian od PO.Premier odparł, że to nie jest pytanie do niego, jeśli chodzi o stanowisko SLD ws. referendum. Dodał, że z Sojuszu płynęły sygnały, że są gotowi wesprzeć Hannę Gronkiewicz-Waltz, ale woleliby taką dłuższą współpracę z Hanną Gronkiewicz-Waltz w tym mieście, co zresztą kiedyś miało miejsce w poprzedniej kadencji.

- Dotarła do mnie informacja od przewodniczącego SLD Leszka Millera, że oni byliby zainteresowani ewentualną współpracą w Warszawie, a sami są gotowi wesprzeć Hannę Gronkiewicz-Waltz, jeśli chodzi o akcję referendalną. Odpowiedziałem, że ewentualna współpraca to jest kwestia pani prezydent, a nie moja - powiedział Tusk. Podkreślił, że to prezydent Warszawy powinna decydować o tym, z kim chce współpracować w mieście.

"Prezydent sceptyczna"

Tusk podkreślił też, że sama Gronkiewicz-Waltz odniosła się powściągliwie i sceptycznie co do zawiązywania koalicji, natomiast na pewno jest gotowa do współpracy przy poszczególnych projektach. - Ale z tego, co wiem, nie jest zwolenniczką jakiegoś takiego politycznego projektu typu koalicja z SLD teraz czy po referendum w związku z referendum. I wydaje mi się, że wiem, co mówię, jeśli chodzi o jej opinię w tej kwestii - zaznaczył Tusk.

Premier dodał też, że rozmawiał z Gronkiewicz-Waltz i prezydent Warszawy nie przewiduje jakich nowych koalicji czy zmian koalicji. Powtórzył też, że żadnego kontraktu politycznego nie należy się spodziewać, typu koalicja w mieście w zamian za poparcie w referendum.

Podkreślił też: Jeśli SLD uznaje, że trzeba odwołać Hannę Gronkiewicz-Waltz i powołać komisarza, to powiedzą, że trzeba iść na referendum, ci, którzy uważają, że nie należy odwoływać Hanny Gronkiewicz-Waltz, będą mówili tak jak my: nie iść na to referendum. Nie wiem, żeby jakiekolwiek ustalenia miały miejsce.

SLD czeka

W połowie września obradowała Rada Warszawska SLD, która miała zdecydować, czy poprzeć październikowe referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz. Postanowiła wówczas, że decyzja SLD ws. referendum zapadnie pod koniec września. Sformułowano kilka postulatów, na spełnienie których liczy lewica. Chodzi m.in. o refundację z budżetu miasta zabiegów in vitro, przywrócenie 50-proc. ulg na przejazdy komunikacją miejską dla emerytów, wstrzymanie komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia.

W niedzielę swoją kampanię przed referendum rozpoczęło PiS. Mieszkańcy stolicy będą zachęcani do głosowania m.in. przez plakaty z dużą, czerwoną literą W i datą referendum - 13 października. Lider SLD Leszek Miller napisał w czwartek na Twitterze, że SLD nie dołączy do nowego powstania warszawskiego wywoływanego przez Kaczyńskiego, Palikota i Guziała.

Referendum 13 X

Referendum ws. odwołania prezydent stolicy odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O REFERENDUM W STOLICY

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zib

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 15:50 ~zib

  SLD jak PSL jak zawieje tak się pochylają aby bliżej KORYTA

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 12:39 ~jan

  wars~wars

  ilu radnych ma SLD? No to niech im leszek m. każe im głosować za utrzymaniem HGW przy korycie, dostanie 15 głosów więcej. Ludzie mają swój rozum i nie potrzebują niczyich rekomendacji. Skąd w ogóle to przekonanie gór partyjnych, że mają prawo wpływać na decyzję wyborców?

  Trzeba ukręcić łeb tej rodzącej się hydrze PO-SLD. Niech Warszawą rządzi ktoś spoza tego chorego systemu PO-SLD-PSL-PIS


  Brawo. Rozsądna wypowiedź.

 • komuch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 09:33 ~komuch

  No Panie Miller wraz z poparciem PO jest Pan skończony.

 • niko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 09:16 ~niko

  SLD i tak wykopała sobie grub za sprawą Millere widocznie terz chce w nim się pochować

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 08:51 ~wars

  ilu radnych ma SLD? No to niech im leszek m. każe im głosować za utrzymaniem HGW przy korycie, dostanie 15 głosów więcej. Ludzie mają swój rozum i nie potrzebują niczyich rekomendacji. Skąd w ogóle to przekonanie gór partyjnych, że mają prawo wpływać na decyzję wyborców?

  Trzeba ukręcić łeb tej rodzącej się hydrze PO-SLD. Niech Warszawą rządzi ktoś spoza tego chorego systemu PO-SLD-PSL-PIS

 • Cityzen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 08:48 ~Cityzen

  Widać Tusk liczy na koalicję z SLD, bo PSL dostanie mocno w tyłek przy okazji wyborów. Rudy juź pewnie ustalił z zasłużonym ex PZPRowcem Millerem jakie teki ministralne dostanie SLD.

 • wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 08:22 ~wyborca

  Szkoda gadać. SLD się zeszmaciło i tyle.
  Zrobią wszystko aby sięgnąć po te parę stanowisk w kolejnej kadencji u boku PO ( bo z pisem nikt nie będzie chciał wejść w koalicję - chyba że PSL który jest jak chorągiewka ). Nie ma alternatywy w tym kraju niestety ........

 • Kanclerz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 08:12 ~Kanclerz

  kotto~kotto

  nie chce się wierzyć ,że SDLD jest takie głupie i będzie popierać nieudaczników

  Bo Miller, jako były kanclerz, wciąż snuje mocarstwowe plany. Ma nadzieję, że będzie jeszcze rządzić. " Samoobrony " już nie ma, więc znalazł sobie namiastkę.

 • kotto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 08:00 ~kotto

  nie chce się wierzyć ,że SDLD jest takie głupie i będzie popierać nieudaczników

 • Salmon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2013 22:50 ~Salmon

  ppp~ppp

  Tusk chyba o Samoobronie Millera mówi a nie prawdziwej SLD

  Raczej o kawiorowej lewicy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »