Informacje

10.09.2013 13:48 premier na konferencji

Tusk o janosikowym: Będziemy szukać łagodniejszej wersji

SERWISY:

- Będziemy szukali bardziej przemyślanej i łagodniejszej wersji janosikowego - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że sposób naliczania tej opłaty wymaga przeglądu, ale zastrzegł, że zmiany nie nastąpią z dnia na dzień.

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów.

Premier, który gościł we wtorek w Katowicach przyznał, że janosikowe to bardzo duży problem. - Ktoś kiedyś wymyślił janosikowe, widząc wielkie różnice między regionami. Dziś te regiony są trochę mniej zróżnicowane i na pewno jest najwyższy czas, by zastanowić się, ile tych pieniędzy od najbogatszych powinno przechodzić w stronę biedniejszych - powiedział Tusk.

Konieczny przegląd

Jego zdaniem nie może być tak, że przy naliczaniu janosikowego nie jest uwzględniana obecna sytuacja regionu, tylko parametry z dalekiej przeszłości (czyli sprzed dwóch lat - PAP). Podał przykład Warszawy, która płaci ogromne janosikowe, ale kiedy ustalano sposób wyliczania tej opłaty nikt nie przewidział, że stolica będzie ponosiła także ogromne koszty odszkodowań za mienie zabrane dekretem Bieruta.

- Dlatego taki pilny przegląd, co w janosikowym jest sensowne, a co przestarzałe jest absolutnie konieczny. Ale z drugiej strony nie możemy z dnia na dzień powiedzieć: dosyć wyrównywania, teraz te biedniejsze regiony muszą sobie radzić same. Bo my samych z ich nieszczęściami nie możemy ich zostawić - dodał premier.

Nie zapłacą ostatnich czterech lat

Janosikowe to przede wszystkim problem Warszawy i Mazowsza. W poniedziałek skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski poinformował dziennikarzy, że jeżeli województwo będzie musiało zapłacić pozostałe raty janosikowego, na koniec roku zabraknie pieniędzy na wszystkie inne płatności mazowsze musi zaciągać kredyty na kolejne raty janosikowego, ale doszło już do kresu możliwości dalszego zadłużania się.

Skarbnik powiedział, że z powodu niższych wpływów, głównie z CIT, do końca roku w budżecie województwa zabraknie ok. 340 mln zł. Tymczasem województwo ma jeszcze wpłacić w czterech ratach 220 mln zł janosikowego. Decyzję, czy będzie dalej płacić janosikowe czy nie, zarząd województwa podejmie 16 września.

PAP/bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 11:42 ~kris

  Tusk jakoś Ci nie wierzę

 • toldi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 09:57 toldi

  zdumiony~zdumiony

  Mazowsze ma dużo nieruchomości, które już dawno powinny być sprzedane. Prywatyzacja i reprywatyzacja w Polsce postępuje tak wolno, bo to jest najlepsze źródło " załatwianek" dla kolejnych ekip rządzących. Zadłużają się a mają tak ogromny majątek w nieruchomościach. Dziwne? Dla kogoś to trzymają? Sprzedać i dać ludziom o to zadbać.

  Inne regiony też maja. Mazowsze ma się wysprzedać, by w innych regionach się żyło dostatniej? Pomoc pomocą, ale nie moża rujnować pomagającego.

 • zdumiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 08:11 ~zdumiony

  Mazowsze ma dużo nieruchomości, które już dawno powinny być sprzedane. Prywatyzacja i reprywatyzacja w Polsce postępuje tak wolno, bo to jest najlepsze źródło " załatwianek" dla kolejnych ekip rządzących. Zadłużają się a mają tak ogromny majątek w nieruchomościach. Dziwne? Dla kogoś to trzymają? Sprzedać i dać ludziom o to zadbać.

 • sqrwozaur rybozaur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 23:40 ~sqrwozaur rybozaur

  Tusk powinien zacząć sam ostro się dokładać do janosikowego! W przeciwnym razie kierunek pole pyrów i do pracy za posiłek 1x na tydzień... Jak zmięknie zacznie się dorzucać. Jeśli nie poda się do dymisji (co chyba by wszystkich ucieszyło) wtedy hhhhiiipnoooozaaaa!! jesli dalej będzie się uważał za niewiadomo kogo i robił niewolników z Polaków wymyślając coraz to nowe podatki, zakazy itp. itd... wtedy dostanie sto batów i od na na wykopki! Aż zmięknie i będzie błagał o litość w zamian za to na co wszyscy od baaaardzo dawna czekamy :))

 • taa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 23:13 ~taa

  część firm działających na Mazowszu, jest zarejestrowana ( główne siedziby ) w innym województwach - nie wpłaca grosza do kasy Mazowieckiej.
  Obecnie pewnie z 50% pracujących to ludzie zameldowani w innych województwach - nie płacą tutaj grosza

  Ale wyciągać łapę po nie swoje to pierwsi... korzystać z tego co w tym regionie - pierwsi... krytykować że to i tamto złe - pierwsi.

  Może czas jako pierwsi płacić tam gdzie się siedzi i gdzie ciągnie wypłaty a nie udawać wielce pokrzywdzonych.

 • Radosław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 21:57 ~Radosław

  marcinwy~marcinwy

  Przypomnij sobie baranku, skąd kandydowałeś!

  Skąd ?

 • patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 20:21 ~patriota

  żeby obiektywnie rozmawiać o janosikowym trzeba przypomnieć sobie cele reformy administracyjnej Buzka i jak Kwaśniewski ją rozwalił! janosikowe - twór kontrowersyjny, ale niedobrze mi się robi, gdy tydzień temu na tym portalu napisano artykuł jak Struzik rozdaje 350000 zł na premie dla 11 dyrektorów pozadłużanych mazowieckich placówek medycznych!

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 19:18 ~Wawka

  Jak go luba jego sercu Hania prosiła o zmniejszenie janosikowego to się na nią wypiął. Bo wtedy sondaże były lepsze. Teraz, jak poDWODNA łódka tonie, Donek wraca do sprawy i złotymi ustami OBIECUJE, obiecuje, obiecuje.

 • qtq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 18:05 ~qtq

  Łagodniejsza wersja rabunku???

 • Mistrz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 17:26 ~Mistrz

  Kłamco co teraz zrobisz zlikwidujesz ztm czy moze inna instytucje? Zrób coś a nie tylko gadasz poszukaj moze oszczednosci w rzadzie i smierdzacych układach i ustawianych przetargach niech za nich sie wezmą prawda jest taka ze nie wszystko to kasa i pieniedzy do grobu nie zabierzesz a wiec gdzie wartości tylko kasa i kasa zal na to patrzeć co sie z tym rzadem dzieje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »