Informacje

01.02.2013 07:00 Trwają prace wzmacniające

Tunel Wisłostrady zamknięty do kwietnia

SERWISY:


Znów przesuwa się data otwarcia Wisłostrady. Do końca lutego konsorcjum AGP Metro musi wzmocnić grunt pod tunelem i nad planowanym łącznikiem dwóch części stacji Powiśle. Kierowcy mają pojechać pod ziemią dopiero pod koniec kwietnia.


Zgodnie z umową Zarząd Dróg Miejskich miał do czwartku złożyć do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego ekspertyzę na temat stanu tunelu Wisłostrady, zamkniętego po sierpniowej awarii na budowie II linii metra.

- Potwierdzam, że ZDM złożył ekspertyzę. Nie wiem czy jest kompletna, bo na razie zapoznałem się z nią bardzo pobieżnie - mówi tvnwarszawa.pl inspektor Jaromir Grabowski.

Opinia drogowców nic nie zmienia

Co zawiera opinia ZDM? - Można w niej przeczytać, że usunięto bezpośrednie skutki awarii. Na razie oczywiście nie można stwierdzić czy tunel jest bezpieczny, ponieważ cały czas konsorcjum AGP prowadzi tam prace - tłumaczy Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Dokument okazał się więc wyłącznie formalnością, nieprzybliżającą daty otwarcia tunelu.

- W sensie technicznym tunel Wisłostrady mógł być otwarty już w połowie października. Został podparty i nie stanowi zagrożenia. Dostaliśmy jednak decyzję WINB, że w rejonie objętym budową muszą być wykonane prace zabezpieczające przyszłą budowę łącznika. Konieczne było zagęszczenie gruntu i budowa ścian ograniczających zagrożenie osunięcia gruntu - wyjaśnia z kolei Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

Prace wzmacniające do końca lutego

Prace polegające na wstrzykiwaniu specjalnej mieszanki odbywają się z poziomu jezdni, dlatego póki trwają, nie może być mowy o otwarciu tunelu.

Według pierwszych zapowiedzi te roboty miały zostać sfinalizowane do końca ubiegłego roku. Jednak terminu nie udało się dotrzymać. 14 grudnia inspektor na wniosek Metra Warszawskiego, jako pełnomocnika inwestora, zgodził się przesunąć datę na 28 lutego ze względu na "stopień skomplikowania robót budowlanych, specyfikę ich wykonania, uwarunkowania gruntowe, konieczność skonsultowania przyjętej metodologii z ekspertami, a następnie uzyskania opinii technicznych, a także badań".

Jak podkreśla Malawko, budowniczowie muszą mieć absolutną pewność, że narażony na duże przeciążenia grunt między tunelem a przyszłą stacją, jest stabilny.

Ocena prac do końca kwietnia

- Do końca lutego wykonawca musi wzmocnić konstrukcję tunelu wykorzystując metodę iniekcji betonu oraz sfrezować i odtworzyć nawierzchnię jezdni. Po zakończeniu wszystkich prac AGP Metro musi złożyć do ZDM dokumentację powykonawczą. Na jej podstawie wydamy opinię, czy nasz tunel jest bezpieczny. Wszystkie dokumenty przekażemy do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, który wyda ostateczną decyzję o udostępnieniu do ruchu - tłumaczy Karolina Gałecka.

Ile czasu może upłynąć od złożenia dokumentów do otwarcia tunelu? - Wykonanie prac to jedno, a ich ocena to drugie. Myślę, że może to potrwać do końca kwietnia - przyznaje Jaromir Grabowski.

Przypomnijmy, pod koniec sierpnia Mustafa Tuncer, dyrektor projektu w AGP Metro Polska zapowiadał, że Wisłostrada zostanie otwarta za 2-4 miesiące. W październiku prezes Metra Warszawskiego zapewniał, że wszystkie prace zakończą się do połowy grudnia. W listopadzie okazało się, że to nierealne. Miejski koordynator remontów mówił o końcu stycznia. Potem, o terminach nikt nie chciał już oficjalnie rozmawiać.

Sierpniowa awaria

W nocy z 13 na 14 sierpnia na budowie stacji II linii metra Powiśle budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Tunelu został zamknięty dla ruchu. Wprowadzono objazdy dla kierowców.

Konsorcjum budujące II linię metra zdecydowało, że tarcze drążące tunel pod Wisłą wystartują z placu budowy przy dworcu Wileńskim.


Mustafa Tuncer, wypowiedź z sierpnia 2012:


Jerzy Lejk, wypowiedź z października 2012:

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2013 00:02 ~antek

  To, że się zamyka jak jest zagrożenie - ok, ale po pierwsze, to o zagrożeniu było wiadomo zanim zaczeli budować metro. Można było wówczas zorganizować objazdy i byłoby OK. Po drugie, teraz kiedy już tunel jest zamknięty poco obiecywać kolejne terminy oddania?

  Oznacza to, że zamknięcie nie jest na wszelki wypadek, tylko owa awaria była bardziej poważna niż władze nam mówiły na początku.

  Tak więc to nie jest troska władz o bezpieczeństwo, a raczej ich nieudolność i tuszowanie jakiś niedociągnięć.

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 18:41 ~Warszawianka

  arcent~arcent

  Bardzo dobrze że nie otwierają tunelu. Najpierw niech skończą budowę stacji metra a następnie niech otworzą tunel. Tak robi się na całym świecie gdzie występuje ryzyko katastrofy budowlanej. Nie krytykujcie HGW bo tylu inwestycji co jest teraz to Warszawa nigdy nie miała a jak komuś się nie podoba to niech wraca tam skąd przyjechał. Nikogo nie zmusza się do mieszkania w Warszawie a rodowicz warszawiak nigdy nie narzeka na swoje miasto. Najwięcej psiocza warszawianie, mieszkają w Warszawie od niedawna a wszystko im się nie podoba.

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 17:02 ~zbych

  nie otwierać! zasypać! a pieniądze za ten tunel osoba odpowiedzialna powinna oddać wszystkim płacącym podatki w Warszawie!

 • arcent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 16:58 ~arcent

  Bardzo dobrze że nie otwierają tunelu. Najpierw niech skończą budowę stacji metra a następnie niech otworzą tunel. Tak robi się na całym świecie gdzie występuje ryzyko katastrofy budowlanej. Nie krytykujcie HGW bo tylu inwestycji co jest teraz to Warszawa nigdy nie miała a jak komuś się nie podoba to niech wraca tam skąd przyjechał. Nikogo nie zmusza się do mieszkania w Warszawie a rodowicz warszawiak nigdy nie narzeka na swoje miasto. Najwięcej psiocza warszawianie, mieszkają w Warszawie od niedawna a wszystko im się nie podoba.

 • awdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 16:57 ~awdf

  Może oprócz naprawy zrobiliby jakiś remoncik, odświeżający cały tunel.
  Nowocześniejsze oświetlenie, świecące rozdzelenia pasów i inne unowocześnienia.

 • bajbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 11:52 ~bajbus

  3 X NIE

  dla hanki

 • kol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 11:51 ~kol

  ten tunel będzie zamknięty jeszcze długi czas, bardzo długi...

 • z_obro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2013 21:48 ~z_obro

  nie istnieje takie coś jak "KONSORCJUM AGP". Kontrakt wygrało Konsorcjum trzech firm a potem zmieniło formę prawną na spółkę cywilną (czyli po gwarancję niech sobie miasto sądzi się we Włoszech i w Turcji ...). W ten sposób zaraz na "wejściu" złamało jeden z warunków umowy wg. którego nie wolno było robić żadnych zmian formy prawnej. Miasto płaci więc faktury firmie, która nie przystępowała do kontraktu. Co to oznacza - każdy myślący człowiek może sobie dopowiedzieć....

 • nikel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2013 14:36 ~nikel

  hanno, Ty już wyborów nie wygrasz
  zmian na lepsze ciąg dalszy

 • dziad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2013 14:33 ~dziad

  SKUŚ baba na DZIADA,
  oszustka z ratusza tylko kasę dzielić
  umie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »