Informacje

24.10.2012 09:59 co dalej z budową metra i trasą?

Tunel Wisłostrady od nowa?
Ratusz dementuje

SERWISY:

Eksperci wytykają błędy na budowie metra. To one miały doprowadzić do zalania stacji Powiśle - alarmuje "Gazeta Stołeczna", powołując się na raport przygotowany na zlecenie Metra Warszawskiego. I sugeruje, że po awarii część tunelu Wisłostrady będzie trzeba zbudować od nowa. Ratusz przekonuje, że nie będzie takiej konieczności, a trasa zostanie wkrótce udostępniona.

Po wypłukaniu ziemi na budowie stacji Powiśle metro zleciło ekspertom zbadanie tej awarii. Wnioski z raportu, do którego dotarła "Gazeta Stołeczna", są niekorzystne dla wykonawcy II linii metra, konsorcjum AGP Metro.

Jak pisze "Stołeczna", powołując się na dokument, pięć dni przed awarią inspektor nadzoru miał zwracać uwagę na wycieki znacznej ilości wody we wschodniej części stacji. Projektant uznał jednak, że można kontynuować prace.

Eksperci z Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Badawczego Dróg i Mostów wytykają też, że zabezpieczenia pod tunelem były niewystarczające.

Według raportu IBDiM, cytowanego przez gazetę:

"należy liczyć się z koniecznością naprawy lub wyburzenia i ponownego zbudowania tych segmentów, tzw. wanny tunelu Wisłostrady, które w wyniku wcześniejszych prac nie będą już zapewniały wymaganej szczelności".

W związku z tym pod znakiem zapytania stoi wznowienie prac na stacji Powiśle. Mogą ruszyć dopiero, gdy tunel Wisłostrady będzie bezpieczny.

Ratusz dementuje

Spółka AGP Metro nie skomentowała tych doniesień, Ratusz natomiast odcina się od czarnego scenariusza.

- Z punktu widzenia prac, które prowadzimy nic się nie zmienia. Nikt nie będzie rozbierał tunelu, to była tylko wstępna teoria jednego z ekspertów. Pozostałe raporty nie przewidywały takiego rozwiązania. Wypracowana została instrukcja naprawy, prace są zaawansowane w 3/4 i idą zgodnie ze scenariuszem - powiedział tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Doniesienia prasowe o konieczności rozbiórki tunelu nazywał "humbugiem".

Jednocześnie podtrzymał grudniowy termin otwarcia tunelu Wisłostrady.

Kliknij na obrazek, aby powiększyć:

Metro tłumaczy: "Tunel jest stabilny"

- Na pierwszym etapie analizy sytuacji eksperci analizowali przyczyny i potencjalne skutki awarii – mówi w rozmowie z nami Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego. - Dopiero na ich podstawie sformułowano wnioski, zawierające komplet zasad postępowania w celu likwidacji skutków awarii. Są tam wymieniane konkretne kroki, które należy wykonać, aby opanować sytuację bez konieczności rozbiórki tunelu – dodaje.

Rzecznik podkreśla, że tylko w jednym z pięciu raportów, autorstwa Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, pojawia się opcja wyburzenia. - Ale nawet tam nie jest napisane, że należy to zrobić, tylko, że może zajść taka okoliczność. Autorzy tego nie przesądzają, wskazują wyłącznie jaką jedną z opcji - podkreśla Malawko.

Zwraca jednocześnie uwagę, że dwóch (Krzysztof Grzegorzewski i Piotr Rychlewski) z trzech ekspertów z instytutu, którzy tworzyli raport, 10 września podpisało się również pod wypracowanymi wnioskami końcowymi, które przewidują inny scenariusz (bez wyburzeń).

- Tunel jest podparty i stabilny. Teraz trwa dodatkowe doszczelnianie od jezdni Wisłostrady – podsumowuje rzecznik Metra Warszawskiego.

A wykonawca uspokaja

Jak zapewnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, firma nie lekceważy sytuacji na Powiślu, ale do doniesień "Gazety Stołecznej" podchodzi z dystansem. - Jestem w tej chwili na urlopie i to jest najlepsza odpowiedź. Gdyby prawdą było, że tunel Wisłostrady trzeba rozbierać, mój urlop na pewno zostałby skrócony - mówi Witczyński.

Awaria i objazdy

Awaria na budowie metra miała miejsce w nocy z 13 na 14 sierpnia. Maszyna drążąca tunel natrafiła w nocy na ciek wodny, nieuwzględniony wcześniej na mapach geologicznych.  Spod tunelu Wisłostrady ubyło ok. 6 tys. metrów sześciennych mieszanki wodno-piaskowej. Do zawału doszło w miejscu budowy stacji Powiśle. W ostatniej chwili ewakuowano ludzi, część maszyn zostało zalanych wodą.

Ze względów bezpieczeństwa tunel Wisłostrady trzeba było zamknąć.

- Będzie ciężko – przyznawał na gorąco wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. Ratusz podjął decyzję o uruchomieniu starej nitki Wisłostrady.

Po kilkudniowych pracach przygotowawczych uruchomiono przejazd nadwiślańskim bulwarem w kierunku północnym i Wybrzeżem Kościuszkowskim w przeciwną stronę. Natomiast lej pod tunelem wypełniono zastrzykami ze specjalnej mieszanki. Według obietnic urzędników ma być przejezdny na przełomie 2012 i 2013 roku.

Mimo problemów prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezes metra Jerzy Lejk podtrzymują deklarację, że warszawiacy pojadą II linia metra w 2014 roku.

bako/bf/roody//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2013 12:15 ~zbych

  codziennie obok tunelu przejeżdżają tysiące samochodów. Gdyby tak każdy z kierowców wstał 10 min. wcześniej (dziesięć min.), zrobił wiaderko zaprawy betonowej i po drodze wylał przez okienko, problem by zniknął. Tunel nie jest potrzebny!! Okazuje się, że możemy bez niego żyć. Nie otwierać, fotoradar na siebie nie zarobi ;)), a z drugiej strony tunelu jesteśmy, my mieszkańcy bliżej rzeki...przecież o to chodziło włodarzom. BLIŻEJ RZEKI

 • radiobezryja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2012 14:55 ~radiobezryja

  A co jeśli pod tunelem Wisłostrady zawaliła się ukryta komora gazowa i znaleziono setki ciał? Tylko media milczą w tej sprawie, bo jak wiadomo już dawno wszystkie są niepolskie, z TVN Warszawa na czele.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2012 07:43 ~Polak

  NIGDY WIĘCEJ PEŁO !!! NIGDY WIĘCEJ PEŁO !! - to największa plaga w tym kraju !!!

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2012 00:29 ~aaa

  szkoda liczyłem, że go zburzą i na całej trasie będzie 80km/h

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 23:14 ~pozdrawiam
  Wojtek~Wojtek

  TEn TUNEL DO NIKAD byl potrzebny tylko P.Piskorskiemu i jego ekipie. Fachowcy od lat mowili o grozacym niebezpieczenstwie ale Piskorski mial swoich ekspertow. I kto mial racje???????? Na bis zbudowal most Swoietokrzyski do nieba tez nikomu niepotrzebny bo most Syreny sluzy do dzis . Pociagnac Piskorskiego do odpowiedzialnosci!!!!!!!!!!
  ech~ech


  Na szczęście to tylko Twoja prywatna opinia, mam wrażenie że większość jest innego zdania.

  Dzięki tunelowi był kawałek zieleni i spokoju nad Wisłą, a teraz pod samym BUW suną w korku tabuny aut. Do tego powstał Kopernik.

  Takie mosty jak Świętokrzyski są na całym świecie - akurat w Warszawie jest wspak? Zresztą trasa z mostu na Pradze będzie przedłużona aż na Targówek i bardzo by się przydała choć z braku funduszy jest odłożona ad-acta (ostatnio coś się ruszyło w tym względzie, ale mam wrażenie, że to tylko pozory). Podobnie jak Al. Tysiąclecia.
  AZ31ZNAKOW~AZ31ZNAKOW

  ~ęch - nie do końca jest tak jak piszesz. Most Świętokrzyski jest mostem "do nieba" bo organizacja ruchu praktycznie wyłączyła go z użytkowania. I właśnie tunel (jedyny na świecie WZDŁUŻ rzeki) to spowodował, że o "kawałku zieleni" już nie wspomnę. Brak rozjazdów po lewej stronie Wisły, wrzucenie ruchu w wąskie uliczki spowodowało, że Most Świętokrzyski nie przejął ruchu i nie odciążył innych przepraw. Dlatego Most Syreny był pod tym względem lepszy.

  mistrz_prostej~mistrz_prostej


  Jedyny na świecie wzdłuż rzeki? "Skąd ty mieszkasz" wieśku? :P


  wielki znawca tuneli ze wsi...
  w wiedniu takie tunele nawet obok rzeki nie są, tylko lecą pod miastem...

 • mistrz_prostej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 21:58 ~mistrz_prostej  Wojtek~Wojtek

  TEn TUNEL DO NIKAD byl potrzebny tylko P.Piskorskiemu i jego ekipie. Fachowcy od lat mowili o grozacym niebezpieczenstwie ale Piskorski mial swoich ekspertow. I kto mial racje???????? Na bis zbudowal most Swoietokrzyski do nieba tez nikomu niepotrzebny bo most Syreny sluzy do dzis . Pociagnac Piskorskiego do odpowiedzialnosci!!!!!!!!!!
  ech~ech


  Na szczęście to tylko Twoja prywatna opinia, mam wrażenie że większość jest innego zdania.

  Dzięki tunelowi był kawałek zieleni i spokoju nad Wisłą, a teraz pod samym BUW suną w korku tabuny aut. Do tego powstał Kopernik.

  Takie mosty jak Świętokrzyski są na całym świecie - akurat w Warszawie jest wspak? Zresztą trasa z mostu na Pradze będzie przedłużona aż na Targówek i bardzo by się przydała choć z braku funduszy jest odłożona ad-acta (ostatnio coś się ruszyło w tym względzie, ale mam wrażenie, że to tylko pozory). Podobnie jak Al. Tysiąclecia.
  AZ31ZNAKOW~AZ31ZNAKOW

  ~ęch - nie do końca jest tak jak piszesz. Most Świętokrzyski jest mostem "do nieba" bo organizacja ruchu praktycznie wyłączyła go z użytkowania. I właśnie tunel (jedyny na świecie WZDŁUŻ rzeki) to spowodował, że o "kawałku zieleni" już nie wspomnę. Brak rozjazdów po lewej stronie Wisły, wrzucenie ruchu w wąskie uliczki spowodowało, że Most Świętokrzyski nie przejął ruchu i nie odciążył innych przepraw. Dlatego Most Syreny był pod tym względem lepszy.  Jedyny na świecie wzdłuż rzeki? "Skąd ty mieszkasz" wieśku? :P

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 20:35 ~Czytacz postów

  Przyjdzie późna jesień i zima, zacznie się przemarzanie i zamarzanie gruntu, puszczą ruch, pojawią się drgania i wstrząsy, pokłady gruntu zaczną się zniekształcać i... wyliczonka mundrali szlag trafi - aż któregoś pięknego dnia w tunelu będzie pierdut i samochody znajdą się w tunelu niższym. Będą mogły dymać pod Wisłą. I tym sposobem tunel metra będzie wielofunkcyjny. Dla kolejek i dla samochodów.

 • wik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 19:10 ~wik

  Jak widać na przykładzie objazdu wystarczy wyeliminować ciężarówki z patelimistrzami na czele z ruchu z centrum. A jazda pomimo zwężenia przebiega znacznie płynniej niż tunelem w godzinach szczytu. W ogóle przeładowanych cwaniaczków z kserówkami C16 policja powinna bezwzględnie tępić.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 18:08 ~obserwator

  oj naprawdę ludzie się nie znacie i nie wiecie co tam się dzieje aktualnie, w miedzyczasie i wcześniej:)Myślicie że w grudniu otworzą? zapomnijcie:) z daleka widać jak wielki syf tam jest po tych odwiertach i ze bedzie potrzebna tam wymiana nawierzchni bo nadzór nie dopuści do wznowienia ruchu kiedy tunel (jego wnętrze) wygląda jak wielki syf a czas dodatkowy wykorzystają na odnowienie ścian, sufitów, chodniczków itp:) termin hmm wiosna:)

 • hiih

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 17:37 ~hiih

  zenek~zenek

  No tak cała polska - jeden ekspert wyraził obawy, że tunel może nie być bezpieczny i lepiej go zbudowac od nowa, to oczywiście został zatopiony i szybko znaleziono innych ekspertów z odmiennym zdaniem, bo przecież takie rozwiązanie jest dużo tańsze. Ale czy bezpieczniejsze? =]

  Nie wazne ... czy bezpieczne wazne ze Eksperty sie zgadzaja z rządem to nagrody będą:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »