Informacje

13.04.2019 15:10 w hołdzie dla marii kaczyńskiej

Tulipany przed Pałacem Prezydenckim

SERWISY:


Przed Pałacem Prezydenckim mieszkańcy stolicy ułożyli żółte tulipany, aby uczcić pamięć i oddać hołd pierwszej damie Marii Kaczyńskiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

13 kwietnia 2010 roku trumna z ciałem pierwszej damy została przywieziona do Warszawy: o godz. 12 trumna przybyła do Pałacu Prezydenckiego. Wówczas rodacy żegnali Marię Kaczyńską dywanem z żółtych tulipanów ułożonych na Krakowskim Przedmieściu, co w późniejszych latach przerodziło się w tradycję.

"Piękna tradycja"

W tym roku kwiaty przed Pałacem Prezydenckim złożyli m.in.: rzecznik prezydenta Błażej Spychalski oraz europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Po obu stronach chodnika na Krakowskim Przedmieściu w pobliżu pałacu tulipany układały także prywatne osoby. Przed pałacem wystawiono wartę honorową.

- Jest to piękna tradycja. Te tulipany nazywają się Maria Kaczyńska, a składanie ich to jest oddanie hołdu niesamowitej kobiecie jaką była ś.p. prezydentowa. Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim osobom, które przychodzą pod pałac prezydencki z tulipanami i rozkładając je, oddają Marii Kaczyńskiej należyty jej hołd i szacunek - powiedział rzecznik prezydenta.

Ryszard Czarnecki wrócił uwagę, że Maria Kaczyńska była miłośniczką kwiatów. - To jest piękny zwyczaj. Pamiętamy o naszej prezydentowej, która kochała kwiaty, a z nich najbardziej tulipany. To jest bardzo ciepła tradycja, bo właśnie w tym dniu jest rocznica, kiedy Maria Kaczyńska wróciła do nas z Rosji. Właśnie w ten sposób staramy się to upamiętniać - powiedział europoseł PiS.

Anna Gmurek, jedna z osób, które przyniosły kwiaty przed pałac prezydencki, zapytana dlaczego przyszła z tulipanami na Krakowskie Przedmieście powiedziała, że jest tutaj co roku od dziewięciu lat.10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią; polska delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Trzy dni później trumnę z ciałem Marii Kaczyńskiej witały na ulicach Warszawy tysiące osób. Na trasie przejazdu spontanicznie rzucali tulipany.

W 2008 r. Holender Jan Ligthart nazwał na cześć Marii Kaczyńskiej kremowo-żółtą odmianę tulipanów. Kwiaty są długie na 50 cm; termin ich kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja. Stworzenie tej odmiany zajęło słynnemu hodowcy 18 lat.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zdrastwujtie towariszcze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 12:35 ~zdrastwujt…

  A kto za to wszystko płaci? Pan płaci i ta pani też płaci. Wszyscy płacą. Tylko ja się pytam po co to komu potrzebne?

 • licząsięfakty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 06:36 ~licząsięfakty

  Stańczyk~Stańczyk

  Zdaniem pewnego ubogiego (acz wpływowego) mnicha z Torunia (wypowiedź z kwietnia 2007 r.) ta pani to czarownica, która za nazywanie szamba perfumerią powinna poddać się eutanazji.

  Tak tylko przypominam, bo wielu ludzi nie ma dostatecznej wiedzy, żeby wyrobić sobie samodzielny pogląd, a Ojciec Rasputin jest dla nich bezdyskusyjnym autorytetem we wszystkich dziedzinach.

  Brawo Ty. Ja jeszcze przypomnę, że zasługi tych panów to kradzież księżyca, s..... dziadu oraz ląduj dziadu. O skłóceniu Polaków nie wspomnę.

 • Stańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2019 21:01 ~Stańczyk

  Zdaniem pewnego ubogiego (acz wpływowego) mnicha z Torunia (wypowiedź z kwietnia 2007 r.) ta pani to czarownica, która za nazywanie szamba perfumerią powinna poddać się eutanazji.

  Tak tylko przypominam, bo wielu ludzi nie ma dostatecznej wiedzy, żeby wyrobić sobie samodzielny pogląd, a Ojciec Rasputin jest dla nich bezdyskusyjnym autorytetem we wszystkich dziedzinach.

 • fakt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2019 14:31 ~fakt

  Zastosowana jako podstawa przekazania śledztwa Rosjanom konwencja chicagowska, ma zastosowanie wyłącznie do samolotów cywilnych. Samolot Tu-154M był wpisany do rejestru samolotów wojskowych MON, nosił stosowne oznaczenia samolotu wojskowego.

 • prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2019 12:06 ~prawda

  Sikanie na znicze, krzyże z puszek od piwa, natychmiastowe zbieranie palących się zniczy i położonych kwiatów przez Straż Miejską na wyraźne polecenie HGW .

 • Mariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2019 11:17 ~Mariusz

  Miały miejsce fakty bicia, gaszenia papierosów na szyjach modlących się kobiet, miały miejsca takie fakty, jak oddawanie moczu na palące się znicze.

 • Tradycja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2019 09:55 ~Tradycja

  kubat~kubat

  Z tą "spontanicznością" to bym nie przesadzał. Czytelnie widać jakąś rękę administratora.

  Ci " Tradycjonaliści " wyjątkowo starannie i pedantycznie ułożyli te tulipany bez wody. Piękna tradycja !

 • Sabat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2019 09:38 ~Sabat

  pamięć~pamięć

  Pamiętamy oddawanie moczu na znicze, popychanie modlących się i krzyż z puszek po piwie.

  A my pamiętamy rytualne tańce sfanatyzowanych staruch wokół krzyża i zwierzęce wrzaski nienawiści, przy tym wydawane. Aha, jeszcze oplucie księdza, który chciał uspokoić tłum.

 • Rex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2019 09:38 ~Rex

  „Kwiaty przyniesione przez mieszkańców „ Proszę was...nie bądźcie śmieszni..to zorganizowana akcja polityczna. Mieszkańcy nie maja z tym nic wspólnego...

 • pamięć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2019 08:08 ~pamięć

  Pamiętamy oddawanie moczu na znicze, popychanie modlących się i krzyż z puszek po piwie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »