Informacje

08.03.2019 21:14 na Dworcu Gdańskim

"Tu więcej zostawili po sobie niż mieli". 51. rocznica wydarzeń marcowych

SERWISY:


Złożeniem kwiatów i uroczystością pod tablicą na Dworcu Gdańskim uczczono 51. rocznicę wydarzeń marcowych. - Dziękuję, że jesteście dzisiaj z nami, bo Dworzec Gdański jest symbolem wszystkich dworców z całej Polski - mówiła dyrektor Fundacji Shalom Gołda Tencer.

Wydarzenie odbyło się na Dworcu Gdańskiego, bo to głównie stąd polscy Żydzi wyjeżdżali na fali antysemickiej czystki w 1968 roku.

"Ta część została odcięta"

- Nie przypuszczałam, że tak się wzruszę, jestem bardzo spokojnym człowiekiem. Pracowałam na giełdzie przez wiele lat, byłam znana bardziej jako harpia, niż płaczący człowiek. Okazuje się jednak że wzruszenie i emocje wróciły, poleciały mi łzy, nie wiem dlaczego – powiedziała reporterce TVN24 Gżenia Barnea, która opuściła Polskę pod koniec lat 60.

50 lat temu była studentką trzeciego roku ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim. Gdy jeden z wykładów na uczelni zmienił się w przemowę antysemicką, zrozumiała że nie ma dla niej miejsca w Polsce. Zdecydowała się na wyjazd do Izraela. - Mogłam jechać do Skandynawii, Ameryki czy Europy, możliwości było wiele. Zdecydowałam jednak, że muszę znaleźć swoje żydostwo, dlatego że byłam genetyczną Źydówką - opowiadała.

Jak mówiła, Izrael stał się jej prawdziwą ojczyzną. - Uwielbiam ten kraj, często tam jeżdżę. Skończyłam tam studia, zaczęłam działalność jako doradca finansowy w banku i pracowałam jako jedna z pierwszych kobiet na giełdzie – wspominała kobieta. I dodała, że gdy mąż dostał ofertę pracy w Kanadzie, zdecydowali się na wyjazd, następnie przeprowadzili się do Chicago, gdzie mieszkają już 30 lat

Gżenia Barnea stwierdziła, że nie chciałaby wrócić na stałe do Polski, pomimo że czuje się tu bardzo dobrze. - Ta część została odcięta, tej książki już nie ma – stwierdziła. - Wyjeżdżając z kraju i zaczynając nowe życie w nowych warunkach i z nowym językiem, nie było na nią miejsca, musiałam otworzyć głowę na coś nowego – dodała i przyznała, że nie ma dziś polskiego obywatelstwa.

"To co w Polsce było szare, bure i komunistyczne"

Wiktor Kornblit wyjechał z Polski mając prawie 18 lat. Mężczyzna udał się do Szwecji i, jak powiedział reporterce TVN24, nie żałuje swojej decyzji. - To, co wydarzyło się potem, było odmianą w moim życiu. To co w Polsce było szare, bure i komunistyczne, nagle zmieniło się w kolorowy i otwarty zachodni świat, gdzie można było żyć - nazwijmy to - normalnie - wspominał.

W Szwecji mieszkał 30 lat. - Wróciłem pod koniec lat 90. Podjąłem decyzję, bo Polska wtedy była inna niż ta, którą opuszczałem. Wtedy ta decyzja wydawała mi się bardzo dobra. Dzisiaj musiałbym się nad tym mocno zastanowić - przyznał.

Jak wspominał, opuszczając Polskę mógł wywieźć częściowo swój "dobytek", ale musiał go dokładnie opisać. - Trzeba było zrobić spis rzeczy, które się miało. Ja miałem dwie czy trzy walizki i każdą rzecz trzeba było mieć bardzo dokładnie opisaną, na przykład: komplet kawowy - sześć filiżanek, sześć talerzyków, dwa półmiski i tak dalej – wyjaśniał.

Kornblit mieszka obecnie w Warszawie i co roku uczestniczy w obchodach upamiętniających wyjazd polskich Żydów w 1968 roku. - Są wzruszające momenty. Spotyka się ludzi, których na co dzień nie widzimy, mamy okazję porozmawiać – podsumował.

"Ten przeraźliwy gwizd na peronie"

Podczas piątkowych obchodów Gołda Tencer, dyrektor Fundacji Shalom działającej na rzecz pamięci tradycji żydowskich w Polsce odczytała swoje wspomnienia poświęcone wydarzeniom marcowym.

- Chodziłam do żydowskiej szkoły im. Pereca, uczęszczałam do żydowskiego klubu, na żydowskie kolonie. Żyłam jak pod kloszem, nie wiedziałam nawet, że oprócz mojego świata istnieje inny żydowski świat. Za zdanie matury miałam pojechać do Izraela. Dostaliśmy odmowę. Wiedzieliśmy już, że jest źle. Później atmosfera zaczęła się zagęszczać. Pamiętam dzień, kiedy mój brat przyszedł do domu w podartych spodniach, pobity i nic nie mówił - czytała.

- Pamiętam dzień, kiedy już się zaczęło wyrzucanie wszystkich, od robotnika, studenta do dyrektorów. To był jeden wielki płacz, skrzynie i ten przeraźliwy gwizd na peronie - wspominała. Tencer nie wyjechała. Związała się z Teatrem Żydowskim. - Wydawało mi się, że już Żydów nie ma, przynajmniej w Warszawie. Kiedy graliśmy premierę przychodziło trochę osób starszych, ale tych z mojego pokolenia nie było. Myśleliśmy, że została nas tylko garstka - mówiła dyrektor Fundacji Shalom.

Jak wspominała, dopiero kiedy w latach 90. zakładała żydowskie przedszkole, poznała kilka rodzin. - Tutaj mam wspaniałych kolegów, przyjaciół, ale kiedy przyjeżdżam do Stanów albo na spotkanie Reunion to oddycham innym życiem. Jeżeli cokolwiek osiągnęłam to dzięki temu, że zawsze miałam jakiś cel w życiu i że mogłam żyć w dwóch światach - dodaje, dziękując także zebranym za przybycie. - Dziękuję, że jesteście dzisiaj z nami, a szczególnie z tymi, którzy odjeżdżali, bo Dworzec Gdański jest symbolem wszystkich dworców z całej Polski - podkreśla.

Podczas uroczystości przed tablicą zostały złożone kwiaty m.in. w imieniu prezydenta, władz Warszawy i przedstawicieli organizacji żydowskich.

Antysemicka nagonka, przymusowa emigracja

8 marca 1968 roku na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" w inscenizacji Kazimierza Dejmka oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz "aktyw robotniczy".

Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z falą studenckich protestów oraz walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy, z powodu której Polskę opuściło kilkanaście tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.

ap/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 21:08 ~wprost

  Niemiecki historyk w wypowiedzi dla Polskiego Radia w 2013 roku uznał, że w jego kraju określenie polskie obozy zagłady używane jest celowo i jest to świadoma manipulacja. Wezwał też rząd polski do walki z tego typu przekłamaniami. Okazją ku temu był wniosek niemieckiej Polonii o ściganie przez polski wymiar sprawiedliwości niemieckiego dziennika na którego łamach napisano o „polskich obozach” i „polskich gettach”. Wyciągnięcie konsekwencji prawnych wobec tej gazety uniemożliwiła prokurator z Prokuratury Rejonowej dla Warszawy Mokotowa, która uznała, że autorzy publikacji nie mieli zamiaru znieważenia narodu polskiego.

 • redaktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 20:06 ~redaktor

  Profesor historii na New York University w swojej książce napisał, że Polscy katolicy uczestniczyli w obsłudze obozów koncentracyjnych i plutonów egzekucyjnych .

 • terytorium

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 18:32 ~terytorium

  W dobie wezwań o uregulowanie sprawy mienia należy wskazywać nie tylko umowę między Polską a USA z 1960 roku (na mocy której roszczenia obywateli USA przejął rząd w Waszyngtonie), ale przede wszystkim umowę zawartą między RFN i Izraelem z 1952 roku. Zgodnie z jej treścią Niemcy zobowiązali się do wypłaty odszkodowań za mienie (również bezspadkowe) z terenów, które podczas wojny znajdowały się "pod niemiecką władzą".

 • pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 16:58 ~pytanie

  Co oznacza ten napis bo nie rozumiem ?

 • asdfg8uv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 15:37 ~asdfg8uv

  I wrócili przekonując świat że to Polacy ich wymordowali a nie Niemcy.Ewentualnie może trochę naziści.

 • nurt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 14:24 ~nurt

  Tzw. pedagogika wstydu, zapoczątkowana przez Grossa na początku XXI wieku, także przeszła na poziom wyższy, w którym Polacy już nie są incydentalnymi współsprawcami, ale – obok Niemców – sprawcami głównymi. Zwieńczeniem pedagogiki wstydu, stało się odkrycie, że Polacy podczas drugiej wojny światowej zamordowali 200 tys. Żydów .

 • tamtwójród

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 13:51 ~tamtwójród

  pamietamy 1956 1970 i 1981~pamietamy 1956 1970 i 1981

  to te skrzynie zostawili na dworcu??

  a co maja powiedziec miliony polakow ktorzy zostali wygnani z polskich miast i wsi przed i po 1989r?


  Kto cię wygnał ze wsi po 1989 ? Sołtys ?

 • zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 13:20 ~zniesmaczony

  To zakłamywanie historii Polski jest zatrważające... Rozumiem, że Ci, którzy przyszli na dworzec, rozpaczają teraz, że Polska straciła takich wybitnych obywateli jak np. Helena Wolińska czy Stefan Michnik vel Szechter lub Zygmunt Bauman ?

 • historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 13:10 ~historyk

  Prezydent Centralnego Konsystorza Izraelskiego na antenie francuskiej telewizji stwierdził, że wspólnota żydowska nie powstała żeby zniszczyć Hiszpanię, która ich wypędziła, ani Polskę, która ich zagazowała.

 • pamietamy 1956 1970 i 1981

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2019 03:45 ~pamietamy…

  to te skrzynie zostawili na dworcu??

  a co maja powiedziec miliony polakow ktorzy zostali wygnani z polskich miast i wsi przed i po 1989r?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »