Informacje

23.05.2019 11:17 KINO DZIAŁAŁO OD 1970 ROKU

Tu widzowie poznali "Gwiezdne wojny". Dawne kino Relax zabytkiem

SERWISY:

 


To w tym budynku można było po raz pierwszy obejrzeć w Warszawie filmy na dużym, zakrzywionym ekranie. Ale w ostatnich latach mówiło się więcej o jego przebudowie. Teraz budynek kina Relax trafił do rejestru zabytków.

Taką decyzję podjął wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki. Jak przypomniał, budynek przy Złotej 8 został wzniesiony w związku z zabudową Ściany Wschodniej. Wstępny projekt kina-estrady, autorstwa architekta Zbigniewa Wacławka, we współpracy z architektem Andrzejem Kaliszewskim i Zbigniewem Gąsiorem (wnętrza) został zaakceptowany w 1963 roku. Budowa trwała do 1970 roku.

Konserwator zwraca uwagę, że budynek kina Relax był udaną próbę połączenia kultury popularnej (kino) z wysoką (teatr). "Budynek kina został umiejętnie wkomponowany w przestrzeń urbanistyczną. Niewielka w stosunku do otaczającej zabudowy wysokość kina pozwoliła na otwarcie przestrzeni przy pasażu dla pieszych za Domem Handlowym 'Junior'" - czytamy na stronie konserwatora.

Według Lewickiego, szczególne znaczenie miał umieszczony na ścianie południowej neon z nazwą kina.

Wnętrze w wysokim standardzie

"Sala kinowa, poprzedzona przeszklonym holem, zlokalizowana została w części nadziemnej, natomiast scena teatralna w podziemiach gmachu. Wejście do teatru znajdowało się w budynku domu handlowego "Junior", od strony pasażu dla pieszych. Nazwa kina została wybrana w plebiscycie w 1970 roku, przez czytelników "Expresu Wieczornego"" - informuje konserwator. I dodaje, że kino jako pierwsze w Warszawie dysponowało możliwością wyświetlania na dużym, zakrzywionym ekranie filmów nagranych na taśmie 70 mm z dźwiękiem stereofonicznym.

Jak czytamy dalej, w 1971 roku, znajdująca się w podziemiach budynku scena teatralna została przekazana pod zarząd Teatru Narodowego, kierowanego wówczas przez Adama Hanuszkiewicza, który współuczestniczył w procesie adaptacji sali na potrzeby Teatru Małego.

Ważne premiery

Luksusowy charakter i możliwości techniczne pozwoliły na organizację pokazów premierowych: w 1975 roku w kinie odbyła się premiera filmu "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, a w 1979 roku "Gwiezdne wojny" George’a Lucasa.

Z kolei na deskach teatru prezentowano między innymi Antygonę oraz Miesiąc na wsi w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, czy Białe małżeństwo (1975) w reżyserii Tadeusza Minca.

"Wartość naukowa budynku wynika natomiast z jego z warstwy materialnej, między innymi zaprojektowanej przez inżyniera Zbigniewa Madany konstrukcji umożliwiającej stworzenie w budynku dwóch sal widowiskowych, użytych materiałów budowlanych i ich opracowania, jak również indywidualnych rozwiązań, mających na celu dostosowanie sali kinowej oraz sceny teatralnej do potrzeb użytkowników" - podkreśla konserwator.

Burzliwa historia

Kino Relax zostało zamknięte w 2006 roku, a budynek trafił w ręce prywatnego inwestora. Właściciel delikatesów Alma planował tam urządzić market, ale zbankrutował, a nieruchomość przejął inny inwestor. Relax Centrum chciał postawić tam nowy, wysoki obiekt. Miał mieć dziesięć pięter, posiadać dużą (na ponad 450 widzów) salę widowiskowo-teatralną, miejsce na część mieszkalną oraz około tysiąc metrów z przeznaczeniem na działalność komercyjną oraz rozrywkową.

Obiekcje do projektu zgłosił jednak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, który w rozmowie z tvnwarszawa.pl przyznał, że zaproponowany budynek "zaburza układ urbanistyczny Ściany Wschodniej".

Natomiast pod koniec 2018 roku "Gazeta Stołeczna" informowała, że kino znów będzie na sprzedaż. Według relacji dzienika Mirosław Głowacki, prezes kieleckiej firmy z branży budowlanej Becher Development, który jest właścicielem budynku, rezygnację z inwestycji w tym miejscu tłumaczył kłopotami finansowymi swojego wspólnika, z którym założył spółkę Relax Centrum.

mp/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 10:36 ~qperNIK

  Kino Praha też zostało wpisane na listę zabytków, dzięki czemu podczas jego wyburzania musiał być obecny konserwator zabytków.

 • koli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 08:00 ~koli

  kina Feminy też nie ma

 • MKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 07:58 ~MKO

  Następna bzdura. Są kible z okresu PRL-u np. w Parku Skaryszewskim. Też zostanie zabytkiem? Jeszcze rozumiem: bryła, ale wnętrze? Kto ma za to płacić?

 • Peregrinus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 22:21 ~Peregrinus  ppol~ppol

  Nie ma już kina Skarpa, bo tam jest apartamentowiec. Nie ma kona Moskwa, bo jest biurowiec. So relax ;)
  saskaaa~saskaaa

  Kina Sawa też juz nie ma ..

  zxc~zxc

  Kino Ochota też zniknęło z mapy.


  Nie ma kina Śląsk, w którym można było oglądać ambitne filmy.

 • wcaleniesentymentalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 22:06 ~wcaleniese…

  i trochę z innej beczki.... nie ma też Cepeli, bo postawią McDonalda @#$%^

 • zxc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 19:21 ~zxc


  ppol~ppol

  Nie ma już kina Skarpa, bo tam jest apartamentowiec. Nie ma kona Moskwa, bo jest biurowiec. So relax ;)
  saskaaa~saskaaa

  Kina Sawa też juz nie ma ..


  Kino Ochota też zniknęło z mapy.

 • saskaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 18:52 ~saskaaa

  ppol~ppol

  Nie ma już kina Skarpa, bo tam jest apartamentowiec. Nie ma kona Moskwa, bo jest biurowiec. So relax ;)

  Kina Sawa też juz nie ma ..

 • Varszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 18:28 ~Varszawiak

  No ja przepraszam, ale jaką ma "wartość historyczną" to szkaradztwo ?! Ja rozumiem jakieś ładne XIX wieczne kamienice, stare dworki itp. ale naprawdę Kino Ralax... W tym miejscu totalnie nie pasuje, szpeci okolicę, a jest to ścisłe centrum stolicy tegol kraju. Z całego budynku to można neon zostawić, dla tych którym przypominają się lata młodości i łezka w oku się kręci..

 • Bywaleccccc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 17:52 ~Bywaleccccc

  Najlepsze były nocne seanse. Jechałem rano po bilety , oczywiście kolejka ogromna , koniki już aktywni i po zakupieniu wracałem do domu , żeby wieczorem znowu jechać na 22.00 obejrzeć film. "Błękitny Grom" , "Blue Welwet" , "Pluton" i wiele innych. Być w Relaxie w tamtych czasach to było coś.

 • kinoman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 17:04 ~kinoman

  ppol~ppol

  Nie ma już kina Skarpa, bo tam jest apartamentowiec. Nie ma kona Moskwa, bo jest biurowiec. So relax ;)

  Feminy też już nie ma bo portugalska biedronka

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »