Informacje

24.01.2017 20:00 Remont kamienicy skończony

Tu urodziła się Skłodowska-Curie. Muzeum noblistki w nowej odsłonie

SERWISY:

Dobiegły końca prace budowlane w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie na Starym Mieście. Placówka znajdująca się kamienicy, w której urodziła się przyszła noblistka, przeszła gruntowny remont. Ekspozycja zostanie otwarta w listopadzie - znajdą się na niej m.in. oryginalne pamiątki i rekonstrukcja laboratorium z XIX wieku.

W budynku przy ul. Freta już przed remontem mieściło się Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, jednak dzieliło ono powierzchnię z lokalem użytkowym i mieszkalnym. Po przebudowie i modernizacji muzeum zajmie wszystkie kondygnacje.

Prace rozpoczęły się w 2015 roku. - To wysiłek wielu ludzi. Prace objęły swoim zakresem budynek od fundamentów po dach. Fundamenty wymagały izolowania, elewacja została odnowiona, poddasze, które nie było użytkowe została zaadaptowane do celów użytkowych – mówił Grzegorz Kapłon, zastępca dyrektora ZGN Śródmieście.

Budynek przyjazny niepełnosprawnym

Dodał, że budynek został wyposażony w nowoczesne urządzenia, które mają zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym oraz w specjalny dźwig, dzięki któremu miejsce będzie przyjazne dla osób niepełnosprawnych.

-  Myślę, że sprostaliśmy wspólnie zadaniu. Nieskromnie powiem, że będziemy się mogli tym chwalić – cieszył się Justyn Kwietniak, przedstawiciela wykonawcy.

Z kolei obecny na konferencji stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki przypomniał, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

- Przez długi czas nasi pracownicy, zwracali uwagę na wszystkie szczegóły projektowe, na to, jak ma wyglądać wnętrze, elewacja, stolarka okienna, żeby to miejsce było, po pierwsze zgodne z oryginałem, ale żeby również pogodzić wymagania inwestorskie, czyli adaptacje obiektu na funkcje nowoczesnego muzeum – zaznaczał i mówił, że według niego udało się zachować charakter i koloryt tego miejsca.

Oryginalne pamiątki, laboratorium, multimedia

Kustosz muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Małgorzata Rosen przypomniała, że to właśnie tutaj urodziła się Skłodowska-Curie. - W tym roku, na 150. rocznicę jej urodzin chcemy otworzyć nową wystawę - powiedziała Rosen.

Zapowiedziała, że w piwnicach kamienicy będą magazyny Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie oraz archiwalia, a na parterze znajdzie się laboratorium i sala wystaw czasowych.

Na klatce schodowej znajdzie się interaktywna instalacja - układ okresowy pierwiastków. - W schodach są wbudowane czujniki, zwiedzający będą aktywowali swoim ruchem układ pierwiastków, który będzie podświetlany na całej klatce schodowej - wyjaśniła Rosen.

Wystawa będzie się składać z siedmiu galerii, na których będą prezentowane zbiory muzeum, m.in. oryginalne pamiątki po rodzinie Skłodowskich, dokumenty z konferencji naukowych, w których uczestniczyła noblistka. W muzeum znajdzie się także laboratorium, w którym będzie można interaktywnie wykonywać doświadczenia chemiczne. Na ekspozycji będzie też sporo multimediów.

W kamienicy znajdzie się także miejsce na salę konferencyjną i bibliotekę Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Na poddaszu będzie sala audiowizualna, mała sala wystawiennicza oraz pokój opracowywania zbiorów.

Rosen podkreśliła, że otwarcie Muzeum planowane jest na 9 listopada tego roku, a nie na 7 listopada w rocznicę urodzin Skłodowskiej-Curie, ponieważ wtedy planowane są uroczystości w muzeum noblistki w Paryżu i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Warszawskiemu muzeum noblistki zależy, na tym, żeby do stolicy przyjechali wszyscy ważni goście.

Tu urodziła się noblistka

Budynek, w którym 150 lat temu urodziła się Skłodowska-Curie, został zbudowany pod koniec XVIII w. W czasie II wojny światowej został zniszczony i odbudowy w latach 50. XX wieku. Ulica Freta należy do historycznie najstarszego obszaru Warszawy, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz do rejestru zabytków.

Skłodowska-Curie (1867-1934) to jedyna kobieta, której przyznano Nagrodę Nobla dwukrotnie. W 1903 r. razem z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 r. nagrodzono ją w dziedzinie chemii za prace nad chemicznymi i fizycznymi właściwościami polonu i radu oraz prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych

kz/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2017 10:15 ~aaaa

  Pamietajmy o tym, ze nasza krajanka, jako jedyna osoba na swiecie otrzymala dwie nagrody Nobla(w dziedzinach naukowych - bo takich, co maja np. drugiego pokojowego, to jest kilka). To ewenement, ktory niepredko sie powtorzy.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 21:10 ~Marek

  Gwoli ścisłości: to jest tzw "Nowe Miasto"
  Zaczyna sie za Barbakanem

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »