Informacje

05.08.2015 09:33 plan uroczystości

Tu spotkasz nowego prezydenta

SERWISY:

Dziś prezydent elekt Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony. Uroczystości zaczną się w Sejmie. Potem przeniosą się do Archikatedry Jana Chrzciciela, Pałacu Prezydenckiego i na plac Piłsudskiego. W niektóre miejsca nowy prezydent może przejść piechotą. Ratusz nie przewiduje większych utrudnień w komunikacji miejskiej ani zamkniętych ulic.

Na godz. 10 rano zaplanowano posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, przed którym Andrzej Duda złoży przysięgę.

Przysięga w Sejmie

Do Sejmu przed godziną 10 przybędzie para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy, a kilka minut później prezydent elekt z żoną Agatą.

Przed Zgromadzeniem Narodowym Duda, w towarzystwie małżonki Agaty, złoży uroczystą przysięgę. Następnie wygłosi orędzie.

Po zaprzysiężeniu, w sejmowym pokoju nr 39 para prezydencka Andrzej i Agata Dudowie spotka się z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Ok. godz. 10.30 w holu głównym Sejmu prezydent Duda pożegna Bronisława Komorowskiego, który opuści budynek parlamentu.

Następnie prezydent Duda złoży kwiaty przed tablicami upamiętniającymi byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Złoży także kwiaty przed tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Ok. godz. 10.40 Duda ma spotkać się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. Po spotkaniu przejdzie do gabinetu prezydenta w korytarzu marszałkowskim w Sejmie. Ok. godz. 11.35 opuści budynek parlamentu.

Msza w archikatedrze

Po uroczystości w Sejmie nowo zaprzysiężony prezydent weźmie udział w mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 11.50 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszy świętej będzie przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a homilię ma wygłosić prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak - poinformował  rzecznik Kurii Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. Udział w niej wezmą również metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Po mszy prezydent w krypcie archikatedry złoży kwiaty na grobie prezydenta Gabriela Narutowicza, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, na grobach prezydenta Ignacego Mościckiego i prymasa Józefa Glempa. Następnie para prezydencka przejdzie do nawy z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego i także tam prezydent złoży kwiaty.

Przekazanie odznak

O godz. 13.30 para prezydencka przejdzie do Zamku Królewskiego, gdzie o godz. 14 odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

Na trasie do Zamku będzie stał szpaler żołnierzy.

Parę prezydencką ma przywitać dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund. Podczas uroczystości zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Dudy.

Na piechotę do Pałacu?

O godz. 15 para prezydencka zostanie uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego. Możliwe, że prezydent trasę z Zamku do Pałacu Prezydenckiego pokona pieszo. W pałacowej kaplicy prezydent złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Przejęcie wojska

O godz. 15.30 na pl. Piłsudskiego prezydent Duda przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Tam zaplanowano również jego wystąpienie. Po ceremonii prezydent w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złoży kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisze się do księgi pamiątkowej.

Po zakończeniu uroczystości złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie prezydent, prawdopodobnie pieszo, wróci do Pałacu Prezydenckiego. Na placu przed pałacem około godz. 16.10 planowane jest kolejne wystąpienie prezydenta Dudy.

Relacje na telebimach

Przed Pałacem Prezydenckim na telebimie będzie można oglądać relację ze wszystkich wydarzeń związanych z zaprzysiężeniem prezydenta. Telebim będzie ustawiony także na placu Zamkowym, na nim będą transmitowane niektóre uroczystości, prawdopodobnie bez zaprzysiężenia w Sejmie.

Możliwe utrudnienia w ruchu, zakaz parkowania

Zarząd Transportu Miejskiego nie przewiduje wprowadzenia zmian w komunikacji miejskiej w związku z uroczystościami. Mimo wszystko takowe mogą się pojawiać "na bieżąco".

- Ze względu na to, że jest to duże wydarzenie, nadzór ruchu będzie obecny w miejscach, gdzie mają trwać uroczystości, ponieważ ulice mogą być zamykane na przykład decyzją Biura Ochrony Rządu lub policji. Wówczas decyzje dotyczące ewentualnych zmian tras będą podejmowane na bieżąco – wyjaśnia Wiktor Paul z zespołu prasowego ZTM.

W związku z uroczystościami, przez cały czwartek z ruchu zostanie wyłączony parking przed Dowództwem Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego. Zakaz parkowania będzie obowiązywał na ul. Królewskiej, wzdłuż Ogrodu Saskiego i na odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście do pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego ( po obu stronach), ul. Krakowskie Przedmieście ( za skwerem Adama Mickiewicza), na odcinku od Kościoła Seminaryjnego do ul. Bednarskiej) oraz na ul. Fredry.

>>>Ramowy plan zaprzysiężenia Andrzeja Dudy<<<

 

jb/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 13:58 ~zet

  Taliban.

 • rychelie77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 12:33 rychelie77

  Spójrzcie drodzy Warszawiacy,
  jak ten faryzeusz mówi cacy,
  jutro nie musicie iść do pracy,
  od Dudy dostaniecie dużo kasy,
  jednak dobrze mieć trochę ułudy,
  fatamorganę i szczęścia od Dudy.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 10:19 ~Xavery

  OC67OC67

  ... pomnik kaczora.Niech nie zapomina ,że mamy wybraną władzę i konserwatora zabytków w stolicy.To nie on będzie władny zmieniać decyzję Prezydent miasta.


  Za to społeczeństwo jak widzę szybko zapomina jak PiS postępuje z opornymi urzędnikami. Za IVRP poseł Mularczyk spędził noc w IPN w poszukiwaniu haków na sędziów Trybunału Konstytucyjnego mających orzekać w sprawie bodajże ustawy lustracyjnej. Na konserwatora zabytków też się znajdzie dowolny hak zgodnie z bolszewicko-pisowską zasadą: dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie.

 • qumqat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 10:19 ~qumqat

  Warszawiak~Warszawiak

  Prezydentem powinien być nadal pan Bronisław Komorowski, on jest najlepszym prezydentem po 89 roku.

  Twoją opinię podziela jedynie 25% Polaków. Uroki demokracji.

 • Jola_Skorosze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 09:48 ~Jola_Skorosze

  To nie jest mój prezydent. To prezydent ciemnogrodu, homofobicznych pajaców i uwstecznionych eurosceptyków. Boję się o los Polski w naszej zjednoczonej i jakże różnorodnej (ad plus) Europie.

 • fredek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 09:25 ~fredek


  OC67OC67

  (...) Niech nie zapomina ,że mamy wybraną władzę i konserwatora zabytków w stolicy.To nie on będzie władny zmieniać decyzję Prezydent miasta.
  realista~realista


  Zmieni i pomnik stanie przed Pałacem > zakład ? :)


  Całe szczęście, że jego władza tu nie sięga.

 • Stary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 08:40 ~Stary

  Dziękuję za informacje. Teraz wiem, których miejsc w Warszawie będę musiał dziś starannie unikać.

 • anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 21:00 ~anty

  To nie będzie jutro koronacji na Wawelu i wystąpienia inauguracyjnego w radiu Maryja? Jestem bardzo zawiedziony.

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 19:28 ~realista

  OC67OC67

  (...) Niech nie zapomina ,że mamy wybraną władzę i konserwatora zabytków w stolicy.To nie on będzie władny zmieniać decyzję Prezydent miasta.


  Zmieni i pomnik stanie przed Pałacem > zakład ? :)

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 18:34 ~warszawiak

  Nie życze sobie ŻADNYCH 'spotkań' z tym panem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »