Informacje

31.05.2011 21:25 symboliczny początek budowy

Tu przeniosą się studenci ASP

SERWISY:

Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęto we wtorek budowę nowego gmachu oraz rozbudowę istniejącego już budynku Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Oddanie nowego budynku do użytku planowane jest na 2013 rok.

Inwestycja ta kosztuje ponad 65 mln złotych; realizowana jest dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Dla naszej szkoły rozpoczęcie tej budowy ma wymiar historyczny - to pierwszy w Warszawie i w wolnej Polsce budynek zaprojektowany i przeznaczony dla szkoły plastycznej - podkreślił podczas wtorkowej uroczystości rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Ksawery Piwocki. Jak zauważył, rozpoczynana inwestycja zapewni sprawne funkcjonowanie i rozwój uczelni, zagwarantuje też odpowiednie warunki lokalowe dla pracy dydaktycznej i nauki.

Wyjdą z piwnicy

W gmachu przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie znajduje się Wydział Rzeźby ASP oraz Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Rozbudowa starego oraz wybudowanie nowego budynku ma sprawić, że zajęcia dydaktyczne dla studentów tych wydziałów nie będą już prowadzone - jak do tej pory - w pomieszczeniach piwnicznych oraz w zaimprowizowanych pracowniach. Przewidziane do realizacji nowe pracownie swoimi gabarytami oraz planowanym wyposażeniem (rampy transportowe, dźwigi) mają pozwolić na realizację nowych prac m.in. rzeźb wielkogabarytowych, pomników, obiektów przestrzennych.

- To bardzo dobry czas dla tej uczelni. Rozpoczynana inwestycja to nie tylko nowe mury, ale przede wszystkim - rozwój kadry, powiększanie potencjału i kapitału ludzkiego w tej szkole - mówił dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w resorcie kultury Wiktor Jędrzejec.

Zabytkowy gmach przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie wzniesiony został w latach 1911-14 według projektu Alfonsa Graviera. Po wojnie budynek został przebudowany - jego fasada została m.in. pozbawiona wykuszy. Obecny projekt przewiduje przywrócenie historycznej fasady zabytkowego gmachu od strony dziedzińca oraz jego nadbudowę o jedną kondygnację. Planowany jest również remont budynku obejmujący wymianę instalacji, renowację ścian i posadzek oraz renowację fasady zewnętrznej.

Połączą stary z nowym

Nowy budynek ASP będzie miał pięć kondygnacji i będzie łączyć się z zabytkowym gmachem na całej wysokości w zachodniej części działki, jak również poprzez hol na parterze. Pomiędzy nowym i starym budynkiem zaprojektowano dziedziniec. Odbywać się będą na nim między innymi wystawy studentów uczelni.

W nowym budynku uczyć się mają studenci Wydziału Rzeźby, Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, tworzonego obecnie Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną oraz Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji. W kompleksie znajdą się aula, sale wykładowe, pracownie i pomieszczenia techniczne.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie jest jedną z siedmiu państwowych uczelni wyższych w Polsce, kształcących w zakresie sztuk pięknych. W roku akademickim 2010/11 studiuje na niej, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, 1320 studentek i studentów, na siedmiu wydziałach: Wydział Malarstwa, Wydział Rzeźby, Wydział Grafiki, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Wydział Architektury Wnętrz, Wydział Wzornictwa, Wydział Sztuki Mediów i Scenografii. (PAP)

pap/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pozor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 08:32 ~pozor

  hexcom: w dupie byłeś gówno widziałeś. Sam jestem po informatyce, ale znam paru studentów ASP, którzy nigdy nie bujali w obłokach, nie ubierają się jak hipsterzy, tylko robią swoje, jak tylko potrafią i bardzo dobrze sobie radzą.

 • grafik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 08:14 ~grafik

  drodzy Greg i hexcom współczuje frustracji, ja i masa moich znajomych to graficy po asp właśnie, wolny zawód, przyzwoita kasa (hexcom: rowerów holendrów moge sobie kupic tyle ile chce bo mnie stac) i satysfakcja z tego co robimy, życzę wam tego samego, pozdrwiam

 • Greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 06:49 ~Greg

  Slogan miejski powinien brzmieć: "Inwestujemy w bezrobotnych". Co by nie powiedzieć, prawie wszystkie kierunki ASP to poczekalnia dla przyszłych bezrobotnych (za wyjątkiem architektury wnętrz i wzornictwa przemysłowego). Miasto powinno inwestować w prestiżowe uczelnie o profilu ekonomicznym i technicznym, a nie produkować za miliony złotych tłumy ekspertów od XVII-wiecznych grafik czy rzeźby antycznej.

 • hexcom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 01:53 ~hexcom

  Studenci ASP Niech zostaną już przy kopaniu tych dołów !! Bo tylko do tego przydaje się ich "praca" ... jak ja ich nie nawiedzę 1!! najbardziej z całej studenckiej społeczności...
  Wiecznie bujający w obłokach , nieszczęśliwy i nieużyteczni żyjący jak warzywa. W uważających się za "awangardę" w tych śmiesznych okulara i holenderkach

 • WK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 01:06 ~WK

  A co z planami stworzenia centrum kultury w gmachu gazpromu na Literackiej na Żoliborzu?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »