Informacje

10.10.2012 14:17 20 lat po śmierci artysty

Tu mieszkał wielki aktor.
Tablica dla Łomnickiego

SERWISY:

Małżonka prezydenta Anna Komorowska odsłoniła w środę w Warszawie tablicę upamiętniającą miejsce, w którym przez wiele lat mieszkał wybitny aktor, reżyser i pedagog Tadeusz Łomnicki. W lutym minęła 20. rocznica śmierci artysty.

Jak powiedziała Anna Komorowska, która zaliczyła siebie go grona wielbicieli talentu Łomnickiego, tablica ta będzie przypomniała wszystkim o wielkim artyście i podtrzyma pamięć o nim.

„W tej kamienicy mieszkał wielki aktor”

Łomnicki przez 26 lat mieszkał na ul. Piwnej 21/23 w Warszawie. Tablicę, która została zamontowana na kamienicy, ufundował Związek Artystów Scen Polskich. Autorem projektu tablicy jest Tomasz Kujawski z ASP w Warszawie. Na tablicy znajduje się napis

zaproponowany przez wdowę do Tadeuszu Łomnickim, Marię Bojarską: „W tej kamienicy w latach 1966-1992 mieszkał wielki aktor i nauczyciel teatru Tadeusz Łomnicki.”  Inicjatorem uczczenia w ten sposób artysty jest aktor Marcin Kwaśny.

Podczas uroczystości prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz przeczytał tekst, który napisał zaraz po śmierci Łomnickiego: Jak większość z nas wiadomość o śmierci Tadeusza Łomnickiego odebrałem z paraliżującym żalem, choć nie byłem jego studentem. Dla mnie osobiście, dla mojej generacji, był niedoścignionym mistrzem, uwielbianym nauczycielem. Był artystą jednym z najważniejszych dla całej polskiej kultury. Był ucieleśnieniem sztuki aktorskiej. Jego kreacje oszałamiały nas - odbieraliśmy je jako odkrycia. Jego role były kompozycjami, które nie naśladowały życia, nie referowały literatury, one były teatrem, sztuką suwerenną. Jak nikt inny w Polsce miał świadomość obecności aktora na scenie. Interesował go człowiek uwięziony w swej formie.

Wielkie  role

Tadeusz Łomnicki urodził się 18 sierpnia 1927 roku w Podhajcach koło Lwowa. Po ukończeniu Gimnazjum Handlowego w Dębicy przyjechał do Krakowa, gdzie pracował w banku i na kolei. Uczył się gry na skrzypcach i podjął pierwsze próby literackie, pisał wiersze i nowele.

W 1945 roku zdał do Studia Teatralnego przy Starym Teatrze w Krakowie, gdzie zadebiutował epizodem w Mężu doskonałym Jerzego Zawieyskiego. W sezonie 1946/47 występował w Teatrze Miejskim w Katowicach, w 1949 przeniósł się do stolicy, gdzie związał się z Teatrem Współczesnym, zaangażowany przez Erwina Axera. We Współczesnym, gdzie zasłynął m.in. wielką rolą Kordiana w sztuce Słowackiego, pozostał do 1974 r.

W latach 60. i 70. Łomnicki zagrał m.in. Orestesa w Ifigenii w Paryżu, Łatkę w Dożywociu Fredry, Edgara w Play Strindberg Friedricha Durrenmatta, Nikitę w Potędze ciemności Lwa Tołstoja. Zagrał w dwóch sztukach Becketta w reżyserii Antoniego Libery. Grał tytułową  rolę w Ostatniej taśmie Krappa (1985, Teatr Studio) oraz w Końcówce (1986, Teatr Studio), gdzie grał Hamma.

Był także założycielem i dyrektorem Teatru na Woli, który rozpoczął swą działalność w 1976 r. Najgłośniejszą sztuką, jaką w Teatrze na Woli wyreżyserował Łomnicki, był dramat Tadeusza Różewicza Do piachu (1979).

Kariera filmowa Łomnickiego rozpoczęła się w latach 50. W 1954 r. zagrał w Piątce z ulicy Barskiej Aleksandra Forda, a rok później uznanie krytyków zyskał rolą w filmie Andrzeja Wajdy Pokolenie. Wystąpił też m.in. w Człowieku z marmuru Andrzeja Wajdy (1976), Kontrakcie (1980) Krzysztofa Zanussiego, Przypadku (1981, premiera - 1987) Krzysztofa Kieślowskiego. W latach 1969-70 był prorektorem warszawskiej PWST, w latach 1970-81 jej rektorem.

Zmarł 22 lutego 1992 roku na deskach Teatru Nowego w Poznaniu, podczas próby do Króla Leara Williama Szekspira.

PAP//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • teatromanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2013 18:42 ~teatromanka

  Najwiekszy polski powojenny aktor. Gdyby byl na przyklad Brytyjczykiem znalby go caly swiat, jak takiego L. Oliviera...

 • Malicious

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2012 06:07 ~Malicious

  a gdzie oburzone, pełne uzasadnień i głębokiej treści wpisy PRAWDZIWYCH RODOWITYCH? Przecież był słoikiem! aaa, chwila.. tego rodzaju stoliczni obywatele nie znają nawet tego nazwiska, więc jak mogą komentować..

 • icoztego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2012 18:20 ~icoztego

  Ja cie.... tu mieszkał. UAU

 • Arturo Ui

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2012 17:03 ~Arturo Ui

  Bardzo dobry był aktor z pana Tadeusza Łomnickego. Brak " Warunków " scenicznych nadrabiał talentem.

 • xxzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2012 16:53 ~xxzz

  Aktor wielki ale z tablicą to przesada.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2012 16:30 ~Anna

  Wczesna żona mieszka przy Rynku, zostawił jej mieszkanie. Ładnie wyglądał w Sejmie !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »