Informacje

06.06.2019 18:47 znaczna część związana z alkoholem i brawurą

Tu dochodzi do utonięć.
Nowe "czarne punkty" w stolicy

SERWISY:


- Sześć nowych "czarnych punktów" wodnych pojawi się w tym roku na Mazowszu - poinformował w czwartek wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk. Tablice staną między innymi przy Wiśle i Jeziorku Kamionkowskim.

Nowe tablice staną w Warszawie na 500. i 501. kilometrze Wisły (znajdują się w okolicach ulic Romantycznej i Sitowie) oraz przy Jeziorku Kamionkowskim w Parku Skaryszewskim, a także na Narwi w Ostrołęce, w Markach przy stawie Kruczek oraz Michalinku (pow. płoński) przy wyrobisku pożwirowym.

Miejsca zostały wytypowane przez wojewódzką i stołeczną komendy policji.

- Chłodzenie się w taką pogodę jest celowe, natomiast trzeba to robić rozsądnie, kąpać się w miejscach, które są do tego przeznaczone, są pod ochroną ratowników czy też funkcjonariuszy, a unikać miejsc, które są nieznane - mówił wicemarszałek województwa Wiesław Raboszuk.

Patrole na dzikich kąpieliskach

Podkomisarz Justyna Stanik-Rybak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podkreśliła, że wybierając miejsca wypoczynku nad wodą należy zwracać szczególną uwagę, czy są strzeżone przez ratownika WOPR.

- Oznaczanie miejsc szczególnie niebezpiecznych poprzez tablice "czarny punkt" wodny jest bardzo ważne, ponieważ jest to informacja, która - być może - wielu osobom da do myślenia i spowoduje uruchomienie wyobraźni, że jest to miejsce, gdzie nie powinno się korzystać z kąpieli - powiedziała Stanik-Rybak.

Dodała, że miejsca dzikich kąpielisk w okresie letnim są patrolowane przez policję. Podkreśliła, że zgodnie z przepisami osoby kapiące się w takich miejscach są upominane, zaś - w zależności od okoliczności - policja podejmuje wobec nich określone kroki.

Alkohol i brawura

Rzecznik komendanta stołecznego policji komisarz Sylwester Marczak w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że znaczna część utonięć jest związana z alkoholem i brawurą. Zaapelował do rodziców, by w czasie letniego wypoczynku nad wodą nie pozostawiali dzieci bez opieki.

Jak poinformował samorząd województwa mazowieckiego, w 2018 roku na Mazowszu doszło do 68 utonięć - zginęło 27 kobiet i 41 mężczyzn.

W związku z dużą liczbą utonięć zbiorniki wodne w całej Polsce będą patrolowane z udziałem łodzi przez prawie 600 specjalnie przeszkolonych policjantów. Z kolei w pobliże zbiorników wodnych będą kierowane dodatkowe patrole piesze, zmotoryzowane i rowerowe, a także konne. Do patrolowania tych miejsc będą także wykorzystywane policyjne śmigłowce. Szymczyk powiedział, że policyjne patrole są wyposażane w tzw. rzutki ratunkowe, których kupiono dotychczas około półtora tysiąca.


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2019 15:07 ~Gość

  Na Jeziorku Kamionkowskim czarny punkt jest od dawna, tylko tablica zardzewiała i wpadła do wody... ot, taka to wiedza.

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2019 14:16 ~qperNIK

  Nieco niekonsekwentnie robią te czarne punkty. Statystyka to czasem zły doradca.
  Taki sam czarny punkt na Wiśle jak w Parku Skaryszewskim?
  Wisła jest bardzo zdradliwa i niebezpieczna niemal w całej swojej długości. Zresztą jak większość rzek. Wędrujące ilaste dno i przemieszczające się prądy o bardzo zróżnicowanym natężeniu. Wisła w całości powinna być objęta zakazem kąpieli. Zwłaszcza dla dzieci. Były przypadki porwań przez wodę i utonięć w miejscach gdzie przez 20 lat była woda po kostki a w ciągu jednej nocy z wody po kostki robiła się kilkumetrowa głębia z silnymi wirami.
  Stawianie na wyrywki czarnych punktów tam gdzie się ktoś utopił jest bez sensu, bo cała rzeka jest równie niebezpieczna. Najwięcej wypadków jest tam gdzie jest łatwiejsze zejście i przychodzi więcej ludzi a nie gdzie rzeczywiście coś się dzieje. To daje mylne wrażenie, że w czarnym punkcie jest niebezpiecznie a gdzie indziej możemy się kąpać bezpiecznie.
  A z drugiej strony Park Skaryszewski. Tam naprawdę jest bezpiecznie. Woda w jeziorkach stoi. Jest tam dużo przypadków utonięć, bo są tam knajpy i w sezonie alkohol leje się strumieniami. Ci co się topią to nagrzani kamikadze o ułańskiej fantazji po wypiciu morza alkoholu.

 • Robaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2019 13:15 ~Robaczek

  benek~benek

  Problemem jest to, że osobówkarze jeżdżą szybciej niż zezwalają na to przepisy i kompletnie nikt tego nie kontroluje. Tylko zautomatyzowany system kontroli prędkości w postaci fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości byłby w stanie zapewnić bezpieczeństwo na drogach.

  Nie zgadzam się z tobą Benek. Uważam, że uprawnienia żeglarskie do jazdy rowerem powinna wydawać pani od kuchennych rewolucji a nie komendant główny. Amen.

 • zakazywacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2019 11:13 ~zakazywacz

  Zakazać tonięcia

 • Dom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2019 07:34 ~Dom

  Na WOPR Czaskoski nie ma ale na parade LGBTQWERTYXYZ pieniądze się znajdą, co tam życie mieszkańców

 • MKTW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2019 00:19 ~MKTW

  benek a co mają czarne punkty kąpielisk do jazdy samochodem??? czytaj ze zrozumieniem a później pisz komentarze

 • benek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2019 22:41 ~benek

  Problemem jest to, że osobówkarze jeżdżą szybciej niż zezwalają na to przepisy i kompletnie nikt tego nie kontroluje. Tylko zautomatyzowany system kontroli prędkości w postaci fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości byłby w stanie zapewnić bezpieczeństwo na drogach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »