Informacje

22.05.2018 21:02 WNIOSEK POLICJI

Trzymali race na Marszu Wolności.
Halicki i Neumann stracą immunitet?

SERWISY:


Warszawska policja skieruje do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetów posłom, którzy podczas Marszu Wolności odpalili race - poinformował we wtorek rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji. Chodzi o Andrzeja Halickiego i Sławomira Neumana z PO.

Sylwester Marczak pytany przez PAP, czy stołeczna policja zajmuje się sprawą parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej, którzy odpalili race w czasie Marszu Wolności, zorganizowanego 12 maja przez PO, Nowoczesną i KOD odpowiedział: "Prowadzone są czynności w związku z użyciem rac w czasie zgromadzenia. W powyższej sprawie będziemy kierować do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu dwóch posłów".

Zbierają materiały

O sprawę rzecznika KSP pytała również reporterka TVN24.

- Mówimy o zgromadzeniu całości materiału, który możemy znaleźć między innymi w mediach, który możemy znaleźć na różnego rodzaju portalach społecznościowych, ale także informacji związanych z przesłuchaniem chociażby policjantów biorących udział w zabezpieczeniu wspomnianego marszu – wyjaśnił Marczak.

Doprecyzował, że czas na skierowanie wniosku o uchylenie immunitetu przyjdzie pod koniec maja lub na początku czerwca. Dodał, że oprócz wykonywanych przez policję czynności ważna jest opinia marszałka Sejmu.

Pytany o parlamentarzystów, stwierdził: "kiedy będziemy już mieli wszystkie czynności wykonane, w momencie, kiedy będziemy mieli już złożony wniosek, wtedy będziemy się wypowiadać już o konkretach".

Jak podał portal tvp.info, chodzi o posłów Platformy Obywatelskiej Andrzeja Halickiego i Sławomira Neumana, którzy mieli podczas Marszu Wolności występować z odpalonymi racami. Halicki na Twitterze opublikował zdjęcie, na którym on i Sławomir Neumann trzymają zapalone race.

 

"Poddam się karze"

- Zrobiłem to świadomie, razem z posłem Neumannem, również, żeby pokazać, że można być normalnym, sympatycznym, zachować warunki bezpieczeństwa, bo przecież nic wokół nie było, spodziewając się, że w przypadku kłopotów będzie chęć ukarania – powiedział TVN24 Halicki.

I zapewnił, że jest gotów poddać się karze. - Na pewno taki mandat zapłacę, żeby udowodnić raz jeszcze: dzisiejsze państwo jest pseudoopresyjne wobec osób, które nie stanowią zagrożenia, na przykład na demonstracjach – kwestia białych róż. I całkowicie pobłażliwe wtedy, kiedy interwencja jest nie tylko potrzebna, ale niezbędna – przekonywał poseł PO.

"Chętnie zapłacę"

- Chętnie zapłacę ten mandat. Procedura jest taka, że musimy wyrazić zgodę, więc w imieniu swoim i Andrzeja Halickiego deklaruję, że zapłacimy te 100 złotych mandatu - zapewnił Neumann w środę, w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

- Pojawiła się też wersja, że zapłacimy stówę na Caritas i być może to załatwi sprawę - ironizował polityk PO, nawiązując do kwietniowych ustaleń władz PiS, zgodnie z którymi ministrowie rządu Beaty Szydło mieli na tę właśnie organizację charytatywną mieli wpłacić pieniądze z przyznanych im comiesięcznych nagród.

Neumann przypomina policji o uczestnikach Marszu Niepodległości Neumann zapewnił, że obaj z Halickim odpalili race w sposób bezpieczny.

- Mieliśmy przygotowaną gaśnicę, wszystko było przygotowane, żeby te patriotyczne biało-czerwone race były bezpieczne dla ludzi - podkreślił. Szef klubu Platformy liczy na to, że policja i szef MSWiA Joachim Brudziński "z taką samą determinacją i zaangażowaniem" będą żądać płacenia mandatów przez wszystkich tych, którzy odpalają race na Marszu Niepodległości 11 listopada.

Marsz wolności

Marsz Wolności odbył się 12 maja w Warszawie. Uczestnicy trzymali flagi UE i Polski, sztandary partyjne, niebieskie balony z napisem "marsz wolności". Mieli transparent z napisem: "ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie... Jarku". Skandowali hasła: "wolność, równość, demokracja" oraz "zjednoczona opozycja".

- Będziemy walczyć o wolność, godność, demokrację, konstytucję, niezawisłość Trybunału Konstytucyjnego, niezawisłość sądów i Polskę w Europie - mówił lider PO Grzegorz Schetyna.

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Stacho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 21:39 ~Stacho

  To kolejne głupie prawo wprowadzone przez PO, które się na nich mści. Podobnie jak penalizacja "mowy nienawiści" (która narusza prawo do wolnej wypowiedzi).

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 19:54 ~Nick

  ojebane~ojebane

  I to jest powód do odebrania immunitetu?!?!?!

  Nie jeden, to tylko kropla w morzu tego co narobili.

 • ojebane

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 18:31 ~ojebane

  I to jest powód do odebrania immunitetu?!?!?!

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 17:55 ~wkurzony

  Trzy lata temu pod rządami PO szedł marsz Niepodległości i kilku młodych ludzi odpaliło z tej okazji race !
  Zostali oni spisani i ukarani mandatem.
  Tak więc posłów z PO należy tak samo ukarać bo prawo jest równe dla każdego.
  Prawidłowa postawa policji i prokuratury.

 • Grzegorz Rokicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 16:13 ~Grzegorz Rokicki

  KAT~KAT

  Z dużej części komentarzy wynika że na Marszu Niepodległości byli sami faszyści. Hmm, trochę tego nie rozumiem, nie popieram faszyzmu ale jestem patriotą i takie marsze dla uczczenia takich rocznic wg mnie muszą się odbywać.
  A jak komuś przeszkadza, nie podoba się to po co tam przychodzić.
  A teraz jest taka nagonka że ten kto brał udział w marszu Niepodległości to od razu jakiś naziol.
  Szczerze to wolę te marsze niż marsze Wolności, równości i inne podobne.
  Ten promuje normalność.

  Mnie byłoby zwyczajnie wstyd, gdybym widząc neofaszystowskie transparenty i łamanie prawa przez tak wielu uczestników tzw. marszu niepodległości, pozostał na tym marszu. Należało opuścić takie zgromadzenie promujące tego typu hasłami transparentów i okrzykami nienormalność (wszak zgodzi się Pan/Pani, że nienawiść do kogokolwiek i jej publiczne okazywanie jest nienormalnością). Marsze Wolności, Parady Równości i tym podobne takiej nienormalności nie promują!

 • witek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 15:32 ~witek

  Może mi ktoś podać skład reprezentacji Polski na mundial w Rosji?

 • asfsdfr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 15:06 ~asfsdfr

  No i co z tego, że dwóch dorosłych mężczyzn trzymało się za race. Bądźmy tolerancyjni!

 • darkimage

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 14:57 ~darkimage


  Warszawiak~Warszawiak

  Posłowie PO popełnili staszną zbrodnię , ponieważ race są zarezerwowane dla "kibiców"na stadionach i "patriotów" na marszach .
  Okazja~Okazja

  Moim skromnym zdaniem posłowie PO trochę się wygłupili. Są aż za bardzo dorośli i chyba wiedzą, w jakim państwie przyszło im żyć. Mogli przewidzieć, że PiSowska policja tylko czeka na taka okazję.

  Rozumiem, że odpowiednio ostro będą traktowani kibice, rasiści i nacjonaliści.

 • wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 14:57 ~wwa

  Towarzysz Neumann niech lepiej uważa, bo jak straci immunitet to jeszcze sobie prokurator przypomni o przychodni lekarskiej :-)

 • Józio Kajwloz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 14:47 ~Józio Kajwloz

  A ta gorliwa policja to co zrobiła z ONR gdy odpalali race i petardy na marszu niepodległości czy też na Jasnej Górze tego to nie widzieli. A tu raptem widzą 2 posłów znamienne że zaraz trzeba uchylić immunitet bo są oni z opozycji. Znaczy to że policja działa na zamówienie polityczne rządzącej partii

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »