Informacje

04.09.2013 06:35 "miało wrócić rok temu"

Trzy razy dłuższa droga. Czemu przejście nie wróciło?

SERWISY:


Lekceważenie pieszych zarzuca budowniczym metra Zielone Mazowsze. Ekolodzy napisali na warszawa@tvn.pl. Zwracają uwagę, że jedno z przejść przy rondzie Daszyńskiego pozostaje zamknięte, choć miało zostać udostępnione pieszym w połowie ubiegłego roku.

Chodzi o zachodni fragment ronda sąsiadujący z budową centralnego odcinka II linii metra. Przejście przez ul. Prostą zostało zamknięte już we wrześniu 2011 roku. Od tego momentu mijają już dwa lata, a piesi muszą nadrabiać drogi, obchodząc rondo.

Trudniej na "jesienne słoty i zimowe mrozy"

"Rzecznik prasowy wykonawców II linii metra zapewniał 2 lata temu, że oddadzą pieszym chodnik w połowie 2012 roku. 14 miesięcy po zapowiadanym terminie nic się nie zmieniło i wszystko wskazuje na to, że kolejne jesienne słoty i zimowe mrozy dodatkowo dadzą się we znaki pieszym" – napisał na warszawa@tvn.pl Marcin Jackowski z Zielonego Mazowsza.

Rzeczywiście, sytuacja do komfortowych nie należy. Piesi muszą poświęcić na spacer przez rondo około sześciu minut. Tyle trwa przejście przez wszystkie zebry i oczekiwanie na zmianę świateł. To ok. trzy razy dłużej, niż gdyby pasy działały.

Zielone Mazowsze przekonuje, że interweniowało również dwa raz u wojewody mazowieckiego w tej sprawie.

Jeszcze w 2011 roku wykonawca prac przekonywał, że teren i ogrodzenie jest niezbędne, bo w tym miejscu ma powstawać czoło stacji. Ale sytuacja miała się zmienić w połowie ubiegłego roku.

Dlaczego więc warszawiacy wciąż muszą chodzić dookoła? Wykonawca tłumaczy się zmianą w harmonogramie prac.

- Zdecydowaliśmy, że podczas przerwy w drążeniu na demontaż tuneli ułożonych wewnątrz stacji Rondo ONZ, wykonamy brakujący po wschodniej stronie stacji element stropu (ten, przez który instalowane były TBM - red.) i wcześniej wykonać wyjścia na przystanki tramwajowe umieszczone na tym stropie - przekonuje Mateusz Witczyński, rzecznik spółki AGP Metro, która buduje centralny odcinek II linii podziemnej kolejki.

- Wykonanie tego przejścia będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac TBM po lewej stronie Wisły - dodaje.

Bez zmiany świateł

Społecznicy przekonywali również, że zielone światło przy ul. Towarowej powinno trwać dłużej.

"Wobec trwającej dyskryminacji i dezinformacji Zielone Mazowsze wystąpiło w styczniu br do wojewody mazowieckiego p. Jacka Kozłowskiego o przeprowadzenie kontroli oraz wydanie nakazu zmiany organizacji ruchu." - zaznacza Jackowski. "Mimo wyczerpującego i przekonującego naświetlenia panu wojewodzie niedopuszczalnych w takim miejscu zagrożeń i utrudnień ruchu pieszych pierwsza reakcja Urzędu Wojewódzkiego nie przyniosła oczekiwanych zmian, więc w lipcu br. wystąpiliśmy o ponowne rozpatrzenie sprawy" - dodaje.

Urzędnicy nie przychylili się jednak do wniosku ekologów. "Program sygnalizacji świetlej zastosowany na Rondzie Daszyńskiego w Warszawie spełnia wymagania formalne zawarte w punkcie 8.2. załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, nie widzę podstaw prawnych do zmiany organizacji ruchu na ww. skrzyżowaniu" - odpisał Piotr Sobucki, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Środowiska.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Byq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 17:22 ~Byq

  Malkontenci od ekoterroryzmu !!! weźcie sobie i powiększcie powyższe zdjęcie. Odrobina spostrzegawczości i po lewej strnie czerwonej linni widnieje przejście dla pieszych tj, pasy (lub zebra). Gratuluję spostrzegawczości.

 • kzielinski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 06:03 ~kzielinski

  Bydło i tak łazi jak mu pasuje nie zważając na nic, więc co za różnica czy to przejście jest czy nie?

 • bydle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 22:32 ~bydle


  worek~worek

  Zielone Mazowsze powinni zlikwidowac. Te pajace tylko sie potrafia krytykowac.
  kok~kok

  Pracujesz tam? Chodzisz w tym miejscu dookoła?
  Ja pracowałem przez pół roku i wiem jakie to było uciążliwe. Zupełnie niepotrzebnie.
  A żeby złamać opornych, którzy i tak próbowali chodzić przy płocie, miasto wysłało straż miejską. Nie po to żeby stali, upominali i pilnowali żeby nikt nie chodził, tylko żeby mandaty wystawiać. :)

  Skończyła się umowa zlecenie albo robota na czarno i wróciłeś na wioskę. Ale przygoda fajna była co?

 • izi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 21:10 ~izi

  Bardzo dobrze, że ktoś podjął w końcu ten temat... Ja czekam jeszcze na oddanie przejścia przy Rondzie ONZ od strony północnej i przejścia/chodnika od strony zachodniej. Ile ten bałagan będzie trwać?

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 20:25 PRZECINAK_149

  Piesi ,to niech przestaną chodzić i/lub przebiegać w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle,bo jak zobaczą tramwaj,to mało się nie pozabijają,aby do niego zdąrzyć, bo to przeciez wieś i tramwaje co kilka godzin jeźdżą !!!!
  Rowerzyści to mają obowiązek przeprowadzać rower po przejściu,a nie na nim przejeźdżać,A POZA TYM PIERWSZEŃSTWO MAJĄ PIESI,A NIE ONI !!

 • konam ze śmiechu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 18:44 ~konam ze śmiechu

  Środowisko~Środowisko

  A Zielone Mazowsze trudni się ekoterroryzmem.
  ale efekt dla środowiska jest pozytywny. ty z kolei trudnisz się pisaniem pierdół po forach. raczej ze szkodą dla środowiska i umysłów ludzkich.

 • polski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 18:33 ~polski

  antygimbus~antygimbus

  tym którzy krytykują Zielone Mazowsze zadam jest proste pytanie: co Wy zrobiliście dla innych, dla społeczeństwa? czy interesuje Was coś więcej niż czub własnego zasmarkanego nochala? mnie nie obchodzi, czy ZM robi to dla kasy, czy nie. Ważne że robią dobrą robotę. Wy nie robicie tego dla kasy, bo w ogóle nic nie robicie dla innych. Tylko tym odtłuszczonym paluchem klepiecie na forach netowych. Obrzydliwe.

  odtłuszczony paluch nie jest obrzydliwy...
  co innego gdyby był otłuszczony...

 • Bob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 17:50 ~Bob

  I jak zawsze musi sie trafić jakiś debil jadący rowerem po pasach i przechodnie, którzy debilowi muszą odskakiwać na bok. Żałośni niektórzy są.

 • Judym

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 16:56 ~Judym

  antygimbus~antygimbus

  tym którzy krytykują Zielone Mazowsze zadam jest proste pytanie: co Wy zrobiliście dla innych, dla społeczeństwa? czy interesuje Was coś więcej niż czub własnego zasmarkanego nochala? mnie nie obchodzi, czy ZM robi to dla kasy, czy nie. Ważne że robią dobrą robotę. Wy nie robicie tego dla kasy, bo w ogóle nic nie robicie dla innych. Tylko tym odtłuszczonym paluchem klepiecie na forach netowych. Obrzydliwe.

  Robienie szumu za kasę nie jest równoznaczne z pracą dla idei za friko.

 • noname

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 16:31 ~noname

  pieszy~pieszy

  To samo na skrzyżowaniach Świętokrzyskiej z:

  - Emilii Plater - brak przejścia po stronie wschodniej, mimo tego że noga budowlańca metra nie stanęła bliżej niź 2m od płotu już od ponad roku

  - Marszałkowskiej - tak samo - teren jakieś 2m od płotu nie jest potrzebny budowlańcom, tam leżą jakieś deski, nie ma prac budowlanych!  deski tez musza gdzies lezec

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »