Informacje

21.11.2013 20:42 radni alarmują

Trzy kroki do Karty Warszawiaka. Zdążą przed podwyżką?

SERWISY:

Radni miasta dowiedzieli się na czwartkowym posiedzeniu, co trzeba będzie zrobić, żeby zdobyć Kartę Warszawiaka, uprawniającą do tańszych przejazdów komunikacją miejską po podwyżce cen biletów. Opozycyjni radni narzekają, że tych informacji nie mają jeszcze mieszkańcy i nadal nie wiadomo, od kiedy będą oni mogli korzystać z karty. Tą prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecała jeszcze przed referendum w sprawie jej odwołania.

Po styczniowej podwyżce bilet miesięczny ma kosztować 110 zł, ale posiadacze Karty Warszawiaka, mają zapłacić za niego 98 zł. Bilety 90-dniowe z Kartą Warszawiaka mają kosztować w przyszłym roku tyle co dziś, tj. 250 zł. Bez karty 30 zł więcej.

Dla kogo karta?

Wiadomo, że Karta Warszawiaka ma mieć formę naklejki - hologramu - umieszczanej na karcie miejskiej i ma obowiązywać w obu strefach biletowych, by mogli z niej korzystać także ci, którzy mieszkają w stolicy, ale do pracy dojeżdżają pod Warszawę.

Zgodnie z podjętą już wcześniej uchwałą rady miasta, karta ma być wydawana osobom, które mieszkają i płacą podatek dochodowy PIT w Warszawie. Miejsce zameldowania, czyli adres w dowodzie osobistym, nie będą brane pod uwagę. Ma to zachęcić do płacenia podatków w stolicy osoby, które tu mieszkają, ale z urzędem skarbowym rozliczają się gdzie indziej. Ich liczbę ratusz szacuje na kilkaset tysięcy.

KARTĘ HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ OBIECAŁA PRZED REFERENDUM W SPRAWIE JEJ ODWOŁANIA, A RADNI PRZYJĘLI UCHWAŁĘ W TEJ SPRAWIE - czytaj więcej.

Jak? Gdzie? Kiedy?

Opozycja pytała ratusz o konkrety: terminy i sposób wyrabiania kart. Warszawskie PiS alarmowało, że nie wiadomo, czy ułatwienie będzie dostępne przed styczniową podwyżką cen biletów.

Na czwartkowej sesji radni poznali procedurę zdobycia karty. Przedstawił je Grzegorz Dziemieszczyk, dyrektor ZTM ds. handlu:

TRZY KROKI DO KARTY WARSZAWIAKA:

Krok 1:

By zdobyć Kartę Warszawiaka, najpierw będziemy musieli wypełnić specjalny formularz.

– Zostały opracowane trzy wzory wniosków. Dla ułatwienia są one oznaczone kolorami i specjalnymi symbolami – powiedział Dziemieszczyk. Do wyboru będą: wniosek dla jednej osoby, dla rodziny oraz dla rodzin z trójką dzieci.

W dokumencie trzeba będzie podać dane osobowe (tylko swoje lub całej rodziny): pesel, adres zamieszkania, numer posiadanej już karty miejskiej oraz dane kontaktowe.

Krok 2:

Kolejny krok to złożenie wniosku. W tym przypadku ma być do wybory kilka możliwości. Dokument będziemy mogli złożyć w dowolnym punkcie obsługi pasażera ZTM lub w wydziale obsługi mieszkańców w dzielnicy. W sumie pasażerowie mają mieć do dyspozycji około 135 stanowisk. Urzędnicy nie wykluczają, że niektóre z nich będą czynne w weekendy.

Formularz będzie można również wysłać tradycyjną pocztą lub wypełnić za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Wspomniana platforma jest w końcowej fazie testów - podał dyrektor ZTM ds. handlu.

- Urzędnik będzie musiał potwierdzić na podstawie złożonego wniosku, czy osoby w nim wskazane zamieszkują teren Warszawy i płaca podatki w stolicy – wyjaśnił dyrektor.

Jak dodał Dziemieszczyk, rozporządzenie określające dokładne terminy rozpatrzenia wniosku jest w ostatniej fazie uzgadniania.

Krok 3:

Na końcu pozostanie nam odbiór hologramu lub nowej karty z naklejonym już symbolem. Miejscem obioru ma być dowolny punkt obsługi pasażera lub dzielnicowy wydział obsługi mieszkańców.

Jak powiedział dyrektor Dziemieszczyk, wydane uprawnienie do Karty Warszawiaka będzie obowiązywać do końca czerwca 2015 roku.

Radni krytykują

- Najistotniejsze jest to, czy karta ruszy od 1 stycznia - komentował Andrzej Golimont, radny SLD. Podkreślił, że nadal nie podano żadnych dat.

Jarosław Krajewski z PiS również krytykował, że mieszkańcy nie mają informacji gdzie i kiedy odbierzemy Kartę Warszawiaka.

Ratusz ma nadzieję, że zdąży

Ratusz informuje, że pierwsza partia zamówionych hologramów jest już w magazynie ZTM. Trwają również szkolenia pracowników, którzy będą pomagać warszawiakom w wyrobieniu karty. Przygotowywane są plakaty promocyjne, a także opracowywana lista najczęściej zadawanych pytań.

Wcześniej rzeczniczka ratusza w rozmowie z tvnwarszawa.pl powiedziała: "Mamy nadzieję, że tych kilka tygodni wystarczy na wprowadzenie Karty Warszawiaka".

 

Centrum Komunikacji Społecznej szykuje też kampanię informacyjną dotyczącą nowej taryfy ZTM, które wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku.

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 21:12 ~mirek

  Nie mieszkam w Warszwie ale tu płacę podatki - więc proszę o zmianę Urzędu Skarbowego na nie warszawski skoro mi karta nie przysługuje.

 • ktos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2013 22:43 ~ktos
  Krzysztof F~Krzysztof F

  Nadal wiadomo,że nic nie wiadomo.
  Miało być tylko dla płacących podatki, a teraz znowu się okazuje że trzeba też mieszkać w granicach administracyjnych Warszawy.

  "Urzędnik będzie musiał potwierdzić na podstawie złożonego wniosku, czy osoby w nim wskazane zamieszkują teren Warszawy i płaca podatki w stolicy – wyjaśnił dyrektor"

  Czy taki urzędnik będzie chodził pod podany adres i sprawdzał kto w nim zamieszkuje, jak oni sobie to wyobrażają?
  Chciałem płacić podatki w Warszawie, a nie w Nowym Dworze do którego się przeprowadziłem 5 lat temu właśnie z Warszawy, ale na pewno nie będę sie teraz specjalnie znow przeprowadzał żeby mieć ulgi pare złotych na komunikacje miejską, tym bardziej, że żona pracuje w NOwym Dworze i sym się zaklimatyzował w szkole na miejscu.
  sss~sss

  jeśli płacisz podatek w w-WIE tzn. e na dzień 31 grudnia zamiewszkujesz w Warszawie
  olek~olek


  podaj podstawę prawną od kiedy to miejsce płacenia podatku świadczy o miejscu zamieszkiwania????????????
  amelmo~amelmo  mój wój mieszka i prowadzi firmę w Lycynowie rozlicza sie w Wyszkowie, to idać tokiem rozumowania urzędnika warszawskiego jest mieszkańcem WYSZKOWA??? Parnoja!! Wysłać wszystkich takich urzędników do lekarza psychiatry!


  "podaj podstawę prawną od kiedy to miejsce płacenia podatku świadczy o miejscu zamieszkiwania????????????"

  Zgodnie z prawem podatkowym RP z pitu nalezy rozliczac sie zgodnie z miejscem zamieszkania (nie zameldowania, czy pracy) wiec jesli ktos robi to zgodnie z prawem i rozlicza sie w Wawie to znaczy ze mieszka na terenie Wawy- czy ogolnie ujmujac mieszka na terenie gminy w ktorej to znajduje sie US w ktorym sie rolicza z podatkow, jesli jest inaczej lamie przepisy prawa podatkowego.

 • MaMa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 11:55 ~MaMa

  A co z osobami rozliczającymi się za pomocą e-deklaracji?
  Ministerstwo Finansów wystawi im zaświadczenie...

 • dżem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 11:00 ~dżem

  "Słoiki" i tak jeżdża po Warszawie samochodami, więc i tak się nic nie dołożą i bilety ich nie interesują

 • kama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2013 15:49 ~kama


  Gosia~Gosia

  (...) po co mamy po raz drugi podawać te same dane, które ZTM już ma?
  pasażer~pasażer


  Zgadza się. Wydanie naklejki powinno odbywać się w prosty sposób: pani w okienku sprawdza bilet w czytniku, system dokonuje weryfikacji w bazie danych urzędu podatkowego, otrzymujemy (lub nie) naklejkę, podpisujemy odbiór, to wszystko > następny klient. Czas obsługi = poniżej minuty - zobaczymy jak to władza wymyśli :)

  nie tak latwo bedzie z ta naklejka, bo faktem jest ze system kopiuje dane z karty ale zapytanie o uprawnienie wysylane jest do chyba urzedu skarbowego i czas oczekiwania to około 5 dni....takze przyznanie naklejki wiaze sie ze zgoda z systemu

 • kolska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2013 15:35 ~kolska


  Gosia~Gosia
  Powinni pobrać tylko numer karty i wziąć sobie potrzebne do ustalenia, gdzie płacimy podatki, ze swojego (mam nadzieję chronionego) zbioru danych osobowych.
  wciaz trzezwy~wciaz trzezwy

  Wątpię, żeby którykolwiek US dał informacje ZTM-owi o podatnikach.


  takie wnioski bedzie mozna skladac w wydzialach obslugi mieszkancow wiec beda to dane zbierane w ogolnowarszawskiej bazie danych

 • warsaw by night

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2013 13:12 ~warsaw by night

  Marttino~Marttino

  Czegoś tu nie rozumiem...Namawia się do płacenia podatków w Warszawie, również tych, którzy do pracy do naszego miasta dojeżdżają, obiecując zniżkę na bilet. Dlaczego więc promuje się rozliczanie PIT w Stolicy tych osób, które tu mieszkają a pracują poza miastem?? Przecież jest to zaprzeczenie ideii powstania Karty Warszawiaka. Zgodnie z nią powinni rozliczać się tam, gdzie pracują, a nie tam, gdzie mieszkają.


  raczej tam gdzie płaca podatek, a to czy pracujesz w wawie czy w Pcimiu Dolnym nie ma znaczenia.
  Chyba twoja pokretna logika nikogo nie przekonala niestety. Próbuj dalej.

 • Rafi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2013 12:10 ~Rafi

  Jak zwykle wszystko dla osob "mieszkających" od poniedziałku do piątku w Warszawie i którzy rozliczają sie w US WARSZAWA ,Pani Prezydent a może czas pomysleć o tych którzy codziennie dojeżdzają do pracy z ŁODZI , SKIERNIEWIC , ŻYRARDOWA , GRODZISKA MAZOWIECKIEGO , SOCHACZEWA , ŁOWICZA , KUTNA , i wielu innych miast których nie jestem nawet w stanie wymienić czy Pani Prezydent ma pojęcie ile osób codziennie dojeżdza do prayc do Warszawy płaci chorondalne pieniądźe spółką kolejowym na dojazd do Warszawy oprócz tego oczywiście wykupienie i doładowanie karty miejskiej może warto pomyśleć o tych ludziach ich jest zdecydowanie więcej niż popularnych słoików.Ale oczywiście Pani Prezydent ma tych ludzi delikatnie mówiąc w "poważaniu" gratulujemy ale czas Pani w Warszawie i tak jest policzony.

 • amelmo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2013 11:51 ~amelmo  Krzysztof F~Krzysztof F

  Nadal wiadomo,że nic nie wiadomo.
  Miało być tylko dla płacących podatki, a teraz znowu się okazuje że trzeba też mieszkać w granicach administracyjnych Warszawy.

  "Urzędnik będzie musiał potwierdzić na podstawie złożonego wniosku, czy osoby w nim wskazane zamieszkują teren Warszawy i płaca podatki w stolicy – wyjaśnił dyrektor"

  Czy taki urzędnik będzie chodził pod podany adres i sprawdzał kto w nim zamieszkuje, jak oni sobie to wyobrażają?
  Chciałem płacić podatki w Warszawie, a nie w Nowym Dworze do którego się przeprowadziłem 5 lat temu właśnie z Warszawy, ale na pewno nie będę sie teraz specjalnie znow przeprowadzał żeby mieć ulgi pare złotych na komunikacje miejską, tym bardziej, że żona pracuje w NOwym Dworze i sym się zaklimatyzował w szkole na miejscu.
  sss~sss

  jeśli płacisz podatek w w-WIE tzn. e na dzień 31 grudnia zamiewszkujesz w Warszawie
  olek~olek


  podaj podstawę prawną od kiedy to miejsce płacenia podatku świadczy o miejscu zamieszkiwania????????????  mój wój mieszka i prowadzi firmę w Lycynowie rozlicza sie w Wyszkowie, to idać tokiem rozumowania urzędnika warszawskiego jest mieszkańcem WYSZKOWA??? Parnoja!! Wysłać wszystkich takich urzędników do lekarza psychiatry!

 • krzychu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2013 10:13 ~krzychu

  Wolność, równość, braterstwo ale niech bandyty (nie warszawioki) płacą więcej a co.....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »