Informacje

12.08.2011 07:29 samochody na objazdy

Trzy dni bez "Radosława".
Zmieni się w "pół-turbinę"

SERWISY:

 

W piątek wieczorem drogowcy zamykają na trzy dni rondo Zgrupowania AK "Radosław". Mają na nim położyć nawierzchnię i zmienić organizację ruchu. Nowa będzie odbowiązywać od wtorku.

- To będzie duża operacja - informuje Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. - W celu ograniczenia ruchu w rejonie ronda zostanie umieszczonych 50 tablic informacyjnych. Pozwoli to skierować ruch na objazd już w znacznej odległości od zamkniętego skrzyżowania - dodaje Agnieszka Kłąb, rzecznik ratusza.

"Unikać mostu Gdańskiego"

Zacznie się w piątek ok. godz. 22 – zakończy we wtorek nad ranem. Drogowcy celowo wybrali długi sierpniowy weekend, bo liczą, że na ulicach będzie mniej kierowców. Ale zamknięcie dla ruchu ronda Zgrupowania "Radosław" to i tak spore utrudnienie. A urzędnicy radzą omijać okolice prac.

- Bezpośredni objazd będzie prowadził ulicami Stawki i Gen. Andersa. Przy przejeździe przez Wisłę w kierunku zachodnim należy unikać mostu Gdańskiego – radzi Agnieszka Kłąb, rzecznik ratusza. Kierowcy jadący al. Jana Pawła II w kierunku Żoliborza będą mogli też skręcić w lewo w Stawki, póżniej w Okopową i Powązkowską.

Urzędnicy sugerują z kolei kierowcom jadącym ze wschodu objazd al. Armii Krajowej. Stamtąd skręt w kierunku centrum na Wisłostradę, ulicę Słowackiego czy Powązkowską.

Dojazd do Arkadii

Jeżeli zabrniemy na ulicę Słomińskiego z mostu Gdańskiego, to możemy z niej zjechać ul. Międzyparkową, a następnie Bonifraterską. Ulicą Słomińskiego najlepiej będzie dojechać także do otwartej w weekend Arkadii. Do centrum handlowego dotrzemy również jadąc al. Jana Pawła II z północy. Tuż przed zamkniętym rondem trzeba będzie skręcić w prawo i na mini-rondzie podjechać w kierunku Arkadii. Centrum będzie jednak nieczynne w poniedziałek - dzień świąteczny. - 15 sierpnia Arkadia będzie nieczynna z wyjątkiem kina oraz wybranych restauracji - przypomina Natalia Modzelewska z biura prasowego CH.

Na czas prac trasy zmienią autobusy - dokładnie siedem linii. Większość będzie korzystała z dróg dojazdowych i wyjazdowych do Arkadii.

SPRAWDŹ JAK POJADĄ AUTOBUSY

Ruch tramwajowy ma się odbywać normalnie, z ewentualnymi przerwami. - Może być wstrzymywany w momencie przejazdu wywrotki wysypującej gorący asfalt do maszyny go układającej oraz w momencie układania warstw bitumicznych przylegających bezpośrednio do torowiska - mówi Adam Sobieraj.

Będzie "pół-turbina"

Frezowanie nawierzchni ronda to jedno, ale Zakład Remontów i Konserwacji Dróg zmieni również organizację ruchu. Nowa zacznie obowiązywać po remoncie. - To ma być raczej rondo pół-turbinowe. Zmieniony będzie układ w środku ronda. Ale nie będzie tak, jak w turbinie: jeden pas, jeden kierunek - zaznacza Sobieraj.

Na nowym "Radosławie" kierowcy będą mieli dodatkowe możliwości. Pojechać prosto będzie można np. z prawego pasa ul. Słomińskiego i Okopowej, a skręcić w prawo m.in. z środkowego pasa jadąc al. Jana Pawła II, zarówno od strony Żoliborza, jak i Śródmieścia. – W niektórych miejscach będzie też wysepka oddzielająca, żeby kierowcy jadący prawym pasem nie mogli jechać prosto, tylko musieli skręcić - tłumaczy rzecznik ZDM. Wysepki mają stanąć na drodze tych, którzy wjadą na rondo prawym pasem al. Jana Pawła II.

Urzędnicy liczą, że nowa organizacja ruchu poprawi, w pierwszym etapie, przepustowość na rondzie. - Należy oczekiwać, że w dłuższym horyzoncie czasowym poprawione bezpieczeństwo i warunki ruchu na rondzie wygenerują dodatkowe obciążenie na jego wlotach - mówi Janusz Galas, miejski inżynier ruchu.

fot. urząd miastafot. urząd miasta fot. urząd miasta
>

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2011 16:43 ~nick

  Zamiast przebudowywać ronda w pierwszej kolejności powinni się wziąć za poprawę szkolenia nowych kierowców. Warszawiacy nie potrafią jeździć po rondach - przykład: setki debili jeżdżących po rondach na Ursynowie. 70% kierowców skręca w lewo po prawym pasie.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 14:39 ~abc

  Rondo przed przebudową można było łatwo pokonać jak się tylko trochę pomyślało.
  Wystarczyło jadąc od razu w prawo ustawić się na skrajnie prawym pasie. Jadąc na wprost lub w lewo ustawić się na skrajnie lewym pasie. Wtedy ma się pierwszeństwo do samego zjazdu z ronda. To rondo było przysłowiowym batem na tych co to objeżdzają całe rondo skrajnie prawym pasem. Nie raz widziałem w Wa-wie jak ktoś robił kółko skrajnie prawym pasem na innych skrzyżowaniach okrężnych.

 • przyjezdny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 13:05 ~przyjezdny

  zgadza się! wielu kierowców jeździło po tym rondzie źle, i to na dodatek warszawiacy! co to się będzie działo teraz!

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 09:01 ~Paweł

  Przecież większość kierowców nie potrafiła poruszać się poprawnie po dotychczasowej organizacji - co to będzie teraz ? Nic tylko jeździć z prawym bokiem do remontu na koszt idioty, który będzie chciał okrążać rondo z prawego.

 • int

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 23:00 ~int

  Ronda są super! Ale jednopasowe. W Warszawie niestety o tym nie wiedzą i jak jest rondo to musi mieć dwa lub więcej pasów, a przez środek tramwaj, co powoduje totalny chaos.
  Ronda turbinowe -- super, upraszaczają. Małe ronda na osiedlach -- ekstra. Ale po co jakieś pokraczne pomysły w stylu planowane rondo na JP2/Grzybowska?

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 22:57 ~kok

  Powinna być zwykła turbina a nie jakieś dziwne twory. Wtedy byłoby prościej.

 • Rymas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 21:44 ~Rymas

  a mi się podobała dotychczasowa organizacja. Była bajecznie jasna i klarowna. Zjazd ze skrzyżowania ma pierwszeństwo. Jak ktoś chciał się prawym pasem przeciskać w lewo i łamać przepisy, to miał ustąpić pierwszeństwa tym co ustawili się na odpowiednim pasie przed skrzyżowaniem. Teraz dopiero będzie eldorado. Według planu są przerywane linie pozwalające na łamanie przypisanych kierunków jazdy dla poszczególnych pasów.

 • joł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 18:59 ~joł

  Doskonały pomysł na nowe ronda 2 pasmowe w miastach i miejscowościach:

  z prawego pasa tylko skręt w prawo
  z lewego jazda na wprost, w lewo i zawracanie. Proste.

  Co to da? Jadąc lewym pasem i skręcając w prawo trzeba ustąpić pierwszeństwa temu jadącemu prawym choćby nawet jechał w lewo lub zawracał.

  Z prawego pasa tylko w prawo i spokój.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 17:05 ~hehe

  Na tym rondzie non stop sa wypadki i jeszcze do tego pelno tzw naganiaczy co wala ludzi na stluczke i dlatego prawie nigdy nie zobaczy sie tam L-ki

 • Serwerro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 13:58 Serwerro

  90% ludzi tutaj pewno nawet nie wie ze przed rondem masz znaki ktore mowia na ktorym pasie sie ustawić, ze z lewego pasa nie mozesz zjechac w prawo na pierwszym zjezdzie, bo ze niby linie na ulicy zobaczyli i maja pierwszenstwo. i takim manewrem blokują całe skrzyzowanie. no i na takich zdolniachów jest szykowana ta zmiana, może troche poprawi płynność, ale czuję ze i tak dalej znajdą się zdolniachy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »