Informacje

25.01.2018 19:13 Otworzyli koperty w przetargu

Trzech chętnych do budowy spalarni. Oferta Chińczyków najtańsza

SERWISY:


Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania otworzyło koperty z ofertami na budowę spalarni na Targówku. Wpłynęły trzy propozycje. Nawet najtańsza - za nieco ponad miliard złotych - przewyższa kwotę, jaką na przedsięwzięcie planowało wydać miasto.


Najdroższą ofertę w przetargu złożyło konsorcjum firm Astaldi i TM.E., które zaproponowało ponad 2,1 miliarda złotych. Nieco tańszą, opiewającą na ponad 1,7 miliarda, zaoferowało konsorcjum spółek CNIM, CNIM Poznań i PORR. Najmniej za budowę chce firma Shanghai Electric Power Construction Co, która zaproponowała nieco ponad 1,04 miliarda złotych.

Każda z propozycji przekracza budżet, jaki na inwestycję planowało wydać miasto, czyli niecały miliard (a dokładnie 999 559 430,60 złotych brutto).

Trzy lata na budowę i uruchomienie

Teraz - po otwarciu kopert - rozpocznie się etap oceny każdej z nich. Pod uwagę, oprócz ceny, brany będzie też między innymi okres gwarancji na urządzenia i montaż technologiczny, a także moc elektryczna instalacji.

Pracownicy MPO w komunikacie prasowym podkreślają, że instalacja ma powstać "z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technologii". "Tym samym każda z ofert musi spełnić m.in. wymóg rygorystycznych parametrów emisji, niższych od wymaganych prawem norm" - precyzują.

Zgodnie z planem rozbudowana spalarnia ma zacząć działać w terminie 36 miesięcy od wejścia ekipy na plac budowy.

Ponad 300 tysięcy odpadów śmieci

"Rocznie obiekt będzie mógł przekształcać w prąd i ciepło ponad 305 tysięcy ton zmieszanych odpadów komunalnych i wytwarzać energię odpowiadającą zapotrzebowaniu kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych" - czytamy w komunikacie MPO.

"Odpady dostarczane do instalacji mają być wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku. Panujące tam podciśnienie ma uniemożliwić wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu, a najnowsze technologie wykorzystane w procesie oczyszczania spalin mają pozwolić na uzyskanie znacznie lepszych parametrów od obecnie wymaganych prawem, rygorystycznych norm" - sprecyzowano.

Ponadto zakład ma być wyposażony w zielone dachy, które po pierwsze - mają wspomóc retencję wód opadowych, a po drugie - uatrakcyjnić wygląd placówki. "Po zmroku dadzą efekt iluminacji" - podkreśla MPO.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, spalarnia powstanie w ramach przebudowy istniejącego już obiektu u zbiegu Zabranieckiej i Gwarków.

Opóźniona inwestycja

Ważna i oczekiwana inwestycja ma spore opóźnienie. Przetarg, którego efekty właśnie zaprezentowano, miał zostać ogłoszony w grudniu 2016 roku, co przesunęło się na maj 2017. Podobnie było z datą zamknięcia przetargu - określoną wstępnie na sierpień, potem na listopad i grudzień.

- Dokumentacja, w odróżnieniu od innych postępowań tego typu, jest bardzo obszerna. Załączony jest projekt budowlany dla całego zakładu, a także dokumenty, które nazywamy wytycznymi do projektowania. Są bardzo szczegółowe, analiza zajmuje wykonawcom dużo czasu - tłumaczył nam w listopadzie Piotr Karczewski z MPO.

Pytany, na kiedy planowane jest dziś otwarcie spalarni, nie potrafił udzielić odpowiedzi. Początkowo zakładano, że mógłby to być 2019 rok, co na tę chwilę nie wchodzi już w grę.

Oprócz problemu z dotrzymaniem terminów spalarnia ma drugi - z finansowaniem. MPO uzyskało 560 milionów kredytu od Europejskiego Bank Inwestycyjnego. Reszta pieniędzy pochodzić miała z funduszy unijnych. Ich przyznanie wstrzymała jednak decyzja wojewody mazowieckiego, który uchylił wojewódzki plan zagospodarowania odpadów. Czytaj o konsekwencjach tej decyzji

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • observer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 21:38 ~observer

  Sebus~Sebus

  eee nic strasznego. Bo to Targówek Fabryczny.


  Przy obecnych eko normach UE to nic strasznego gdziekolwiek by nie budowali. Starszego typu, mniej nowoczesna spalarnia stoi praktycznie w centrum Wiednia i nikomu nie przeszkadza

 • Sebus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 18:07 ~Sebus

  eee nic strasznego. Bo to Targówek Fabryczny.

 • peter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 17:06 ~peter

  Dla niezorientowanych albo myślących że jak wrzucą śmieci do kosza to śmieci same znikają kilka informacji jak to wygląda w innych krajach:
  "Tylko we Francji działa 128 dużych zakładów termicznej utylizacji odpadów. W Niemczech jest ich 66, a w malutkiej Szwajcarii 30. Łącznie w Europie działa ponad 400 spalarni odpadów komunalnych, które odpowiadają za utylizację blisko 25 proc. odpadów. W Skandynawii spaleniu poddawanych jest ponad 50 proc. odpadów."

 • Karl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 14:09 ~Karl

  Co za idiotyczne komentarze niektórych... Wiecie kto nie buduje spalarni? Ci którzy już je mają. Spalarnie są niezbędnym elementem żeby pozbyć się śmieci które codziennie wywalacie. Tak samo ważnym i niezbędnym jak segregowanie śmieci ale nie wszystko da się odzyskać

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 11:48 ~adam

  nie~nie

  Nie zgadzam sie na budowe spalarni ! Jestem mieszakncem osieda wino i za matr placilem bardzo duzo ! Nie mam zamiaru wdychac smrodu !


  TRZEBA BYŁO ZAPŁACIĆ ZNACZNIE MNIEJ I MIESZKAĆ POD WARSZAWA...
  A PRZEPRASZAM... SŁOIK MUSI MIESZKAĆ W WARSZAWIE..

 • nie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 11:20 ~nie

  Nie zgadzam sie na budowe spalarni ! Jestem mieszakncem osieda wino i za matr placilem bardzo duzo ! Nie mam zamiaru wdychac smrodu !

 • asasasa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 11:16 ~asasasa

  budowlaniec~budowlaniec

  Chińczycy już chyba próbowali nam autostradę budować.....ale jakoś im nie wyszło.


  niestety to nasza administracja ich wykończyła.... przez kilka miesięcy nie płaciliśmy im bo "nie taka faktura, kropka nie w tym miejscu, Pani Halinka od 40 lat księguje tak i nie wie jak to zrobić inaczej, Pani Wladzia nie wie jak to wpisać do systemu, komisja 30 dni debatuje jak powinna wyglądać FV, czy ma być załącznik czy nie, itp itd" stracili płynność finansową i nie mieli szans dalej budować

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 10:39 ~piotr

  stefan~stefan

  uhuhuuu widzę targówek zyskuje na wartości. Mieszkańcy klaszczą


  ZAWŁASZCZA SŁOIKI Z OSIEDLA WILNO..
  "LUKSUS" TAM MIESZKAĆ..

 • dfgd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 10:14 ~dfgd

  Wybiorą najtańszych chinoli, odwalą lipę, zbankrutują a inwestycja się przeciągnie!

 • Łapówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 09:48 ~Łapówka

  "otworzyli koperty w przetargu" -oj na pewno:D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »