Informacje

25.01.2018 19:13 Otworzyli koperty w przetargu

Trzech chętnych do budowy spalarni. Oferta Chińczyków najtańsza

SERWISY:


Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania otworzyło koperty z ofertami na budowę spalarni na Targówku. Wpłynęły trzy propozycje. Nawet najtańsza - za nieco ponad miliard złotych - przewyższa kwotę, jaką na przedsięwzięcie planowało wydać miasto.


Najdroższą ofertę w przetargu złożyło konsorcjum firm Astaldi i TM.E., które zaproponowało ponad 2,1 miliarda złotych. Nieco tańszą, opiewającą na ponad 1,7 miliarda, zaoferowało konsorcjum spółek CNIM, CNIM Poznań i PORR. Najmniej za budowę chce firma Shanghai Electric Power Construction Co, która zaproponowała nieco ponad 1,04 miliarda złotych.

Każda z propozycji przekracza budżet, jaki na inwestycję planowało wydać miasto, czyli niecały miliard (a dokładnie 999 559 430,60 złotych brutto).

Trzy lata na budowę i uruchomienie

Teraz - po otwarciu kopert - rozpocznie się etap oceny każdej z nich. Pod uwagę, oprócz ceny, brany będzie też między innymi okres gwarancji na urządzenia i montaż technologiczny, a także moc elektryczna instalacji.

Pracownicy MPO w komunikacie prasowym podkreślają, że instalacja ma powstać "z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technologii". "Tym samym każda z ofert musi spełnić m.in. wymóg rygorystycznych parametrów emisji, niższych od wymaganych prawem norm" - precyzują.

Zgodnie z planem rozbudowana spalarnia ma zacząć działać w terminie 36 miesięcy od wejścia ekipy na plac budowy.

Ponad 300 tysięcy odpadów śmieci

"Rocznie obiekt będzie mógł przekształcać w prąd i ciepło ponad 305 tysięcy ton zmieszanych odpadów komunalnych i wytwarzać energię odpowiadającą zapotrzebowaniu kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych" - czytamy w komunikacie MPO.

"Odpady dostarczane do instalacji mają być wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku. Panujące tam podciśnienie ma uniemożliwić wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu, a najnowsze technologie wykorzystane w procesie oczyszczania spalin mają pozwolić na uzyskanie znacznie lepszych parametrów od obecnie wymaganych prawem, rygorystycznych norm" - sprecyzowano.

Ponadto zakład ma być wyposażony w zielone dachy, które po pierwsze - mają wspomóc retencję wód opadowych, a po drugie - uatrakcyjnić wygląd placówki. "Po zmroku dadzą efekt iluminacji" - podkreśla MPO.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, spalarnia powstanie w ramach przebudowy istniejącego już obiektu u zbiegu Zabranieckiej i Gwarków.

Opóźniona inwestycja

Ważna i oczekiwana inwestycja ma spore opóźnienie. Przetarg, którego efekty właśnie zaprezentowano, miał zostać ogłoszony w grudniu 2016 roku, co przesunęło się na maj 2017. Podobnie było z datą zamknięcia przetargu - określoną wstępnie na sierpień, potem na listopad i grudzień.

- Dokumentacja, w odróżnieniu od innych postępowań tego typu, jest bardzo obszerna. Załączony jest projekt budowlany dla całego zakładu, a także dokumenty, które nazywamy wytycznymi do projektowania. Są bardzo szczegółowe, analiza zajmuje wykonawcom dużo czasu - tłumaczył nam w listopadzie Piotr Karczewski z MPO.

Pytany, na kiedy planowane jest dziś otwarcie spalarni, nie potrafił udzielić odpowiedzi. Początkowo zakładano, że mógłby to być 2019 rok, co na tę chwilę nie wchodzi już w grę.

Oprócz problemu z dotrzymaniem terminów spalarnia ma drugi - z finansowaniem. MPO uzyskało 560 milionów kredytu od Europejskiego Bank Inwestycyjnego. Reszta pieniędzy pochodzić miała z funduszy unijnych. Ich przyznanie wstrzymała jednak decyzja wojewody mazowieckiego, który uchylił wojewódzki plan zagospodarowania odpadów. Czytaj o konsekwencjach tej decyzji

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »