Informacje

31.03.2013 10:20 kardynał Nycz odprawił mszę rezurekcyjną

"Trzeba strzec ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci"

Trzeba strzec godności człowieka i ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, jako największej wartości - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas niedzielnej mszy rezurekcyjnej, którą odprawił w warszawskim kościele Zesłania Ducha Świętego.

- Wiemy, jakimi krokami przychodzi także do nas dyskusja o dopuszczalności eutanazji. Bądźmy stróżami ludzkiego życia - apelował kard. Nycz. Dodał, że kolejną wartością, której trzeba strzec jest rodzina - związek nierozerwalny mężczyzny i kobiety. - Niestety, jesteśmy bardzo często świadkami różnych niebezpieczeństw i różnych objawów braku troski o rodzinę - podkreślił.

"Chrześcijanin potrafi bronić wartości życia"

- Przeczytałem z niepokojem i smutkiem w przedświątecznych gazetach informację, że próbuje się i przygotowuje się szkolenie tzw. recenzentów podręczników szkolnych dla dzieci i młodzieży, pod kątem tego, czy te podręczniki - nie daj Boże - nie preferują jednego modelu małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety. Czy dopuszczają inne możliwości. A jaki inny model mają preferować? - pytał

metropolita warszawski.

Kard. Nycz podkreślił, że chrześcijanin z dobrze ukształtowanym sumieniem potrafi bronić wartości życia i rodziny. - Pod warunkiem, że nikt mu nie będzie tłamsił tego sumienia, że nikt nie będzie od niego wymagał wtedy, kiedy działa w życiu publicznym, żeby działał pod jakiś przyjęty z zewnątrz porządek, czy dyscyplinę głosowania w sprawach moralnych, w sprawach wartości - powiedział hierarcha.

Nie przywiązujmy się do rzeczy materialnych

Metropolita warszawski ocenił, że papież Franciszek idzie w kierunku Kościoła, który wielką wagę przywiązuje do ubóstwa, przede wszystkim duchowego. - Wprost powiedział: chcę Kościoła ubogiego i dla ubogich. Czy to znaczy, że papież wypisze z Kościoła ludzi zamożnych? Czy to znaczy, jak niektórzy myślą, że papież będzie pozbywał się tych wszystkich zabytków i dzieł dwóch tysięcy lat Watykanu? Nie, papież doskonale rozumie istotę ubóstwa chrześcijańskiego, tego o którym mówi Jezus: błogosławieni ubodzy w duchu. Istota tego ubóstwa polega na tym, jakie ma człowiek ręce, czy one się nie kleją zbytnio do rzeczy materialnych, do których się przywiązuje - podkreślił kard. Nycz.

Przypomniał, że ks. prof. Józef Tischner mawiał, że ubogim jest milioner, który nie przywiązuje się do tego co ma i potrafi się dzielić, a nie żebrak, który żyje w nieustanym pragnieniu posiadania rzeczy materialnych. Kard. Nycz zaznaczył jednocześnie, że Kościół musi pamiętać o ludziach biednych i potrzebujących musi być miłosierny.

Od czasów apostolskich

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. Symbolicznym tego wyrazem jest świętowanie przez chrześcijan niedzieli jako Dies Dominica (Dzień Pański), co uwydatnia słowiańska nazwa niedzieli jako Woskriesienije (Zmartwychwstanie).

Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca) i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak: Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i inne.

Z oktawą Wielkanocy związane są różnorodne zwyczaje świąteczne, m.in.: Dyngus.

PAP/ss/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kaiz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2013 08:15 ~kaiz

  hola hola. eutanazja jest wbrew boga a stuczne podtrzymwanie życia nie? bóg chciał zabrać józia do siebie, a wy go myk pod respirator i będzie tak leżał przez 2 lata. to nie jest wbrew woli jego?
  łatwo wami manipulować ludzie.

 • antybełkotnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 19:31 ~antybełkotnik

  Eutanazja to nie mordowanie ludzi. Są takie choroby, przy których wydłużanie życia w cierpieniu jest po prostu nieludzkie. Nie chodzi tu o niczyją wygodę,po prostu odmowa eutanazji w pewnych sytuacjach jest skrajnym okrucieństwem. Nikt nie musi tego rozumieć, najlepiej żeby nikt nie miał takich doświadczeń.
  Z innej strony człowiek powinien mieć możliwość decydowania o sobie w takich sytuacjach.
  Nie mówię tu o uśmiercaniu babci bo ktoś chce brać jej emeryturę,bo to patologia, ale np. o eutanazji człowieka ze złośliwą postacią stawrdnienia rozsianego, który nie może żyć samodzielnie, a każda chwila życia to niewyobrażalny ból.Leki tu nie pomagają, a Polska leczy SM tylko w początkowej fazie i to do 40. roku życia.


  Co do aborcji sprawa jest oczywista. Politykom wydaje się że mamy kompromis, a kto ma się wyskrobać i tak się skrobie. Zakłamane pańśtwo udaje że tego nie widzi, bo doskonalke wie, że zakaz aborcji w połączeniu ze ściganiem za jej wykonywanie równa się więcej dzieci w beczkach po kiszonce i koszach na śmieci.

  Kościół w Polsce chce rządzić, decydować w sprawach do których w ogóle nie powinien się mieszać. Trzeba pomagać ludziom w ciężkich sytuacjach życiowych a nie powtarzać bełktotliwe slogany

 • olala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 18:35 ~olala

  shrap shrap~shrap shrap

  nauczyciel bez dzieci (a bez żony to już w ogóle) jest przez społeczeństwo stygmatyzowany- to jest Polska. Od razu impotent albo gej.

  Ksiądz lubiący młodych chłopców nikogo nie dziwi i przymyka się na to oko. Ksiądz chlający na umór jest "tylko człowiekiem".

  Ta religia to czysta obłuda

  Eutanazja w pewnych stanach powinna być dopuszczalna, o aborcji nie wspominając. To nie cywilizacja śmierci- to zdrowy rozsądzek.

  zdrowy rozsądek podpowiada ci mordowanie ludzi dla własnej wygody?
  to szkoda że ciebie matka nie wyskrobała,
  biedna wstydzi się teraz że urodziła taki psi pomiot

 • olala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 18:33 ~olala

  ciemnogród wsteczny~ciemnogród wsteczny

  uczy, ale nie o rodzinie. Bo co osoba która jej nie ma wie o rodzinie?

  Xięnża nie mają żadnego prawa wypowiadać się w tych kwestiach.

  Co do ingerencji w życie, uważam że trzeba zamknąć oddziały onkologiczne czy zakaźne w szpitalach. Przedłużanie życia to też zabawa w Pana Boga.

  P.S. rozumiem że śmierć na wojnie jest naturalna i biologiczna...

  Że też cię matka nie wyskrobała, to błąd nie do wybaczenia

 • shrap shrap

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 14:33 ~shrap shrap

  nauczyciel bez dzieci (a bez żony to już w ogóle) jest przez społeczeństwo stygmatyzowany- to jest Polska. Od razu impotent albo gej.

  Ksiądz lubiący młodych chłopców nikogo nie dziwi i przymyka się na to oko. Ksiądz chlający na umór jest "tylko człowiekiem".

  Ta religia to czysta obłuda

  Eutanazja w pewnych stanach powinna być dopuszczalna, o aborcji nie wspominając. To nie cywilizacja śmierci- to zdrowy rozsądzek.

 • ciemnogród wsteczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 14:29 ~ciemnogró…

  uczy, ale nie o rodzinie. Bo co osoba która jej nie ma wie o rodzinie?

  Xięnża nie mają żadnego prawa wypowiadać się w tych kwestiach.

  Co do ingerencji w życie, uważam że trzeba zamknąć oddziały onkologiczne czy zakaźne w szpitalach. Przedłużanie życia to też zabawa w Pana Boga.

  P.S. rozumiem że śmierć na wojnie jest naturalna i biologiczna...

 • olala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 14:02 ~olala

  Qba~Qba

  Co może powiedzieć ksiądz który teoretycznie nie ma dzieci? To jakby mechanik wypowiadał sie o chirurgi

  a czy każdy nauczyciel ma dzieci?
  a jednak uczy cudze, nieprawdaż?
  to ci nie przeszkadza?

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 12:17 ~jar

  Zastanawiam się ,jak można mieć taki tupet jak Nycz!

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 10:42 ~jola

  Zostawmy na moment poczęcie. Co z naturalną śmiercią? Naturalna czyli bez ingerencji np. lekarzy. Leczenie, a tym bardziej podłączanie do aparatury PODTRZYMUJĄCEJ życie nie jest naturalne.
  Cóż za zakłamanie!

 • Riki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2013 09:40 ~Riki

  fdg~fdg

  Żółtko to nie kurczak, kasztan to nie drzewo a zapłodniona komórka to nie dziecko. Proste i logiczne...

  Główny ateista Richard Dawkins napisał na Twitterze, że "płód jest mniej człowiekiem niż dorosła świnia". Wyjaśnił, że "świnia nie ma ludzkiego DNA, ludzkiego potencjału czy ludzkiego IQ", ale "prawdopodobnie ma ludzką zdolność odczuwania bólu, zaś abortowany płód jej prawdopodobnie nie posiada".

  Można stwierdzić, że powyżej wypowiedziały się człekopodobne istoty stojące w hierarchii istot żywych w najciemniejszych zakamarkach jej dna.


 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »