Informacje

15.10.2018 16:29 rozszerzenie karty warszawiaka

Trzaskowski zachęca do płacenia podatków. Śpiewak i Stefaniak też

SERWISY:

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował w poniedziałek, że jeżeli wygra wybory, stworzy system zachęt skłaniający mieszkańców stolicy do płacenia tu podatków. Podobne obietnice złożyli już Jan Śpiewak z komitetu Wygra Warszawa i Jakub Stefaniak z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Trzaskowski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że ponad 1/3 wszystkich wpływów do budżetu miasta pochodzi z podatku PIT. - W 2017 roku było to ponad pięć miliardów złotych - zaznaczył.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej zapowiedział, że jeżeli zostanie prezydentem Warszawy rozpocznie akcję zachęcania warszawiaków do płacenia podatków w stolicy. - Zarówno tych, którzy do tej pory podatków nie płacili, jak i tych, którzy w Warszawie się pojawiają, bo przecież Warszawa przyciąga najlepsze talenty z całej Polski, a nawet z niektórych zakątków świata - mówił Trzaskowski. - Chcemy stworzyć cały system zachęt, na przykład jeżeli chodzi o tańszy dostęp do komunikacji miejskiej, do dóbr kultury, do sportu i rekreacji - dodał.

Dodatkowe pieniądze w budżecie

Trzaskowski podkreślił, że bardzo zależy mu na tym, by powiększyć liczbę osób płacących podatki w Warszawie. - W ostatnim roku udało się przyciągnąć, aż 75 tysięcy nowych podatników. Ja mam nadzieję, że rocznie taką liczbę będziemy podwajać i dzięki temu w budżecie znajdą się dodatkowe pieniądze na inwestycje w Warszawie - podkreślił.

Pytany, jak ten system zachęt będzie działać, skoro istnieje już system zniżek w ramach karty warszawiaka, Trzaskowski odparł: - Chcemy rozbudowywać kartę warszawiaka i chcemy, żeby część tego programu, o którym ja mówię, na przykład kwestie dotyczące polityki senioralnej, kwestie programu dla młodzieży ze specjalnymi zniżkami, jeżeli chodzi o korzystanie z dóbr kultury czy sportu i rekreacji, żeby one wszystkie obejmowały tych, którzy płacą podatki w Warszawie - zaznaczył.

Zdaniem polityka rozszerzenie karty warszawiaka sprawi, że "jeszcze bardziej będzie się opłacało płacić podatki w stolicy". - Będzie to symbol, że wszyscy, którzy korzystają z usług i udogodnień naszego miasta powinni się poczuwać do odpowiedzialności i wspierać jego rozwój - dodał.

Podobne deklaracje

Podczas piątkowej "Debaty warszawskiej" do kwestii płacenia podatków w stolicy odniosło się też dwóch innych kandydatów na prezydenta. W czwartej rundzie pytań zostali oni poproszeni o wyjaśnienie do kogo kierują swój program wyborczy.

Przy tej okazji rozszerzenie karty warszawiaka zapowiedział Jan Śpiewak z komitetu Wygra Warszawa. - Do Warszawy zjeżdżają ludzie z całego kraju i uważam, że jest to wspaniałe. Każdy chce tu śnić swój warszawski sen. Nie dzielę warszawiaków na rdzennych mieszkańców i "słoików". Mieszkańcem Warszawy jest ten, kto kocha miasto i płaci tu podatki. Chcemy przekonać mieszkańców, którzy nie płacą tu podatków, a mieszkają tu i korzystają z usług - a jest ich prawdopodobnie 200 tysięcy - by zaczęli to robić. Mamy dla nich specjalną ofertę. Chcemy rozbudować kartę warszawiaka o kolejne zniżki: na teatry, kina czy na ceny energii. Chcemy przekonywać mieszkańców Warszawy, między innymi priorytetem parkingowym dla osób, które płacą tu podatki - mówił kandydat.

W podobnym tonie wypowiedział się Jakub Stefaniak, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nie określił jednak, w jaki sposób będzie zachęcał, by przyjezdni płacili podatki w stolicy. - Za dużo mamy dzielenia Polaków na lepszych i gorszych, na tych z Warszawy i nie z Warszawy. Ja urodziłem się w Lublinie. Wszyscy czujmy się warszawiakami. Dla mnie ważne jest tylko to, żeby postępować uczciwie wobec miasta, w którym żyjemy, pracujemy i korzystamy z infrastruktury. Płaćmy tu podatki. Jako prezydent zrobię wszystko, by ich do tego zachęcić - zadeklarował.

kk/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marcepan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 16:05 ~marcepan  stop tetrykom~stop tetrykom

  Warszawiacy sprawdzają twój IMPULS
  Jaki Patryku - pokaż PIT - gdzie płaciłeś podatki za ostatnie 5-lat.
  A podobno mieszkasz z nami w Warszawie już 10-lat.

  podatek~podatek

  Zakładam że jesteś rodowity warszawiak po wypowiedzi, więc przyznaj się ile lat masz a ile lat płacisz podatki w tym mieście? Tylko szczerze, krótko i na temat;) hahahaha:):)
  dominik~dominik


  ja mam 30 lat, jestem z warszawy, i płacę podatki tutaj od 8 lat odkąd pracuję. I nie kupuję hasła jakiego, ze wspiera Warszawę, że zawsze będzie wspierał i że kocha to miasto, skoro podatki płaci dopiero od roku, od momentu, gdy podjęta zostala decyzja o tym, że będzie kandydował na prezydenta stolicy. Gość jest totalnie niewiarygodny i obłudny. Typowy populista, rzucający jak z rękawa kiełbasą z myślą, że ciemny naród to kupi!!!!!

  No widzisz a Ty 22 lata nie płaciłeś podatków tylko żerowałeś na tym mieście mając wszystko za darmo lub po rabatach;)
  I teraz porównaj słoika który tu kupuje mieszkanie zaczyna płacić podatki choćby nawet po 10 latach to i tak jesteś w porównaniu do słoika jesteś większym nieużytkiem dla miasta w którym mieszkasz od zawsze;)
  Więc nawet ten Twój wspomniany Jaki jest lepszy od Ciebie dal Warszawy skoro już płaci tu podatki;)

 • kkkkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 15:57 ~kkkkkk  ciekawy~ciekawy

  Czy może mi ktoś wytłumaczyć - jakie znaczenie ma to, gdzie się płaci podatek (PIT)? Przecież to idzie do wspólnej państwowej kasy. Czy jakaś część (jaka) jest przekazywana do miasta zamieszkania?
  wyjaśniam~wyjaśniam

  Z PIT do samorządu wraca ok. 50%, dlatego jest taki ważny w przeciwieństwie do VAT, który w ogóle nie trafia do samorządu.
  Stąd większą korzyść dla miasta/gminy ma płacący tan podatek dochodowy rowerzysta niż "słoik" tankujący tam benzynę
  fifi~fifi

  dodam, że z pit budżet miasta dostaje ok 5 mld zł. co stanowi 1/3 całego budżetu. porównanie rowerzysty z kierowcą GENIALNE !!!!

  No tak tylko słoik który nawet po 5 latach tu zacznie płacić podatki bo się np osiedli na stałe to i tak o niebo lepszy z niego interes niż dla tego rowerzysty warszawskiego który zaczyna płacić podatki powiedzmy po 20 latach;) hahaha Nie mówiąc że miasto jeszcze do niego dokłada fundując darmową komunikację i dziesiątki innych rzeczy;)
  Więc warszawiak wypada blado w porównaniu z przeciętnym słoikiem jeśli chodzi o dochody dla tego miasta;)

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 15:28 ~Boom

  piotr~piotr

  to może warto przerzucić się na komunikację miejską i do mniejszych kin a nie sieciowych multipleksów. Do tego skoro ty nie korzystasz to od razu uważasz, że to bajanie. Większość Warszawiaków korzysta. Jest to propozycja również dla Ciebie, ale od Ciebie zależy czy chcesz skorzystać czy nie. A jaki masz pożytek mieszkając w Warszawie z płacenia podatków w Pcimiu dolnym gdzie zagladasz 2 razy w roku na święta???


  Jasne, mam jeździć komunikacją miejską by zaoszczędzić parę zł na bilecie z kartą warszawiaka, mam chodzić to wyselekcjonowanych kin by mieć trochę tańszy bilet. A tym czasem miasto rzucając ochłapy dla mieszkańców będzie zwiększało wpływy pod płaszczykiem bajania o korzyściach. A gdy przychodzi co do czego to te "korzyści" są iluzoryczne. Lubisz być tak sterowanym przez miasto? Lubisz gdy ci mówią co masz robić, czym jeździć i gdzie chodzić?

 • fifi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 12:07 ~fifi


  ciekawy~ciekawy

  Czy może mi ktoś wytłumaczyć - jakie znaczenie ma to, gdzie się płaci podatek (PIT)? Przecież to idzie do wspólnej państwowej kasy. Czy jakaś część (jaka) jest przekazywana do miasta zamieszkania?
  wyjaśniam~wyjaśniam

  Z PIT do samorządu wraca ok. 50%, dlatego jest taki ważny w przeciwieństwie do VAT, który w ogóle nie trafia do samorządu.
  Stąd większą korzyść dla miasta/gminy ma płacący tan podatek dochodowy rowerzysta niż "słoik" tankujący tam benzynę

  dodam, że z pit budżet miasta dostaje ok 5 mld zł. co stanowi 1/3 całego budżetu. porównanie rowerzysty z kierowcą GENIALNE !!!!

 • księgowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 12:04 ~księgowa  ciekawy~ciekawy

  Czy może mi ktoś wytłumaczyć - jakie znaczenie ma to, gdzie się płaci podatek (PIT)? Przecież to idzie do wspólnej państwowej kasy. Czy jakaś część (jaka) jest przekazywana do miasta zamieszkania?
  Boom~Boom


  Mała część jest przekazywana do budżetu lokalnego.
  ciekawy~ciekawy


  Czyli nie ma to aż tak istotnego znaczenia, jak to jest przedstawiane/akcentowane przez kandydatów. Ten temat odnośnie płacenia podatków to raczej taki "ozdobnik" retoryczny?

  ponad 5 mld złotych z PIT w tym roku dostało miasto - 1/3 budżetu - To chyba jednak ma znaczenie

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 12:02 ~piotr  Boom~Boom

  Realnie osobiście nie mam żadnych zachęt do płacenia podatków w Warszawie, mimo że od początku zarobkowania płacę je tutaj. Ale realnie urzędnicy miasta i kandydaci zachęcają do płacenia w Wawie, ale potem jest tak jak z obietnicami PiS - korzystają nieliczni.
  marcin~marcin


  ja tam korzystam, korzystam z tańszej komunikacji, z biletów za złotówkę do muzeów, z tańszych biletów do części kin, z tańszych biletow na korty na bemowie. Bardzo to sobie chwalę.
  Boom~Boom


  Ja kupując bilet jednorazowy na komunikację płacę dokładnie tyle ile ci nie płacący tutaj podatków. Nie mam tańszego parkingu, akurat te kina do których chodzę z dzieckiem nie oferuje tańszych biletów, podobnie z obiektami sportowymi na które chodzę. Za przedszkole płaciłem sam, za szkołę też teraz płacę by dziecko miało lepsze wykształcenie. Nie mieszkam w budynku komunalnym, nie mam żadnych dopłat, niczego. Nie mam dużej rodziny, nie łapę się na żadne zniżki. Jestem za to płatnikiem netto tego systemu i muszę wysłuchiwać bajania o tym jak warto płacić podatki w Warszawie. Dla kogo warto dla tego warto.


  to może warto przerzucić się na komunikację miejską i do mniejszych kin a nie sieciowych multipleksów. Do tego skoro ty nie korzystasz to od razu uważasz, że to bajanie. Większość Warszawiaków korzysta. Jest to propozycja również dla Ciebie, ale od Ciebie zależy czy chcesz skorzystać czy nie. A jaki masz pożytek mieszkając w Warszawie z płacenia podatków w Pcimiu dolnym gdzie zagladasz 2 razy w roku na święta???

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 11:23 ~adam  ciekawy~ciekawy

  Czy może mi ktoś wytłumaczyć - jakie znaczenie ma to, gdzie się płaci podatek (PIT)? Przecież to idzie do wspólnej państwowej kasy. Czy jakaś część (jaka) jest przekazywana do miasta zamieszkania?
  Boom~Boom


  Mała część jest przekazywana do budżetu lokalnego.
  ciekawy~ciekawy


  Czyli nie ma to aż tak istotnego znaczenia, jak to jest przedstawiane/akcentowane przez kandydatów. Ten temat odnośnie płacenia podatków to raczej taki "ozdobnik" retoryczny?

  gmina dostaje ok 40% z pit, starostwo ok 10%. Czyli Warszawa dostaje ok 50%. Obecnie jest to kwota ok 5,4 mld zł. także nie jest to mało!!!! jest to 1/3 całego dochodu miasta.

 • Miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 10:52 ~Miki

  Podatki w Warszawie???? Bez sensu, cały czas słyszę płać w Warszawie będziesz mógł korzystać ze żłobka. Cóż jest zachęta, tylko że w żłobku mnie odsyłają z kwitkiem i przekazem "Gdyby był Pan bezrobotny i szukał pracy, to miejsce jest, a że Pan pracuje i płaci podatki to musi sobie Pan sam radzić". Pytam się więc po co mam płacić podatki w Warszawie, na tych nierobów którzy nawet swoich dzieci sami nie potrafią wychowywać i miejsca w żłobkach i przedszkolach dla ciężko pracujących rodzin zabierają?

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 10:35 ~Boom


  Boom~Boom

  Realnie osobiście nie mam żadnych zachęt do płacenia podatków w Warszawie, mimo że od początku zarobkowania płacę je tutaj. Ale realnie urzędnicy miasta i kandydaci zachęcają do płacenia w Wawie, ale potem jest tak jak z obietnicami PiS - korzystają nieliczni.
  marcin~marcin


  ja tam korzystam, korzystam z tańszej komunikacji, z biletów za złotówkę do muzeów, z tańszych biletów do części kin, z tańszych biletow na korty na bemowie. Bardzo to sobie chwalę.


  Ja kupując bilet jednorazowy na komunikację płacę dokładnie tyle ile ci nie płacący tutaj podatków. Nie mam tańszego parkingu, akurat te kina do których chodzę z dzieckiem nie oferuje tańszych biletów, podobnie z obiektami sportowymi na które chodzę. Za przedszkole płaciłem sam, za szkołę też teraz płacę by dziecko miało lepsze wykształcenie. Nie mieszkam w budynku komunalnym, nie mam żadnych dopłat, niczego. Nie mam dużej rodziny, nie łapę się na żadne zniżki. Jestem za to płatnikiem netto tego systemu i muszę wysłuchiwać bajania o tym jak warto płacić podatki w Warszawie. Dla kogo warto dla tego warto.

 • Jacek Wróbel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 10:32 ~Jacek Wróbel


  Jacek Wróbel~Jacek Wróbel

  Jak wygra Krakowski to ja zrobię odwrotnie i wreszcie przestanę płacić podatki w tym mieście (a płace je od zawsze )Dość okupacji Warszawy przez Neofaszystów z PO (udowodnili to swoimi ostatnimi hasłami i plakacikami przygłupa Frugo ) udających liberałów
  ech~ech

  i jeszcze jakbyś stąd wyjechał to byłoby wręcz idealnie

  Nie moge wyjechać, bo moja rodzina jak wiele innych z TĄD walczyła za to miasto i zapłaciła za to krwią, żeby takie odszołomy jak ty mogły tutaj życ i mówić po Polsku a nie po Niemiecku (co pewnie było by ci teraz na rekę sądząc po twoim wpisie).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »