Informacje

17.08.2018 18:46 "TO SPRAWA NIEISTOTNA DLA WARSZAWY"

Trzaskowski wnioskuje o rozwiązanie ONR. Jaki: to gra polityczna

SERWISY:

- Wniosek Rafała Trzaskowskiego o delegalizację ONR to gra polityczna. Już wcześniej wnioskowałem o delegalizację ruchów faszystowskich - powiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. Ja się mogę nawet podpisać pod tym wnioskiem, ale to sprawa nieistotna dla Warszawy - dodał.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się w piątek do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił na konferencji prasowej zorganizowanej przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

Do tej inicjatywy na piątkowym briefingu prasowym odniósł się Patryk Jaki. Jak zaznaczył, tego typu wnioski "to nie jest kompetencja samorządu". - Charakterystyczne jest to, że wniosek o którym mówił mój szanowny konkurent, można złożyć co najmniej do kilku instytucji, ale on składa go akurat do Ministerstwa Sprawiedliwości. Dlaczego? To jest po prostu tylko i wyłącznie gra polityczna, a ja nie chcę, żeby Warszawa była uwikłana w takie ideologiczne, partyjne gry - wyjaśnił.

Podkreślił równocześnie, że wcześniej niż jego kontrkandydat wnioskował o delegalizację ruchów faszystowskich w Polsce, jednak jego zdaniem nie jest to najważniejsza sprawa z punktu widzenia rozmowy o samorządzie.

- Najważniejsza jest kwestia poprawy jakości życia mieszkańców, a nie sprawy ogólnopolskie. Kwestia komunikacji w Warszawie, kwestia nowych mieszkań w naszym mieście, kwestia walki z kierowcami, kwestia budowy nowych linii metra - to są najważniejsze sprawy w Warszawie. A nie sprawy polityczne, ogólnopolskie - mówił Jaki.

"Warszawa ideologiczna"

Kandydat na prezydenta ocenił, że Rafał Trzaskowski chce zamienić Warszawę w ideologiczną stolicę, czego on chce uniknąć. - Ja mogę się nawet podpisać pod tym wnioskiem, ale to jest naprawdę sprawa nieistotna z punktu widzenia przyszłości naszego miasta - dodał.

Jaki zapytany przez dziennikarzy, czy jako wiceminister sprawiedliwości wesprze wniosek Trzaskowskiego, odpowiedział, że może wspierać wszystkie wnioski o delegalizację prawdziwych ruchów faszystowskich. - Ja już wcześniej mówiłem o niektórych występach ONR - że jestem za tym, żeby zdelegalizować organizacje faszystowskie - stwierdził.

Wniosek Trzaskowskiego jest reakcją na marsz środowisk narodowych z 15 sierpnia. W Święto Wojska Polskiego usiłowali go zablokować Obywatele RP. Protestujący - żeby podkreślić pokojowy charakter blokady - zdjęli buty i usiedli na ulicy, żeby zaprotestować przeciwko - jak mówili - faszyzmowi i rasizmowi. Usunęła ich policja. Wcześniej 1 sierpnia stołeczny ratusz podjął decyzję o rozwiązaniu marszu Obozu Narodowo-Radykalnego, który miał przejść tego dnia z ronda Dmowskiego na plac Zamkowy. Szefowa stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor poinformowała, że przyczyną rozwiązania zgromadzenia był m.in. fakt, że zdaniem obecnych na marszu urzędników ratusza "sposób ustawienia czoła pochodu i użycia flag nawiązywał do przemarszów z lat 30. włoskich faszystów i niemieckich nazistów".

"Samorząd to nie parlament"

Podczas piątkowej konferencji prasowej Patryk Jaki postanowił też podsumować swoje dotychczasowe propozycje programowe i zestawić je z propozycjami Trzaskowskiego.

Zdaniem Jakiego, kandydat Koalicji Obywatelskiej "ciągle zajmuje się sprawami ogólnopolskimi" co - według niego - wynika z tego, że nie rozumie samorządu. - Samorząd to nie jest parlament, to nie jest Senat to też nie jest zgromadzenie partyjne. Samorząd jest od tego, aby dbać o poprawienie jakości życia wszystkich mieszkańców danego samorządu w tym wypadku stolicy, w Warszawie - podkreślił.

Jak dodał, "być może to wynika z tego, że ani minuty (Rafał Trzaskowski - red.) nie spędził w samorządzie i nie potrafi uchwycić tego, co jest najważniejsze".

Różnice programowe

Kandydat ZP zarysował najważniejsze różnice programowe pomiędzy nim, a jego kontrkandydatem. - Najważniejsza sprawa, czyli budowa mostów. Mój szanowny konkurent twierdzi, że nie potrzeba budować nowych mostów. Natomiast ja jestem silnie przekonany, że Warszawa potrzebuje nowej infrastruktury, co najmniej trzech nowych przepraw przez Wisłę - podkreślił. - Ja uważam, że istotne jest to, żeby poprawiać jakość życia mieszkańców między innymi komunikacyjnie i tu jest fundamentalna różnica pomiędzy nami - dodał.

Kolejną różnicą, którą wymienił, jest budowa metra. - Mój szanowny konkurent mówi, że trzeba dokończyć drugą linię metra. Ja uważam, że nie tylko trzeba dokończyć drugą linię metra, ale trzeba natychmiast rozpocząć plan budowy trzeciej i czwartej linii metra - zaznaczył Jaki. W jego ocenie Warszawa ma mniej kilometrów metra, niż stolica Rumunii, Bułgarii, Węgier czy Czech mimo, że dysponuje większym budżetem.

Następną poruszoną przez Jakiego sprawą była opłata za wjazd do centrum Warszawy. - Ja mówię, że stanowczo nie wolno tego robić. Dopóki komunikacja publiczna nie będzie na wysokim poziomie, dopóty nie wolno ograniczać wjazdu do centrum samochodom - podkreślił. Zadeklarował, że jeśli zostanie prezydentem stolicy, to skończy "z tą szaloną polityką", którą w tej chwili prowadzi warszawski ratusz, jeśli chodzi o kierowców.

Kolejną wymienioną przez kandydata ZP różnicą są odszkodowania dla ofiar reprywatyzacji. - To są odzyskane pieniądze, - chcę jeszcze raz podkreślić prawie 7 mln złotych (zostało odzyskanych - red.) przez komisję, którą mam zaszczyt kierować - i z tych pieniędzy chcielibyśmy wypłacić odszkodowania nie z żadnych innych - zaznaczył. Dodał, że stanowisko Rafała Trzaskowskiego w tej kwestii do tej pory jest nieznane.

Następną różnicą, jaką wymienił Jaki, była kwestia lotniska. Podkreślił, że Trzaskowski chce zostawić tylko Okęcie, które - jak ocenił - już i tak jest zakorkowane i nie ma żadnych szans rozwojowych. - Ja uważam, że trzeba zostawić Okęcie, ale trzeba budować Centralny Port Komunikacyjny, jeżeli chcemy, by Warszawa rozwijała się przez kolejne 100 lat - podkreślił polityk ZP.

Wśród różnic Jaki wymienił też problem śmieci w Warszawie. - Przedstawiliśmy 10 konkretnych propozycji naprawy sytuacji związanej z gospodarką odpadami, a mój szanowny konkurent twierdzi, że nie ma tego problemu. Jeżeli warszawiacy zagłosują na Rafała Trzaskowskiego to znaczy, że w sprawie śmieci nic się nie zmieni. My za to chcemy wprowadzić radykalny plan zmian jeżeli chodzi o gospodarkę odpadami - mówił kandydat ZP.

Jaki podkreślił też, że chce wprowadzić zasadę, że dwa razy w tygodniu urzędy odpowiedzialne za obsługę mieszkańców będą czynne do godz. 20. Dodał, że Trzaskowski nie przedstawił żadnej propozycji w tym zakresie.

- Różnica pomiędzy nami to jest różnica pomiędzy wyborem Warszawy ideologicznej Rafała Trzaskowskiego, a Warszawy pragmatycznej, którą ja chcę warszawiakom zaproponować, która będzie koncentrowała się na rozwiązaniu konkretnych problemów - podsumował Jaki.

PAP/kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak od pokoleń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2018 12:26 ~warszawiak…

  Czyżby pan Jaki nie słuchał co mówią jego koledzy? A poza tym, to ten pan może sobie co najwyżej rozwiązać sznurowadła u butów, bo prezydentem stolicy nie zostanie.

 • Pab_1970

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2018 07:28 ~Pab_1970

  kolo 33~kolo 33

  Autobusy i Tramwaje głosują na Pana, Chcemy wymiany naszych złodziejskich Zarządów , które tylko nas okradają i dokręcają śrubę. Łapanka Nadzoru Ruchu i kary za wszystko , mamy już dość. Liczymy na Pana Panie Patryku. Trzeba przywrócić normalność i poszanowanie dla nas i naszej pracy.


  ... no, Policjanci już dziękują za poprawę bytu podczas rządów pis.

 • Emill

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2018 18:52 ~Emill

  Tymczasem: Ulicami Berlina przeszły legalnie setki neonazistów! Czcili rocznicę śmierci współpracownika Hitlera.
  mpreza była legalna. Rzecznik prasowy Berlina, Thilo Cablitz, przyznał nawet, że zabezpieczający marsz funkcjonariusze policji musieli fizycznie usunąć niektórych lewicowych demonstrantów, którzy organizowali protesty na trasie marszu.

 • Obiektywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2018 15:23 ~Obiektywny

  refleksja~refleksja

  Gdyby nie to zaszufladkowanie partyjne, które w przypadku samorządów jest bez sensu, to Jaki wygrałby przewagą 90:10.
  Jedyna szansa Trzaskowskiego to wzbudzać emocje jakie są na szczeblu sejmu. On się po prostu nie nadaje.

  Trzaskowski się nie nadaje.
  Jaki się nie nadaje.
  Wojciechowicz się nie nadaje.
  Korwin-Mike się nie nadaje.
  Pozostali też się nie nadają.

  Jednym słowem nie ma na kogo głosować. Jedyne co pozostaje, to jak zwykle wybór możliwego, najmniejszego zła dla Warszawy.

 • Bolec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2018 15:13 ~Bolec

  Ale macie mieszkańcy WWA przerąbane. Sami sobie władzę wybieracie ( Bat na Cztery Litery ) Przez 37 lat, nie widziałem większego cyrku, jaki się dzieje od 5 lat. WWA Stolicą Państwa Słoików

 • pesu4y

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2018 12:52 ~pesu4y

  ONRdo usunięcia~ONRdo usunięcia

  ONR juz dawno powinien zostać zdelegalizowany. Trzaskowski ma rację że w życiu Warszawy ONR to obraza tych wszystkich którzy o Warszawę walczyli. Przemarsze nasycone faszyzmem powinny byc karane. Ale PIS do tej pory nie może (a może niechce) zidentyfikować tych którzy to propagują. Może Jaki ich zna?

  Nie przepadam za ONR ale uważam iż pozwalanie politykom no ograniczanie wolności słowa i zgromadzeń stanowi znacznie większe zagrożenie, i nie ma tu znaczenia czy wniosek zgłoszą Trzaskowski czy Jaki.

  Znacznie lepsze jest rozwiązanie funkcjonujące w USA (a przynajmniej funkcjonowało w drugiej połowie XX wieku), gdzie każdy może sobie do woli rejestrować dowolne ruchy, w tym faszystowskie czy komunistyczne. Natomiast jeśli ktoś na przykład próbuje szarpać policjanta - trafia do więzienia, i nie ma znaczenia czy jest zwykłym Kowalskim (tudzież Smithem) czy jakimś znanym celebrytą.

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2018 12:09 ~Rafał

  Podczas konferencji prasowej kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski został zapytany o hasło wyborcze. – Pracujemy nad tym, pracujemy w swoim tempie – odpowiedział poseł PO dziennikarzowi.

 • Javek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2018 10:56 ~Javek

  Wesoły~Wesoły

  Co zrobi Trzaskowski dla Warszawy? Zawnioskuje o zdelegalizowanie ONR. A, i powie kolegom z PO, żeby zamrozili fundusze unijne, dopóki nie wygra PO. Bo koryto najważniejsze.  Tak jak HGW kazała zamrozić? Przecież to jedna opcja.
  Oj trolle argumenty się wam kończą.

 • ONRdo usunięcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2018 10:55 ~ONRdo usunięcia

  ONR juz dawno powinien zostać zdelegalizowany. Trzaskowski ma rację że w życiu Warszawy ONR to obraza tych wszystkich którzy o Warszawę walczyli. Przemarsze nasycone faszyzmem powinny byc karane. Ale PIS do tej pory nie może (a może niechce) zidentyfikować tych którzy to propagują. Może Jaki ich zna?

 • kolo 33

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2018 10:30 ~kolo 33

  Autobusy i Tramwaje głosują na Pana, Chcemy wymiany naszych złodziejskich Zarządów , które tylko nas okradają i dokręcają śrubę. Łapanka Nadzoru Ruchu i kary za wszystko , mamy już dość. Liczymy na Pana Panie Patryku. Trzeba przywrócić normalność i poszanowanie dla nas i naszej pracy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »