Informacje

23.04.2018 20:50 Wyborcze propozycje PO i Nowoczesnej

Trzaskowski: trzeba odwrócić
logikę planowania miasta

SERWISY:

Strategiczny plan rozwoju Warszawy, rozwój centrów lokalnych w dzielnicach, ale też ożywienie centrum, uporządkowanie kwestii reklam - to kolejne propozycje, o których Rafał Trzaskowski i Paweł Rabiej, kandydaci PO i Nowoczesnej na prezydenta stolicy i jego zastępcę, chcą rozmawiać z mieszkańcami.

- Chcemy zgłosić pewnego rodzaju propozycje do przedyskutowania z mieszkańcami tak, żeby to, co będziemy potem proponowali wspólnie, było wypracowane z warszawiakami - powiedział Trzaskowski na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Najpierw infrastruktura drogowa i społeczna

Podkreślił, że "kwestia chaosu w gospodarowaniu przestrzennym jest niezwykle istotna dla warszawiaków".

- Często było tak, że zaczynało się planowanie od rozbudowy apartamentowców, mieszkań, a zapominało się o całej infrastrukturze, dlatego jednym z najważniejszych priorytetów tego naszego myślenia o planowaniu przestrzennym jest przygotowanie strategicznego planu rozwoju Warszawy - mówił kandydat na prezydenta Warszawy.

Jego zdaniem "trzeba adaptować rozwój Warszawy do dzisiejszych potrzeb i odwrócić logikę planowania miasta".

- Najpierw miasto powinno zapewnić infrastrukturę drogową, ale również społeczną - przedszkola, żłobki, zieleń. Dopiero później w taki teren mogą wkroczyć ci, którzy chcą budować mieszkania - podkreślił Trzaskowski.

Centra lokalne i walka z "szyldozą"

Kolejną istotna dla niego kwestią jest rozwój centrów lokalnych w dzielnicach.

- Nie może być tak, że wszystko koncentruje się tylko w centrum miasta. Każda dzielnica powinna mieć swoje centrum lokalne, w którym koncentrowałoby się życie kulturalne, społeczne. Takie centrum, żeby każdy mógł dojść do niego w 20 minut piechotą - podkreślił Trzaskowski.

Jako kolejny priorytet wymienił "walkę z 'szyldozą', czyli uporządkowanie tego chaosu, który mamy, jeżeli chodzi o reklamy". Podkreślił, że ta kwestia musi zostać uporządkowana. - Jak najszybciej trzeba przyjąć uchwałę krajobrazową, żeby z tym skończyć - powiedział Trzaskowski.

Zaznaczył ponadto, że "program Nowoczesnej i PO stawia przede wszystkim na jakość życia w mieście". - To jest dla nas niesłychanie istotne, po tej fazie rozbudowy infrastrukturalnej (...) musimy się zastanowić, jak przejść do kolejnej fazy rozwoju miasta w zgodzie z aspiracjami mieszkańców. W zgodzie z ich potrzebami i przede wszystkim w dialogu - mówił. Dodał, że dzisiaj bez dobrego planowania trudno mówić o poprawie jakości życia.

"Centrum wymaga uporządkowania"

Paweł Rabiej zadeklarował "bardzo pogłębiony dialog z mieszkańcami". Wyraził opinię, że "plany rozwoju dzielnic powinny powstawać w takim właśnie dialogu, a główne inwestycje powinny być bardzo mocno konsultowane z mieszkańcami". Wyjaśnił, że "dialog jest po to, żeby nie popełniać błędów, a także po to, żeby konstruować dzielnice na ludzką miarę i skalę. Takie, w których żyje się dobrze, w których nie ma problemów związanych z komunikacją, grodzeniem osiedli, czy brakiem miejsc wspólnych".

- Druga priorytetowa kwestia to centrum miasta, które również wymaga uporządkowania - stwierdził Rabiej. Dodał, że PO i Nowoczesna mają "pomysł na nowe centrum Warszawy. Na to, aby ożywić warszawskie place, od placu Bankowego, przez plac Defilad, aż po plac Konstytucji. Na to, żeby uczynić strefę od alei Jana Pawła II po brzeg Wisły strefą bardziej pieszą i komunikacji miejskiej, gdzie można spacerować i podziwiać piękno naszego miasta - mówił.

Ponadto - podkreślił Rabiej - budynki użyteczności publicznej powinny być "budowane z wielką troską o to, komu mają służyć i jak". Jego zdaniem "szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje publiczne, czy muzea powinny być dobre zarówno pod względem architektonicznym, jak i przemyślane pod kątem, w jaki sposób służą mieszkańcom". Zaznaczył, że tu szczególnie potrzebna jest troska o ich jakość i architekturę.

Równomierny rozwój

- Dzisiaj na całym świecie wraca się do planowania, a odchodzi od chaotycznego, niekontrolowanego rozrostu miast. Miasta pną się w górę, rozlewają na boki. Mądre planowanie pozwala cały ten proces ustrukturyzować tak, aby mieszkańcom żyło się lepiej - podkreślił Rabiej.

Dodał, że ich wizja Warszawy, to wizja miasta, w którym nie ma "lepszych i gorszych dzielnic, takich, że można dojechać komunikacją trudniej i łatwiej. Takich, że są wyłącznie sypialniami miasta". - Chcemy, żeby Warszawa rozwijała się równomiernie - zadeklarował.

PO i Nowoczesna zaprezentowały w połowie kwietnia porozumienie wyborcze dla Mazowsza, zgodnie z którym w wyborach samorządowych wystartują jako "Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska". Trzaskowski ma być wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a kandydatem na jego zastępcę w stołecznym ratuszu jest Rabiej. Powstać mają także wspólne listy do rady miasta i rad dzielnic.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada tego roku. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

PAP/kk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 13:40 ~wawa

  Facet ma poczucie humoru.

 • ann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 12:21 ~ann

  uchwala krajobrazowa jest tylko NIC Z TYM NIE ROBICIE

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 11:37 ~Marek

  Wawka~Wawka

  Trzaskowski z takim zaangażowaniem walczył, jako szef sztabu wyborczego HGW, o jej zwycięstwo w wyborach, a teraz okazuje się, że chce odkręcać całe zło przez nią wyrządzone Warszawie?

  Trzaskowski nigdy nie zagłosował by... na HGW z PO :)

 • Czyli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 11:36 ~Czyli

  Wawka~Wawka

  Trzaskowski z takim zaangażowaniem walczył, jako szef sztabu wyborczego HGW, o jej zwycięstwo w wyborach, a teraz okazuje się, że chce odkręcać całe zło przez nią wyrządzone Warszawie?

  PO twierdzi, że rządy PO są do B :)

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 11:23 ~Wawka

  Trzaskowski z takim zaangażowaniem walczył, jako szef sztabu wyborczego HGW, o jej zwycięstwo w wyborach, a teraz okazuje się, że chce odkręcać całe zło przez nią wyrządzone Warszawie?

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 11:13 ~Tomko

  buhahahahahahaha~buhahahahahahaha

  A jak to będzie naprawdę? Budowa infrastruktury zanim powstaną apartamentowce? W rzeczywistości skończy się na sponsorowaniu deweloperom infrastruktury którą do tej pory musieli budować sami lub współfinansować.

  Centra lokalne w dzielnicach? Czyli zamykanie i zwężanie ulic łączących te dzielnice w centrum, potem place, deptaki, donice i słupki.

  Walka z szyldozą? Bardzo potrzebne ale.... będzie tak, że nadal w całym mieście będą straszyć płachty reklam wielkopowierzchniowych. Jedynie małe zakłady i firmy dostaną po głowie zakazem reklamowania swoich usług lub dodatkowymi opłatami za szyld. Dzięki temu nie będą mogły konkurować z zagranicznymi sieciówkami.....

  I wreszcie kolejny plan wyludnienia centrum. Wszędzie powstaną kolejne deptaki i place. I wszyscy zwolnią się z pracy albo wezmą urlopy i całe dnie będą po tych deptakach chodzić oglądając donice i słupki. Będą kupować kawy latte (koniecznie sojowe), potem brać kredyty w bankach (bo tylko to zostanie w centrum), a resztę dnia spędzać na indoktrynacji w lokalach "organizacji pozarządowych" które chętnie przejmą pustostany po wykurzonych polskich firmach i lokalach usługowych.

  Drodzy kandydaci, rządzicie Warszawą trzy kadencję. Nic się nie zmieni, bo jakby była wasza wola żeby było inaczej to już dawno byście to zmienili.

  ...w punkt... (Y)

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 11:09 ~Tomko

  Pan T. ma rację. Wszak rządy tej HGW z PiS-u sa nie do zniesienia... Zapomniał jedynie dodać, że jak dorwa się do waaadzy, to "prywatyzacja" ruszy z kopyta.... Przecież tyle dobra się marnuje leżąc komunalnym odłogiem...

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 11:07 ~Wprost  dość~dość

  Już pokazaliście że potraficie zniszczyć wszystko do czego się dotkniecie.
  Wystarczy spojrzeć na Świętokrzyską i Plac Powstańców.
  Jeśli tak ma wyglądać całe miasto, to ja dziękuję serdecznie.
  Nie chce żyć w mieście z ludźmi upchniętymi jak sardynki w osiedlach bez podwórek, ze sklepami jedynie w zachodnich centrach handlowych (bo jedynie tam będą parkingi i możliwość dojazdu), z chodniczkami w centrum szerokości 0,5 metra, bo resztę oddacie starym facetom w rajtuzach z pampersem i rowerkiem oraz donicom.
  W mieście, gdzie jakakolwiek impreza, powoduje zamknięcie miasta na wiele godzin i odcięcie setek tysięcy mieszkańców od życia!
  Janek~Janek

  To głosuj na Pis.
  nigdy~nigdy

  Na faceta który osobiście bierze udział w imprezach blokujących permanentnie miasto???

  No i co z tego, że pobiegł? Może lubi. To nie znaczy, że gdyby taką imprezę organizował on to nie przeniósłby jej na obrzeża, jak należy.

  Każdy jest lepszy od Trzaskowskiego czy HGW. Dość rozwalania miasta.

  A jeśli sądzisz, że bierze udział, więc popiera... to zobacz ile zacietrzewionych opozycjonistów bierze 500+. :D

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 10:30 ~xyz

  Odwrócenie logiki? Czyli Pan, którego partia i prezydent miast rządzą Warszawą od trzech kadencji, stwierdza, że w tym co się teraz dzieje raczej nie ma logiki.
  Samozaoranie level hard. Prosze zrobić coś dla nas wszystkich i sobie darować te wybory. Może w Krakowie się uda?

 • hgw dba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 10:27 ~hgw dba


  Fool~Fool

  Jak wygra Mr T. to na kolejne lata można zapomnieć o jakimkolwiek dofinansowaniu prawego brzegu Wisły... Tak jak przez ostatnie lata za rządów HGW.
  real~real

  Nie narzekaj, zrobiła wam kibelek, za 5 000 000 zł :)

  ...możecie się pławić w luksusie :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »